REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl pertvarkos dalis pareigūnų žada išeiti iš darbo: ministrė turi jiems atsakymą

Papildyta 14.27 val.

Teisingumo ministerija ruošiasi pertvarkyti Bausmių vykdymo sistemą. Su numatomais pokyčiais nesutinka profesinės sąjungos, o dalis pareigūnų netgi žada trauktis iš darbo. Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska įsitikinusi, kad sistemos pokyčiai atneš teigiamų rezultatų. Ji tvirtina, kad bus įnešta daugiau skaidrumo, o pareigūnams bus užtikrinti orūs atlyginimai. Tačiau neabejojama, kad dalis pareigūnų visgi paliks darbą kalėjimų sistemoje.

Teisingumo ministerija ruošiasi pertvarkyti Bausmių vykdymo sistemą. Su numatomais pokyčiais nesutinka profesinės sąjungos, o dalis pareigūnų netgi žada trauktis iš darbo. Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska įsitikinusi, kad sistemos pokyčiai atneš teigiamų rezultatų. Ji tvirtina, kad bus įnešta daugiau skaidrumo, o pareigūnams bus užtikrinti orūs atlyginimai. Tačiau neabejojama, kad dalis pareigūnų visgi paliks darbą kalėjimų sistemoje.

REKLAMA

Ministrė sakė per vienerius darbo metus mačiusi ne vieną korupcijos pavyzdžių ir tvirtino, kad pertvarka tokiam pareigūnų elgesiui padės tašką.

„Šiai dienai tikrai baigėsi tie laikai, kai atskiri kalėjimų pareigūnai, verslininkai, susiję su kalėjimais, galėjo ateiti į ministrų kabinetą, gauti apdovanojimą ir tokiu būdu išvengti reikalingų pokyčių, kurie sumažintų korupcijos rizikas. Puikiai suprantu, kad neretas skaidrumo ir atvirumo siekiantis asmuo bausmių vykdymo sistemoje buvo paaukotas tam, kad būtų išsaugoti politikų reitingai. Galiu tik pažadėti, kad mano kadencijos metu to nebus ir kriminalinės žvalgybos pareigūnams nebus surištos rankos vardan reitingų“, – penktadienį žurnalistams sakė E. Dobrovolska.

REKLAMA
REKLAMA

Ministrė įvardijo, kiek bėgant laikui sumažėjo pirmosios grandies pareigūnų, tiesiogiai dirbančių su nuteistaisiais. Statistika rodo, kad 2015 m. 1717 tokių asmenų pasitraukė iš pareigų, o 2020 m. – 1319.

REKLAMA

Atitinkamai gausėjo viduriniosios grandies pareigūnų gretos: 2015 m. prieaugis buvo 641, o 2020 m. – 961 darbuotojais.

Profesinės sąjungos, atstovaujančios bausmių vykdymo sistemoje dirbančius pareigūnus, išreiškė savo nuogąstavimus dėl ruošiamos pertvarkos.

„Labai apgailestauju, kad profesinės sąjungos nusprendė palikti derybų stalą. Nepateikė visiškai jokių pasiūlymų. Norėčiau užtikrinti, kad galimybė grįžti visada yra“, – kalbėjo ministrė.

E. Dobrovolska minėjo, kad nors ir yra nepatenkintųjų ruošiamais pakeitimais, sistema padės sąžiningiems darbuotojams gauti orias darbo sąlygas ir atlyginimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Per šiuos vienerius metus, jau  ką teko matyti: kai kurie pareigūnai mėgino sabotuoti sistemą. Matėme laikotarpį, kai pareigūnai sąmoningai imdavo nedarbingumo lapelius, tikėdamiesi išvengti vieno arba kito sprendimo. <...>

Yra daug pareigūnų, kurie tiki ir dirba skaidriai sistemoje ir tų pareigūnų indėlis į šią sistemą yra esminis. Visa reforma ir pertvarka numatyta apie tai, kad kiekvienas pareigūnas sistemoje turėtų orų atlyginimą, tinkamas darbo sąlygas. Į tai orientuoti tie žmonės, kurie tiesiogiai dirba. Ne vadovaujantis personalas. Kai kuriose įstaigose direktoriai turi 5 pavaduotojus, dalis jų yra netgi budinčių. <…> Visi sutaupymai, kuriuos sutaupysime iš administracinio lygmens, jie nebus perduoti atgal į biudžetą“, – pertvarkos naudą apibūdino ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie sulaukiamus darbuotojų grasinimus išeiti iš darbo prakalbo ir teisingumo viceministras Elanas Jablonskas. Jo teigimu, dėl pertvarkos neišvengiamai postus paliks dalis pareigūnų, tačiau visa tai yra natūralus procesas, dėl to nereikėtų stebėtis. Juo labiau, kad iš pareigų turėtų trauktis nedidelė dalis darbuotojų, sakė jis.

„Mes tą patį girdėjome ir gelbėjant valstybę nuo migracijos krizės, uždarant kalėjimo įstaigą Kybartuose. Didžioji dalis žadėjo palikti tarnybą, bet jei skaičiais vertinant, iš 170 pareigūnų 2 pasinaudojo reforma. Ar reformos metu kaip pasekmė išeis dalis pareigūnų? Taip. Natūralu. Žmonės pasiskaičiuoja. Bet keliame klausimą, kodėl jie vis dar yra sistemoje. Ar dėl to, kad gautų 6 išeitines kompensacijas ir kodėl to dabar nedaro“, – sakė teisingumo ministras E. Jablonskas.

REKLAMA

Savo ruožtu E. Dobrovolska patikino, kad bausmių vykdymo sistemos darbuotojams atlyginimų augimas numatytas bendrame vidaus tarnybos pertvarkos kontekste, tačiau užmokesčio fondas turėtų augti ir dėl reformos.

E. Jablonsko įvardytais preliminariais skaičiavimais, atsisakius perteklinių funkcijų ir pareigybių, būtų galima sutaupyti 1,5-3 mln. eurų – šie pinigai keliautų į darbo užmokesčio fondą. Kartu jis neatmeta, kad atlyginimai ne tik augs, bet kai kam ir mažės.

„Natūralu – kiekvienas pareigūnas tą pajus (...). Mes dabar jau matome, kad skirtingose įstaigose yra skirtingi atlyginimai – to neturėtų būti, nes iš principo jie daro tą patį darbą. Tad natūralu, kad atlyginimai, kurie netgi dabar yra mokami pakankamai didesni, bus standartizuoti – jie dirbs tą darbą ir gaus už tą patį darbą. O kitiems, natūralu, kad pakils“, – tikino viceministras.

REKLAMA

Profesinių sąjungų atstovų teigimu, tarnybą bausmių vykdymo sistemoje pradedantys pareigūnai „į rankas“ šiuo metu gauna apie 750 eurų, turintieji daugiau nei 20 metų stažą – apie 1000 eurų.

Portalas tv3.lt primena, kad profesinės sąjungos kritikuoja Teisingumo ministerijos inicijuojamą Bausmių vykdymo sistemos pertvarką, sakydamos, kad joje skirta per mažai dėmesio darbuotojų atlyginimams ir sąlygų gerinimui.

Teisingumo ministerija pradėjo bausmių vykdymo sistemos pertvarką, pirmasis pataisų paketas jau pateiktas Seimui. Juo siūloma Probacijos tarnybą iš Kalėjimų departamento perduoti Teisingumo ministerijai.

Ministerija tikisi, kad Probacijos tarnybai suteikus daugiau įgaliojimų tarnyba galės efektyviau vykdyti probaciją, mažiau žmonių nusikals pakartotinai.

Taip pat ministerija siūlys keisti Kalėjimų departamento pavadinimą, kad vietoje dešimties atskirų juridinių vienetų būtų įkurta Lietuvos penitencinė tarnyba. Ministerija teigia, kad taip bus atsisakyta perteklinių funkcijų ir pareigybių. Projektas dėl šio pertvarkos etapo Vyriausybėje dar nesvarstytas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų