Lietuvos neįgalieji iš valstybės gavo dar vieną skaudų smūgį. Sumažinusi išmokas bei privertusi įrodinėti, kad negalią turinčiam žmogui tikrai reikia finansinės paramos, dabar valdžia pasikėsino ir į jo batus. O be specialios avalynės neįgalieji – kaip be kojų.
Judėjimo negalią turintys neįgalieji bei specialią ortopedinę avalynę avintys žmonės jau nebegali tikėtis naujo kompensuojamojo apavo. Nes baigėsi valstybės pinigai. Tiems, kuriems nepatinka vaikščioti basiems, siūloma avalyne pasirūpinti patiems – iš savos kišenės atseikėti visą sumą. Be jokios kompensacijos.
Toliau nuo akių
„Mums, turintiems negalią, valstybės parama labai reikalinga. Juk be specialios avalynės negalime gyventi. Įsivaizduokite, kartą jau netekome kojos, o valstybė atima ir antrąją. Neįsivaizduojama! Pinigų yra tik valdžiai, o mums nebelieka. Žinoma, siūloma avalynę gamintis savo lėšomis. Bet parodykite man neįgalųjį, kuris turi atliekamus 800 litų.
Jau ir taip visos išmokos - pašalpos, pensijos sumažintos. Pinigų nebėra nei maistui, nei vaistams. Valdžia tikriausiai siekia uždaryti mus namie. Sakoma, akys nemato – ir širdis neskauda", – nuoskaudą liejo specialios jam pritaikytos ortopedinės avalynės negalintis gauti Kęstas.
Jo teigimu, kompensuojama ortopedinė avalynė nebegaminama, nes gamintojai išeikvojo kompensacijoms skirtą limitą.
Eilėje – 1000 žmonių
Sutartį su Valstybine ligonių kasa (VLK) turinčios ir ortopedinę produkciją pagal kompensavimo tvarką gaminusios UAB „Ortopedijos technika" Medicinos paslaugų apskaitos ir analizės skyriaus vadovė Virginija Venclovienė „Vakaro žinioms" patvirtino, kad kompensuojamosios avalynės gamyba iš tiesų sustojusi. „Išnaudojome visą limitą, jau nuo kovo pabaigos pacientai tik užrašomi į eilę", – aiškino V.Venclovienė.
Jos teigimu, kompensuojamosios avalynės laukia apie tūkstantis žmonių. Kada jie gaus apavą – nežinia. Labiau pasiseks tiems neįgaliesiems, kurie už batus iškart gali pakloti visą jų kainą.
„Tokiu atveju jie nebus įrašomi į bendrą laukiančiųjų eilę, užsakymas iš karto bus vykdomas", – pažadėjo skyriaus vadovė. Pasak jos, sumokėjęs pinigus klientas avalynę gaus jau už kelių savaičių.
Kitos specializuotą avalynę gaminančios UAB „Baltic Orthoservise" atstovai „Vakaro žinioms" aiškino, kad jų įmonė taip pat išeikvojo limitą, tad klientų neužrašo net į eilę. Čia apavą galima gauti tik susimokėjus visą kainą. Net jeigu už jį priklauso kompensacija.
„Mes priimame užsakymus, bet už produkciją reikia susimokėti pačiam. Jeigu žmogus nori gauti kompensaciją, jis turi kreiptis į VLK. Bet gali tekti laukti dvejus metus", – aiškino bendrovės atstovai.
Gamintojai - godūs
Tačiau VLK atstovas Česlovas Grincevičius „Vakaro žinioms" pareiškė, kad jokių problemų su kompensacijomis nėra, nes esą kiekvienais metais šiam tikslui skiriamos lėšos tik didėja. „2004 metais buvo skirta 23,4 mln. litų, o šiemet – 38,4 mln. litų. Be to, ką tik iš rezervo kompensacijoms papildomai skyrėme 580 tūkst. litų", - tikino pašnekovas.
Tiesa, jis pamiršo paminėti, kad pernai kompensacijoms buvo skirta 4 milijonais litų daugiau nei šiemet.
Č.Grincevičiaus teigimu, dėl to, kad neįgalieji priversti pirktis avalynę už savus pinigus, kalta ne valstybė, o pačios šias priemones gaminančios įmonės. Neva gamintojai pradėjo piktnaudžiauti padėtimi ir gaminti daugiau produkcijos, nei reikėjo.
„Pačios įmonės prisiėmė tokią riziką gamindamos daugiau, nei reikia. Tad pačios turi už tai atsakyti. Jeigu jie prisigamina pilnus sandėlius batų, tai jų reikalas. Mes kompensuojame tik tiek, kiek reikia, bet visko kompensuoti negalime", – tvirtino Č.Grincevičius.
Logiškas paaiškinimas, turint omeny, kad kiekvienas ortopedinis gaminys gaminamas pagal individualų užsakymą. Tad prikepti jų atsargų niekaip neįmanoma.