Psichologai teigia, kad ieškomo D. Kedžio kaltinimai esą jo dukra buvo seksualiniai išnaudojama, yra „ledkalnio viršūnė“.
Nors, pasak oficialiosios statistikos, Lietuvoje kasmet mažėja tokių nusikaltimų prieš nepilnamečius, tačiau kalbinta „Saugaus vaiko centro“ direktorė nemato priežasčių, kodėl nusikaltimų turėtų sumažėti. O statistiką, anot jos, iškreipia apkarpytas policijos finansavimas. Tai, kad tyrimų kokybė prastėja, pripažįsta ir policijos pareigūnai.
Statistika: nusikaltimų prieš vaikus mažėja
Remiantis Vidaus reikalų ministerijos pateikiama statistika, galima teigti, kad 2008 metais seksualinių nusikaltimų prieš vaikus padaryta mažiau nei užpernai. Pernai teismą pasiekė 105 bylos dėl seksualinės prievartos prieš vaikus, o 2007 metais šis skaičius buvo gerokai didesnis – 171.
Daugiausia tokių nusikaltimų padaroma didžiųjų šalies miestuose: Vilniuje – atitinkamai 9 ir 16, Kaune 10 ir 3, Klaipėdoje – 8 ir 2. Tiesa, Šiaulių mieste šis skaičius nepasikeitė: 2007 ir 2008 metais teismą pasiekė 4 tokio pobūdžio bylos. Iš šalies rajonų pagal seksualinę prievartą prieš vaikus (iki 18 metų) išsiskiria Kelmė: 2007 metais užfiksuota 17 tokių nusikaltimų, pernai – 7.
2008 metais šalyje taip pat užfiksuota mažiau nei užpernai nepilnamečių išžaginimų (atitinkamai 62 ir 97) bei seksualinio priekabiavimo (52 ir 68) atvejų. Lyginant 2008 ir 2009 metų sausio–rugpjūčio duomenis, seksualinių nusikaltimų prieš vaikus užfiksuota panašus skaičius: kiek padaugėjo išžaginimo, vaiko išnaudojimo pornografijai ir įtraukimo į prostituciją atvejų, tačiau sumažėjo bylų dėl mažamečių tvirkinimų.
Statistikoje „pirmauja“ moterys
Remiantis statistika, pastaruosius 2 metus bylų dėl nepilnamečių išžaginimų, prievartavimų, vertimo lytiškai santykiauti ir mažamečių vaikų tvirkinimo kaltinamųjų suole dažniausiai sėdėdavo moterys. Jei 2007 metais nė vienam vyrui (2008 m. – vienam) nebuvo pateikti kaltinimai išžaginimu, tai atitinkamai šiuo nusikaltimu buvo apkaltintos 97 ir 61 moterys. Šiuos nusikaltimus dažniausiai darė pažįstami (39 ir 22), žymiai rečiau – tėvai ir giminaičiai (2 ir 4; 3 ir 2).
Dažniausiai nuo seksualinės prievartos nukenčia mergaitės
Tiek pernai, tiek užpernai nuo seksualinės prievartos daugiausiai nukentėjo mergaitės (jų nuskriausta 145 ir 89, berniukų beveik trigubai mažiau – 26 ir 16).
Pastebima, kad kuo jos vyresnės, tuo dažniau į jas kėsinamasi. Pavyzdžiui, seksualinę prievartą 2007 ir 2008 metais patyrė 9 ir 7 mergaitės, kurių amžius svyruoja nuo 4 iki 6 metų. Tuo pačiu laikotarpiu prieš kiek vyresnes, 7–9 metų, mergaites seksualinė prievarta panaudota atitinkamai 26 ir 17 kartų, o prieš beveik pilnametes, 14–17 metų, atitinkamai 78 ir 50 kartų.
Specialistai: mažinant finansavimą statistika iškreipiama
Kaune įsikūrusio „Saugaus vaiko centro“ direktorė psichologė Birutė Baranauskienė lrt.lt teigė nematanti, kad būtų pasikeitusios kokios nors aplinkybės, dėl kurių sumažėtų – kaip kad rodo statistika – seksualinio smurto prieš vaikus. Pasak jos, statistika tikriausiai išsikreipia dėl paprastos priežasties – mažinamo policijos finansavimo.
„Jeigu mažina finansavimą, mažėja dirbančių žmonių, tai sumažėjo ir [ištirtų] atvejų“, – sakė centro, kurio vienas pagrindinių tikslų yra vaikų prievartos ir kitų vaikų krizių prevencija bei intervencija, direktorė.
„Nemačiau, kad yra kažkokių priežasčių, jog [seksualinis smurtas] prieš vaikus mažėtų. Sumažėjo su tuo dirbančių žmonių – išsikreipė statistikos duomenys“, – pridūrė psichologė.
Psichologė Vaiva Martinkienė, vaikų ir paauglių psichiatrė, Šiaulių teismo psichiatrijos skyriaus viršininkė „Šiaulių kraštui“ taip pat teigė, kad D. Kedžiaus viešinami įtarimai dėl mažametės dukters tvirkinimo yra „tik ledkalnio viršūnė“. „Kai pradėjau domėtis, išgyvenau šoką. Kol su ta problema nesusiduri, atrodo, jos nėra. Bet pedofilų yra daug“, – sakė ji.
Pasak V. Martinkienės, vaiko seksualinio išnaudojimo atvejai – visada labai skaudūs ir sudėtingi, dažnai situacijos būna užsitęsusios, kol neįsikiša pašaliniai asmenys, dažniausiai pedagogai. Tačiau didžioji dalis pedofilijos atvejų nutylėti, nėra viešinami ir atskleidžiami.
Pasak Roberto Povilaičio, psichologines konsultacijas teikiančios „Vaikų linijos“ direktoriaus, tiek 2007 metais, tiek 2008 metais sulaukta panašaus srauto skambučių, kuriuose vaikai ir paaugliai pasakojo apie patiriamą fizinę ir emocinę prievartą – apie 6 proc.
Nors į „Vaikų liniją“ 2008 metais atsiliepta į 13 tūkst. daugiau skambučių nei užpernai – 82 tūkst. (skambinta beveik 35 kartus daugiau), tačiau R. Povilaitis negalėjo atsakyti, ar pastaraisiais metais sumažėjo seksualinio smurto prieš vaikus: jo vadovaujamos įstaigos statistika sietina ir su žmogiškaisiais bei techniniais resursais, kurie kasmet plečiami.
Policija: kokybė išties nukenčia
Vilniaus miesto policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vladas Sanda lrt.lt teigė, kad policininkai duoda priesaiką, tad dėl sumažinto finansavimo bylų netiriama mažiau, tačiau pripažino, kad didėjant krūviams visus darbus nudirbti laiku ir kokybiškai darosi vis sunkiau.
„Jeigu tyrėjas turėjo 10 bylų ir galėjo skirti daugiau savo darbo laiko, tai kai dabar turi 20 bylų – dėmėsys visoms joms yra mažesnis [...] Dėl krūvio trūksta kruopštumo, nukenčia kokybė“, – sakė policininkų atstovas.
Pasak V. Sando, nuo šių metų pradžios atlyginimai policininkams sumažinti jau 2 kartus. Jis pridūrė, kad vietoj pinigų policijos vadovybė su policininkais atsiskaito laisvadieniais.
„Jeigu manęs nėra darbe – kas tirs mano medžiagas? O sudėjus nemokamas atostogas, laisvadienius už darbą, viršijantį krūvį, gausis, kad medžiagų fiziškai negalėsime ištirti laiku ir kokybiškai“, – pastebėjo Vilniaus miesto policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas.
Juozapas Paškauskas