Populiarios, per nacionalinę televiziją rodomos laidos „Gamtos patruliai“ vedėjų keliai neseniai atvedė į Panevėžį. Gamtosaugos temomis besirūpinančius žurnalistus sudomino benamių keturkojų likimas Aukštaitijos sostinėje.
Keletą metų mieste neveikia gyvūnų globos namai. Benamius gyvūnus priglobia tik Savivaldybės bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“, tačiau jos teikiamos paslaugos nesusijusios su globa, keturkojai laikomi keletą dienų, o vėliau nugaišinami suleidus mirtiną injekciją.
Išimtis taikoma tada, kai atsiranda jų šeimininkai ir savo augintinius atsiima, bet persigalvoja nedaugelis.
Nors panašias funkcijas atlieka ir kitų Lietuvos savivaldybių bendrovės, tačiau tik Panevėžyje susiklostė paradoksali situacija, kai atiduotų užmigdyti gyvūnų negali pasiimti norintieji juos auginti.
„Panevėžyje, kaip jokiam kitam mieste, sugauti benamiai, beglobiai arba žmonių atvežti gyvūnai neatiduodami naujiems šeimininkams, o užmigdomi. Visai kitokia tvarka Vilniuje, Kaune. Panevėžyje nėra globos namų – tai pagrindinė problema“, – „Sekundei“ teigė laidos vedėjas Daumantas Butkus.
Pasibaisėjo laikymo sąlygomis
„Keisčiausia ir baisiausia, kad į Savivaldybės įmonę patenkantys sveiki gyvūnai nebeturi jokių šansų išgyventi. Dažniausiai juos atiduoda patys šeimininkai, dėl įvairių priežasčių nebenorintys laikyti keturkojų. Tai, kad jis ateis pasiimti savo augintinio, mažai tikėtina, o kitiems žmonėms tų gyvūnų įmonė neatiduoda“, – stebėjosi „Gamtos patrulių“ vedėja Geda Kumžienė.
Atvykę į Savivaldybės įmonę, kurioje laikomi gyvūnai, „Gamtos patrulių“ laidos vedėjai pašiurpo pamatę, kokios čia sąlygos.
„Labai šalta. Vidaus temperatūra nesiskyrė nuo lauko. Yra pora radiatorių, bet jie beveik nešildo, – pasakojo D.Butkus. – Labai smirda, jokia ventiliacija neįrengta.“
Bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ patalpose žurnalistai aptiko kelių mėnesių kačiuką.
„Šeimoje kilo konfliktas ir vyras pareiškė: namuose liks jis arba katinas. Vyriškis katiną atnešė į šią įstaigą – mirties namus. Kačiuko mirties nuosprendis pasirašytas – antradienis bus paskutinė jo diena. Pūkuotas, mielas padarėlis, labai veržėsi pas mus. Norėjome jį pasiimti, pasakėme, kad ieškosime jam šeimininkų, bet mums neatidavė. Teigė, kad tokia tvarka: kačiukas turi išbūti tris dienas karantino sąlygomis“, – pasakojo G.Kumžienė.
Bendrovėje beglobiai gyvūnai nugaišinami antradieniais ir penktadieniais. Juos užmigdo atvykstantis veterinaras. Pastarąjį kartą keturi šunys buvo užmigdyti vakar.
Numarinti šimtai
„Gamtos patrulių“ vedėjai teigė išsiaiškinę, kad praėjusiais metais į Savivaldybės bendrovę buvo atvežta pusę tūkstančio gyvūnų ir tik dėl vieno šeimininkas persigalvojo – jį atsiėmė, kiti buvo nugaišinti.
„Kodėl gyvūnai neužmigdomi iš karto, kodėl dar tris dienas kankinasi baisiomis sąlygomis?“ – stebėjosi G.Kumžienė.
Tvarką, nepaliekančią jokių galimybių išgyventi naminiams augintiniams, yra patvirtinusi Panevėžio taryba, o Savivaldybės įmonė atlieka jai pavestas funkcijas ir laikosi politikų sugalvotų taisyklių.
Vilniuje panašias funkcijas, kaip ir „Panevėžio specialus autotransportas“, atlieka Savivaldybės bendrovė „Grinda“. Ji taip pat užmigdo beglobius gyvūnus, bet vilniečiai atiduoda gyvūnus juos panorusiems pasiimti žmonėms ir apie tai skelbia interneto svetainėje.
Panevėžyje gyvūnai karantino sąlygomis laikomi tris dienas. Tačiau laidos vedėjai teigia, kad toks laikas yra per trumpas ir jo negalima vadinti karantinu. Gyvūnų laikymo sąlygas Panevėžyje žurnalistai lygina su koncentracijos stovyklų.
Mantas TOMKŪNAS