Šeštadienį Vilniuje vykusiame suvažiavime Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) rinko partijos pirmininką. Vieninteliu kandidatu, kitiems atsisakius, likęs Algis Čaplikas nesunkiai laimėjo. Už jo kandidatūrą pasisakė 549 kandidatai, prieš buvo tik 17. Dar 27 biuleteniai buvo sugadinti.
(Papildyta 15,25) Liberalų ir Centro Sąjungos (LiCS) pirmininku šeštadienį išrinktas Seimo narys Algis Čaplikas, kuris neturėjo varžovų. Politikas portalui „Balsas.lt“ sakė nenorįs būti aiškiaregiu ar ragana ir spėlioti, kiek partiečių gali, artėjant Seimo rinkimams, pabėgti pas Artūrą Zuoką.
„Aš esu politikas, o ne futuristas, ne ragana ir ne žiniuonis ar aiškiaregys. Ir nenoriu tokiu būti. Rinkimų rezultatai rodo, kad vien mūsų partija atstovauja apie 7-8 procentus rinkėjų. Panašias prognozes ir spėliones palieku visokiems būrėjams ir nenusisekusiems politologams“, - rėžė naujasis LiCS vedlys.
(Papildyta 14.32) Partijos pirmininko postas atiteks A. Čaplikui. Visi kiti kandidatai atsiėmė savo kandidatūras. A. Čaplikas agitavo partijos narius patikėti, kad liberalios jėgos gali būti realiu trečiuoju keliu ir alternatyva konservatoriams bei socialdemokratams.
Portalui „Balsas.lt“ vienintelis kandidatas į pirmininkus teigė nepasigendąs demokratijos partijoje ir nemanąs, jog Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sprendimas – organizuoti visuotinį partijos narių balsavimą dėl pirmininko – teisingas. „Čia pas mus – demokratija, o konservatoriai, nepraėjus nei pusei metų, pamatys, kaip šis sprendimas jiems išeis „šonu„. Pamatysite“, – įspėjo A. Čaplikas.
Savo kandidatūros nebekeliąs ligšiolinis lyderis Gintautas Babravičius portalui sakė turįs kitokią nuomonę. „Kol kas tiesiog neleidžia įstatai. Šiaip aš manau, kad taip ir reikėjo daryti. Ir dargi – eklektroniniu būdu, kad galėtų balsuoti partijos nariai, kur jie bebūtų“, - sakė jis.
Artėjant suvažiavimui, pasigirdo kalbų, kad Vidaus reikalų ministras R. Palaitis atsiims kandidatūrą mainais į tai, kad A. Čaplikas savo padėjėju įdarbino jo žmoną.
Politologas: LiCS gali skilti (papildyta 14.02)
Politologas V. Laučius portalui „Balsas.lt“ pabrėžė, kad partijoje nuo seno yra buvusių liberalų ir buvusių centristų flangai (atsirado susijungus Liberalų Sąjungai ir Centro Sąjungai, – „Balsas.lt“). „Centristų sparnas daugiausiai remia Algį Čapliką. Liberalų palikimą atstovaujantis ligšiolinis pirmininkas Gintautas Babravičius partijai lyg ir nesuteikė didelės perspektyvos ir įkvėpimo, tad dabar svarbu – kas bus jo įpėdinis. Priklausys ir nuo to ar partija neskils“, – sakė politologas, tvirtindamas, jog tokia galimybė išlieka.
Anot jo, tikrai neatmestina galimybė, kad dalis liberalcentristų gali, artėjant Seimo rinkimams, šlietis prie A. Zuoko. „A. Zuokas turi nacionalinio masto ambicijų, nors kol kas jį lyg ir tenkina Vilniaus mero postas. Su koalicijos partneriais jis lyg ir sutaręs, kad į Seimą nesibolotiruos, tačiau viskas yra išsprendžiama. Tai gali būti ir atskilėliai, ir pati LiCS, išlaikanti savo pozicijas, bet einanti po A. Zuoko vėliava, kurią nebūtinai neš jis pats. Jis gali būti ne sąrašo lyderis, o dvasinis įkvėpėjas.“, – spėliojo V. Laučius.
Kelia V. Puodžiūną (papildyta 13.15)
Suvažiavimas pritarė sprendimui kandidatu į Seimą, vietoje Klaipėdos meru tapusio Vytauto Grubliausko, kelti Valdemaro Puodžiūno kandidatūrai. Jis balotiruosis uostamiesčio Danės apygardoje Nr. 19.
G. Babravičius portalui „Balsas.lt“ aiškino savo apsisprendimą nebesibalotiruoti: „Liberalams vadizmas yra svetimas iš principo. Aš įsivaizduoju žygį, kuriame veda vienas vedlys, bet prieinama kalnų perėja. Tada sakau kitam, kurį žinau esant profesionalu tokios kliūties įveikime, kad rodytų, kaip rišti virves ir diržus, kur ką kalti ir kaip eiti“, – tikino jis.
Deklaruoja kovingumą (papildyta 12.40)
Ligšiolinis pirmininkas Gintautas Babravičius, neketinantis siekti perrinkimo, skaitydamas ataskaitą teigė, kad partija jo kadenciją praleido kovodama su Liberalų Sąjūdžiu, kuris yra „ir draugas ir priešas“. Savo organizaciją jis lygino su Lietuvos didžiąja kunigaikštyste ir nusiskundė puolimais iš visų pusių.
Seimo narys Artūras Melianas portalui „Balsas.lt“ dievagojosi, kad kalbos apie tai, jog liberalcentristų ar Liberalų Sąjūdžio likučiai paknupstomis, prieš Seimo rinkimus, bėgs į Artūro Zuoko glėbį, yra nepagrįstos. „Žiūriu skeptiškai, kaip ir į kitas kalbas bei prognozes, kurių mūsų atžvilgiu būdavo gausu, bet jos nepasitvirtindavo. Noriu priminti, kad paskutiniuose savivaldos rinkimuose gavome 77 tūkstančius balsų per Lietuvą be A. Zuoko, kai, jam vadovaujant, Seimo rinkimuose gavome tik 67 tūkstančius“, – priminė jis.
Tiesa, A. Melianas pripažino pralaimėjimą dideliuose miestuose, kur prarastos turėtos pozicijos – Vilniuje ir Panevėžyje. „Taip, neperžengėme barjero ir reikia pripažinti, kad didieji miestai turės pasitempti, tačiau tai įrodo, jog esame nacionalinė partija, galinti likti svarbi, net jei reikšminguose regionuose ir nepasiseka“, – tikino A. Melianas.
Jis, vis dėlto, neatmetė galimybių, kad, artėjant Seimo rinkimams, bus ieškoma bendradarbiavimo galimybių su „visomis liberalios pakraipos organizacijomis“, neišskiriant nei A. Zuoko, nei Arūno Valinsko Tautos prisikėlimo partijos.
Savivaldybių tarybų rinkimuose, kurie vyko vasario 27 dieną, LiCS liko šešta partija pagal gautų mandatų skaičių. Iš viso partija gavo 126 mandatus miestų ir rajono tarybose. Tiesa, partija neteko visų pozicijų sostinėje.
Seime LiCS sudaro Jungtinę frakciją su Arūno Valinsko vadovaujama Tautos prisikėlimo partija. Dabartinėje vyriausybėje, be R. Palaičio, yra dar vienas LiCS deleguotas ministras – R. Šukys, vadovaujantis Sveikatos ministerijai.
Suvažiavime taip pat bus renkama ir tvirtinama nauja partijos vadovybė, priimtos naujos LiCS įstatų redakcijos ir rezoliucijos.