REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buto sostinėje ieškojusi studentė išgirdo gąsdinančius žodžius: Ačiū, kad paremiate kalinių fondą

Ekspertas paaiškino, kaip jūsų naivumu naudojasi „nuomotojai“

Rugpjūtis ir rugsėjo pradžia į didžiuosius Lietuvos miestus atneša būsto ieškančių studentų pliūpsnį. Deja, patikliais jaunuoliais meistriškai naudojasi aferistai, išviliodami iš būsimų studentų visai nemenkas pinigų sumas. Nuo sukčių nukentėjusi mergina ir nekilnojamo turto žinovas pataria, kaip susirasti namus netapus nusikaltėlių auka.

Rugpjūtis ir rugsėjo pradžia į didžiuosius Lietuvos miestus atneša būsto ieškančių studentų pliūpsnį. Deja, patikliais jaunuoliais meistriškai naudojasi aferistai, išviliodami iš būsimų studentų visai nemenkas pinigų sumas. Nuo sukčių nukentėjusi mergina ir nekilnojamo turto žinovas pataria, kaip susirasti namus netapus nusikaltėlių auka.

REKLAMA

Socialinio tinklo „Facebook“ grupėse, skirtose rasti būstą be tarpininkų, neretai viešinamos istorijos, kai žmonės liko ir be būsto, ir be pinigų. Žmonės įspėja vieni kitus neskambinti tam tikrais numeriais, nes kitame laido gale nuomininkas sutiktų tik aferistą. Tačiau kartais net pamokančios istorijos nepadeda.

„Ačiū, kad paremiate kalinių fondą“

Kartu su drauge sostinėje ieškojusi buto klaipėdietė Gintarė Zabitytė neįtarė, kad jaunatviškas naivumas atves tiesiai aferistams į nagus. Merginos internetiniame būsto nuomos portale rado akį traukiantį skelbimą apie Didlaukio gatvėje nuomojamą butą. Tiesa, į telefono skambutį atsiliepęs vyras iš karto paprašė pervesti pusę nuomos sumos kaip rezervacijos mokestį.

REKLAMA
REKLAMA

„Jis pasakė, kad yra daug kandidatų ir jeigu norite išsinuomoti šitą butą, tai pusę sumos – 125 eurus, nes nuomos suma buvo 250 eurų – paprašė pervesti. Kadangi mano draugė labai pasitikėjo, pervedė tuos pinigus ir susitarėm, kad ketvirtadienį pažiūrėsime tą butą. Nuvykus nieko ten kaip ir nebuvo, moteris kažkokia gyveno, išnuomojusi butą jau buvo ir nieko nežinojo apie jokias nuomas. O tas asmuo tiesiog nebekėlė ragelio“, - tv3.lt pasakojo G. Zabitytė.

REKLAMA

Nukentėjusios merginos draugė kaipmat paragino ją kreiptis į policiją ir parašyti pareiškimą. Pareigūnai taip pat skambino nurodytu numeriu, vėl atsiliepė tas pats vyras, tik šįkart jis aiškino mėginęs pinigus merginai grąžinti, esą juos pervedė pirmadienį. Galiausiai vaikinas ėmė išsisukinėti, jog yra Lenkijoje, o butas jau seniai išnuomotas. Jis nuramino merginas, kad grąžins pinigus. Aišku, iki šiol nukentėjusioji pinigų neatgavo.

„Kai „Facebook“ parašiau skelbimą (apie aferistą – red. past.), į mane kreipėsi viena mergina, kuri su ta pačia situacija susidūrė. Tai ji pervedė visą sumą lygiai už tą patį butą. Irgi ji su tuo žmogumi šnekėjosi ir jis pasakė jai tokią frazę: „ačiū, kad paremiate kalinių fondą“. Tai tokių nukentėjusių yra ir daugiau. Mačiau, kad tas žmogus pardavinėja automobilį ir traktorių tuo pačiu numeriu, butai dar keli atsiradę yra“, - kalbėjo G. Zabitytė.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios aferos – žanro klasika

Minėtoji afera ir kitos panašaus pobūdžio suktybės – ne naujiena, o tikra žanro klasika, sako nekilnojamo turto specialistas Mantas Mikočiūnas. Pasak jo, dažniausiai panašūs patrauklūs skelbimai internete cirkuliuoja rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, taikantis į iš kitų miestų atvykstančius jaunuolius.

„Tai labai dažnai kažkoks populiarus skelbimas įdedamas, kur skambinant prašoma dėl neva didelio susidomėjimo palikti depozitą arba avansą ir atseit būstas arba objektas laikomas būtent tam žmogui. Tai yra, tokiu būdu jis gali rezervuoti butą ir atvykęs jį gauti, neva konkurentams jis nebus net rodomas. Aišku, tai visiems iš eilės yra siūlomas. Būna po 10-15 žmonių perveda pinigus ir, aišku, atvažiavę nieko net neranda, o telefono numeris išjungtas“, - tv3.lt kalbėjo M. Mikočiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistas pataria niekada nepervesti pinigų pirmiau neapžiūrėjus buto. Juk tai tolygu pirkti katę maiše – neaišku, ar buto nuotraukos atitinka realybę, ar butas išvis egzistuoja.

Kitas M. Mikočiūno patarimas – kreiptis į Registrų centrą ir paprašyti duomenų apie būsto savininką bei galimą įsiskolinimą.

„Dažnas atvejis, kai už būsto savininką kalba kažkas tai. Tada klausimas, jeigu jis nėra būsto savininkas, tai kas tada jis toks? Tai yra viešai prieinama informacija, pagal tą patį adresą arba unikalų buto numerį galima išsitraukti išrašą Registrų centre. Antras dalykas, ar tas būstas neturi jokių problemų, areštų, didelių skolų ar panašiai. Tai irgi yra labai svarbu, nes pasitaiko tokių atvejų, kai nuomininkai sumoka nemažus pinigus, depozitą į priekį, o atėjus gyventi jiems pradeda eiti skolos lapeliai iš komunalinių paslaugų tiekėjų. Žinau, kad būna atvejų, kai net elektrą ar vandenį atjungia“, - patarė M. Mikočiūnas.

REKLAMA

Tiesa, nuomojantis būstą svarbu pasirašyti ir nuomos sutartį. Ji gali pagelbėti, jei sutartyje numatytos nuomos sąlygos neatitinka realybės.

„Jeigu buvo aprašytos nuomos sąlygos ir jų neatitinka realybė, būklė ar mokesčiai, tai nuomininkas visą laiką gali reikšti pretenzijas dėl to ir nutraukti vienašališkai sutartį, nes tai būtų esminis sutarties pažeidimas“, - sakė M. Mikočiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų