Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oficialu: omikron atmaina – jau Lietuvoje

Papildyta 11.07 val.: griežtėja izoliacijos taisyklės turėjusiems sąlytį

Lietuvoje jau fiksuoti du pirmieji koronaviruso omikron atmainos atvejai, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Įspėjama, kad ši atmaina plinta žymiai sparčiau, tačiau vakcinos nuo jos apsaugo, todėl labai svarbu neatidėlioti sustiprinamosios skiepo dozės. Be kita ko, įsigalioja ir griežtesnės taisyklės tiems, kurie turėjo sąlytį su omikron atmaina sergančiu asmeniu.

Lietuvoje jau fiksuoti du pirmieji koronaviruso omikron atmainos atvejai, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Įspėjama, kad ši atmaina plinta žymiai sparčiau, tačiau vakcinos nuo jos apsaugo, todėl labai svarbu neatidėlioti sustiprinamosios skiepo dozės. Be kita ko, įsigalioja ir griežtesnės taisyklės tiems, kurie turėjo sąlytį su omikron atmaina sergančiu asmeniu.

REKLAMA

„Su nerimu laukta informacija pasiekė ir Lietuvą. Dar vakar dienos duomenimis, buvo 25 [Europos] šalys, kurios turėjo nustatę omikron atmainą. Šiandien šias šalis papildė ir Lietuva, turime laboraotiniais tyrimais patvirtintus du atvejus“, – pranešė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Ji priminė, kad dar praėjusį ketvirtadienį buvo įtariami omikron atvejai ir šiandien jie buvo patvirtinti laboratoriniu būdu.

REKLAMA

„Nacionalinė laboratorija, nustačiusi omikron būdingas mutacijas, buvo nusiuntusi mėginius į Santaros klinikas. Buvo nusiųsti keturi mėginiai, dviem iš jų yra patvirtintas omikron atvejis. Kiek teko susipažinti su genetiniais duomenimis, panašu, kad šie du atvejai yra kilę iš vieno šaltinio. Džiugu, kad pavyko užkurti kur kas greičiau sekoskaitos procesus ir aptikti atmainą gana operatyviai“, – tikslino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) doktorantas, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) genetikas Lukas Žemaitis.

Atvejai kilę iš vieno šaltinio

Visgi genetikas negalėjo pakomentuoti, ar žmonės, kuriems atmaina buvo patvirtinta, epidemiologiškai yra susiję. Taip pat neaišku, ar jie buvo skiepyti.

Kokie konkrečiai tai atvejai ir iš kur galėjo būti atvežta atmaina, dėl duomenų saugos Santaros klinikų Biobanko vadovas, vyresnysis medicinos biologas Danielius Naumovas daugiau detalių taip pat kol kas pateikti negalėjo, bet viceministrė nurodė, kad „dabar kalbama apie Čekiją“.

REKLAMA
REKLAMA

„Kontaktai yra žinomi, visi jie yra testuoti. Tai yra įvežtinis atvejis, šiuo metu mes kalbame apie Čekiją, bet šiuo metu pasakyti daugiau apie šiuos atvejus negalima, kaip minėta, dėl duomenų saugos, bet manau, kad detalesnę informaciją turėsime dienos eigoje“, – sakė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

„Ši atmaina sukelia švelnesnius, lengvesnius simptomus, bet vis tik žmonės gula į ligonines ir jau yra pranešta apie vieną mirtį“, – pridūrė D. Naumovas.

Plinta daug greičiau, ragina skiepytis

A. Bilotienė-Motiejūnienė pažymėjo, kad omikron atmaina plinta daug greičiau.

„Žinome, kad ši atmaina nuo 3 iki 5, vidutiniškai 4 kartus greičiau plintanti mutacija. Vadinasi,  mes greičiau galime užsikrėsti. Taip pat (...) pasisakoma už tai, kad vakcinacija veikia, tai akivaizdu, ir tai yra viena iš efektyviausių priemonių. Ir jei mes turime trečią, sustiprinančią dozę, žinome, kad tai tris kartus labiau saugo – efektyvumas išauga iki 75 proc. nuo užsikrėtimo, nuo sudėtingų atvejų“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pabrėžė viceministrė, dėl šios priežasties visi, kuriems po skiepų jau praėjo 4–6 mėnesiai, raginama pasiskiepyti sustiprinamąja skiepo doze.

L. Žemaitis taip pat neigė kalbas, kad vakcinos nėra veiksmingos kovoti su šia atmaina.

„Pasaulio sveikatos organizacija ir [kitos tarptautinės institucijos] pabrėžia, kad būtent sustiprinamoji vakcinos dozė yra veiksminga kovojant su šia atmaina. Taigi reikėtų, kad ši žinia ir sklistų“, – sakė jis.

Kaip greitai išplis, priklausys nuo žmonių elgesio

Viceministrė pažymėjo, kad artėjant šventiniam laikotarpiui SAM neabejotinai parengs rekomendacijas, kurių ragins primygtinai laikytis siekiant stabdyti viruso plitimą.

„Siūlome, rekomenduojame vengti susibūrimų, įvertinti, ką galima atidėti, kur nedalyvauti, tinkamai dėvėti kaukes, respiratorius, esant simptomams kreipiamės į mobiliuosius punktus“, – kalbėjo viceministrė.

Anot D. Naumovo, tai, kaip išplis omikron atmaina Lietuvoje itin priklausys nuo žmonių elgesio šventiniu laikotarpiu.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip greitai išplis atmaina, labai priklausys nuo žmonių sąmoningumo šventiniu laikotarpiu, kaip nešiosime kaukes, laikysimės visų būtinų izoliacijos ir kitų rekomendacijų. Matėme, kad alfa atmaina užvaldė Lietuvą beveik per 3 mėnesius, delta – maždaug du mėnesius. Tikėtina, kad omikron išplis dar greičiau. Kaip tai vyks, pamatysime“, – komentavo jis.

Kaip nurodė A. Bilotienė-Motiejūnienė, šiuo metu tiriamas ne vienas įtariamas omikron atvejis, tad artimiausiu metu gali paaiškėti apie daugiau užsikrėtimų.

„Yra šalių, kur per porą savaičių atvejų skaičius padidėjo kelis šimtus kartų. Tai neabejotinai tokių [įtariamų] mėginių turime. (...) Neabejotinai turime daugiau negu šituos keturis, kai tiktai turėsime atsakymus, neabejotinai apie juos informuosime. panašu, kad turėsime daugiau, ne tik šiuos du“, – sakė ji.

Kaip tikslino L. Žemaitis, šiuo metu tiriama daugiau mėginių iš skirtingų miestų, jie nuvežti į sekoskaitos laboratoriją ir rezultatų bus laukiama maždaug ketvirtadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Įtarė olandų jūreiviams ir panevėžiečiui

Portalas tv3.lt primena, kad dar vakar skelbta, kad omikron atmaina įtarta dviem iš Nyderlandų į Klaipėdos uostą atvykusiems jūreiviams, kurie gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Tiesa, vienas įtarimas dėl susirgimo omikron atmaina buvo atmestas.

Taip pat omikron atmaina įtarta neseniai iš užsienio grįžusiam panevėžiečiui. „Gerai yra tai, jog asmuo neturėjo jokių kontaktų po grįžimo iš kelionės, todėl tikėtina, kad nieko neužkrėtė“, – naujienų portalui JP sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento direktorius Eugenijus Vilčinskas.

Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas, pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), praėjusį mėnesį paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, jog omikron atmaina yra labiau užkrečiama, nei paplitusi delta atmaina, bei sumažina vakcinų veiksmingumą, tačiau, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, sukelia ne tokius sunkius simptomus.

REKLAMA
REKLAMA

Patvirtinus omikron atmainos atvejį keistųsi izoliavimosi taisyklės

SAM jau yra skelbusi, kad jei Lietuvoje bus patvirtintas ar įtariamas omikron atmainos atvejis, NVSC galės organizuoti tyrimų atlikimą kartu su savivaldybių administracijomis ne tik didelės, bet ir mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims, taip pat sąlytį su kontaktiniais asmenimis turėjusiems asmenims. Taip pat galės būti organizuojamas operatyvus išplėstinio židinio, organizuotos struktūros (darbovietės, ugdymo institucijos, namų ūkių, masinio renginio, pan.), geografinio regiono masinis ištyrimas. Policijos departamentui pavesta vykdyti griežtesnį kasdienį sąlytį su omikron atmainos atvejais turėjusių asmenų tikrinimą izoliacijos laikotarpiu dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi.

Pagal atnaujintas izoliacijos taisykles, kurios įsigalios nuo gruodžio 4 d., asmeniui nustačius ar įtarus koronaviruso omikron atmainą, izoliuotis 10 dienų turės visi su juo kontaktavę žmonės, nepriklausomai nuo to, ar jie yra pasiskiepiję, ar persirgę COVID-19 liga. Galimybės trumpinti izoliacijos tokiais atvejais nebus.

REKLAMA
REKLAMA

Susitrumpinti izoliacijos negalės ir iš Botsvanos Respublikos, Esvatinio Karalystės, Lesoto Karalystės, Mozambiko Respublikos, Namibijos Respublikos, Pietų Afrikos Respublikos ir Zimbabvės Respublikos atvykstantys keliautojai. Primename, kad atvykusieji iš šių šalių, iš kurių atvykstant taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, privalo izoliuotis nepriklausomai nuo to, ar buvo paskiepyti arba persirgę COVID-19 liga. Paveiktų šalių sąrašas yra atnaujinamas kiekvieną penktadienį ir skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.

Atvykstantiems iš šalių, iš kurių atvykus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, bus galima palikti izoliacijos vietą tik šiais atvejais:

- nuvykti ar nuvežti savimi negalintį pasirūpinti asmenį į gydymo įstaigą skubiai pagalbai gauti (NVSC informavimas nereikalingas);

- nuvykti ar nuvežti savimi negalintį pasirūpinti asmenį į mobilų punktą ar gydymo įstaigą COVID-19 tyrimo atlikimui (NVSC informavimas nereikalingas);

REKLAMA
REKLAMA

- užsieniečiai ir Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvenantys ar dirbantys užsienyje, asmenys, kuriems būtina išvykti sveikatos priežiūros tikslais, ekipažų ir įgulų nariai, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėms, galės išvykti iš Lietuvos Respublikos į valstybę, kurioje jie gyvena, dirba ar kurioje bus teikiama sveikatos priežiūros paslauga, nepraėjus nustatytam izoliacijos terminui (apie planuojamą išvykimą reikia informuoti NVSC).

- kaip ir iki šiol, jei izoliuotas asmuo dėl pagrįstų priežasčių  turi pakeisti izoliavimo vietą, jis turės kreiptis į NVSC ir gauti leidimą nuvykti į kitą izoliavimo vietą (leidimas išduodamas ne daugiau kaip 2 kartus izoliacijos laikotarpiu, tik nuvykimui į izoliacijos vietą).

Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl izoliavimo tvarkos pakeitimų rasite ČIA (priedai).

Šiuo įsakymu taip pat patikslintas galimai imunitetą COVID-19 ligai turinčių asmenų izoliacijos algoritmas, nurodant, kad ne pagal pilną schemą paskiepyti žmonės privalo izoliuotis 10 dienų (nelieka galimybės atlikti serologinį tyrimą ir jo pagrindu nesiizoliuoti). Atnaujintą izoliacijos algoritmą rasite ČIA.

DIENOS PJŪVIS. Nauja atmaina sėja baimę pasaulyje: kokių dar veiksmų imsis Lietuva? Visą pokalbį žiūrėkite čia:

Tuoj išplis virusas durnikron...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų