Kaip pasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis, besikreipiančių dėl lytiškai plintančių infekcijų pacientų srautas yra nuolatinis, tačiau vasaros metu šių ligų aptinkama daugiau.
„Skaičius nėra dramatiškai padidėjęs kelis kartus, tačiau tam tikras sezoniškumas yra – jų padaugėja dar nuo vėlyvo pavasario ir tęsiasi iki vėlyvo rudens.
Akivaizdu, kad karštas oras kelia norą, žmonės labiau atsipalaiduoja, dar ir kažkokių svaigalų pavartoja, kas sumažina savisaugos instinktus. Tačiau kol po nesaugių santykių gali praeiti laiko, kol pacientas pajaučia simptomus, kol dar užsiregistruoja pas gydytoją. Todėl ir nustatyti infekciją galima vėliau“, – kalbėjo jis.
Kurortiniai romanai – ledkalnio viršūnė, daug kas nuolat eina „į kairę“
Pasak gydytojo, jei tai kurortinio romano „dovanėlė“ dažniausiai tiksliai sunku išsiaiškinti, kur – Palangoje ar Maljorkoje – žmogus pasigavo ligą.
„Yra pacientų, kurie pasako, kad buvo užsienyje ir įvyko kokių nuotykių. Vis tik dažnesnis atvejis, kai susirgimas vietinis. Bet kuriame mieste užsikrėtė pacientas – ne taip svarbu, svarbu, turime žinoti, kiek buvo potencialių partnerių.
Tada paciento atsakomybė informuoti visus tuos partnerius. Jei tai buvo vienkartinis nuotykis, dažniausiai tai ne problema, bet būna tokių žmonių, kurie gyvena dvigubą gyvenimą ir tada turi atvirai kalbėtis su visomis pusėmis. Tokie atvejai nuo šiltojo sezono nelabai ir priklauso“, – kalbėjo T. Raudonis.
Jis pasakojo, kad kita kategorija žmonių papuola į didesnę riziką, nes naudojasi ir komercinėmis paslaugomis.
„Aišku, šie darbuotojai gal labiau linkę reguliariai tikrintis ir saugotis, bet turint reguliarius meilužius, būnant atviruose santykiuose, tai lemia, kad sunku pasitikėti, kad kažkas nenueis į šoną dar su nauju žmogumi. Tad jei įnešamas užkratas, gydytis reikia visiems“, – apie nepatogias situacijas, kai apie išdavystę gali sužinoti ir sutuoktiniai, pasakojo gydytojas.
Pasak pašnekovo, be to, ne tik svingerių, bet ir cheminio sekso vakarėliai irgi nėra kažkoks tolimas reiškinys.
„Viskas vyksta visiškai čia pat, nors pasižiūrėjus Vakarų šalių tendencijas gali atrodyti, kad tai daugiau homoseksualių žmonių problema ir narkotikų vartojimo pasekmė, bet nemanau, kad Lietuva kažkuo skiriasi.
Vartojant įvairias stimuliuojančias, pojūčius sustiprinančias medžiagas žmogus pasidaro dar mažiau atsargus. Aišku, apie tai, ar žmogus lytinius santykius turėjo apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų, retai kada tiesiai klausiame, juolab, manau, žmogus ir taip nebūtų linkęs sakyti tiesos.
Šiaip yra išskiriami veiksniai, kurie ženkliai didina sirgimą LPI. Viena iš jų ir yra alkoholio ar narkotikų vartojimas, tai pat – žemesnė socioekonominė padėtis, švietimo trūkumo problema. Taip pat yra ir žmonių nenoras naudoti prezervatyvus“, – vardijo T. Raudonis.
Ligos gali būti besimptomės
Jis atkreipė dėmesį, kad ir šeimos gydytojai retai kada linkę klausti, ar žmogus neturi nusiskundimų, kiek turi lytinių partnerių. „Tai yra tos nepatogios temos, kuriomis privengia kalbėti ir kiti specialistai, o visai be reikalo. Dauguma tų infekcijų yra besimptomės ir žmogus gali nieko nejausti, tad jei tiesiogiai nepaklausi, tai ir nesusimąsto“, – konstatavo gydytojas.
Jei jau atsirado simptomai – skausmingas šlapinimasis, išskyros iš lytinių ar šlapimo takų, skausmas, niežėjimas, bėrimai ir kt., į gydytoją rekomenduojama kreiptis nedelsiant.
Tuo metu jei požymių nejaučiama, o žmogus tiesiog turėjote kažkokį atostogų nuotykį, romaną, norint išsitirti nuo lytinių santykių turėtų būti praėjusios maždaug 3 savaitės.
„Daugumos LPI inkubacinis periodas yra kelios savaitės, tad darant tyrimus anksčiau galime neaptikti nieko, o žmogus klaidingai gali jaustis sveikas, nors iš tiesų taip nėra.
Turime tą kategoriją žmonių, kurie atvažiuoja mokamai paslaugai, kai vakar ar užvakar buvo nuotykis ar suplyšo prezervatyvas, ir nori pasitikrinti. Tai su tokiais pacientais turime atsisveikinti, nes dažniausiai dar nieko nerasime. O tie, kurie reguliariai užsiima tokia praktika, rekomenduojama išsitirti maždaug kas 3–4 mėnesius“, – patarė Santaros klinikų gydytojas.
Paprastai iš kraujo visų infekcijų nenustatoma, todėl būtini ėminiai iš lytinių takų bei gerklės:
„Kraujo tyrimus darome dėl ŽIV, hepatito B, C ir A, kuris dabar yra ganėtinai dažnai lytiniu keliu perduodama infekcija. Iš kraujo taip pat galime padaryti tyrimus dėl sifilio. Kiti tyrimai yra daromi iš lytinių takų.
Tai gali būti šlapimas (jo tikslumas mažesnis), patikimiausi tyrimai turimi ėminius imant tiesiogiai iš lytinių takų – vyrams nuograndos dažniausiai paimamos iš šlaplės ir ryklės, moterims – nuo gimtos kaklelio, makšties ir gerklės. Taip surenkame ėminius iš daugiausiai vietų, kur galėtų gyventi patogenas ir tikimybė juos aptikti didžiausia.“
Infekcijų „populiarumas“ ir pavojingumas skiriasi
Pasak gydytojo, dažniausiai pasaulyje registruojama LPI yra chlamidiozė, sergamumo ja vidurkis Europoje siekia apie 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje gi yra registruojama tik apie 10 atvejų 100 tūkst. gyventojų.
„Bet tai yra toli nuo realybės, nes tiesiog pacientai, kurie nueina privačiai (moterys – pas ginekologą ar vyrai – pas urologą), ar liga nustatoma atsitiktinai, tai labai abejočiau, ar visais atvejais pildomi pranešimai visuomenės sveikatos centrui.
Europoje antroje vietoje pagal dažnumą būtų gonorėja. Lietuvoje ji būtų ne tokia dažna – sergamumas mažesnis daugiau nei 19 kartų“, – pastebėjo T. Raudonis.
Kita jo įvardyta dažna infekcija – sifilis, kurio savotišką atgimimą gydytojai pasaulyje stebi jau kelis pastaruosius metus.
„Sergamumas sifiliu pas mus yra arti vidurkio, bet dar prieš keletą metų Lietuva buvo viena pirmaujančių Europos Sąjungoje. Pranešami sifilio atvejai turbūt yra panašūs, kokie yra realybėje, bet galime pasidžiaugti, kad jie yra maži. Nes grįžus į 2000-uosius turėdavome maždaug tūkstantį susirgimų per metus, kai dabar turime dažniausiai iki 200. Taigi situacija yra pagerėjusi.
Dar iki 2000 mūsų dermatovenerologijos centras turėjo net atskirą skyrių, kur kai kurie pacientai dėl lytiškai plintančių infekcijų gydomi priverstinai. Būdavo policijos atvežamos ir guldomos prostitutės čia, tokie laikai buvo“, – pridūrė jis.
Pagal skaičius toliau rikiuotųsi ŽIV infekcija – gydytojo aiškinimu, jos atvejų skaičius po truputį mažėja, tačiau prie bendros statistikos yra prisidėję imigrantai iš Ukrainos.
Skatina nevaisingumą ir gali baigtis net mirtimi
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad savo pavojingumu šios infekcijos labai skiriasi. „Ne be pagrindo turbūt labiausiai reikėtų bijoti ŽIV, tai yra infekcija, nuo kurios žmonės gali mirti, jei ji nepagaunama laiku. Tikimybė ja užsikrėsti santykinai mažesnė nei visomis kitomis LPI, bet dėl to nereikėtų jaustis saugiai.
Čia jau reikia suprasti, kad, deja, kalbame apie gydymą visam gyvenimui, tik tą darant pacientas įprastai jaučiasi gerai, gyvena įprastą gyvenimą ir jo trukmė ir kokybė nekenčia dėl to, kad gauna vaistus“, – aiškino jis.
Štai chlamidiozė nesudėtingai išgydoma infekcija, bet tai nereiškia, kad negali sudaryti problemų – ilgalaikėje perspektyvoje ji gali prisidėti prie vaisingumo problemų dėl sukeliamų randinių pakitimų lytiniuose takuose.
„Gonorėja lygiai taip pat žmogaus nužudyti negali ir dažnu atveju išgydoma visai nesudėtingai – tereikia vienkartinių didelių kelių antibiotikų dozių, tačiau moterims ji gali sukelti dubens uždegiminę ligą, kuri pasireiškia įvairiais neaiškiais skausmais tarpvietėje, kitų organų uždegimais, dažnomis šlapimo takų organų infekcijomis. Tai taip pat gali prisidėti prie nevaisingumo skatinimo“, – paaiškino T. Raudonis.
Išskirtinis atvejis: 3 sifilio atvejai vos per vieną savaitę
Gydytojas įspėjo, kad daug pavojingesnis yra sifilis, negydomas jis per daug metų gali sukelti negrįžtamus pakitimus tiek žmogaus smegenyse, tiek kraujagyslėse, širdyje, kepenyse, skrandyje, kauluose.
„Tai yra tokia liga, kuri gali turėti labai įvairų pasireiškimą, bet ir žalos pridaryti labai įvairios ir kartais negrįžtamos. Štai dabar taip „sukrito“, dabar neseniai per savaitę skyriuje turėjome net 3 tarpusavyje nesusijusius nuo sifilio gydomus pacientus. Dviem jų buvo nustatytas neurosifilis, smegenų pažeidimas, trečiam – labai sunkus antrinis sifilis.
Štai dabar taip „sukrito“, dabar neseniai per savaitę skyriuje turėjome net 3 tarpusavyje nesusijusius nuo sifilio gydomus pacientus.
Įprastai per metus sulaukiame vieno dviejų trijų tokių pacientų, kuriems reikalingas toks gydymas. Tad trys pacientai vienu metu – retas reiškinys, nepamenu, kad per 10 metų taip pas mus nutikę.
Tokius pacientus gydome ligoninėje, kai yra nežinoma jų užsikrėtimo trukmė, negalime atskirti, jis serga sifiliu kelis mėnesis ar metus, tada reikia detaliau ištirti organizmą. Kai turime jau kažkokį pažeidimą, pacientui reikalingas gydymas intraveniniais antibiotikais, kurie skiriami kas keletą valandų, to namie padaryti negalima“, – pasakojo dermatovenerologas.
Jis pridūrė, kad štai nors pienligė, bakterinė vaginozė nėra lytiškai plintančios ir užkrečiamos infekcijos, tokia moters būklė pagerina sąlygas ir galimybes užsikrėsti LPI.
Užsikrėsti galima ir per bučinius
Gydytojas priminė, kad visomis LPI galima užsikrėsti tiek per vaginalinius, tiek oralinius, tiek analinius lytinius santykius. Taip pat tai labai nesunkia gali nutikti, jei yra dalinamasi švirkštais leidžiant narkotikus. Tačiau rizikos gali kelti net bučiniai.
„Aišku, bučiuojantis užsikrėsti sudėtingiau. Bet jei sergantis sifiliu žmogus turi bėrimą burnoje, o partneris – kažkur mažytį lūpos įplyšimą ar kažkokią jautresnę gleivinę aplink dantenas, sukėlėją galima nesunkiai perduoti.
Gonorėja, chlamidioze užsikrėsti per bučinius rizika yra minimali, bet ji egzistuoja, nes visos bakterijos gali gyventi mūsų gerklėje ir su seilėmis jas galime perduoti“, – įspėjo T. Raudonis.
Tie žmonės, kurie ir gražūs, ir savimi pasitikintys, maloniai bendraujantys ir mokantys suvilioti žmones, kaip tik linkę turėti daugiau lytinių santykių, daugiau lytinių partnerių ir jiems rizika sirgti kažkokia infekcija žymiai didesnė.
Jis priminė, kad tiesiog nuo kontakto su oda galima užsikrėsti ŽPV: „Šis virusas sukelia karpas, kondilomas lytiniuose organuose, o moterims vėliau gali sukelti ir gimdos kaklelio vėžį, vyrams – varpos ar išangės vėžį.
Taip pat kontakto metu galima užsikrėsti užkrečiamuoju moliusku. Tai – dažniau darželį lankančių vaikų liga, bet pasitaiko ir tarp suaugusių žmonių, kai pasireiškia susirgimai lytinių organų srityje. Ir šiuo metu labai plinta ir niežai, kas yra itin užkrečiama infekcija – tam nereikia ir lytinių santykių, bet juos turint pasidalinti niežais galima dar sėkmingiau.“
Atsargiai eiti į bet kokius naujus santykius
Konstatavęs, kad susirgimų paletė išties plati, gydytojas akcentavo, kad į bet kokį naują kontaktą su svetimu žmogumi reikėtų eiti labai atsargiai, nepriklausomai nuo to, ar jis gražus, tvarkingai atrodantis ar turtingas.
„Šiaip ypač tie žmonės, kurie ir gražūs, ir savimi pasitikintys, maloniai bendraujantys ir mokantys suvilioti žmones, kaip tik linkę turėti daugiau lytinių santykių, daugiau lytinių partnerių ir jiems rizika sirgti kažkokia infekcija žymiai didesnė. Tai nereikėtų tuo susivilioti“, – pastebėjo gydytojas.
Tiesa, jis atkreipė dėmesį ir tuos pacientus, kurie tikrinasi perdėtai dažnai: „Jie ateina reguliariai kas mėnesį ar du, nors nė karto nebuvo niekas nustatyta, bet yra baimė ir įsitikinimas, kad kažkuo serga. Aišku, visada geriau pasitikrinti ir žinoti, kad esi saugus, bet kai kuriais atvejais kraštutinumai nėra gerai.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Svingeriai tokie degeneratai, tokie zmones siuksles. Kaip tas keksas neatsibosta, dar toki bruda, kaip narkotikai vartoja, nu tikros genetines atliekos, kurie issivaizduoja, kad yra labai laisvi ir modernus, kai tera besmegeniai tos vietos vergai. K manancios, kad jos gi laisvos, tai gali su vedusiais miegot ir joms dzin.