REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stanfordo universiteto profesorius, filosofas, politologas Francis Fukuyama įvertino Rusijos prezidento Vladimiro Putino žodžius, kad jo šalies pajėgos „iš esmės dar nieko rimtai nepradėjo“ ir sako, kad tokiu būdu V. Putinas Blefuoja. Savo žodžius politologas grindžia faktu, kad Rusijos pajėgos patyrė didelių nuostolių ir jiems trūksta personalo sėkmingai veikti toliau. 

Stanfordo universiteto profesorius, filosofas, politologas Francis Fukuyama įvertino Rusijos prezidento Vladimiro Putino žodžius, kad jo šalies pajėgos „iš esmės dar nieko rimtai nepradėjo“ ir sako, kad tokiu būdu V. Putinas Blefuoja. Savo žodžius politologas grindžia faktu, kad Rusijos pajėgos patyrė didelių nuostolių ir jiems trūksta personalo sėkmingai veikti toliau. 

REKLAMA

Svarbiausios šeštadienio naujienos:

23:54 | Arestovyčius: Krymo tilto laukia „Boiko bokštų“ likimas

Krymo tiltas buvo neteisėtai Rusijos pastatytas Ukrainos teritoriniuose vandenyse ir yra laikomas Ukrainos teritorija. Apie tai  kalbėjo prezidento administracijos patarėjas Aleksejus Arestovičius, komentuodamas Ukrainos pažadą Vakarų partneriams nesmogti Rusijai JAV ir Europos tiekiamais ginklais.

Kalbant apie Krymo tiltą, paaiškino A. Arestovičius, šis apribojimas netaikomas.

„Nesitaikyti į Rusijos Federaciją? Taigi nesitaikysime. Ukrainos teritorijoje turime pakankamai taikinių. Pirmoji Krymo tilto dalis eina per Ukrainos teritorinius vandenis. Tai mūsų teritorija", – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Krymo tiltui gali nutikti visokių bėdų. Tai nelegalus statinys, pastatytas Ukrainos teritoriniuose vandenyse. Boiko bokštai buvo neteisėtai užgrobti... kas jiems nutiko? Krymo tiltas susidurs su tuo pačiu likimu“.

REKLAMA

23:42 | Živickis sukritikavo merų raginimus gyventojams išvykti savaitgaliui

Sumų srities administracijos vadovas Dmitrijus Živickis griežtai sukritikavo Sumų ir Belopolio merų raginimus gyventojams išvykti savaitgaliui dėl galimo apšaudymo. 

D. Živickis rekomendavo regiono gyventojams nereaguoti į „provokuojančius kai kurių pareigūnų pareiškimus, neturinčius pateisinamų priežasčių“ ir išlikti ramiems. Tuo pačiu D. Živickis prašė būti budriems ir atsargiems 20 kilometrų zonoje nuo sienos.

REKLAMA
REKLAMA

23:23 | Buvęs Rusijos dūmos deputatas: Putinas prezidento postą paliks tik jei fiziškai negalės atlikti pareigų

Buvęs Rusijos Federacijos Valstybės Dūmos deputatas Genadijus Gudkovas sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prezidento postą paliks tik vienu atveju – jei fiziškai negalės atlikti savo pareigų

Apie tai jis kalbėjo televizijai „Freedom“.

22:55 | Serhijus Haidai: Rusijai nepavyksta visiškai užimti Luhansko srities

Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus sako, kad Rusijai nepavyksta visiškai užimti Luhansko srities, okupantai patiria nuostolių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dviejose gyvenvietėse – Belogorovkoje ir Verchnekamenkoje – vyksta įnirtingi mūšiai, Ukrainos gynėjai sėkmingai atremia Rusijos kariuomenės atakas“, – sakė Luhansko OVA vadovas Serhijus Gaidai.

22:35 | Zelenskis: mes laimėsime ir tai padarysime kartu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo vakariniame pranešime priminė, kad liepos 16-ąją prieš 32 metus buvo priimta deklaracija dėl Ukrainos valstybinio suveneriteto. 

„Šią dieną, prieš 32 metus, buvo priimta deklaracija dėl Ukrainos valstybinio suvereniteto. Deklaracija atkūrė Ukrainos valstybės kūrimo tradiciją, jos pagrindu vėliau buvo priimtas Ukrainos nepriklausomybės paskelbimo aktas. Ir šiandien, kai mūsų žmonės kovoja už nepriklausomybę, mes esame teisūs visomis šio žodžio prasmėmis – istoriškai, politine, kultūrine ir, kas svarbu, teisine prasme. Visų pirma tuo grindžiamas mūsų žmonių pasitikėjimas pergale.

REKLAMA

Mes stovėsime ir laimėsime. Mes susigrąžinsime savuosius ir susikursime normalų gyvenimą. Mes tai padarysime kartu – tik taip tai įmanoma. Tai įmanoma tik be abipusės konkurencijos. Tai mūsų pareiga visoms mūsų žmonių kartoms, kurios kovojo už Ukrainos laisvę ir suverenitetą“, – pranešime sakė V. Zelenskis. 

V. Zelenskis taip pat teigė, kad per šią dieną Ukraina atlaikė stiprius Rusijos smūgius:

„Buvo galima išlaisvinti dalį teritorijos, kuri buvo užimta po vasario 24 d. Pamažu išlaisvinsime ir kitas sritis.“

REKLAMA

Prezidentas taip pat įspėjo visuomenę dėl propagandos. V. Zelenskis sako, kad informaciniai ginklai yra tokie patys galingi, kaip ir įprasti ginklai:

„Ukrainiečiams svarbu būti labai atidiems ir apdairiems informaciniame lauke. Kartais informaciniai ginklai gali padaryti daugiau žalos nei įprasti ginklai.“

22:25 | Gumeniuk: Ukrainos pajėgos žengia Chersono kryptimi

Ukrainos ginkluotosios pajėgos žengia Chersono kryptimi, sakė Operatyvinės vadovybės „Pietūs“ pranešėja Natalija Gumeniuk.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Chersono kryptimi judame, galbūt ne taip greitai, kaip norėtųsi, bet, patikėkite, šie žingsniai yra labai užtikrinti“, – sakė ji.

21:54 | Baigta gelbėjimo operacija Vinicoje: žuvo 23 žmonės, 202 sužeisti, vienas žmogus dingęs

Baigėsi gelbėjimo operacija Vinicoje, praneša „Kyiv Independent“. Po Rusijos smūgio, Ukrainos valstybinės pagalbos tarnybos duomenimis, žuvo 23 žmonės, dar 202 sužeisti, vienas žmogus laikomas dingusiu. 

REKLAMA

Be to, liepos 14 d. per oro smūgius miesto centre buvo sugriauti 55 gyvenamieji namai ir sunaikinti 42 automobiliai.

21:40 |  Lukašukas: Dniepro atakai Rusija išleido 78 mln. dolerių

Vakar Dniepro raketų atakai Rusija išleido apie 78 mln. dolerių, sakė Dniepropetrovsko srities tarybos vadovas Nikolajus Lukašukas.

Penktadienį į miestą iš bombonešių buvo paleistos šešios raketos, keturias iš jų numušė oro gynyba. Vienos tokios raketos paleidimas kainuoja apie 13 mln.

REKLAMA

21:18 |  Skibickis: Rusijos pajėgos ruošiasi naujam puolimui

Rusijos pajėgos ruošiasi naujam puolimui, skelbia „Kyiv Independent“.

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos žvalgybos direktorato atstovo Vadimo Skibickio, Rusijos veikla rodo, kad „neabejotinai vyksta pasiruošimas kitam puolimo veiksmų etapui“.

Jis taip pat pridūrė, kad invazijos iš Baltarusijos grėsmė nebėra tokia didelė, kokia buvo iki Rusijos invazijos pradžios vasarį.

21:11 | Pentagonas: per paskutines dvi savaites Rusijos išpuolių aukomis tapo apie 100–150 civilių

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pentagono duomenimis, per pastarąsias dvi savaites per Rusijos karinius smūgius Ukrainoje žuvo apie 100–150 civilių.

Apie tai paskelbė vienas aukšto rango JAV kariuomenės pareigūnas.

21:00 | Politologas: Putinas blefuoja sakydamas, kad „rimtai dar nieko nepradėjo“

Stanfordo universiteto profesorius, filosofas, politologas Francis Fukuyama sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas blefavo sakydamas, kad rusų ginkluotosios pajėgos „iš esmės dar nieko rimtai nepradėjo“, rašo UNIAN. 

REKLAMA

F. Fukuyama pažymi, kad rusai tikriausiai prarado iki trečdalio viso personalo, kurį iš pradžių surinko ir pasiuntė į Ukrainą.

Apie tai jis kalbėjo interviu „Deutsche Welle“. F. Fukuyama nurodo nepriklausomus ekspertus, kurie pastebėjo žmonių trūkumą Rusijos užkariavimo armijos gretose.

„Jie [rusai] tikriausiai prarado iki trečdalio viso personalo, kurį iš pradžių surinko ir pasiuntė į Ukrainą. Rusijos nuostolių skaičiavimai tik apytiksliai, bet galbūt kalbame apie 20 000 žuvusiųjų ir galbūt apie 60 000 sužeistųjų, dar pridedant sugautus kalinius ir panašiai.“, – sakė Fukuyama.

REKLAMA

„Atsižvelgiant į tai, kad Rusijos kariuomenė per du mėnesius nuo tada, kai pradėjo koncentruoti pajėgas Donbase, padarė labai menką pažangą, aš manau, kad jie neturi daug rezervų. Taigi, mano požiūriu, Putinas blefuoja, kai sako, kad jie dar net neprasidėjo“, – pastebėjo profesorius.

Anksčiau V. Putinas ciniškai komentavo karą prieš Ukrainą sakydamas, kad Rusijos kariuomenė „rimtai dar nieko nepradėjo“.

„Šiandien girdime, kad jie nori mus nugalėti mūšio lauke... Na, ką aš galiu pasakyti. Tegul bando. Daug girdėjome, kad Vakarai nori su mumis kovoti iki paskutinio ukrainiečio. Tai tragedija Ukrainos žmonės. Štai į ką jie eina. Tačiau visi turėtų žinoti, kad nieko rimto dar nepradėjome“, – sakė V. Putinas ir pridūrė, kad Rusijos Federacija neva neatsisako taikos derybų.

REKLAMA
REKLAMA

20:12 | Apšaudoma Avdejevka

UNIAN praneša, kad Rusijos pajėgos apšaudo Avdejevką. Kol kas oficialių duomenų iš tarnybų nepateikiama. 

19:50 | Ukrainoje siūloma bausti piniginėmis baudomis už komendanto valandos nesilaikymą

UNIAN praneša, kad komendanto valandos pažeidėjus siūloma bausti įspėjimais ir piniginėmis baudomis. 

Toks pažeidimas ukrainiečiams kainuotų nuo 510 iki 850 grivinų.

Pakartotinai pažeidus per metus – bauda nuo 1,7 tūkst. iki 3,4 tūkst. grivinų.

19:19 | Žuvusiųjų Vinicoje šeimoms bus išmokėtos kompensacijos

Vinicos miesto meras Sergejus Morgunovas sako, kad žuvusiųjų nuo okupantų šeimoms bus išmokėtos 100 000 grivinų kompensacijos, praneša UNIAN. 

„Už vieną mirusį šeimos narį merija sumokės 50 000 grivinų, o regiono taryba – 50 000. Iš viso 100 000 grivnų. Taip pat visiems sužeistiesiems išmokėsime 50 000 grivinų kompensaciją: 25 000 iš miesto tarybos ir 25 tūkst. iš regiono tarybos.Visų žuvusiųjų laidotuvės bus vykdomos miesto biudžeto lėšomis“, – komentavo M. Morgunovas Ukrainos žiniasklaidai.

Anot jo, šiuo metu ligoninėje guli 70 žmonių. Anksčiau pranešta, kad nuo atakos žuvo 23 žmonės. 

19:15 | Rusija smogė į Pokrovsko miestą, yra žuvusiųjų ir sužeistų

Pokrovsko miesto meras Ruslanas Trebuškinas patvirtino, kad Rusijos raketos smogė miestui. 

„Raketų smūgiai Pokrovsko bendruomenei tęsiasi. Buvo apgadinti namai, automobiliai. Yra aukų, yra sužeistųjų tarp civilių gyventojų. Žmonės liko be namų, daug jų apgadinta“, – „Telegram“ vaizdo žinutėje sakė Pokrovsko meras Ruslanas Trebuškinas.

REKLAMA

19:06 | JT: Hagoje rudenį planuojama pradėti nagrinėti bylą dėl Rusijos vykdomo ukrainiečių genocido

JT Tarptautinis teisingumo teismas Hagoje rudenį gali pradėti iš esmės nagrinėti bylą, kurioje Rusija kaltinama ukrainiečių genocidu.

Apie tai pranešė Ukrainos agentas JT Tarptautiniame Teisingumo Teisme, Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius pagal specialų pavedimą Antonas Korynevičius.

18:59 | Ukrainos pajėgoms pavyko atmušti keturias Rusijos raketas

UNIAN skelbia, kad į Ukrainą iš Kaspijos jūros zonos Rusija paleido šešias raketas, iš kurių keturias atmušė Ukrainos pajėgos, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgos.

Zaporižės ir Dniepropetrovsko srityse buvo sunaikintos keturios raketos. Likusi dalis atsidūrė žemės ūkio įmonėje Čerkasų regione.

18:20 | Paskelbtas interviu su nuo raketos smūgio žuvusios Lizos mama

Sekmadienį Italijos žiniasklaida išplatino vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas žurnalisto ir žuvusios 4-metės mamos interviu. Įspėjame, kad jautrius asmenis filmuota medžiaga gali paveikti. 

Mergaitės mama Iryna Dmitrijeva filmuojama ligoninės palatoje. Dabar ji į savo mergaitę žiūri tik per telefono ekraną ir nesulaiko ašarų. 

„Mūsų niekas nesaugo, prašėme uždaryti dangų, o visi tik žiūri, kaip pražudo Ukrainą, kaip žudo mūsų vaikus“, – pro ašaras kalba dukros netekusi moteris. 

REKLAMA

Moteris prašo viso pasaulio apsaugoti Ukrainą, nes kitaip Putinas „eis toliau ir viską sunaikins.“

17:28 | Ivano Frankovsko meras praneša, kad Rusijos smūgiai suduodami daugelyje Ukrainos vietovių

Ivano Frankovskas meras Ruslanas Marcinkivas praneša, kad visoje Ukrainoje suduodami raketų smūgiai, praneša „Freedom“.

Kol kas informacijos apie tokius įvykius iš kitų šaltinių nepateikiama. Šiuo metu žiniasklaida praneša apie numuštą raketą virš Dniepro ir sprogimus Čerkasų srityje.

17:20 | Ukrainos žvalgyba: sėkmingas lūžio taškas kare su Rusija priklausys nuo kelių faktorių

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Vadimas Skibickis sako, kad Ukrainai sėkmingas lūžio taškas kare su Rusija priklausys nuo kelių faktorių, rašo UNIAN. 

„Tai tikrai įvyks, bet tai priklausys, pirma, nuo to, kiek sugebėsime sustabdyti Rusijos karių puolimo tempą. Ir, antra, kiek aktyvią ir didelio masto pagalbą teiks mūsų partneriai“, – pasakė jis.

V. Skibickis taip pat pridūrė, kad šiandien fiksuojama priešo veiklą visoje fronto linijoje.

16:40 | Linkevičius sukritikavo naują ES sankcijų paketą Rusijai

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad nemato prasmės naujame ES sankcijų pakete Rusijai. L. Linkevičius pažymi, kad Europos Sąjunga Rusijai nusiuntė daugiau pinigų už dujas, naftą ir anglį, nei skyrė pinigų Ukrainai padėti. 

REKLAMA

16:08 | Gelbėtojai Vinicoje baigė griuvėsių tvarkymo darbus

Gelbėtojai Vinicoje baigė griūvėsių tvarkymo darbus, praneša NEXTA.

Iš viso į medikus kreipėsi 202 asmenys, iš jų 68 paguldyti į ligoninę (iš jų 4 vaikai). Likusiesiems medicininė pagalba buvo suteikta ambulatoriškai.

Apgadinti ir sunaikinti 55 namai, 40 automobiliai ir 2 tramvajai.

15:40 | TVF vadovė perspėjo G-20 imtis veiksmų kovai su infliacija

Tarptautinio valiutos fondo vadovė Kristalina Georgijeva šeštadienį perspėjo G-20 pareigūnus imtis skubių veiksmų kovojant su infliacija ir perspėjo, kad „išskirtinai neapibrėžtos“ pasaulio ekonomikos perspektyvos gali pablogėti, jei kainos išliks aukštos. 

15:23 | Sprogimai Donecko srityje

NEXTA praneša apie sprogimus Donecko srities Pokrovsko mieste. Kol kas oficialios tarnybos apie sprogimus nepraneša. 

15:15 | JK gynybos ministerija: Rusijos tempas sulėtėjo

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija „Twitter“ praneša, kad pastarosiomis dienomis Rusijos puolimo tempas sulėtėjo.

14:46 | Haidajus: apšaudymų Luhansko srityje sumažėjo

Rusijos kariai pradėjo bijoti Ukrainos artileristų, todėl artileriją pradėjo pristatyti tiesiai į fronto liniją, o nebe į sandėlius, savo „Telegram“ kanale pranešė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus. Be to, dėl tikslių ansktesnių ukrainiečių smūgių rusų sandėliams sumažėjo apšaudymų iš rusų pusės kiekis.

REKLAMA

Anot jo, anksčiau rusai turėjo akivaizdžią persvarą apšaudymų kiekiu. Buvo situacijų, kai 186 rusų smūgius ukrainiečiai atsakydavo 12 ar 14 salvių. Tačiau sėkmingi ukrainiečių smūgiai rusų sandėliams leido sutrikdyti rusų logistiką. Anot S. Haidajaus, tam labai padėjo partnerių atsiųsti ginklai.

„Jie [okupantai] jau pereina prie vadinamojo „darbo nuo ratų“. Tai reiškia, kad jie tiesiog veža šaudmenis automobiliais ir gabena juos prie pat fronto linijos“, – teigė jis.

Šiuo metu rusai susiduria su sudėtinga logistika, o dėl to Luhansko srityje sumažėjo apšaudymų iš rusų pusės skaičius.

14:29 | Rusija suaktyvino spec. tarnybų veiklą Rytų Europoje, sako Ukraina

Rusijos specialiosios tarnybos suaktyvino savo veiklą Rytų Europos šalyse, praneša Ukrainos gynybos ministerijos vyriausiosios žvalgybos valdyba. Teigiama, kad rusai taip siekia nustatyti ginklų Ukrainai tiekimo schemas.

Ukrainos žvalgybos duomenimis, nustatyti šiuos maršrutus buvo pavesta rusų agentams, rašo UNIAN.

„Siekiant nustatyti ginklų, kuriuos šalys partnerės perduoda Ukrainos gynėjams, kad šie atremtų Rusijos invaziją, pristatymo schemas ir kiekį, Rusijos kariniams atašė Europos Sąjungos šalyse uždarais ryšio kanalais buvo nurodyta suaktyvinti policijos pareigūnų ir piliečių, dalyvaujančių gabenant ginklus, verbavimą“, – cituojama žvalgybos ataskaita.

REKLAMA

Pažymima, kad Rusija, su Ukraina besiribojančiuose regionuose bando pasinaudoti vietos bendruomenių atstovais ir prorusiškais aktyvistais.

„Kita vertus, sulaukę rusų pasiūlymų bendradarbiauti, europiečiai iš karto kreipiasi į policiją ir saugumo tarnybas“, – priduria žvalgyba.

14:08 | Eismo ženklai Vinycioje praktiškai išsilydė

Ketvirtadienį rusų raketoms smogus Vinycios centrui mieste kilo didžiulis gaisras. Iš pradžių užsidegė pastatas, kuriame buvo įrengti biurai, o vėliau gaisras persimetė į šalia buvusią automobilių stovėjimo aišktelę. Užsidegė kelios dešimtys automobilių.

Panašu, kad ir karštis, ir raketų smūgiai įvykio vietoje buvo itin dideli. NEXTA pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip Vinycios centre išsilankstė ir prilipo eismo ženklai. Matyti, kad dažnai ant ženklų kai kuriose vietose yra parudavę.

14:02 | Zelenskis: „Okupantai neturės ramių naktų“

Po sukrėtusio rusų išpuolio Vinycioje ir kituose Ukrainos miestuose šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusijos kariai turėtų pajusti, ką reikia atsakas į jų terorą.

Apie tai V. Zelenskis penktadienį vakare kalbėjo savo kreipimesi į ukrainiečius, rašo UNIAN.

„(Okupantai – aut. past.) ypač pajaus dėkingumą dėl sankcijų. Žinoma, Ukrainos ginkluotosios pajėgos neabejotinai pateiks savo dalį atsakymo. Okupantai neturės ramių naktų“, – kalbėjo V. Zelenskis.

REKLAMA

Anot jo, jau yra pradėtas smūgio Vinycioje kaltininkų nustatymas.

„Tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu padarysime viską, kad absoliučiai visi žudikai atsakytų už tai, ką padarė“, – teigė jis.

Šiuo metu, anot Ukrainos prezidento, šalies diplomatų užduotis yra padaryti viską, kad būtų sustiprintas septintasis ES sankcijų paketas Rusijai.

„Šiandien Europos Sąjunga paskelbė pirmąsias detales apie naują, septintąjį sankcijų paketą, kuris rengiamas prieš Rusijos Federaciją, o Ukrainos diplomatų užduotis – padaryti viską, kad šis paketas būtų sustiprintas“, – kalbėjo jis.

13:23 | Putinas neplanuoja baigti karo ir toliau smogs Ukrainai raketomis, sako atsargos generolas

Kremliaus režimo lyderis Vladimiras Putinas ketina tęsti karą Ukrainoje ir planuoja stiprinti savo karinį potencialą, naują mobilizacijos bangą ir visiškai užimti Luhansko bei Donecko sritis, taip pat Ukrainos pietus, sako buvęs Ukrainos užsienio žvalgybos tarnybos vadovas, generolas Mykola Malomužas.

„Rusijos Federacija dabar bando tęsti strateginę puolamąją operaciją, iškelta užduotis galutinai užimti Luhansko sritį – ten liko kelios gyvenvietės. Kitas etapas – Donecko sritis, Seversko miestas, Slovjanskas, Bachmutas ir Kramatorskas. Ten sutelktos pagrindinės pajėgos“, – kalbėjo M. Malomužas.

REKLAMA

Anot atsargos generolo, Rusijai šiuo metu itin trūksta personalo. O V. Putinas nori visiškai kontroliuoti Donecko ir Luhansko sritis bei Ukrainos pietus. Būtent šios teritorijos turėtų tapti derybų objektu, sako M. Malomužas.

„Putino ultimatumas toks: arba per artimiausią pusantros-dvi savaites mes pradedame plataus masto puolimą Donecke, didiname spaudimą Charkivui ir pietams, arba derybos mūsų sąlygomis. Šių derybų sąlygos jau buvo išsakytos Rusijoje: Donecko ir Luhansko „respublikų“, kurias jie ketina visiškai okupuoti, pripažinimas, po to „demilitarizacija“ ir nestojimas į NATO, o trečioji sąlyga – status quo dėl okupuotų teritorijų, kurias dabar kontroliuoja Rusija: Chersono, Zaporižios, Charkivo sričių“, – įsitikinęs jis.

Plačiau apie tai skaitykite tv3.lt straipsnyje.

12:39 | Baltieji rūmai: rusų pareigūnai lankėsi Irane apžiūrėti dronų

Baltieji rūmai teigia, kad pastarosiomis savaitėmis Rusijos pareigūnai bent du kartus lankėsi viename aerodrome centriniame Irane, kad apžiūrėtų bepiločius orlaivius, įskaitant kovinius dronus, kuriuos Maskva nori naudoti Ukrainoje.

Administracija šią informaciją paskelbė JAV prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui) šeštadienį ruošiantis susitikti su šešių Persijos įlankos arabų šalių, taip pat Egipto, Jordanijos ir Irako vadovais regioniniame aukščiausiojo lygio susitikime.

Tikimasi, kad baigdamas keturių dienų kelionę regione, kuria siekiama sustiprinti JAV pozicijas ir sutelkti regione atsvarą Iranui, J. Bidenas paskelbs „svarbų pareiškimą“, kuriame paaiškins savo viziją dėl Vidurinių Rytų.

Daugelis Persijos įlankos šalių, ypač Saudo Arabija, yra labai susirūpinusios dėl Irano kenkėjiškos veiklos regione.

Baltųjų rūmų duomenimis, Iranas birželio 8 dieną ir liepos 15 dieną Kašano aerodrome demonstravo dronus Rusijos pareigūnams.

Kašano oro bazė, esanti maždaug už 190 km į pietus nuo Teherano, yra vienas seniausių Irano aerodromų. Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas (Benis Gancas) pernai pareiškė šį aerodromą esant susijus su Irano bepiločių orlaivių programa. Pasak jo, šiame objekte Iranas mokė Irako, Libano, Sirijos ir Jemeno kovotojus skraidinti dronus.

JAV prezidento administracija taip pat paskelbė palydovines nuotraukas, kuriose užfiksuoti aerodrome rodyti bei skraidinti bepiločiai orlaiviai „Shahed-191“ ir „Shahed-129“, taip pat nusileidęs Rusijos delegacijos transporto lėktuvas.

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas (Džeikas Salivanas) pareiškime teigė, jog administracija turi „informacijos, kad Irano vyriausybė ruošiasi aprūpinti Rusiją keliais šimtais bepiločių orlaivių“.

„Mūsų vertinimu, oficiali Rusijos delegacija neseniai stebėjo Irano bepiločių orlaivių su koviniais pajėgumais demonstraciją. Skelbiame šias birželį padarytas nuotraukas, kuriose užfiksuoti Irano bepiločiai orlaiviai, kuriuos tą dieną matė Rusijos vyriausybinė delegacija“, – sakė J. Sullivanas.

„Tai rodo, kad Rusija nuolat domisi Irano bepiločių orlaivių su koviniais pajėgumais įsigijimu“, – pridūrė jis.

J. Sullivano teigimu, JAV pareigūnai mano, jog birželio vizitas „buvo pirmas kartas, kai Rusijos delegacija apsilankė šiame aerodrome stebėti tokią demonstraciją“.

Irano misija prie Jungtinių Tautų dar neatsakė į ankstyvą šeštadienį gautą prašymą pakomentuoti šiuos Baltųjų rūmų pranešimus.

Penktadienį Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas (Hoseinas Amirabdolahianas), kalbėdamas telefonu su savo kolega iš Ukrainos Dmytro Kuleba, atmetė pranešimus apie galimą Irano dronų tiekimą Rusijai ir pavadino juos „nepagrįstais“.

„Tokie teiginiai, skelbiami lygiagrečiai su J. Bideno vizitu į okupuotą Palestiną arba Izraelį, yra nukreipti į politinių ketinimų ir tikslų siekimą, – Irano užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje cituojamas H. Amirabdollahianas. – Mes prieštaraujame bet kokiems veiksmams, kurie gali lemti konfliktų tęsimąsi ir intensyvėjimą.“

J. Bidenas siekia sustiprinti Vidurinių Rytų sąjungininkų atsako į Rusijos invaziją į Ukrainą koordinavimą.

Nė viena iš šeštadienio viršūnių susitikime dalyvausiančių šalių nepasekė JAV pavyzdžiu taikyti sankcijas Rusijai, nors tai yra svarbus J. Bideno administracijos užsienio politikos prioritetas.

Be kita ko, Jungtiniai Arabų Emyratai tapo savotišku finansiniu prieglobsčiu Rusijos oligarchams ir jų daugiamilijoninėms jachtoms, o Egiptas išlieka atviras rusų turistams.

11:53 | JAV pareigūnas atmeta Rusijos tvirtinimą, kad Vinycioje taikėsi į karinį objektą

Vienas JAV pareigūnas penktadienį atmetė Rusijos tvirtinimą, kad Ukrainos Vinycios mieste taikėsi į ukrainiečių oro pajėgų vadovybės ir Vakarų tiekėjų atstovų susitikimą, o ne į civilius.

Per ketvirtadienio išpuolį žuvo 23 žmonės, įskaitant vaikus, praneša Kyjivas.

„Neturiu jokios informacijos, kad kur nors netoliese būtų buvęs karinis taikinys“, – žurnalistams sakė aukšto rango gynybos pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

„Tai atrodė kaip gyvenamasis namas“, – sakė pareigūnas, kuris taip pat patvirtino, kad Rusija raketą ketvirtadienį paleido iš povandeninio laivo.

Šio pareigūno skaičiavimais, paremtais viešais pranešimais, per pastarąsias dvi savaites Rusijos smūgiai, įskaitant išpuolį Vinycioje, pareikalavo nuo 100 iki 150 Ukrainos civilių gyventojų gyvybių.

Vinycia yra centrinis Ukrainos miestas, esantis už kelių šimtų kilometrų nuo fronto linijos, kur nuo Rusijos invazijos pradžios vasario mėnesį buvo palyginti ramu.

Rusų gynybos ministerija penktadienį pareiškė, kad taikėsi į „Ukrainos oro pajėgų vadovybės susitikimą su užsienio ginklų tiekėjų atstovais“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad šia ataka rusų pajėgos sąmoningai siekė terorizuoti civilius, pavadindamas Rusiją „šalimi žudike, teroristine šalimi“.

„Kiekvieną dieną Rusija naikina civilius gyventojus, žudo Ukrainos vaikus, nukreipia raketas į civilius objektus. Kur nėra karinių [taikinių]. Kas tai, jeigu ne atviras terorizmo aktas?“ – sakoma prezidento žinutėje, paskelbtoje per platformą „Telegram“.

Nuo vasario 24 dienos, kai pradėjo invaziją į Ukrainą, Rusija nuolat kaltinama, kad taikosi į civilinę infrastruktūrą. Karas nuniokojo daug miestų.

Rusija neigia atsakomybę dėl civilių mirčių Ukrainoje, o prezidentas Vladimiras Putinas sako, kad pranešimai apie rusų karius, šaudančius į civilius, yra „suklastoti“.

11:36 | JAV patvirtino galimybę Estijai parduoti 500 mln. dolerių vertės HIMARS sistemų

JAV valstybės departamentas patvirtino galimybę parduoti Estijai iki šešių daugiafunkcinių raketų paleidimo sistemų M142 HIMARS ir įrangos joms, penktadienį pranešė leidinys „Defense Daily“.

Sandorio vertė siekia iki 500 mln. dolerių (496 mln. eurų).

HIMARS sistemas gamina bendrovė „Lockheed Martin“.

Penktadienį Pentagono Gynybos saugumo bendradarbiavimo agentūra (DSCA) pranešė Kongresui apie galimą šių sistemų pardavimą Estijai ir apie dar du ginkluotės pardavimus užsienio šalims – Norvegijai ir Pietų Korėjai.

Nepaisant Valstybės departamento patvirtinimo, toks pranešimas nereiškia, kad pasirašytos sutartys arba kad derybos baigtos.

11:15 | Pro Mariupolį pravažiavo didelė rusų kolona

Penktadienį pro rusų užimtą Mariupolį link Zaporižios pravažiavo didelė, apie 100 vienetų karinės technikos kolona, savo „Telegram“ kanale praneša Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka.

„Vakar per miestą Zaporižios srities kryptimi pravažiavo didelė iki 100 vienetų karinės technikos kolona. Vilstinėje ant traktorių buvo matyti BMD-4, kuriuos kai kurie žmonės laikė tankais. Taip pat daug šarvuotų transporterių“, – rašo jis.

Anot P. Andriuščenkos, nemaža rusų kareivių dalis apsigyveno Nikolskio ir Mangušo rajonų, besiribojančių su Zaporože, kaimuose. Dažniausiai rusai apsistoja mokyklų pastatuose.

„Vietos gyventojai praneša, kad absoliuti dauguma okupantų yra jauni vyrai“, – teigia jis.

10:59 | Šoigu įsakė suintensyvinti veiksmus visoje Ukrainoje

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu „nurodė suintensyvinti operacijas visose operatyvinėse srityse“ Ukrainoje, rusų gynybos ministeriją cituoja „Interfax“.

Rusija savo karą Ukrainoje atsisako vadinti tikru vardu ir teigia, kad tai yra „specialioji operacija“. Rusijos kariai griauna Ukrainą, taikosi į civilinius objektus, žudo civilius.

Pranešime priduriama, kad S. Šoigu taip pat apžiūrėjo pietų ir centro karines grupes bei apdovanojo kelis savo pulkininkus.

Dar prieš daugiau nei savaitę Rusija paskelbė „operatyvinę pauzę“ kariniuose veiksmuose Ukrainoje.

10:22 | Odesoje gali kilti didelis gaisras

Šeštadienio rytą Rusijos raketoms apšaudžius Odesą, užsidegė didžiulis gamybos ir prekybos įmonės sandėlis. Pietų operatyvinė vadovybė praneša, kad gaisras gali persimesti į sprogstamąsias medžiagas.

Įvykio vietoje toliau dirba gelbėtojai, gaisras yra gesinamas.

Šiuo metu pranešama, kad atakos metu niekas nenukentėjo, o sandėlio darbuotojų gyvybes išgelbėjo greitas ir tikslus jų reagavimas.

09:50 | Ukraina: Rusija Zaporižios atominėje elektrinėje laiko raketas

Ukrainiečių branduolinė agentūra penktadienį pareiškė, kad Rusija naudoja didžiausią Europoje atominę elektrinę kaip bazę ginklams, įskaitant „raketų sistemas“, laikyti ir aplinkinėms Ukrainos teritorijoms apšaudyti.

Pietryčių Ukrainoje, prie Dnipro upės, esančią Zaporižios atominę elektrinę nuo pirmųjų Maskvos invazijos savaičių kontroliuoja Rusija, nors ją vis dar valdo Ukrainos darbuotojai.

Ukrainos branduolinės agentūros „Enerhoatom“ prezidentas penktadienį per televiziją transliuotame interviu sakė, kad padėtis yra „labai įtempta“, o elektrinę kontroliuoja iki 500 Rusijos karių.

„Okupantai ten veža savo techniką, įskaitant raketų sistemas, iš kurių jie jau apšaudo kitą Dnipro upės krantą ir Nikopolio teritoriją“, – sakė Petro Kotinas, turėdamas omenyje netoliese esantį miestą.

„Jie fiziškai kontroliuoja perimetrą. Okupantų sunkioji technika ir sunkvežimiai su ginklais ir sprogmenimis lieka Zaporižios atominės elektrinės teritorijoje“, – sakė jis.

„Spaudimas okupantams palikti elektrinės teritoriją yra nepakankamas“, – pridūrė jis.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) „žaidžia kažkokius politinius žaidimus, balansuodama tarp Rusijos ir Ukrainos“, sakė P. Kotinas.

TATENA teigė turinti apsilankyti elektrinėje, kad galėtų atlikti būtinus techninės priežiūros darbus.

Kyjivas prieštarauja tokiam vizitui, o „Enerhoatom“ pareiškė, kad TATENA ekspertų kelionė į elektrinę tik legitimizuotų „branduolinių teroristų“ okupaciją.

Ketvirtadienį TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis) dar kartą pabrėžė, kad svarbu „turėti galimybę nuvykti į (Zaporižios atominę elektrinę), kad būtų galima atlikti svarbiausius saugos, saugumo ir garantijų užtikrinimo veiksmus“, sakoma pranešime.

Jis taip pat „dar kartą išreiškė didėjantį susirūpinimą dėl sunkių ir sudėtingų sąlygų, su kuriomis susiduria Zaporižios atominės elektrinės darbuotojai, ir tokių sąlygų poveikio elektrinės saugai ir saugumui“.

Agentūrai nepavyksta apsilankyti elektrinėje nuo pat vasario 24 dienos, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.

Zaporižios sritį, kuriame yra elektrinė, daugiausia kontroliuoja Maskva, o jai neteisėtai primestos administracijos pareigūnai ketvirtadienį pareiškė šiemet planuojantys referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

09:34 | Rusija atakavo Charkivo srities miestą

Rusija raketomis atakavo Charkivo srityje esantį Čugujevą, praneša UNIAN.

Buvo sugriauta viena iš miesto mokyklų, statybinių medžiagų parduotuvė ir keli gyvenamieji namai. Gelbėtojai tvarko griuvėsius ir ieško dingusiųjų.

Šiuo metu pranešama apie du žuvusiuosius.

09:11 | Rusai jau 2 mėnesius neužima svarbaus kelio

Ukrainos kariuomenė sustabdė Rusijos pajėgų bandymą užimti kelią tarp Lysyčansko ir Bachmuto, praneša UNIAN.

Informaciją apie tai paskelbė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus.

Anot jo, ukrainiečiai sudavė stiprų smūgį rusams, sustabė jų bandymus užimti strategiškai svarbų kelią ir privertė juos pasitraukti.

„Rusai jau daugiau nei du mėnesius siekia užimti strategiškai svarbų kelią, tačiau jiems vis dar nepavyko užimti kelių kilometrų šio kelio“, – savo „Telegram“ kanale kalbėjo S. Haidajus.

Anot jo, rusai toliau smūgiuoja ukrainiečiams, bando pulti.

„Jie žadėjo „išlaisvinimą“, nors patys atima gyvybes Luhansko srityje. Namų ir infrastruktūros niokojimas, žmonių žudymas. O tie, kurie išgyveno, bet viską prarado, neturi kito pasirinkimo, kaip tik pradėti viską nuo nulio. Tik toli nuo savo namų“, – teigė jis.

Rusijos pajėgos po ilgai trukusių mūšių prieš keletą savaičių užėmė Luhansko srityje esantį Lysyčanską. Šiuo metu rusai bando veržtis į Severską.

08:32 | Rusai smogė Nikopolio gyvenamiesiems rajonams

Odesa nėra vienintelis šeštadienį ryte rusų atakuotas miestas, rašo UNIAN. Pranešama, kad ankstų rytą rusai raketomis smogė Nikopolio gyvenamiesiems rajonams

Pasak Dniepropetrovsko vadovo Valentino Rezničenkos, per apšaudymą apgadinta 12 penkiaaukščių namų, mokykla ir profesinės mokyklos pastatas.

„Viena moteris buvo sužeista. Dabar ji yra ligoninėje. Preliminariai po sugriautų butų griuvėsiais yra du žmonės. Gelbėtojai dirba įvykio vietoje – ardo griuvėsius ir ieško žmonių“, – teigė jis.

Dar penktadienį į Dniepro pramonės įmonę pataikė rusų raketa, įvykio vietoje kilo gaisras. Anot V. Rezničenkos, šis gaisras šiuo metu jau yra užgesintas.

„Naujausiais duomenimis, per vakarinį išpuolį mūsų regione žuvo trys žmonės ir 16 buvo sužeista“, – sakė V. Rezničenka.

08:26 | Rusija Odesai smogė iš lėktuvų, kilo didžiulis gaisras

Pateikiama šiek tiek daugiau informacijos apie rusų smūgį Odesai. Odesos srities atstovas Serhijus Bratčukas praneša, kad rusai miestui smogė lėktuvais, buvo pataikyta į gamybos ir prekybos bendrovės sandėlį.

„Odesos regione, Stavropolio kryptimi, buvo įvykdytas raketinis smūgis naudojant strateginės aviacijos lėktuvą Tu-95. Raketai (preliminariai X-101) pataikius į gamybos ir prekybos bendrovės sandėlį, kilo maždaug 1 000 kvadratinių metrų ploto gaisras. Įvykio vietoje dirba gelbėtojai. Kol kas informacijos apie aukas nėra“, – teigė jis.

Ankstų šeštadienio rytą buvo pranešta apie sprogimus Odesoje.

07:37 | Dniepre žuvo 3 žmonės

Per rusų raketų ataką Dniepre žuvo bent trys žmonės, dar 15 buvo sužeista, pranešė srities vadovas Valentinas Rezničenka, rašo „Sky news“.

„Raketos pataikė į pramonės įmonę ir šalia jos esančią judrią gatvę“, – pranešė jis.

Anot jo, padaryta žala vis dar yra nustatinėjama.

07:27 | HIMARS ukrainiečiai likvidavo arba sužeidė kelis rusų pulkininkus, sako analitikai

Ukrainos kariai, tikėtina, smūgiais HIMARS likvidavo arba sužeidė keturis Rusijos ginkluotųjų pajėgų 106-osios oro desanto divizijos vado pavaduotojus, teigia JAV karo studijų institutas (ISW).

Analitikai tokią išvadą padarė išanalizavę Rusijos žiniasklaidoje prieinamą informaciją. Buvo skelbta apie 106-osios divizijos vado pavaduotojų pulkininko Sergejaus Kuzminovo, pulkininko Andrejaus Vasiljevo ir pulkininko Maksimo Kudrino žūtį.

„Tai patvirtina Ukrainos teiginius, kad liepos 9 d. per HIMARS smūgius Šachtarske žuvo arba buvo sužeista didelė 106-osios divizijos vadovybės dalis“, – teigia analitikai.

06:49 | Apšaudyta Odesa

Rusijos kariai ankstų šeštadienio rytą apšaudė Odesą. Anot UNIAN, apie tai pranešė vietos „Telegram“ kanalai.

Remiantis liudininkų paskelbta filmuota medžiaga, dėl smūgio virš miesto pakilo tirštas tamsių dūmų stulpas. Vietos pareigūnas Serhijus Bratčukas patvirtino, kad įvykio vietoje kilo gaisras.

Pietų operatyvinė grupė pranešė, kad rusai smogė civiliniam objektui, informacijos apie aukas ir sužeistuosius kol kas nėra.

06:21 | JAV ekspertai: Rusija baigia „operatyvinę pauzę“

Rusijos pajėgos tikriausiai baigia „operatyvinę pauzę“ Ukrainoje, pareiškė JAV karo studijų instituto (ISW) ekspertai, rašo UNIAN.

Analitikai nurodo, kad Rusijos pajėgos surengė keletą ribotų atakų į šiaurės vakarus nuo Slovjansko, į pietryčius nuo Seversko, palei greitkelį Bachmutas–Lysičanskas, į pietryčius nuo Bachmuto ir į pietvakarius nuo Donecko.

„Šie apšaudymai gali reikšti, kad Rusijos pajėgos bando atnaujinti puolimą Donbase“, – mano ekspertai.

Tuo pat metu, jų pastebėjimu, puolimai vis dar yra nedidelio masto ir iš esmės nesėkmingi.

„Jei operatyvinė pauzė iš tiesų baigėsi, rusai per artimiausias 72 valandas greičiausiai tęs ir išplės tokius išpuolius“, – pažymi ISW.

Rusai gali kelias dienas kaitalioti trumpesnes pertraukas su intensyvesnėmis atakomis ir tik tada pereiti prie plataus masto puolamosios operacijos. Anot ekspertų, 10 dienų pauzės nepakanka tam, kad Rusijos pajėgos būtų atkurtos iki pilno pajėgumo ir galėtų dalyvauti plataus masto puolamosiose operacijose.

Teigiama, kad politinė ir karinė vadovybė spaudžia pavargusias Rusijos ginkluotąsias pajėgas atnaujinti puolimą. ISW ataskaitoje teigiama, kad, norint pasiekti lemiamų rezultatų priimtinomis sąnaudomis, reikia atkurti pakankamą kovinę galią.

„Taigi, Rusijos puolimo atnaujinimas gali kurį laiką užtrukti ar net sustoti“, – teigia ekspertai.

Rusija dar prieš daugiau nei savaitę paskelbė „operatyvinę pauzę“ koviniuose veiksmuose Ukrainoje. Teigta, kad kare dalyvavusiems daliniams buvo suteikta proga pailsėti ir atgauti  pajėgumus. Ukraina praktiškai iš karto paneigė tariamą rusų pauzę.

Svarbiausi penktadienio įvykiai:

► Antrojoje ESBO „Maskvos mechanizmo“ ataskaitoje, kurios metu buvo sukurta ekspertų misija, tirianti Rusijos invazijos į Ukrainą pasekmes, buvo užfiksuoti pasikartojantys Rusijos kariuomenės įvykdyto seksualinio smurto atvejai, taip pat masines žudynes. Tai buvo daroma prieš civilius gyventojus, įskaitant vaikus. Tai pareiškė JAV ambasadorius prie ESBO Michaelas Karpenteris.

► Penktadienį Europos Komisija paskelbė septintąjį sankcijų paketą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, tarp siūlomų priemonių – aukso embargas ir technologijų eksporto draudimo į Rusijos Federaciją pratęsimas.

► Į Jelską greta Ukrainos atvyko nemažas Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų karinės technikos ešelonas. Pranešama, kad „toliau stiprinama kordono apsaugą Jelsko srityje“. Apie tai pasakoja stebėtojų grupė „Belarusian Gajun“. Informacija apie pasirodė tik penktadienį, bet traukiniai su karine technika pasirodė dar prieš porą dienų. Liudininkų teigimu atvežta 15-20 vienetų BMP-2 ant perkrovimo platformų su skiriamuoju ženklu. Taip pat 11 okremo mechanizuotų brigadų atvyko dislokuotis į Slonimo miestą.

► Penktadienį Rusija bent 10 raketų smogė Mykolajivui. Pataikyta į du miesto universitetus, keturi žmonės buvo sužeisti.

► Mūšio lauke dar iki šių metų pabaigos gali įvykti didelių pokyčių Ukrainos naudai, pareiškė šalies gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Anot jo, su Vakarų partnerių pagalba, Ukrainai dar iki metų pabaigos gali pavykti pradėti kontrpuolimą.

► Ukrainos kariai sėkmingai atrėmė puolimą, kurio metu rusai bandė kontroliuoti Bogorodychny Slavyansky rajoną. Rusai taip pat vykdė šturmus Luhansko srities Belogorovkos kryptimi. Jie taip pat sustabdyti. Apie tai vakariniame pranešime pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų