REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje. ESBO ataskaita: įrodyta, kad rusai prievartavo ir žudė vaikus

Sprogimai ir oro antskrydžiai Dnipre ir Kremenčuge

Antrojoje ESBO „Maskvos mechanizmo“ ataskaitoje, kurios metu buvo sukurta ekspertų misija, tirianti Rusijos invazijos į Ukrainą pasekmes, buvo užfiksuoti pasikartojantys Rusijos kariuomenės įvykdyto seksualinio smurto atvejai, taip pat masines žudynes. Tai buvo daroma prieš civilius gyventojus, įskaitant vaikus. Tai pareiškė JAV ambasadorius prie ESBO Michaelas Karpenteris.

Antrojoje ESBO „Maskvos mechanizmo“ ataskaitoje, kurios metu buvo sukurta ekspertų misija, tirianti Rusijos invazijos į Ukrainą pasekmes, buvo užfiksuoti pasikartojantys Rusijos kariuomenės įvykdyto seksualinio smurto atvejai, taip pat masines žudynes. Tai buvo daroma prieš civilius gyventojus, įskaitant vaikus. Tai pareiškė JAV ambasadorius prie ESBO Michaelas Karpenteris.

REKLAMA

Svarbiausios penktadienio naujienos:

23:55 |Rusijos kariai iš Zaporožės AE teritorijos apšaudo Nikopolio sritį

Rusijos kariai Zaporožės AE teritorijoje įrengė raketų kompleksus, iš kurių apšaudo Nikopolio sritį, praneša Pravda.ua

Tai šiandien pranešė „Energoatom“ prezidentas Piotras Kotynas. „Kalbant apie Zaporožės AE: padėtis ten yra labai įtempta ir kasdien darosi vis labiau įtempta. Ten atgabenama okupantų technika, tarp jų ir raketų kompleksai, iš kurių jau buvo apšaudyta kita Dnipro pusė – Nikopolio teritorija“.

REKLAMA
REKLAMA

 „Energoatomo“ vadovo teigimu, stoties vietoje vis dar yra iki 500 Rusijos karių, kontroliuojančių jos perimetrą, o teritorijoje yra ir okupantams priklausanti sunkioji technika, ginklai ir sprogmenys. Kovo 4 dieną Rusijos kariai užgrobė Zaporožės atominės elektrinės teritoriją, kontroliuoja administracinius pastatus ir prieigą prie elektrinės.

REKLAMA

23:35 | Dnipre žuvo 3 ir sužeista 15 žmonių

Dniepropetrovsko srities vadovas Valentinas Reznyčenka sakė, kad per priešo raketos ataką Dnipro mieste žuvo 3 ir sužeista 15. 

„Turime „incidentų" prie Dnipro. Raketos pataikė į pramonės įmonę ir judrią gatvę šalia jos. Preliminariai, šis Rusijos išpuolis nusinešė 3 žmonių gyvybes, dar 15 buvo sužeista“, - sake jis. 

Dnipro miesto tarybos transporto skyriaus atstovas Ivanas Vasyuchkovas sakė, kad per Rusijos teroro aktą Dnipro mieste žuvo vienas miesto maršrutinio autobuso vairuotojas."Žmogus jau baigė darbo dieną ir važiuovo į parką, kad rytoj 5 valandą ryto vėl eitų į darbą“.

REKLAMA
REKLAMA

23:20 | Rusai tris kartus keitė Vinycos puolimo versijas

Rusai tris kartus keitė Vinycos puolimo versijas. Rusijos atstovai tris kartus pakeitė savo versiją dėl jų raketos atakos prieš Vinycos karininkų namus, per kurią liepos 14 d. žuvo 23 žmonės.

„Iš karto po sprogdinimų propagandistai paskelbė apie nacionalistų grupės sunaikinimą Karininkų namuose, vėliau buvo pareiškimas apie ten buvusio šaudmenų sandėlio sunaikinimą. Jau šiandien paskelbė Rusijosgynybos ministerija, kad tai buvo Oro pajėgų vadovybės sunaikinimas“, – praneša Ukrainos ginkluotų pajėgų štabas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad kad Karininkų rūmai, į kuriuos pataikė priešo raketos priklausė oro pajėgoms, bet realiai veikė, kaip kultūros įstaiga Vinycoje, kur vyko didžiausi Ukrainos žvaigždžių koncertai, veikė vaikų klubai, sąjungos ir visuomeninės organizacijos, taip pat ten veikė įrašų studijos, kavinės ir PrivatBank filialas. 

„Būtent tą dieną Karininkų namuose turėjo pasirodyti ukrainiečių dainininkė Roksolana, du jos komandos nariai buvo sužeisti – vienas žuvo, o gydytojai kovoja dėl kito gyvybės. Gal raketa. buvo suplanuotas išpuolis prieš koncertų salę, kuri talpina apie tūkstantį žiūrovų“.

REKLAMA

22:25 | Virš Kyjivo srities Ukraina atmušė rusų raketą

Danguje virš Kyjivo srities Ukrainos oro gynyba numušė Rusijos raketą, sakė Aleksejus Kuleba.

Apie aukas nepranešama, raketų skeveldros nukrito į lauką, pažymėjo Kuleba.

22:15 | Sprogimai ir oro antskrydžiai Dnipre ir Kremenčuge

Liudininkai ir valdžia praneša apie sprogimus Kremenčuge, Poltavos srityje ir Dnipre. Dnipro meras

Borysas Filatovas ragina piliečius likti pasislėpus. Liudininkai socialinėje medijoje publikuoja dūmų nuotraukas ir vaizdo įrašus iš Dnipro.

REKLAMA

22:10 | Baltarusijos padangėje prie Ukrainos sienų budi ypatingas Rusijos lėktuvas

Ukrainos generalinis štabas praneša, kad kyla grėsmė, kad Ukrainos miestuose ir kaimuose tęsis raketų atakos iš Baltarusijos oro erdvės. 

Baltarusijos oro erdvėje prie sienos su Ukraina budi Rusijos ginkluotųjų pajėgų aviacijos ir ilgojo nuotolio radarų aptikimo lėktuvas A-50U. Paskutinį kartą ukrainičių kariškiai jį matė liepos 11 d.

Tuo pačiu metu Sivero srityje, siekdamas parodyti gynybos pajėgų buvimą ir suvaržyti jų veiksmus, priešas laiko iki keturių bataliono taktinių grupių Briansko ir Kursko sričių pasienio zonose. Okupantai apšaudė ginkluotųjų pajėgų pozicijas prie Kučerivkos ir Pokrovkos, Sumų srityje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21:30| ESBO patvirtino, kad rusai prievartavo ir žudė vaikus

Antrojoje ESBO „Maskvos mechanizmo“ ataskaitoje, kurios metu buvo sukurta ekspertų misija, tirianti Rusijos invazijos į Ukrainą pasekmes, buvo užfiksuoti pasikartojantys Rusijos kariuomenės įvykdyto seksualinio smurto atvejai, taip pat masines žudynes. Tai buvo daroma prieš civilius gyventojus, įskaitant vaikus. Tai pareiškė JAV ambasadorius prie ESBO Michaelas Karpenteris.

Anot jo, antrąją ESBO ataskaitą, apimančią laikotarpį nuo balandžio 1 d. iki birželio 25 d., „buvo skausminga skaityti“. Jis citavo ataskaitos ištraukas, patvirtinančias, kad Rusijos kariuomenė Ukrainos miestuose griebėsi seksualinio smurto.

REKLAMA

„Rusijos žiaurumo mastai yra milžiniški. Pavyzdžiui, misija nurodė „daugybę“ pranešimų apie Rusijos ginkluotųjų pajėgų išžaginimus ir seksualinį smurtą prieš moteris ir mergaites. Ataskaitoje minimas 23 metų Karinos Jeršovos atvejis Bučoje, merginą pagrobė, prievartavo ir kankino, o galiausiai  nušovė rusų kariai.

Ataskaitoje taip pat minimas žmogaus teisių komisaro Denisovos pranešimas, kad 25 merginos nuo 14 iki 24 metų buvo laikomos rūsyje Bučoje. Rusijos kariai jas grupiniu būdu išprievartavo, devynios iš jų pastojo. Ataskaitoje taip pat rašoma apie vienerių metų berniuką, kuris patyrė seksualinę prievartą taip pat ir 78 metų moterį, kurią išprievartavo Rusijos kariškiai“, – sakė ambasadorius. 

REKLAMA

ESBO MIsija aplankė Bučą ir Irpinę Kijevo regione. Misijos nariai tvirtina, kad įvykiai šiuose miestuose yra „pavyzdiniai tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų pavyzdžiai“ ir „atstovauja karo nusikaltimams“.

Ataskaita taip pat patvirtina, kad Rusijos kariai įvykdė nusikaltimus žmoniškumui, ESBO pabrėžė, kad „šiuos baisumus vykdančio režimo apologetai“ nori, kad visas pasaulis patikėtų, jog Ukraina vykdo šiuos nusikaltimus.

„Tačiau mes turime faktus ir ne tik faktus, bet ir įrodymus“, – pridūrė jis. Karpenteris pabrėžė, kad ekspertai, remdamiesi foto ir vaizdo įrodymais, gali įrodyti, kad „Rusijos pajėgos vykdė tikslines, organizuotas civilių žudynes Bučoje“, aukos „dažnai buvo rastos nušautos surištomis rankomis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienoje vykusiame Nuolatinės tarybos posėdyje jis pacitavo ištrauką iš pranešimo apie šioje gyvenvietėje rusų sukurtas improvizuotas kankinimo kameras, kuriose buvo kankinami ir žudomi žmonės: „Vasaros stovykloje Bučoje buvo rasta nemažai kankinimo kamerų. Buvo patalpa, kuri, matyt, buvo skirta egzekucijoms, su kulkomis sienose“. 

Kitame kambaryje buvo dvi kėdės, tuščias ąsotis ir medinė lenta. Rusai atnešė dvi metalines spyruokles. Nuotraukos paskatino Ukrainos tyrėjus manyti, kad kaliniai čia buvo kankinami: buvo pririšti, tardomi, skandinami. Šioje kameroje rasti penki žuvę vyrai, apsirengę civiliais drabužiais. Jie buvo apdegę, sumušti, kūnai buvo su plyšimais. Taip pat Bučynskio rajono Zabuchčios kaimo rūsyje buvo rasta 18 nužudytų vyrų, moterų ir vaikų kūnų, kai kuriems buvo nupjautos ausys.

REKLAMA

Karpenteris taip pat citavo duomenis iš ataskaitos, kurioje aprašomos masinės vaikų žudynės, kurias įvykdė Rusijos įsibrovėliai.

„Žinoma, vaikai taip pat buvo nužudyti. Ataskaitoje teigiama, kad „tik Bučoje vietinės valdžios duomenimis, žuvo 31 vaikas iki 18 metų, o 19 buvo sužeista.“ Ataskaitoje cituojamas vyriausiojo prokuroro pareiškimas, kad „visi vaikai žuvo arba buvo sužeisti tyčia, Rusijos kariai tyčia šaudė į evakuacinius automobilius, ant kurių buvo pririšti ženklai „VAIKAI“ ir baltas audinys, tyčia apšaudė civilių namus. „Kai kurie vaikai matė mirties bausmę savo tėvams, giminaičiams ir draugams“, – sakė jis.

REKLAMA

Apibendrindamas JAV ambasadorius prie ESBO patikino, kad JAV „dės visas pastangas paremti visas pastangas patraukti atsakomybėn asmenis, kaltus dėl karo ir kitų nusikaltimų“.

20:30| Karo veiksmai vyksta visomis kryptimis, priešas atmuštas netoli Donecko

Ukrainos kariai sėkmingai atrėmė puolimą, kurio metu rusai bandė kontroliuoti Bogorodychny Slavyansky rajoną. Rusai taip pat vykdė šturmus Luhansko srities Belogorovkos kryptimi. Jie taip pat sustabdyti. Apie tai vakariniame pranešime pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

REKLAMA
REKLAMA

Voluinės ir Poleskio srityse, Baltarusijos oro erdvėje, budi Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų aviacijos ir ilgojo nuotolio radarų aptikimo lėktuvas A-50U. Raketų ir oro smūgių grėsmė iš Baltarusijos teritorijos išlieka. Severskio kryptimi, siekdamas apriboti gynybos pajėgų veiksmus, priešas laiko iki keturių bataliono taktinių grupių Briansko ir Kursko sričių pasienio zonose. Okupantai apšaudė ukrainiečių pozicijas prie Kučerovkos ir Pokrovkos Sumų srityje.

Slobožansko kryptimi priešas raketine artilerija apšaudė Charkovo, Starajos Chnylycos, Russkaja Lozovos, Russkij Tišeko, Peremogijos, Nikolskio, Slatinų, Zoločivo kaimus. Surengė aviacijos smūgį netoli Verchny Saltovo. Ukrainos kariai sėkmingai atmušė puolimą, kurio metu įsibrovėliai bandė įtvirtinti Bogorodychny kontrolę.

Donecko kryptimi kai kuriose srityse priešas suintensyvino aviacijos ir raketinės artilerijos naudojimą, siekdamas išplėsti laikinai užimtą teritoriją ir pasiekti Donecko srities administracinę sieną. Priešas surengė oro antskrydžius Verchnekamenskos, Ivano-Daryevkos, Kramatorsko, Berestovo, Belogorovkos, Pokrovskojės, Soledaro, Novaja Kamenkos, Paraskovejevkos, Bakhmuto, Veselaja Dolynos gyvenviečių srityse. Raketų ir oro smūgiai buvo užfiksuoti netoli Belogorovkos, Jagodno, Bakhmuto, Avdijevkos ir Novoselovkos.

REKLAMA

Kurachovskio, Novopavlovskio ir Zaporožės kryptimis priešas apšaudė artilerija Pavlovkos, Prečistovkos, Novopolio, Mirnoe ir Malye Shcherbaki gyvenviečių rajonuose. Bandymas pagerinti taktinę poziciją Vladimirovka - Vodianoe, Egorovka - Pavlovka kryptimis baigėsi dideliais Rusijos okupantų nuostoliais. 

Južnobužskio kryptimi priešas apšaudo Ukrainos kariuomenės pozicijas iš tankų ir raketų artilerijos išilgai susidūrimo linijos. Bandoma atlikti žvalgybą iš oro. Juodosios jūros vandenyse okupantai laiko paruoštus naudoti tris itin tikslių ginklų vežėjus.

20:15| Ukrainą pasiekė daugkartinio paleidimo raketų sistemos M270

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pranešė, kad į šalį atgabentos pirmosios daugkartinio paleidimo raketų sistemos M270. „Ukrainos „ilgosios rankos“ šeima pasipildė: atvyko pirmieji MLRS M270. Jie bus gera kompanija HIMARS'ams. Dėkojame mūsų partneriams. Jokio pasigailėjimo priešui“, – rašė ministras, skelbia Liga.net

19:20| Putinas turi karo prieš Ukrainą pabaigos datą?

Karinis ekspertas užsiminė, kad Putinas turi terminą karui prieš Ukrainą. Kartu ekspertas perspėjo, kad V. Putino sprendimuose logikos ieškoti neverta. Putinas tikriausiai jau suskaičiavo, kada gali baigti karą prieš Ukrainą. Apie tai 24 kanalui pasakojo buvęs Ukrainos saugumo tarnybos darbuotojas, Ukrainos ateities instituto ekspertas Ivanas Stupakas.

REKLAMA

„Turiu nuojautą, kad Putinas turi terminą, kada baigti šį karą prieš Ukrainą. Tai nepasiduoda logiškam paaiškinimui. Kam atidėti šiuos „referendumus“ iki rugsėjo, kai galima mojuoti vėliavomis ir tai padaryti dabar. Tačiau rusai „tempia gumą“, – savo nuomone dalijosi ekspertas.

Kaip pranešė UNIAN, liepos 14 d. karinis ekspertas, Armijos, pertvarkymo ir nusiginklavimo centro direktoriaus pavaduotojas tarptautiniams reikalams Mykhailo Samus pareiškė, kad tuo atveju, jei Rusijos prezidentas paskelbs visuotinę mobilizaciją, Ukraina ją atlaikys. Rugsėjį į frontą galimai pateks pirmieji mobilizuoti okupantai, o iki to laiko kariuomenės fronte jau bus įvykdę teigiamų pokyčių.

18:20| Vilties spindulys: Ukraina skuba susitarti dėl grūdų eksporto

Pasak aukšto rango Ukrainos pareigūno, Ukraina „skuba taip greitai, kaip gali“ kitą savaitę susitarti su Rusija, Turkija ir Jungtinėmis Tautomis dėl grūdų eksporto per savo Juodosios jūros uostus, skelbia „Reuters“.  Agentūros šaltinis, kuris paprašė neskelbti savo tapatybės, sakė, kad „labai tikimės, kad susitarti pavyks. Skubame kuo greičiau“.

Rusijos gynybos ministerija anksčiau šiandien pareiškė, kad susitarimas dėl Ukrainos Juodosios jūros grūdų eksporto atnaujinimo yra galimas.

REKLAMA

17:35| HIMARS jau sunaikino daugiau nei 30 rusų logistikos objektų

Amerikiečių raketų artilerijos sistemų HIMARS dėka Ukrainos kariuomenė jau sunaikino daugiau nei 30 rusų logistikos karinių objektų. Ukrainos Gynybos ministerijos pirmininkas Oleksandras Motuzyanykas sakė: „Leiskite prisiminti garsiuosius HIMARS, kurie šiandien puikiai veikia fronto linijoje. Per pastarąsias kelias savaites buvo sunaikinta daugiau nei 30 priešo logistinių karinių objektų, todėl, pavyzdžiui, dabar Rusijos okupacinės kariuomenės puolimo potencialas yra gerokai sumažintas“.

Kartu Motuzyanikas pabrėžė, kad dabar Ukrainai reikia tolimojo nuotolio artilerijos, galinčios sunaikinti priešo logistiką. „Tiesą sakant, kas dabar aktyviai daroma“, – pažymėjo jis. Be to, anot jo, Ukraina iš „Lend-Lease“ tikisi labai teigiamo efekto, nes galės pasirinkti tokias ginkluotės ir karinės technikos rūšis, kurių vienu ar kitu metu prireiks. Gynybos ministerijos atstovas taip pat pareiškė, kad tik 30 proc. Rusijos smūgių tenka kariniams taikiniams,  o likę 70 proc. – taikiems miestams.

16:50| Naujas sankcijų paketas kirs rusiškam auksui

Penktadienį Europos Komisija paskelbė septintąjį sankcijų paketą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, tarp siūlomų priemonių – aukso embargas ir technologijų eksporto draudimo į Rusijos Federaciją pratęsimas.

REKLAMA

Europos Komisija taip pat siūlo pratęsti sankcijas iki 2023 metų sausio, sakė EK pirmininkė Ursula von der Leyen. Sausio pabaigoje vyks terminų ir priemonių peržiūra. Be to, siūlomos naujomis sankcijomis uždrausti rusiško aukso importą ir kartu sustiprinti dvejopo naudojimo prekių ir pažangių technologijų eksporto kontrolę.

EK mano, kad tai sustiprins ES sankcijų suderinamumą su G7 partnerių sankcijomis ir sugriežtins ataskaitų teikimo reikalavimus, kad ES šalys aktyviau įšaldytų Rusijos turtą. ES sankcijos neturės įtakos prekybai žemės ūkio produktais tarp trečiųjų šalių ir Rusijos, pabrėžė ES.

Anksčiau JAV taip pat skelbė licencijas, pagal kurias su Rusija leidžiama prekiauti maisto produktais, sėklomis, vaistais ir kt. Tuomet JAV pabrėžė, kad sankcijų su Rusija susijusioms žemės ūkio prekėms, žemės ūkio technikai ir vaistams netaiko.

Europos diplomatijos vadovas Josepas Borrellas pridūrė, kad blokas ir toliau didins Rusijos prezidento Vladimiro Putino izoliaciją naujomis sankcijomis.

„Be šių priemonių, taip pat pateiksiu [ES] Tarybai siūlymus įtraukti į sąrašą kitus fizinius ir juridinius asmenis, įšaldant jų turtą ir apribojant galimybę keliauti“, – sakė D. Borrellas.

Europos Komisijai pristačius paketą, jį svarstys ES valstybės narės.

16:10| Ukrainiečiai pažadėjo HIMARS'ais nesitaikyti į Rusijos teritoriją

Ukraina įsipareigojo nenaudoti didelio tikslumo amerikiečių ginklų, įskaitant HIMARS, Rusijos Federacijos teritorijoje esantiems objektams. Tai pranešė UNIAN, remdamasi Gynybos ministerijos vadovo Oleksijaus Reznikovo žodžiais interviu BBC.

REKLAMA

"Tiesa, neslepiu. Įsipareigojome, kad nenaudosime didelio tikslumo ginklų prieš Rusijos objektus Rusijos Federacijos teritorijoje. Tai patvirtinome visur, net aš asmeniškai tai dariau laiške, adresuotame mano kolegai – Pentagono vadovui – kad panaudosime amerikietišką ginkluotę priešo atgrasymui Ukrainos teritorijoje“, – sakė ministras.

Anot jo, jo buvo paklausta, ar draudimas galioja ir Krymui. "Manęs būtent to paklausė. Sakiau, kad turime pakankamai strateginių objektų Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose. Į ką jis atsakė: mes jus supratome", – pridūrė R. Reznikovas.

Jis taip pat pakomentavo, ar galimas sausumos puolimas iš Baltarusijos teritorijos. "Jau prognozavau, kad netikėjau, kad gali įvykti rusų bombardavimas, ir, deja, klydau. Todėl viskas įmanoma, yra tokia rizika. Bet tikiuosi, kad šiuo laikotarpiu – ne“, – sakė Reznikovas.

Priminsime, kad anksčiau Rusijoje kilo panika dėl HIMARS efektyvumo. Pasak karinio eksperto Serhii Kuzan, niekas pasaulyje nepirks rusiškų priešraketinių sistemų, nes nei S-300, nei S-400 nesugeba perimti HIMARS.

16:00| ES durys anksčiau laiko užsidaro ir rusiškam mazutui

Europos Sąjunga gali uždrausti dalies mazuto importą ir tranzitą iš Rusijos maždaug šešiais mėnesiais anksčiau nei numatyta. Apie tai „Reuters“ pranešė ES pareigūnas. ES nuo kovo mėnesio mažina Rusijos naftos produktų importą, visiškas draudimas turėtų būti įvestas nuo 2023 metų vasario. Tačiau rusiškos anglies importas ir tranzitas sustoja anksčiau – nuo ​​rugpjūčio 10 d. ir techniškai tai gali apimti mazutą.

REKLAMA

ES draudimai pagrįsti muitinės naudojamais vadinamaisiais kombinuotosios nomenklatūros (KN) kodais. Vienas iš kodų, naudojamų anglims uždrausti, 2707, taip pat apima „naftą ir kitus aukštos temperatūros akmens anglių deguto distiliavimo produktus“. Muitinės kodą deklaruoja prekių eksportuotojas. Paprastai iš žalios naftos perdirbti naftos produktai turi skirtingą KN kodą – 2710. Tačiau mazute yra aromatinių medžiagų, beveik visada jų daugiau nei pusė.

Kai kurie naftos produktai, pagaminti ne perdirbant anglį, taip pat gali būti klasifikuojami 2707 kodu, jei jie turi cheminių panašumų, naujienų agentūrai „Reuters“ sakė ES pareigūnas. „Dabar tik nedideli kiekiai (mazutas) iš Rusijos eksportuojami tiesiai į Europos šalis“, – sakė prekybininkas.

Didžioji dalis rusišką mazutą gabenančių krovinių pastaraisiais mėnesiais buvo skirta JAE naftos centrui Fudžeirai ir perkrovimo iš laivo į laivą infrastruktūrai netoli Graikijos Kalamatos uosto.

Prekybininkų teigimu, jei ES būtų uždraustų naudoti mazutą anksčiau laiko, pirkėjai galėtų daugiau krovinių nukreipti perkrovimui iš laivo į laivą ir Azijos rinkai. Remiantis „Reuters“ skaičiavimais, tik apie 500 000 tonų iš viso Rusijos 3,5 mln. mazuto eksporto birželį buvo išsiųsta tiesiai iš Rusijos uostų į ES šalis. Daugiau nei ketvirtadalis iš 500.000 tonų praėjusį mėnesį iš Rusijos buvo išgabenta į Estiją ir Latviją, sandėliuojant ir gabenant naftos produktus į kitas kryptis.

REKLAMA

15:40| Link Ukrainos sienos juda vis daugiau Baltarusijos technikos ir karių

Į Jelską greta Ukrainos atvyko nemažas Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų karinės technikos ešelonas. Pranešama, kad „toliau stiprinama kordono apsaugą Jelsko srityje“. Apie tai pasakoja stebėtojų grupė „Belarusian Gajun“. Informacija apie pasirodė tik šiandien, bet traukiniai su karine technika pasirodė dar prieš porą dienų. Liudininkų teigimu atvežta 15-20 vienetų BMP-2 ant perkrovimo platformų su skiriamuoju ženklu. Taip pat 11 okremo mechanizuotų brigadų atvyko dislokuotis į Slonimo miestą.

Vietos gyventojų paprašyta išlikti ramiems ir nepanikuoti. Mieste labai išaugo Baltarusijos kariškių ir saugumiečių skaičius. Jelskas yra artiUkrainos Žitomiro srities. 

Kaip anksčiau pranešė UNIAN, Baltarusija toliau siunčia rusišką amuniciją link Ukrainos sienos. 

15:20| Vinycoje tarp aukų – 4 neatpažinti žmonės, 8 dar ieškoma

Policija nustatė 19 iš 23 žuvusiųjų per raketų atakas Vinycos centre liepos 14 d., o dingusių žmonių skaičius sumažėjo nuo 18 iki 8. ŠNacionalinės policijos viršininkas Igoris Klymenko ir Valstybinė pagalbos tarnyba praneša: „Policija nustatė 19 iš 23 žuvusiųjų per raketų atakas Vinycoje.

Tarp Rusijos aukų yra trys vaikai: 4 metų mergaitė ir du berniukai, 7 ir 8 metų. Vienas iš berniukų išpuolio metu buvo apžiūrimas medicinos centre. Jis mirė kartu su mama. Kitas stovinčiame automobilyje laukė dėdės ir pakliuvo į ugnies spąstus. Šio berniuko giminaitį išmetė sprogimo banga, jis dabar paguldytas į ligoninę. Ligoninėje taip pat sunkios būklės žuvusios 4 metų mergaitės motina“. 

14:56 | Rusija: netrukus bus parengtas „galutinis dokumentas“ dėl Ukrainos grūdų eksporto

Rusijos gynybos ministerija penktadienį pareiškė, kad po šią savaitę Turkijoje vykusių derybų su Kyjivu bus parengtas „galutinis dokumentas“, skirtas atblokuoti grūdų eksportą iš Ukrainos uostų.

„Netrukus bus baigtas darbas rengiant galutinį dokumentą dėl „Juodosios jūros iniciatyvos“, – valstybinės televizijos eteryje sakė Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.

Kaip skelbta anksčiau, Rusija ir Ukraina trečiadienį pasiekė reikšmingą pažangą per savo pirmąsias nuo kovo tiesiogines derybas, tardamosi dėl galimybių sumažinti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę dėl blokuojamo grūdų eksporto per Juodąją jūrą.

Svarbus susitikimas, įvykęs Stambule dalyvaujant Jungtinių Tautų ir Turkijos pareigūnams, truko ilgiau kaip tris valandas. Šalys susitarė vėl susitikti Turkijoje kitą savaitę.

Ukraina yra gyvybiškai svarbi javų, įskaitant kviečius, miežius ir kukurūzus, eksportuotoja ir tiekdavo beveik pusę pasaulio rinkose parduodamo saulėgrąžų aliejaus, bet šių prekių gabenimas buvo sutrikdytas Rusijai vasarį įsiveržus į kaimyninę šalį.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė, kad derybos tapo „vilties spinduliu, jog žmonių kančios ir badas visame pasaulyje bus sumažinti“, bet perspėjo, kad nors jis nusiteikęs optimistiškai, susitarimas „dar nėra visiškai sudarytas“.

Turkijos gynybos ministras užsiminė, kad galutinis susitarimas gali būti paskelbtas per kitą derybų ratą.

„Per susitikimą, kuris bus surengtas kitą savaitę, dar kartą bus išnagrinėtos visos detalės ir darbas, kurį atlikome, bus pasirašytas“, – sakoma ministro Hulusi Akaro pranešime.

Šis susitarimas ypač svarbus dešimtims milijonų žmonių Afrikoje ir kitose neturtingose šalyse, nes kautynės viename iš pagrindinių grūdų auginimo regionų sukėlė bado pavojų.

Grūdų gabenimas laivais per Juodąją jūrą nutrūko, Rusijos karo laivams blokuojant uostus ir Kyjivui užminavus pakrančių vandenis, siekiant užkirsti kelią potencialiam Maskvos pajėgų išsilaipinimui.

Derybas komplikuoja didėjantys įtarimai, kad Rusija mėgina eksportuoti grūdus, pavogtus iš Ukrainos ūkininkų regionuose, kuriuos kontroliuoja Maskvos pajėgos.

Ukrainos pietinėje Chersono srityje Rusijos primesta valdžia savo ruožtu apkaltino Kyjivo pajėgas tyčia deginant pasėlius ir minuojant laukus.

Praeitą savaitę JAV kosmoso agentūros duomenys rodo, kad nuo invazijos pradžios vasario 24-ąją Rusijos pajėgos užgrobė 22 proc. Ukrainos žemės ūkio naudmenų.

Abi pusės prieš derybas sakė, kad prie susitarimo priartėta, bet išlieka kai kurių ginčijamų klausimų.

14:49 | Sužeistųjų Mykolajive skaičius išaugo iki 4

Penktadienį Rusijos pajėgoms smogus Mykolajivui buvo sužeisti mažiausiai keturi žmonės, sako regiono tarybos vadovė Hanna Zamazejeva, rašo „The Guardian“.

Kiek anksčiau pranešta, kad į du Mykolajivo universitetus ir civilinės infrastruktūros objektus pataikė mažiausiai 10 raketų.

Pranešama, kad tarp sužeistųjų vaikų nebuvo. Visi nukentėjusieji buvo nuvežti į gydymo įstaigas, jiems yra teikiama pagalba.

14:34 | Londonas susirūpinęs dėl pranešimų apie Donecko separatistų kalinto brito mirties

Jungtinės Karalystės vyriausybė penktadienį išreiškė susirūpinimą dėl Maskvos remiamų Ukrainos separatistų pareiškimo, kad mirė jų nelaisvėje laikytas britas.

„Tai aiškiai nerimą keliantys pranešimai. Mūsų mintys yra su jo šeima ir draugais“, – žinią apie Paulo Urey (Polo Urio) mirtį komentavo Dauningo gatvės atstovas.

Donecko liaudies respublika (DLR) pasiskelbęs darinys anksčiau penktadienį pranešė, kad Rusijos pajėgų į nelaisvę Donecke paimtas P. Urey, savanoriškai teikęs pagalbą karo draskomoje šalyje, mirė.

Pasak šią informaciją patvirtinusios DLR valdžios atstovės Darjos Morozovos, vyras sirgo keliomis ligomis, įskaitant diabetą.

Nevyriausybinės organizacijos P. Urey apibūdina kaip Ukrainoje dirbusį humanitarinės pagalbos teikėją savanorį, o Maskvos remiami separatistai tvirtina, kad jis buvo „profesionalus karys“, esą dalyvavęs konfliktuose Afganistane, Irake, Libijoje ir Ukrainoje.

D. Morozova, DLR ombudsmenė, sakė, kad britas, prieš paimamas į nelaisvę šių metų balandį, neva dalyvavo kovose Ukrainoje, taip pat samdė ir mokė samdinius.

1977 metais gimęs P. Urey sirgo pirmo tipo diabetu ir jam buvo reguliariai reikalingas insulinas, sakė jo motina Linda Urey.  Anksčiau ji sakė, kad visa šeima yra „labai susirūpinusi“.

Anot D. Morozovos, jis sirgo keliomis lėtinėmis ligomis ir buvo „depresyvios psichologinės būsenos“.

„Nepaisant įtariamo nusikaltimo sunkumo, Paului Urey buvo suteikta tinkama medicininė pagalba“, – sakė ji.

„Tačiau, turint galvoje diagnozes ir stresą, jis mirė liepos 10 dieną“, – pridūrė D. Morozova.

Ji taip pat apkaltino Tarptautinį Raudonojo Kryžiaus komitetą atsisakius aprūpinti P. Urey reikalingais vaistais.

Humanitarinės organizacijos „Presidium Network“ teigimu, P. Urey buvo daug keliavęs humanitarinės pagalbos darbuotojas, aštuonerius metus dirbęs Afganistane.

Prorusiški separatistai paėmė į nelaisvę daug užsienio piliečių, kuriuos jie vadina samdiniais.

Tarp jų yra britai Aidenas Aslinas ir Shaunas Pinneris, kuriuos teismas separatistų kontroliuojamoje Ukrainos dalyje birželį nuteisė mirti.

Britanija išreiškė pasipiktinimą dėl mirties bausmių šiems dviem britams, balandžio mėnesį pasidavusiems Mariupolyje. Šį uostamiestį Ukrainos pietuose Rusijos pajėgos užėmė po ištisas savaites trukusios apgulties.

14:14 | Ukrainos grūdų eksportas per metus sumažėjo beveik perpus

Ukrainos grūdų eksportas Rusijos invazijos sąlygomis per metus sunyko beveik perpus, pranešė Ukrainos muitinė.

Liepos 13 dienos duomenimis, nuo šių žemės ūkio metų pradžios (žemės ūkio metai skaičiuojami nuo kalendorinių metų vidurio) Ukraina eksportavo 556 tūkst. tonų grūdų, palyginti su 926 tūkst. tonų per atitinkamą laikotarpį metais anksčiau.

Kukurūzų eksportas sumenko 17,4 proc. iki 403 tūkst. tonų, kviečių – 2,2 karto iki 113 tūkst. tonų, miežių – 4,9 karto iki 37 tūkst. tonų.

Miltų eksportas smuko nuo 5,9 tūkst. iki 1,3 tūkst. tonų, iš jų kvietinių miltų – nuo 5,8 tūkst. iki 1 tūkst. tonų.

Tuo tarpu birželį, palyginti su geguže, Ukraina grūdų, ankštinių ir aliejinių augalų sėklų bei jų produktų eksportą padidino ketvirtadaliu iki 2,17 mln. tonų.

13:35 | Reznikovas įžvelgia besikeičiančią situaciją

Mūšio lauke dar iki šių metų pabaigos gali įvykti didelių pokyčių Ukrainos naudai, pareiškė šalies gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, rašo UNIAN. Apie tai jis kalbėjo interviu „Financial Times“.

„Iki šių metų pabaigos mūšio lauke įvyks rimtų pokyčių Ukrainos naudai. Tikiuosi, kad šiais metais bus surengta kontrpuolimo kampanija ir kad ji bus sėkminga“, – teigė jis.

Anot ministro, Ukraina gaus daugiau tolimojo nuotolio sistemų, visų pirma JAV daugkartinio paleidimo raketų sistemų HIMARS, kurios jau „pakeitė žaidimo taisykles kare“.

„Per pastarąsias tris savaites Ukraina panaudojo jas (HIMARS – aut. past.), kad pataikytų į Rusijos amunicijos sandėlius toli už fronto linijos ir apgadintų rusų artilerijos techniką“, – sakė O. Reznikovas.

Ministras teigė, kad JAV iš pradžių baiminosi, jog HIMARS tiekimas Ukrainai padidins situacijos eskalaciją, tačiau dabar, anot jo, partneriai ruošiasi Ukrainai siųsti daugiau ginkluotės.

„Manau, kad tai yra laipsniškas judėjimas. Mes jiems įrodome, kad HIMARS galime naudoti preciziškai ir tiksliai“, – įsitikinęs O. Reznikovas.

Jis taip pat pridūrė, kad Vakarų tiekiami ginklai Ukrainai yra ilgesnio nuotolio ir tikslesni nei senoji Ukrainos ginkluotė. Dėl to, anot jo, Ukraina kasdien patiria vis mažesnius nuostolius.

13:07 | Nors pražudė 3 vaikus, Rusija skelbia smogusi „kariniam objektui“

Nepateikdama jokių įrodymų Rusijos gynybos ministerija ciniškai pareiškė, kad ketvirtadienį surengtas smūgis vidurio Ukrainoje esančiai Vinyciai buvo nukreiptas į karinį taikinį.

Rusija aiškina, kad ataka ketvirtadienį smogė Ukrainos oro pajėgų vadovybės posėdžiui.

„Liepos 14 d. didelio tikslumo jūros bazės raketos „Kalibr“ pataikė į Vinycios miesto karininkų ramovės pastatą.

Smūgio metu šiame kariniame objekte vyko Ukrainos karinių oro pajėgų vadovybės susitikimas su užsienio ginkluotės tiekėjų atstovais, kuriame buvo svarstomi kitos lėktuvų ir ginkluotės partijos perdavimo Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, taip pat Ukrainos aviacijos laivyno remonto organizavimo klausimai. Dėl smūgio susitikimo dalyviai buvo sunaikinti“, – „The Guardian“ cituoja ministeriją.

Vis dėlto Ukraina pasmerkė Rusijos smūgį vidurio Ukrainai. Rusija į Vinycią paleido bent keturias raketas, dvi iš jų buvo numuštos. Likusios raketos smogė miesto centrui, viena iš raketų pataikė į pastatą, kuriame buvo įrengti biurai.

Penktadienio duomenimis, ataka pareikalavo 23 gyvybių, tarp žuvusiųjų yra trys vaikai. Ketverių metų mergaitės kūnas buvo identifikuotas, dar dviejų berniukų kūnai neatpažinti.

12:46 | Žiniasklaida: penktadienį ES koreguos sankcijas Rusijai

Penktadienį Europos Komisija (EK) ketina priimti naujas sankcijas Rusijai ir pakoreguoti jau esamas priemones, kad nebūtų pakenkta maisto produktų eksportui iš Rusijos, teigia „Reuters“ šaltiniai.

Vienas iš šaltinių sako, kad naujosios priemonės yra laikomos „priežiūros ir derinimo paketu“ bei pavadino jas „šeštuoju su puse“ sankcijų Rusijai paketu. Taip pašnekovas išsireiškė dėl naujų ribojimų apimties palyginus juos su ankstesniais sankcijų etapais, kai buvo smogta Rusijos naftai ar angliai.

Naujomis priemonėmis siūloma drausti rusiško aukso importą į ES. Vieno iš šaltinių teigimu, ši priemonė taip pat turėtų paliesti Rusijos aukso importą per trečiąsias šalis. Vis dėlto kaip tai veiks, nedetalizuojama.

Manoma, kad Briuselis taip pat turėtų sugriežtinti jau esamas priemones ir nustatyti naujus prekių, kurios gali būti panaudojamos kariniais tikslais, importo apribojimus.

Taip pat į ES juodąjį sąrašą turėtų būti įtraukti nauji Kremliui artimi asmenys bei subjektai. Tai minėtai naujienų agentūrai patvirtino trys pareigūnai, pageidavę likti neįvardinti.

EK kiek vėliau taip pat turėtų pakoreguoti galiojančias sankcijas, jog užtikrintų, kad jos nekenks maisto produktų ir grūdų eksportui iš Rusijos, sakė trys ES pareigūnai.

Afrikos šalys pareiškė, kad ES sankcijos prisidėjo prie maisto krizės, vis dėlto ES vengė pripažinti, kad sankcijos galėjo turėti įtakos prekybai maisto produktais. Anot vieno pareigūno, esamų ribojimų pakeitimais turėtų būti siekiama užtikrinti, kad prekybininkai klaidingai neinterpretuotų taisyklių.

Tikimasi, kad kitą savaitę ES aptars naująjį dokumentų rinkinį, jog jis būtų priimtas iki vasaros atostogų.

11:37 | Rusija deportavo 1,6 mln. ukrainiečių

Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas pareiškė, kad nuo karo pradžios Rusija deportavo 1,6 mln. ukrainiečių, 260 tūkst. iš jų – vaikai.

11:29 | Vinycioje gebulo nuotaikos, žmonės sukrėsti

Ketvirtadienį Rusijos įvykdyta ciniška raketų ataka vidurio Ukrainoje sukrėtė ne tik tarptautinę bendruomenę, bet ir vietos gyventojus. Žmonės šokiruoti, mieste buvo paskelbta gedulo diena.

Vietos gyventojų nuotaikas aprašo vietoje dirbanti „Kanal 24“ žurnalistė Anastasija Hološivec. Apie vietos gyventojų nuotaikas kviečiame skaityti tv3.lt straipsnyje.

10:40 | Rusija į Mykolajivą paleido 10 raketų

Rusija penktadienio rytą smogė Mykolajivui. Mykolajivo srities karinės administracijos vadovas Vitalijus Kimas paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip atrodo vienas Mykolajivo universitetas netrukus po rusų smūgio.

„Šiandien rusų teroristai atakavo du didžiausius universitetus Mykolajive. Bent 10 raketų. Dabar jie kėsinasi į mūsų švietimą. Prašau visų demokratinių šalių universitetų paskelbti Rusiją tokia, kokia ji iš tikrųjų yra – teroristine“, – pasidalindamas vaizdo įrašu rašė jis.

Mykolajivo meras Aleksandras Senkevičius kiek vėliau pranešė, kad į įvykio vietą atskubėjo gelbėjimo tarnybos.

„Kol kas žinomi du sužeistieji. Šį kartą rašeivos apšaudė Mykolajivą apie 7:50 val. ryto, puikiai žinodami, kad tokiu metu gatvėse jau būna daug žmonių. Tikri teroristai!“ – teigia jis.

10:19 | Britų žvalgyba: po Lysyčansko Rusijos pajėgos žengia į vakarus

Penktadienį Didžiosios Britanijos gynybos ministerija pranešė, kad Rusijos pajėgos po Lysyčansko pamažu žengia į vakarus, rašo „Reuters“.

„Tikėtina, kad kitas tikslas bus Bachmutas, kai tik bus užtikrintas Siverskas“, – rašoma ministerijos situacijos vertinime.

Siverskas minimas ir JAV karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje. Anot ISW ekspertų, tikėtina, kad po „operatyvinės pauzės“ Rusijos kariai pradės didelį puolimą palei Slovjansko–Seversko–Bahmuto liniją, tačiau nėra jokių duomenų, kaip greitai šis puolimas prasidės ir kur konkrečiai jis bus sutelktas.

09:38 | Naktį rusai atakavo Charkivą

Naktį rusai paleido dvi raketas į Charkivą, praneša NEXTA. Sprogmenys pataikė netoli švietimo įstaigos Cholodnohirsko rajone ir netoli mokyklos Hindustrialnyj rajone. Preliminariais duomenimis, aukų išvengta.

09:22 | Ukrainoje žuvo dar du rusų vadai

Ukrainoje buvo likviduoti dar du rusų vadai, praneša UNIAN. Tai yra rusų motorizuotųjų šaulių kuopos vadas, vyresnysis leitenantas Ondaras Ardžanas ir liepsnosvaidžių būrio vadas leitenantas Kyrylo Olenychas.

Informaciją apie vadų žūtį patvirtino Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karininkas Anatolijus Stefanas.

„Kyrylo Olenychas žengė „geros valios žingsnį“, – oficialiai denacifikavosi ir demilitarizavosi... Ondaras Ardžanas žengė „geros valios žingsnį“ – oficialiai denacifikuotas ir demilitarizuotas“, – cituojamas A. Stefanas.

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija jau neteko 37 870 karių. Rusai taip pat neteko 1667 tankų, 3852 šarvuočių, 219 lėktuvų, 188 sraigtasparnių, 681 bepiločio, 109 oro gynybos sistemų, 15 laivų ir kitos technikos.

08:52 | Ukraina karių aukų skaičių atskleisti žada tik karo pabaigoje

Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar pareiškė, kad iki karo pabaigos Ukraina neatskleis oficialaus karių aukų skaičiaus, rašo „The Guardian“. Anot jos, taip elgiamasi dėl duomenų galimos sukelti žalos, mat informacija Rusija gali naudotis situacijai analizuoti ir tolimesnei strategijai kurti.

08:29 | Ukraina skelbia atmušusi puolimą 2 kryptimis

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia atmušusios rusų puolimą dviem kryptimis, padariusios rusams nuostolių ir privertusios juos gėdingai trauktis.

Apie tai savo situacijos vertinime praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN.

Teigiama, kad pastarąją dieną rusai nebuvo aktyvūs Kurachovos, Novopavlovsko ir Zaporižios kryptimis ir toliau apšaudė fronto liniją. Pranešama, kad rusai surengė antskrydžius netoli Kamiankos.

„Priešo puolimo bandymą netoli Vodyanoje mūsų gynėjai greitai nuslopino tikslia ugnimi. Priešas sudavė raketų ir aviacijos smūgį civilinei infrastruktūrai netoli Ugledaro“, – rašoma pranešime.

Anot Ukrainos kariškių, Bachmuto kryptimi rusai apšaudė ukrainiečių pozicijas, ypač Novoluganske, Pokrovske, Veselaja Dolina, Berestovoje, Veseloje, Majorske ir Veršinoje. Oro smūgiai buvo vykdomi netoli Semigorijos, Berestovės ir Uglegorsko šiluminės elektrinės teritorijos.

„Mūsų kariai sėkmingai sustabdė priešo bandymus šturmuoti Kodemos ir Belogorovkos vietoves, taip pat bandymus užimti Spornojės ir Veršinos kaimus. Užpuolikai sulaukė stipraus pasipriešinimo, patyrė didelių nuostolių ir gėdingai pasitraukė“, – pažymima pranešime.

08:08 | Sprogimai Mykolajive

Penktadienio rytą Mykolajive griaudėja sprogimai, praneša miesto meras Aleksandras Senkevičius. Anot jo, mieste nugriaudėjo daugiau kaip 10 sprogimų.

„Mykolajive nugriaudėjo daugiau kaip 10 galingų sprogimų. Oro antskrydis tęsiasi! Nepalikite savo namų ir slėptuvių! Visą svarbią informaciją pateiksime vėliau“, – rašė jis.

Rusijos pajėgos Mykolajivą apšaudo jau kelias dienas iš eilės.

07:39 | Analitikai: po „pauzės“ Rusija pradės didelį puolimą

Tikėtina, kad po „operatyvinės pauzės“ Rusijos kariai pradės didelį puolimą palei Slovjansko–Seversko–Bahmuto liniją, tačiau nėra jokių duomenų, kaip greitai šis puolimas prasidės ir kur konkrečiai jis bus sutelktas. Apie tai rašoma naujausioje JAV karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje, praneša UNIAN.

Anot analitikų, rusai jau pradėjo puolimą už 8 km nuo Seversko iki Verchnekamensko.

Anksčiau Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad rusų atakos regione buvo atremtos. Tuo pat metu rusai teigė nustatę kontrolę Severske. Šių teiginių ISW analitikai nepriklausomai patikrinti negalėjo.

Taip pat pranešama, kad Ukrainos pajėgos atsakė į Rusijos kariuomenės šturmą gyvenvietėse į pietryčius nuo Bachmuto. Mūšiai vyko už maždaug 20 km nuo miesto.

Ekspertų aiškinimu, Rusijos kariuomenė atnaujino puolamąsias operacijas į šiaurės rytus nuo Avdijivkos ir tikriausiai bando apeiti Ukrainos įtvirtinimus šioje teritorijoje.

Tuo pat metu Ukrainos pajėgos sustabdė Rusijos pajėgų puolimą Kamiankoje, maždaug už 6 km į šiaurės rytus nuo Avdijivkos. Kiek anksčiau buvo pranešta apie dalinę rusų sėkmę šiame rajone.

07:15 | Ukrainiečiai skelbia apie kerštą rusams

Ketvirtadienį Ukrainos pajėgos sunaikino dar tris rusų amunicijos sandėlius ir vieną Rusijos pajėgų karinę bazę pietuose, rašo UNIAN. Apie tai „Telegram“ pranešė Odesos srities pareigūnas Serhijus Bratčukas.

Teigiama, kad Ukrainos pajėgos surengė sėkmingus smūgius Mykolajivo ir Chersono regionuose.

„Už Vinycią! Nova Kachovka. Minus bazė. Snigirevskio rajonas, Mykolajivo sritis. Minus BK. Baštankos rajonas, Mykolaivščina. Minus BK. Radenskas, Chersono sritis. Minus BK“, – teigė S. Bratčukas.

Taip pat pranešama apie smūgius Novaja Majačkoje, esančioje Chersono srityje. Vietos gyventojų teigimu, raketa pataikė į sanatoriją, kurioje buvo apsistoję rusai. Dėl smūgio pastatas užsidegė.

Vėliau S. Bračukas patikslino, kad nuo ketvirtadienio ryto jau buvo smogta priešo taikiniams Snigurevkoje, Naujojoje Majačkoje ir Čornobaivkoje.

„Taip pat yra informacijos iš vietinių gyventojų apie Melitopolio rajoną“, – rašė jis.

Dar ketvirtadienį Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad Rusijai bus surengtas atsakas už žiaurų išpuolį Vinycioje.

Svarbiausios ketvirtadienio naujienos:

► Ketvirtadienį Rusijos sparnuotosios raketos „Kalibr“ smogė vidurio Ukrainoje esančiai Vinyciai. Pataikyta į pastatą, kuriame įrengti biurai, mieste kilo didžiulis gaisras, žuvo bent 23 žmonės, tarp jų keli vaikai. Dar kelios dešimtys yra laikomi dingusiais, daugybė žmonių sužeista.

► Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovas Oleksijus Gromovas pareiškė, kad pastarąją savaitę Ukraina neprarado nė metro savo teritorijos. Jis pabrėžė, kad okupantai šiuo metu intensyvina apšaudymą raketomis, trečdalis smūgių buvo nukreipta į civilinę infrastruktūrą.

► Rusų okupantai nedideliais būriais veržiasi į Donbasą, tačiau per pastarąsias tris dienas jie nesugebėjo žymiai pasistūmėti į priekį nė vienoje fronto dalyje. Dėl šios priežasties jie rizikuoja prarasti pagreitį, įgytą užėmus Lysyčanską, ketvirtadenį pareiškė britų žvalgyba.

Kremlius įsakė Rusijos regionams suformuoti „savanorių batalionus“, kurie dalyvautų kare prieš Ukrainą, mano JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai.

► Ukrainos pajėgos smogė dviem rusų kariuomenės valdymo taškams ir nusileidimo aikštelei šalies pietuose esančioje Nova Kachovkoje, pranešė pietų operatyvinė vadovybė.

► Nuo karo pradžios Rusija jau neteko 37 870 karių, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Rusai taip pat neteko 1667 tankų, 3852 šarvuočių, 219 lėktuvų, 188 sraigtasparnių, 681 bepiločio, 109 oro gynybos sistemų, 15 laivų ir kitos technikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų