• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per du narystės ES dešimtmečius Lietuvą pasiekė apie 80 milijardų eurų struktūrinės paramos, tiesioginių verslo investicijų ir emigrantų perlaidų. Kiekvienam lietuviui tai sudaro po 30 tūkst. eurų. Ekonomistai teigia, kad atsivėrus ES rinkai, lietuvių kišenes papildė ir pinigai iš paslaugų eksporto.

Per du narystės ES dešimtmečius Lietuvą pasiekė apie 80 milijardų eurų struktūrinės paramos, tiesioginių verslo investicijų ir emigrantų perlaidų. Kiekvienam lietuviui tai sudaro po 30 tūkst. eurų. Ekonomistai teigia, kad atsivėrus ES rinkai, lietuvių kišenes papildė ir pinigai iš paslaugų eksporto.

REKLAMA

Tačiau iš narystės ES lietuviai turi ne tik daug naudos, bet ir nuostolių, pavyzdžiui, apie pusė milijono lietuvių emigravo, daug įmonių bankrutavo, be to, ir toliau savo pinigines tuštiname pirkdami kitose ES šalyse pagamintas prekes.

Daugiau aoie tai – TV3 žiniose. 

Lietuvai įstojus į ES prasidėjo ir milijardinės europaramos dalybos. Jau 20 metų būdama ES nare, anot ekonomistų, Lietuva sulaukė paramos, investicijų, išmokų žemdirbiams ir kitų subsidijų už maždaug 80 milijardų eurų.

„Žemės ūkis transformavosi. Kalbant apie pinigus, per visą šitą laikotarpį yra beveik 18 mlrd. eurų“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Narystė ES atnešė didžiulius finansinius srautus į Lietuvą. Tiesioginė ES parama – 22 mlrd. eurų, labai panaši suma ir iš lietuvių, kurie emigravo“, – teigia ekonomistas Nerijus Mačiulis. 

REKLAMA

„Turėjome 3 programavimo laikotarpius. Per pirmą teko Lietuvai 7 mlrd. eurų, per antrą – 13 mlrd. Dabar vyksta trečias, čia taip pat apie 15 mlrd. eurų skirta Lietuvai“, – kalba ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė. 

30 mlrd. eurų užsienio investicijų

Visgi lietuviai mano, kad šalis per 20 metų ne tik daug gavo iš kitų ES šalių, bet ir sumokėjo:

„Jums algą dykai duoda ar uždirbat? Mes uždirbam, lygiai taip pat ir ES pasiims dalį.“

„Mus labai išnaudoja, turim padėt kitiems.“

„Naudos jie daugiau turi, rinkos, parduot kažką, iš mūsų gauna, mūsų žmones jaunus gauna.“

REKLAMA
REKLAMA

„Nuvažiuokit į Baltarusiją, Rusiją ir pamatysite, kas būtų dabar, jei nebūtume ES.“

„Be ES pagalbos Lietuvai būtų nelengva.“

„Kiek duoda pinigų visiems ir saugu.“

Lietuva per du narystės ES dešimtmečius, anot ekonomisto Mačiulio, sulaukė ir 30 mlrd. eurų tiesioginių užsienio investicijų, o laisvos prekybos naudą esą net sunku išmatuoti. Struktūrinę paramą, tiesiogines investicijas ir emigrantų perlaidas padalinus kiekvienam šalies gyventojui, gautųsi po maždaug 30 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra ir investicijos į trinkeles, kurias su pašaipa minim, ir mažesnių miestelių infrastruktūros atnaujinimas, vandentiekiai, elektra, parkai, sportas, daug kas iš ES lėšų“, – tikina N. Mačiulis. 

Gyventume kaip neturinčios narystės šalys

Anot ekonomistų, finansinę naudą lietuviams davė dešimtis milijardų eurų siekiantis siekiantis paslaugų ir prekių eksportas. Tad neįstoję į ES, šiuo metu esą gyventume taip, kaip kitos narystės tik siekiančios posovietinės šalys.

REKLAMA

„Panašiai atrodyti kaip kandidatės – Gruzija, Armėnija, Serbija, Bosnija, kurios laukia stojimo į ES“, – lygina darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas. 

„Investicijos, BVP augimas 400 proc. per 20 metų. Tai yra susiję su tuo, kad esame ES dalimi dėl laisvo prekių, žmonių judėjimo“, – teigia eurokomisaras Virginijus Sinkevičius. 

Šiuo metu darbininkai pluša tvarkydami Neries krantines Vilniaus centre. 13 milijonų eurų apmokama iš ES paramos. Iš savivaldybės ir valstybės biudžetų lygiomis dalimis valdininkai skyrė dar apie pusantro milijono. 

REKLAMA

Tiesa, Lietuva ne tik gavo ES paramą, bet ir pati sumokėjo į ES biudžetą per du dešimtmečius 8 milijardus eurų. Na, o kaip didžiausią narystės ES praradimą, ekspertai įvardina daugiau kaip pusės milijono tautiečių emigraciją.

„Išvyko apie 600 tūkst., gal daugiau, bet situacija keičiasi“, – sako ekonomistė Genytė-Pikčienė. 

„Kita pusė ta, kad mes ir kitos kartu įstojusios šalys maitina senbuvių darbo rinkas, masinė emigracija iš Lietuvos ir kaimyninių šalių vyko į Vakarus“, – pasakoja politologas Vytautas Sinica. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pinigai nukeliauja ne ten 

Stojant į ES sakė, tuoj tuoj bus vienodos išmokos, tapsime lygūs, bet per 20 metų ES, žemdirbiai nelygūs, esame gale ir tokių išmokų negausime“, – kalba Seimo narys, valstietis Valius Ąžuolas. 

Be to, ES paramos dalybas du dešimtmečius lydėjo ir korupcija, pinigų plovimas, dėl ko, anot kovotojų su korupcija, lietuviai gauna vienas prasčiausių ES  viešąsias paslaugas.

„Pinigai nukeliauja ne į tas kišenes, kur turėtų nukeliauti. Iš to pasipelno žmonės, kurie turi ryšių su politikais, sprendėjais“, – tikina „Transparency international“ atstovas Lietuvoje Sergejus Muravjovas.  

REKLAMA

„Pirmas srautas buvo neteisingai įsisavintas, o kai kuriais atvejais ir pavogtas. Antras srautas buvo tvarkingesnis, trečias – kultūringas ir aiškiai suvokiama, kur panaudojamas ir kokia vertė bus sukurta“, – tikina ekonomistas Marius Dubnikovas. 

Jei visi ES paramos pinigai Lietuvoje būtų panaudoti tinkamai, anot Muravjovo, jau gyventume kaip Šveicarijoje.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsio viršuje. 

tv3.lt

O jei valdzios parazitai su savo svogeriais,nebutu per 30 metu svariai isvoge,sunaikine,sugriove ir praskoline Lietuvos,tai ir be narystes ES gyventume ne prasciau nei Europos vidutiniokes.Budami ES nariais ir dar geriau,bet kad ir ta ES parama valdzios parazitai su svogeriais isvoge.Ir liko zmonems is tos paramos tik susiaurintos gatves,saleles ir ziedai ant kiekvienos sankryzos bei keliu kilometru dviracio taku gabalai,vedantys i niekur.
Ta prasme, nemenkinu ES privalumų, bet yra ir kalnas trūkumų. O dėl to gyvenimo, tai dabar dar geriau gyventumėm jei nebūtų toookios korupcijos kokia yra dabar
Riši Sunako turtas padidėjo 121mln jis sumokėjo mokesčiu 0.4% . Tuo tarpu likę moka apie 40% mokesčiu. Ar jus dar nesuprantate kad iteisinti vagys sedi valdziose .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų