Juodasis savivaldybių sąrašas: mokinių pasiekimai tokie prasti, kad siūlo šaukti ekstremalių situacijų valdymo grupę

Specialistų manymu, Lietuvoje yra bent keliolika savivaldybių, kurioms švietimo klausimu reikėtų griežto supurtymo. Tai demonstruoja itin žemi šių savivaldybių pasiekimai laikant valstybinius brandos egzaminus.

Žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas išskiria kelias savivaldybes, kurių moksleiviai per praėjusių metų valstybinius brandos egzaminus pademonstravo itin žemus rezultatus.

Kelmė ir Pagėgiai tik kuria pasiteisinimus

„Pradėsime nuo tiksliųjų mokslų, kur Lietuvoje jie yra silpniausiai mokomi. Pavyzdžiui, Kelmės rajonas arba Pagėgių savivaldybė – šitų rajonų politikai ir tarnautojai puikiausiai mato, kad 2020 m. pusė abiturientų matematikos egzamino jų savivaldybėse tiesiog neišlaikė.

Tai labai akivaizdžiai matosi. O ir tie, kurie išlaikė, išlaikė silpnai. Pavyzdžiui, visame Kelmės rajone tik 14 proc. visų abiturientų gavo vidutinius įvertinimus – nuo 36–85 proc. Pagėgių savivaldybėje tokių buvo tik 12 proc. nuo visų abiturientų“, – žurnalistams trečiadienį sakė G. Sarafinas.

Jis piktinasi, kad tai nėra vienerių metų tendencija. Be to, jo teigimu, šios savivaldybės silpnai išmoko ne tik matematikos, bet ir informatikos bei fizikos.

„Ar dėl to kas nors daroma ir keičiama? Tikrai ne. Tik dažnai ir gausiai padūsaujama ir prigalvojama kelios dešimtys argumentų, kodėl kažkas yra neįmanoma“, – pridūrė G. Sarafinas.

Ignalinai siūlo kviesti ekstremalių situacijų valdymo grupę

Situacija ne ką geresnė ir kitose savivaldybėse. Moksleivių pasiekimus Ignalinos rajone G. Sarafinas vadina „visiškai pribloškiančiais ir netgi nesuvokiamais“.

„Matematikos egzaminą šioje savivaldybėje pakenčiamai išlaikė vos 7,5 proc. abiturientų, neišlaikė – du trečdaliai. Fizikos egzaminą pakenčiamai išlaikė 18 proc., informatikos egzaminą – 25 proc. 

Aišku tai, kad šioje savivaldybėje jau metas šaukti ekstremalių situacijų valdymo grupės posėdį švietimo nelaimėms nagrinėti ir spręsti“, – sakė G. Sarafinas.

REKLAMA

Analogiškų veiksmų imtis jis siūlo ir Skuodo bei Šilutės rajonų savivaldybėse.

Šilutei reikia griežto supurtymo

G. Sarafinas sako Šilutės rajono savivaldybėje kelerius metus įžvelgiantis, kad „šita savivaldybė švietime kažką daro stipriai ne taip, nes metai iš metų ji čiuožia stipriai žemyn“.

Blogiausia, jo teigimu, kad silpnai atrodo ne vienetų, ne dešimčių, o jau šimtų mokinių pasiekimai ir rezultatai.

„2020 m. Šilutės rajono savivaldybėje buvo 245 abiturientai. O jų brandos egzamino rezultatai atrodo taip: matematikos egzamino 61 abiturientas net nelaikė, 74 neišlaikė, 77 gavo minimalius balus – nuo 16 iki 35 proc. iš 100 proc., ir tik 33 jaunuoliai iš 245 šitą išlaikė gerai ar vidutiniškai. Tai sudaro tik maždaug 17 proc. nuo visų abiturientų.

Silpnai šilutiškiai laikė ir kitus egzaminus. Lietuvių kalbos egzaminą gerai ir vidutiniškai išlaikė 39 proc., rusų kalbos – 0 proc., IT – 37 proc., chemijos – 38 proc. Aptariama savivaldybė šiuos duomenis puikiausiai žino, bet nieko nedaro“, – sakė G. Sarafinas.

Kaip akcentuoja G. Sarafinas, jis pateikė tik kelis pavyzdžius, nors Lietuvoje yra bent keliolika savivaldybių, kurioms švietimo klausimą reikėtų spręsti labai rimtai.

„Griežto supurtymo reikėtų bent keliolikoje savivaldybių, nes jos labai sparčiai leidžiasi žemyn. Pavyzdžiui, per pastaruosius trejus metus sparčiausiai žemyn leidosi Šalčininkų rajono savivaldybė ir Radviliškio rajono savivaldybė. Ir ne apie vieną, o apie daugumą dalykų šnekant“, – sakė G. Sarafinas.

Problemą spręs „Tūkstantmečio“ mokyklomis

Reaguodama į silpnus dalies savivaldybių moksleivių pasiekimus, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė tikisi, kad šį klausimą padės spręsti vystoma „Tūkstantmečio“ mokyklų programa.

„Ji skirta nuosekliai atnaujinti visas Lietuvos mokyklas ir sudaryti lygiavertes ugdymo sąlygas visiems vaikams, nepriklausomai nuo šeimos gyvenamos vietos ir socialinės padėties.

REKLAMA

Ši programa padės stiprinti savivaldybėse jau veikiančias mokyklas, pakilti joms į aukštesnį lygį. Tai nebus statybų programą, o jau esamų mokyklų stiprinimas“, – komentare tvirtino J. Šiugždinienė.

Planuojama, kad jau pirmojo etapo metu programa bus įgyvendinta ne mažiau kaip 80 proc. Lietuvos savivaldybių. 

„Programa atlieps konkrečius savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklų stiprinimo poreikius. Tai bus susitarimas su savivaldybe dėl konkrečių ugdymo standarto tikslų pasiekimo programoje dalyvaujančiose savivaldybėse“, – teigė ministrė.

Žurnalas „Reitingai“ trečiadienį pirstatė naujausius ugdymo įstaigų vertinimus. Juose pastebima, kad žemas socialinis ir ekonominis savivaldybės, kur mokosi vaikas, lygis nebūtinai reiškia, kad jo pasiekimai bus menki.


Rašyti komentarą...
R
Renata
2021-05-12 12:06:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nėra labai sunku suskaičiuoti kelintus metus iš eilės prastėja egzaminų (matematikos) rezultatai. Prisiminkime prieš keletą metų buvo įvykdyta mokyklų reforma, kad mokinys pabaigtų 12 klasių minimaliai turi pakeisti 3 mokyklas, o keičiasi ir mokytojai ir jų dėstymo metodika. Antra, standartizuoti testai 2, 4, 6, 8 klasėse. Ar šitie testų rezultatai vaidina svarbų vaidmenį moksleivio gyvenime? O kas nutiks jeigu mokinys neišlaikys testo, juk nieko tokio!!!
Man nekyla klausimas, kodėl prastėja mokinių egzaminų rezultatai. Pirmiausiai, nėra ugdoma mokinio atsakomybė už savo atliktą darbą, o antra, mokytojų kaita irgi pliusų neduoda.
Atsakyti
-7

a
a
2021-05-12 13:14:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
nelabai suprantu kur cia valdzia problema izvelge, juk LT vaiku teises auksciau uz pareigas. Jei nenori mokytis, niekas ju neprivers todel kelti kvailus lozungus apie "supurtyma" nera prasmes.Protingiausia butu surinkti tuos norincius mokytis, atskirti ir su jais rimtai dirbti, jie yra ateitis ir turi perspektyva, kitais tegul teveliai rupunasi jei noro mokytis neiskiepyjo.
Atsakyti
-24

M
Mama ir mokytoja
2021-05-12 12:40:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tinginys ir kelia koja rodo.
Kas ne tingejo ir namuose išmoko ir mokyklos suole nevadina. Gerbia savo tautą ir savo kalbą
Atsakyti
-21

SKAITYTI KOMENTARUS (50)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų