REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis antradienį Seimo salėje parlamentarams detaliai nupasakojo sekmadienį įvykusio incidento, kurio metu priverstinai nutupdytas lėktuvas, detales. Ministras taip pat prašė opozicijos atstovo Valiaus Ąžuolo atsakomybės, kurį G. Landsbergis apkaltino skleidžiant netiesą ir kartojant Kremliaus skleidžiamą klaidingą informaciją.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis antradienį Seimo salėje parlamentarams detaliai nupasakojo sekmadienį įvykusio incidento, kurio metu priverstinai nutupdytas lėktuvas, detales. Ministras taip pat prašė opozicijos atstovo Valiaus Ąžuolo atsakomybės, kurį G. Landsbergis apkaltino skleidžiant netiesą ir kartojant Kremliaus skleidžiamą klaidingą informaciją.

REKLAMA

Vienas populiaraus informacinio „Telegram“ kanalo „Nexta“ įkūrėjų 26-erių Ramanas Pratasevičius sekmadienį buvo sulaikytas Minske po to, kai režimui pasitelkus karinę aviaciją Baltarusijos sostinėje buvo priverstinai nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, kuriuo žurnalistas skrido iš Atėnų į Vilnių. Taip pat buvo sulaikyta jo gyvenimo draugė Rusijos pilietė Sofija Sapega.

ES lyderiai pirmadienį pasmerkė šiuos Baltarusijos veiksmus ir paragino Bendrijos oro bendroves vengti Baltarusijos oro erdvės.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Seimas, reaguodamas į priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą Minske, pavadino tai Baltarusijos įvykdytu valstybinio terorizmo aktu ir paragino tarptautines finansines institucijas nutraukti pagalbą Baltarusijos valstybiniams projektams.

REKLAMA

Už Seimo rezoliuciją „Dėl Baltarusijos įvykdyto valstybinio terorizmo akto prieš civilinį orlaivį FR 4978“ antradienį balsavo 124 parlamentarai, vienas – valstietis Valius Ąžuolas – susilaikė.

Landsbergis Ąžuolui: jūs skleidžiate Kremliaus sakomą netiesą

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Valius Ąžuolas lygino sekmadienio incidentą su įvykiu 2013 m., kai Austrija priverstinai nutupdė lėktuvą, kuriame, kaip įtarta, skrido Edwardas Snowdenas.

„Ar galima sakyti, kad tiek Baltarusija, tiek Austrija yra teroristinės valstybės?“ – klausė V. Ąžuolas.

REKLAMA
REKLAMA

Politikas taip pat ministro teiravosi, ar buvo pažeista tarptautinė oro teisė. V. Ąžuolas svarstė, ar sankcijomis nebus pakenkta Lietuvos verslui, kuris dirba Baltarusijoje.

G. Landsbergis teigė, kad V. Ąžuolas akivaizdžiai atstovauja tuos žmones, kurie stipriai panirę į rusiškos dezinformacijos srautą.

„Tokių žmonių tikrai yra Lietuvoje, žmonės, kurie yra klaidinami, kurie ES partnerę Austrija vadina vos ne taip, kaip jūs pasakėte, ar tai yra kriminalinė valstybė“, – teigė ministras.

G. Landsbergis tvirtino, kad atvejai Baltarusijoje ir Austrijoje yra visiškai skirtingi, nes Austrijos atveju sprendimą nutupdyti lėktuvą priėmė pilotai. G. Landsbergis V. Ąžuolą apkaltino cituojant Kremliaus atstovės spaudai žodžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš labai norėčiau, kad jūs domėtumėtės ir kritiškai vertintumėte informaciją, kuri ateina iš Kremliaus. Ji dažnu atveju yra netiesa, ji dažnu atveju yra skirta jus dezinformuoti, suvelti jūsų mintis ir jumis pasinaudojant, dezinformuoti Lietuvos žmones.

Labai kviesčiau to nedaryti, nes kainuoja labai daug pastangų vėliau grąžinti atgal, paaiškinant kiekvienam žmogui, kurį jus apgavot, kuriam jūs pasakėte netiesą“, – teigė G. Landsbergis.

„Gerbiamas, Ąžuolai, aš labai prašau jūsų atsakomybės, kalbant apie netiesą, kurią skleidžia Kremliaus atstovai. Tą jūs dabar darote, tiesą sakant, nežinau, ar sąmoningai, bet jūs atsakysite pats sau“, – tvirtino ministras.

REKLAMA

Nupasakojo sekmadienio įvykius

Seimo salėje Gabrielius Landsbergis pasakojo, kad lėktuvas, skrisdamas virš Baltarusijos teritorijos, gavo įspėjimą iš Baltarusijos oro navigacijos tarnybų, kad galimai lėktuve yra sprogmuo, kuris greičiausiai bus detonuotas lėktuvui leidžiantis Vilniuje.

Lėktuvo pilotai pasitarė su vadovybe, skrydį prižiūrinčiomis tarnybomis ir nusprendė, būdami prie pat Lietuvos sienos, lėktuvą apsukti ir leistis Minske, nepaisant to, kad iki Vilniaus oro uosto atstumas buvo mažesnis nei iki Minsko.

Minsko oro uoste lėktuvas buvo pastatytas prie pat terminalo. Pasak G. Landsbergio, tai yra įdomus aspektas, nes paprastai, jeigu yra sprogmens pavojus, lėktuvas yra statomas kaip galima toliau nuo oro uosto ir jame esančių žmonių.

REKLAMA

„Į tą nebuvo atsižvelgta, tas sukėlė įtarimą ir keleiviams“, – teigė užsienio reikalų ministras.

G. Landsbergio teigimu, gavus informaciją apie priverstinai tupdomą lėktuvą, pavyko susisiekti su orlaivyje esančiais keleiviais ir su jais buvo palaikomas nuolatinis ryšys telefonu.

„Esu dėkingas tiems žmonėms, nes tik jų pagalba mes gaudavome pirmąsias žinias ir daugelis vėliau paplitusių nuotraukų, kurios buvo naudojamos ir tarptautinės žiniasklaidos, kaip incidento iliustracija, buvo būtent mūsų piliečių“, – sakė G. Landsbergis.

Keleiviai Minsko oro uosto salėje buvo pralaikyti daugiau nei 6 valandas, jie matė, kaip yra išvesdinami kai kurie keleiviai, tarp jų Ramanas Pratasevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra pagrįsto nuogąstavimo dėl jų gyvybės. Buvo šiek tiek atokvėpio vakar jį pamačius gyvą, kalbantį, tačiau nemažiau šokiravo tai, ką jis pasakė.

Akivaizdu, kad jis buvo privestas pasakyti žodžius, kurių jis pats negalvoja, nubrozdinimai ant jo veido rodo, kad prieš jį galėjo būti smurtaujama, jis galėjo būti kankinamas. Tikrai kelia didelį rūpestį“, – kalbėjo ministras.

G. Landsbergis teigė, kad buvo nujaučiama, kad režimas gali laikyti lėktuvo keleivius Minsko oro uoste tiek, kiek jiems atrodys reikalinga ir naudinga.

Dėl to, anot ministro, sekmadienį buvo stengiamasi vengti griežtų pareiškimų ir situacijos eskalacijos. Ministro teigimu, sekmadienį telkta ir tarptautinė parama iš ES valstybių ir JAV atstovų, kad žmonėms būtų leidžiama grįžti į Vilnių.

REKLAMA

Landsbergis: „Vakarai yra šokiruoti“

G. Landsbergis kalbėjo ir apie šiuo metu vykstančią Europos Vadovų Tarybą ir nuo trečiadienio prasidedančią ES užsienio reikalų ministrų tarybą. Jis teigė, kad šio incidento ir sankcijų Baltarusijos režimai turi būti pristatyti ir aptarti.

„Kol kas, tai, kokią informaciją gauname, yra pozityvi. Pasaulis, bent jau Vakarų pasaulis, yra šokiruotas to, kas atsitiko. Dėl to, yra gera proga ne tik nubausti režimą už tai, ką jis padarė, bet ir nepamiršti dar kelių dalykų.

Pirmas dalykas, mes turime padėti tiems žmonėms, kurie siekia laisvės ir demokratijos. Negalime pabaigti tik nubaudimu“, – kalbėjo G. Landsbergis.

REKLAMA

Ministras priminė, kaip per pastaruosius mėnesius buvo kalbėta apie Rusijos telkiamas karines pajėgas šalia Ukrainos, opozicijos ir Aleksejaus Navalno padėtį.

„Mano supratimu, visas šias operacijas, visus šiuos įvykius jungia Rusijos veiksnys. Ji yra destabilizuojantis faktorius, ji prisideda prie daugelio įvykių ir be jo, greičiausiai, nebūtų galėjęs įvykti ir sekmadienio incidentas. Bent jau be jos žinios, tą aš galiu pasakyti beveik su šimtaprocentiniu įsitikinimu“, – tvirtino G. Landsbergis.

Lėktuvams draudžiama skristi į Lietuvą ir iš jos virš Baltarusijos

Ministras taip pat priminė sankcijas, kurias vakar priėmė Europos Vadovų Taryba, o kiek anksčiau panašias sankcijas priėmė ir Lietuvos valdžia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antradienio naktį Lietuvoje įsigaliojo draudimas keleivių oro bendrovėms skristi į šalį ar iš jos per Baltarusijos oro erdvę. Draudimas įsigaliojo antradienį 3 val. Lietuvos laiku.

Vyriausybė pirmadienį priėmė sprendimą reaguodama į savaitgalį Baltarusijos priverstinai Minske nutupdytą „Ryanair“ keleivinį lėktuvą, skridusį iš Atėnų į Vilnių.

Premjerė Ingrida Šimonytė po Vyriausybės posėdžio sakė, kad skrydžiai, kurie vyks per Baltarusijos skrydžių reguliavimo zoną, Lietuvoje nebus derinami.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis teigia, kad ribojimai šuo metu tai paveiks 26 skrydžių kryptis, daugiausia pietų kryptimi – Turkiją, Atėnus Graikijoje ir kitas. Pasak jo, tai reiškia, kad oro bendrovės turės pasirinkti kitą maršrutą.

REKLAMA

Draudimas nebus taikomas, jeigu lėktuvas tik kerta Lietuvos oro erdvę.

Skrydžių valdymo bendrovės „Oro navigacija“ atstovė Lina Nuobarienė pirmadienį BNS teigė, kad visoms oro bendrovėms jau išsiųsta informacija – vadinamasis notam'as (angl. notice to airmen).

ES lyderiai paragino oro bendroves aplenkti Baltarusiją

Europos Sąjungos lyderiai pirmadienį pasmerkė Baltarusijos įvykdytą priverstinį keleivinio lainerio nutupdymą ir juo skridusio opozicijos aktyvisto Ramano Pratasevičiaus bei jo draugės Sofijos Sapegos sulaikymą, taip pat paragino Bendrijos oro bendroves vengti Baltarusijos oro erdvės.

Pranešime, paskelbtame Briuselyje vykstant ES viršūnių susitikimui, sakoma, kad Europos Vadovų Taryba „griežtai smerkia „Ryanair“ lėktuvo priverstinį nutupdymą Minske 2021 metų gegužės 23 dieną sukeliant pavojų aviacijos saugumui“, taip pat Baltarusijos tarnybų įvykdytą „žurnalistų Ramano Pratasevičiaus ir Sofijos Sapegos sulaikymą“, taip pat nurodė, kad Bendrija turėtų kuo greičiau apsvarstyti naujas tikslines ekonomines sankcijas Minsko režimui.

REKLAMA

ES lyderiai pareikalavo, kad abu sulaikytieji, skridę iš Atėnų į Vilnių, būtų „nedelsiant paleisti ir kad būtų užtikrinta jų judėjimo laisvė“, sakoma pranešime.

Jie taip pat paragino Tarptautinę civilinės aviacijos organizaciją (ICAO) skubiai ištirti šį „beprecedentį ir nepriimtiną incidentą“.

Visos ES įsikūrusios oro bendrovės raginamos vengti skrydžių Baltarusijos oro erdvėje, sakoma lyderių pranešime.

Be to, ES Taryba raginama „priimti būtinų priemonių, kad būtų uždrausti Baltarusijos avialinijų skrydžiai ES oro erdvėje ir uždaryta prieiga prie ES oro uostų reisams, aptarnaujamiems tokių oro bendrovių“.

ES lyderiai išreiškė solidarumą su Latvija, Baltarusijai priėmus sprendimą išsiųsti beveik visus šios Baltijos šalies ambasados Minske darbuotojus dėl incidentą Rygoje, kai oficiali Baltarusijos vėliava buvo pakeista istorine baltos ir raudonos spalvų baltarusių vėliava.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų