REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nesustabdžius Kinijos veiksmų šiai naudojant prekybą kaip ginklą, Lietuva ir Australija nebus vienintelės šių veiksmų aukos, sako Kanberoje viešintis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Nesustabdžius Kinijos veiksmų šiai naudojant prekybą kaip ginklą, Lietuva ir Australija nebus vienintelės šių veiksmų aukos, sako Kanberoje viešintis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

REKLAMA

„Kurį laiką Australija buvo veikiausiai pagrindinis pavyzdys, kodėl Kinija naudoja ekonomiką ir prekybą kaip politinį instrumentą, ar, kai kas pasakytų – kaip politinį ginklą. Dabar Lietuva prisijungė prie šio „išskirtinio klubo“. Bet akivaizdu, kad mes nesame paskutiniai, ypač jei šios praktikos nebus sustabdytos naudojantis mūsų turimais instrumentais“, – bendroje spaudos konferencijoje su Australijos užsienio reikalų ministre Marise Payne (Maris Pein) trečiadienį sakė G. Landsbergis.

Jis išreiškė padėką Australijai, prisijungusiai prie Europos Sąjungos konsultacijų su Pasaulio prekybos organizacija dėl Kinijos veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA

„Manau, reikia priminti tokioms šalims, kaip Kinija, ar bet kuriai kitai, kuri norėtų išnaudoti prekybą kaip ginklą, kad bendramintės šalys visame pasaulyje turi įrankių ir taisyklių, padedančių atsilaikyti prieš  prievartą ir nepasiduoti politiniam bei ekonominiam spaudimui“, – kalbėjo ministras.

REKLAMA

Australijos užsienio reikalų ministrė taip pat pabrėžė, kad svarbios yra bendros pastangos tarp bendraminčių, kurie suinteresuoti, jog „būtų veikiama laikantis tarptautinėmis taisyklėmis paremtos tvarkos, laisvos ir atviros prekybos, skaidrumo ir atvirumo, saugumo ir stabilumo“. 

„Yra daugybė kolegų, su kuriais užsienio reikalų ministras ir aš dirbame bei įsitraukiame spręsdami šiuos klausimus (...). Mes siunčiame stipriausią įmanomą žinią apie tai, kad mes atmetame prievartą ir autoritarizmą“, – sakė Australijos diplomatijos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA

Tiek Australija, tiek Lietuva teigia patiriančios Kinijos ekonominį ir prekybinį spaudimą dėl savo politinių-diplomatinių pozicijų kai kuriais klausimais.

G. Landsbergis, atsakydamas, ar Rusijos veiksmai telkiant pajėgas prie rytinio NATO sparno gali sumenkinti ES dėmesį Kinijos problemoms, tvirtino, kad tai nėra atskiri regioniniai klausimai.

„Tiek Rusija, tiek Kinija šiuo metu veikia kaip globalios taisyklėmis paremtos tvarkos drumstėjai. Tai nėra regioniniai klausimai, tai ne tik Indijos–Ramiojo vandenyno regiono ar Europos regioniniai klausimai, nes tai yra globalūs žaidėjai, užsiimantys trikdymu, ir mes turime veikti prieš šį trikdymą, t.y. patvirtinant ir sustiprinant mūsų ryšius, šią taisyklėmis paremtą tvarką, kuri kai kuriems iš mūsų bendruomenės teikia saugumo, kitiems – klestėjimą“, – kalbėjo ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Payne, kalbėdama apie Rusijos karinius manevrus Vidurio ir Rytų Europoje, išreiškė viltį, kad klausimas bus išspręstas diplomatiniu keliu ir spaudimo priemonių, tokių kaip galimos Australijos sankcijos Rusijai, neprireiks.

„Dirbame kartu su bendraminčiais partneriais, tad aš iš tiesų nenorėčiau spekuliuoti, kokios yra raudonosios linijos. Aš verčiau stebėčiau realius įvykius ir tikiuosi, kad to (sankcijų – BNS) neprireiks. Tikiuosi, kad diplomatinėmis pastangomis (...) pavyks įtikinti Rusiją, kad nereikėtų žengti šio žingsnio, kad yra deeskalacijos galimybė, galimybė mažinti karių buvimą, ne tik prie Ukrainos sienos“, – sakė užsienio reikalų ministrė.

REKLAMA

„Tarptautinė bendruomenės sako: niekas nenori konflikto“, – pridūrė M. Payne.  

Kinija taiko didesnius muitus ir kitas sankcijas keliolikai Australijos pramonės šakų, įskaitant vyno, miežių ir anglių importą. Pekiną siutina Australijos raginimas atlikti nepriklausomą tyrimą dėl koronaviruso pandemijos ištakų bei sprendimai uždrausti „Huawei“ plėtoti Australijos 5G tinklus dėl įtariamų bendrovės ryšių su Kinijos vyriausybe. Pati bendrovė ryšius griežtai neigia.

Pekinas kartu su Maskva taip pat reiškia susirūpinimą dėl pernai rugsėjį sukurto gynybinio aljanso AUKUS, kuriam priklauso Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Australija, – ypač dėl jų bendradarbiavimo statant branduolinius povandeninius laivus.

REKLAMA

Lietuvos ir Kinijos santykiai itin pašlijo Vilniui pernai leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą.

Australija ketina atidaryti prekybos ir investicijų agentūros atstovybę Vilniuje

Australija ketina atidaryti vyriausybinės prekybos ir investicijų agentūros atstovybę Vilniuje.

Apie tai per bendrą spaudos konferenciją su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu Kanberoje trečiadienį pranešė Australijos diplomatijos vadovė Marise Payne.

„Aš ypač sveikinu paramą, kurią ministras išsakė šiandien, dėl greito progreso siekiant Australijos ir ES laisvosios prekybos sutarties. Aš taip pat informavau ministrą Landsbergį, kad Australija inicijuos Australijos prekybos ir investicijų komisijos buvimą Vilniuje artimiausiu metu“, – teigė šalies užsienio reikalų ministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak G. Landsbergio, tai yra svarbus ir savalaikis žingsnis.

„Australijos užsienio reikalų ministrė akcentavo savo šalies norą prisidėti prie ekonominių ryšių tarp dviejų bendraminčių valstybių – Lietuvos ir Australijos – skatinimo bei prekybos srautų diversifikavimo. Prekybos atstovybės atidarymas svarbus ir konkretus žingsnis“, − ministerijos pranešime cituojamas Lietuvos diplomatijos vadovas.

1986-aisiais įkurta Australijos prekybos ir investicijų komisija yra šalies vyriausybinė prekybos, investicijų ir švietimo skatinimo agentūra, pastarąjį dešimtmetį ji taip pat atsakinga už turizmo politiką.

Pasak G. Landsbergio, Lietuvos ir viso pasaulio gerovė priklauso nuo to, ar bus užtikrinta taisyklėmis grįsta tarptautinė tvarka, laisva ir sąžininga prekyba.

REKLAMA

„Pasisakome už visas partnerystes, kurios padės ją apginti. Turime nepasiduoti stiprėjantiems nedemokratinių režimų impulsams nesilaikyti susitarimų, naudoti ekonominį šantažą − turime bendromis pastangomis šią ydingą tendenciją atremti“, − sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Jis taip pat padėkojo Australijai už solidarų sprendimą dalyvauti Pasaulio prekybos organizacijos konsultacijose dėl Kinijos veiksmų prieš Lietuvą.

Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba jos pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Diplomatiniam konfliktui vystantis, Lietuvos verslininkai pranešė patyrę įvairių prekybos su Kinija apribojimų. Šalies politikai juos pavadino nepaskelbtomis sankcijomis.

Dėl to Europos Sąjunga neseniai kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų