„Lietuva ir pasaulis neteko Didžiojo MAESTRO, iškilaus muziko, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiaus kavalieriaus, etnomuzikologo, chorų ir orkestrų dirigento, birbynininko, edukologo, profesoriaus, humanitarinių mokslų daktaro, tautinių instrumentų, liaudiškos muzikos puoselėtojo.
Ilgamečio Lietuvos Dainų švenčių vyriausiojo dirigento, pasaulio lietuvių Dainų šventės fondo steigėjo, vadovo, Lietuvos muzikų sąjungos nario“, – rašoma pranešime.
A. Vyžintui buvo suteikta – nusipelniusio artisto vardas, nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas, Lietuvos meno kūrėjo statusas, Jono Švedo I premija. Utenos krašto Garbės piliečio vardas, Vyžuonų miestelio (Utenos r. sav.) Garbės piliečio vardas. Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžius.
Šviesios atminties profesorius Algirdas Vyžintas gimė g. 1929 metų liepos 30 dieną Vyžuonų miestelyje, Utenos rajone. Vaikystėje savarankiškai išmoko groti armonika ir akordeonu.
Baigęs Utenos gimnaziją, 1949–1951 m. Vilniaus valstybiniame universitete studijavo žurnalistiką, akordeonu akompanavo tautiniams šokiams, solistams ir vokaliniams ansambliams, koncertavo kaip solistas. Sovietų valdžiai tėvą, vyresnįjį brolį ir seserį ištrėmus į Sibirą – Krasnojarską, pradėtas persekioti ir pašalintas iš universiteto.
Buvo įstojęs į Klaipėdos mokytojų instituto antrąjį kursą, bet ir iš ten pašalintas. 1951 m. nuvyko į Eržvilką ir pradėjo dėstyti muziką bei vadovauti moksleivių chorui vidurinėje mokykloje, suorganizavo miestelio ir jo apylinkių 70 dalyvių mišrųjį chorą, rengė koncertus, dalyvavo dainų šventėse. 1953–1955 m. Skaudvilės kultūros namų direktorius ir vidurinės mokyklos muzikos mokytojas, moksleivių ir suaugusiųjų chorų bei kaimo kapelos vadovas.
Chorus organizavo buvusio Skaudvilės rajono kaimuose, rengė dainų šventes Skaudvilėje ir jos apylinkėse – Bijotuose ir Girdiškėje. Su Skaudvilės mišriuoju choru koncertavo Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje, 1955 m. respublikinės dainų šventės konkurse pelnė pirmąją vietą. 1955–1960 m. A. Vyžintas Lietuvos valstybinėje konservatorijoje studijavo lietuvių liaudies instrumentus ir dirigavimą. 1957–1964 metais buvo Respublikinių liaudies meno rūmų Muzikos skyriaus vyr. metodininkas ir vedėjas.
Daug prisidėjo prie rajoninių ir respublikinių dainų švenčių bei kitų kultūros renginių organizavimo. 1960–1970 metais Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos muzikos technikume dėstė dirigavimą ir birbynės specialybę, vadovavo liaudies instrumentų orkestrui, kurį parengė 1965 ir 1970 m. respublikinėms dainų šventėms.
„Lietuvos edukologijos universiteto alumnų bendruomenė, šviesiečiai, kolegos, bendraminčiai, reiškia nuoširdžią užuojautą profesoriaus artimiesiems, buvusiems kolegoms, studentams, Utenos krašto, Vyžuonų miestelio bendruomenėms, talento gerbėjams ir visiems ir jį pažinojusiems. Mielo Gerbiamo Maestro – profesoriaus Algirdo Vyžinto, fizinis gyvenimas nutrūko, bet palikti darbai bus tęsiami. Mes tikime susitikimu su juo kitoje egzistencijoje, kur kartu užtrauksime „Gaudeamus“. Tebus Jam lengva Lietuvos žemelė, kurią taip mylėjo ir brangino. Maestro – profesoriau, mums labai truks Jūsų buvimo drauge mūsų žemiškajame kelyje... AČIŪ tariame Jums už viską, ramaus amžinojo poilsio“, – šaro alumnų draugija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!