REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors šventes praleidome kitaip nei įprasta, skanūs ir sotūs patiekalai ir dabar liko svarbiu šventės elementu. Ligoninėse gulinčių asmenų artimieji kalėdinio stalo gerybėmis bandė aprūpinti ir COVID-19 besigydančius šeimos narius. Į šių pacientų palatas per šventes keliavo kelis kilogramus sveriantys maišai su balta mišraine, karbonadais, šakočiais ir gėrimais.

Nors šventes praleidome kitaip nei įprasta, skanūs ir sotūs patiekalai ir dabar liko svarbiu šventės elementu. Ligoninėse gulinčių asmenų artimieji kalėdinio stalo gerybėmis bandė aprūpinti ir COVID-19 besigydančius šeimos narius. Į šių pacientų palatas per šventes keliavo kelis kilogramus sveriantys maišai su balta mišraine, karbonadais, šakočiais ir gėrimais.

REKLAMA

Komunikacijos specialistė Giedrė Bielskytė per šventes savanoriavo Santaros klinikose. Moteris sako pastebėjusi, kad tomis dienomis į COVID-19 pacientų palatas keliavo net kelis kilogramus sveriantys maišai su Kalėdų stalo gėrybėmis.

Savo įspūdžiais apie budėjimą ligoninėje per Kalėdas G. Bielskytė pasidalino socialiniame tinkle Facebook.

Ligoninės prašo sustoti

Tokių lauktuvių ligoninės sako sulaukiančios jau kurį laiką. Ir nors šventės lieka šventėmis, ligoninės sako tokių nešulių nesuprantančios ir ragina žmones nuo panašių lauknešėlių ateityje susilaikyti. Šiuo metu COVID-19 pacientams perduodami net kelis kilogramus sveriantys maišai nebūtinų daiktų, maisto produktų ir vandens butelių.

REKLAMA
REKLAMA

Santaros klinikų direktoriaus medicinai pavaduotoja slaugai Jurga Šuminienė sako, kad maistas iš namų pirmiausia kelia papildomą grėsmę pacientui. Ligoninėje gulintiems asmenims reikėtų vartoti tik ligoninės duotą šiltą maistą, tačiau negendančius užkandžius, tokius kaip sausainiai, artimieji atnešti gali.

REKLAMA

„Suprantame pačių artimųjų norą, kad yra Kalėdos ir kad būtų skanesnis maistas. Viskas yra tvarkoje, bet mes nežinome, neduok Dieve, atsitiktų toks dalykas, kad žmogus galbūt ne dėl maisto, bet sunegaluotų, atsirastų papildomi kažkokie simptomai. Prisiimti atsakomybę, kad nuo mūsų maisto – mes negalime. Negalime pasakyti, nuo kokio maisto sunegalavo“, – tv3.lt komentuoja J. Šuminienė.

Kaip pastebi Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Virgilijus Vanagas, didelė dalis COVID-19 sergančių pacientų guli su deguonies kaukėmis. Tokie pacientai ne tik neturi apetito, bet dar ir valgyti patys negali.

REKLAMA
REKLAMA

„Įsivaizduokite, žmogus, jūsų mama guli su kauke. Prineša šližikų, silkės, dar kažką. Nu kaip čia atrodys, kur ją dėti? Jei ji su kauke, reiškia nevaikštanti“, – tv3.lt komentuoja V. Vanagas.

Ne visos ligoninių palatos turi savo atskirus šaldytuvus, o vaikščioti po skyrius užsikrėtusiems koronavirusu negalima. Todėl dažnai pasitaiko, kad maisto nėra kur dėti, jis pasensta ir būna išmetamas.

Apkrauna ligoninės personalą

Be to, kad lauknešėliai su maistu sukelia grėsmę patiems pacientams, jie dar apkrauna ir ligoninės personalą. Kaip pasakoja ligoninės, artimųjų atnešti lauknešėliai dažnai sveria ne kilogramą ir ne du. Dažnai tai būna didžiuliai, net 10 kg sveriantys maišai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prideda vos ne paletėmis mineralinio vandens. Mes nežiūrime į tuos lauknešėlius, bet tikrai teko matyti, kad paletės mineralinio vandens. Jeigu po pusantro litro, tai kokie šeši aštuoni buteliai sudėti, tai pakankamai sunku nešti. Moterys priimtinėja, tai ne pats lengviausias darbas“, – pasakoja J. Šuminienė.

Vilniaus Santaros klinikose vandenį gerti galima tiesiai iš krano, o maistu pacientai aprūpinami taip pat kelis kartus per dieną, tad nei dėl vandens, nei dėl maisto, J. Šuminienės teigimu, jaudintis nereikėtų.

Klaipėdos universitetinės ligoninės atstovas taip pat sako, kad sunkiomis lauktuvėmis pacientams yra pakraunamas ligoninės personalas, o šiam gavus milžinišką maišą nebėra, kur dingti.

REKLAMA

„Kiekviename žingsnyje galvokite. Einate į lauką – galvokite, nešate – galvokite. Ir neša čia pas mus į bendrus skyrius tokius pundus po 4–5 kg, tai apie ką mes galime šnekėtis? Stovi darbuotojas prie durų, jis ką, auklės? Na, neauklės“, – sako V. Vanagas.

Prašo nešti tik būtinus daiktus

Ligoninės prašo lauktuves apmąstyti ir pacientams nešti tik pačius būtiniausius daiktus, pavyzdžiui, vaistus, telefono kroviklius, būtinas higienos priemones ir kita. Pageidautina, kad lauknešėliai būtų kuo mažesni ir lengvesni.

Respublikinė Panevėžio ligoninė sako, kad artimiesiems perduoti iš viso leidžia tik būtinus daiktus, jokių maisto produktų į palatas patekti neturėtų.

REKLAMA

„Galbūt pavienių atvejų ir pas mus pasitaiko, tačiau iš esmės mes tikriname ir maistą perduoti pacientams neleidžiame. Galima perduoti tiktai slaugos ir asmens higienos priemones ir kitus būtinus daiktus“, – tv3.lt komentuoja Respublikinės Panevėžio ligoninės komunikacijos specialistas Vytautas Riaubiškis.

Šiuo metu Lietuvoje galioja karantino režimas. Lankyti pacientus ligoninėse yra draudžiama, išskyrus atvejus, kai lankomi vaikai iki 14 m. amžiaus ir terminalinės būklės pacientai.

Karantino režimo ribojimus ir aktualią informaciją galite rasti tv3.lt portale ir šioje iliustracijoje:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų