• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulyje plintant naujajai koronaviruso omikron atmainai, šalys griebiasi griežtesnių priemonių epidemiologinės situacijos suvaldymui. Italija viena pirmųjų Europos Sąjungos šalių, kurioje įvesti nauji, papildomi reikalavimai iš ES ir trečiųjų šalių atvykstantiems asmenims, nepriklausomai, nuo to, ar šie yra pasiskiepiję, ar ne. Visi vykstantys į Italiją, prieš tai turi pasidaryti testą ir gauti neigiamą rezultatą. Ar Lietuvai reiktų sekti Italijos pavyzdžiu?

Pasaulyje plintant naujajai koronaviruso omikron atmainai, šalys griebiasi griežtesnių priemonių epidemiologinės situacijos suvaldymui. Italija viena pirmųjų Europos Sąjungos šalių, kurioje įvesti nauji, papildomi reikalavimai iš ES ir trečiųjų šalių atvykstantiems asmenims, nepriklausomai, nuo to, ar šie yra pasiskiepiję, ar ne. Visi vykstantys į Italiją, prieš tai turi pasidaryti testą ir gauti neigiamą rezultatą. Ar Lietuvai reiktų sekti Italijos pavyzdžiu?

REKLAMA

Nepasiskiepijusiems, nepersirgusiems ar kitu būdu negalintiems parodyti ES COVID-19 skaitmeninio sertifikato keleiviams galioja dar griežtesnės taisyklės. Atvykę į šalį šie asmenys turi izoliuotis penkias dienas vietoje, kurią nurodė pildydami atvykimo formą.

Iškart po izoliacijos jie taip pat privalo pasidaryti antigeno arba PGR testą, tv3.lt pasakoja Italijos lietuvių naujienų portalo „ITlietuviai.IT“ vyriausioji redaktorė Neringa Budrytė.

REKLAMA
REKLAMA

Nauja tvarka įsigaliojo Italijoje įsigaliojo gruodžio 16 d. ir galios iki sausio 31 d.

Palaikytų testavimą visiems keliaujantiems

Italijos sprendimą testuoti visus keliautojus sveikintinu vadina Darbo frakcijos narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė. Anot jos, tokios priemonės ir Lietuvoje padėtų apsisaugoti nuo įvežtinių koronaviruso atvejų iš užsienio.

REKLAMA

„Aš esu už tai, kad žmonės testuotųsi. Kaip mes visi žinome, skiepų sertifikatai neapsaugo nuo viruso plitimo. Nuo plitimo gali apsaugoti dezinfekcija, vėdinimas ir testavimas.

Mano manymu, testavimas prieš atvykstant į šalį, yra tikrai sveikintinas dalykas, aš tikrai manyčiau, kad būtų galima svarstyti tą ir Lietuvoje“, – sako ji.

Tačiau sprendimą dėl privalomos izoliacijos tvarkos penkioms dienoms nepasiskiepijusiems, jei žmogus prieš kelionę gavo neigiamą antigeno ar PGR tyrimo atsakymą, ji siūlytų pakoreguoti.

„Galbūt jis gali pavyzdžiui, padaryti vieną testą tik atvykus, o kitą po 2-3 dienų. To pilnai užtektų, nes kaip mes žinome, reikia kelių dienų, kad tas virusas įsivažiuotų. Manau, kad būtent testai gali užtikrinti saugumą. Šioje vietoje aš nelaikyčiau, kad galėtų būtų pati efektyviausia priemonė. Labiau palaikyčiau testus“, – pabrėžia ji.

REKLAMA
REKLAMA

Kad papildomas testavimas padėtų užkardytį naujosios koronaviruso omikron atmainos plitimą Lietuvoje, mano ir Vilniaus universiteto (VU) medicinos profesoriaus, epidemiologas Vytautas Usonis.

„Omikron atmaina gali užsikrėsti ir paskiepytus žmonės. Ypač, jei jie yra paskiepyti tik dviem dozėmis, nėra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze. Jie gali užsikrėsti ir virusą be jokių simptomų nešioti.

Šios labai griežtos priemonės yra logiškos tam, kad būtų apribota galimybė įnešti virusą į šalį ir kad mažesnis plitimas būtų“, – nurodo jis.

Sejonienė nemano, kad tokios priemonės efektyvios

Tačiau kiek kitokios pozicijos laikosi Seimo Sveikatos reikalų komiteto, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narė Jurgita Sejonienė. Anot jos, kol vyksta vertinimai, ar omikron atmaina yra pavojinga, tokių priemonių svarstyti Lietuvoje nereiktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kad ji (omikron atmaina – aut. past.) sukelia didesnį sergamumą ir kad ji yra lengviau užkrečiama, tai taip. Ar tie susirgimai yra sunkesni, kol kas tokių duomenų nėra. Aš suprantu tas šalis, kurios jau yra patyrusios kelias bangas ir suprantu, kodėl tarptautinius skrydžius norima griežčiau kontroliuoti. Bet ar tai turėtų būti daroma universaliai? Vis tiek, atmaina jau yra išplitusi daugelyje pasaulio šalių“, – teigia ji, pridurdama, kad nemato „racijos papildomuose ribojimuose“.

„Bet pabrėžtina tai, kad visos šalys ribojimus dėl COVID-19 taiko savo nuožiūra. Nėra universalių priemonių rinkinių, kurios galėtų ar turėtų taikyti visos šalys. Ta šalis pasirinko taip stabdyti šalies plitimą viduje. Remiantis, ką mokslininkai šiuo metu sako, kad omikron užkrečiamumas yra ženkliai didesnis nei delta atmainos, matyt, kad nebus tos priemonės paveikios“, – nurodo ji.

REKLAMA

Primename, kad šią savaitę Lietuvoje jau fiksuoti du pirmieji koronaviruso omikron atmainos atvejai.

Apie tai plačiau skaitykite straipsnyje: Oficialu: omikron atmaina – jau Lietuvoje.

Patvirtinus omikron atmainos atvejį keičiasi izoliavimosi taisyklės

SAM jau yra skelbusi, kad jei Lietuvoje bus patvirtintas ar įtariamas omikron atmainos atvejis, NVSC galės organizuoti tyrimų atlikimą kartu su savivaldybių administracijomis ne tik didelės, bet ir mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims, taip pat sąlytį su kontaktiniais asmenimis turėjusiems asmenims.

Taip pat galės būti organizuojamas operatyvus išplėstinio židinio, organizuotos struktūros (darbovietės, ugdymo institucijos, namų ūkių, masinio renginio, pan.), geografinio regiono masinis ištyrimas.

REKLAMA

Policijos departamentui pavesta vykdyti griežtesnį kasdienį sąlytį su omikron atmainos atvejais turėjusių asmenų tikrinimą izoliacijos laikotarpiu dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi. Pagal atnaujintas izoliacijos taisykles, kurios įsigalios nuo gruodžio 4 d., asmeniui nustačius ar įtarus koronaviruso omikron atmainą, izoliuotis 10 dienų turės visi su juo kontaktavę žmonės, nepriklausomai nuo to, ar jie yra pasiskiepiję, ar persirgę COVID-19 liga.

Galimybės trumpinti izoliacijos tokiais atvejais nebus. Susitrumpinti izoliacijos negalės ir iš Botsvanos Respublikos, Esvatinio Karalystės, Lesoto Karalystės, Mozambiko Respublikos, Namibijos Respublikos, Pietų Afrikos Respublikos ir Zimbabvės Respublikos atvykstantys keliautojai

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Primename, kad atvykusieji iš šių šalių, iš kurių atvykstant taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, privalo izoliuotis nepriklausomai nuo to, ar buvo paskiepyti arba persirgę COVID-19 liga. Paveiktų šalių sąrašas yra atnaujinamas kiekvieną penktadienį ir skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.

DIENOS PJŪVIS. Nauja atmaina sėja baimę pasaulyje: kokių dar veiksmų imsis Lietuva? Visą pokalbį žiūrėkite čia:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų