• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teigiama, kad bevizis režimas turės teigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai, tačiau neskaičiuojama, kokių nuostolių valstybė patirs priešingu atveju.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet JAV greičiausiai nebereikalaus vizų iš Estijos, Čekijos ir Graikijos gyventojų. Kitos už borto likusios šalys ėmė reikšti nepasitenkinimą. Tuo tarpu Lietuva į šias naujoves žvelgia abejingai. Apie tai - Rimos Janužytės straipsnis savaitraštyje „Veidas“.

REKLAMA

Vasario pradžioje JAV teritorinio saugumo departamento sekretoriaus padėjėjas Richardas C.Barthas po derybų su Čekijos vyriausybės ministrais sakė, jog pavyko pasiekti įspūdingos sėkmės, kuri jau šiemet gali paskatinti panaikinti vizas į JAV vykstantiems Čekijos piliečiams, be to, bevizio režimo plėtros programa šiemet greičiausiai apims ir dar dvi ES šalis – Estiją ir Graikiją.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Lietuvai, Latvijai, Lenkijai ir dar šešioms Europos valstybėms bevizio režimo su JAV teks palaukti. Toks JAV sprendimas sukėlė pasipiktinimų bangą Lenkijoje, nepasitenkinimą Latvijoje, ginčus Estijoje. Tuo tarpu Lietuvoje reakcijos jokios – atsakingi asmenys ir institucijos spinduliuoja olimpine ramybe. Tiesa, oficialūs atstovai – premjeras Gediminas Kirkilas ir užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas svarstė, ar Lietuvai apskritai reikalingas bevizis režimas, kuris, jų nuomone, paskatintų dar didesnę emigraciją. Bet čia pat pažadėjo, kad ir toliau sieks bevizio režimo, nes tokia yra jų pareiga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos kaimynės reiškia nepasitenkinimą

Net santūrieji latviai nenuleido vizų klausimo tylomis. Premjeras Ivaras Godmanis suabejojo JAV sprendimo pagrįstumu, mat Latvija beveik idealiai atitinka svarbiausius kriterijus, keliamus šalims, siekiančioms į JAV keliauti be vizų. Be to, latviai pasijuto apgauti, nes pernai pasirašytas bevizio režimo susitarimas su Kanada jiems buvo rimtas signalas, kad ir JAV pasiūlys šalies piliečiams bevizį režimą.

REKLAMA

O mūsų kaimynai lenkai sukėlė tikrą triukšmą: antraštės mirgėjo pasipiktinimais JAV, George'u W.Bushu ir "beprasmėmis" Lenkijos pastangomis. Žurnalistai piktai konstatavo, kad Lenkija pagaliau suprato, ką reiškia santykiai su JAV. Netgi iškeltas klausimas, kodėl po tokio "neteisingo" JAV sprendimo Lenkija vis dar turėtų svarstyti klausimą dėl priešraketinio JAV skydo dislokavimo savo šalyje.

REKLAMA

Estai, kuriems JAV sprendimas buvo palankus, taip pat išreiškė nepasitenkinimą. Estus papiktino JAV mainais už bevizį režimą keliami saugumo reikalavimai, kurie, estų nuomone, diskriminuoja šalį, palyginti su kitomis ES valstybėmis.

Čekijoje vizų klausimas sukėlė netgi nedidelį tarptautinį skandalą. Į bevizio režimo plėtros programą pakviestos šalys išsiuntė JAV oficialią padėką. Tačiau tarp pasirašiusių valstybių Čekijos nebuvo, o už tai atsakingas Vokietijos ambasadorius Vašingtone turėjo teisintis, jog tai nereiškia neigiamos Vokietijos pozicijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ko vis dėlto nori Lietuva

Priimdama sprendimą dėl bevizio režimo JAV žiūri į konkrečius šalims keliamus reikalavimus. Pirmiausia – į piliečių, kuriems buvo atsisakyta išduoti įvažiavimo į JAV vizą, skaičių. Taip pat atsižvelgiama į piliečių, kurie viršijo leistiną buvimo JAV terminą, procentą ir kitus reikalavimus. Lietuva dalį kriterijų atitinka.
Užsienio reikalų ministerija "Veidui" patvirtino, jog vizų atmetimų skaičiaus mažėjimas yra labai ryškus ir tesudaro 12,9 proc., o tai yra tik 2,9 proc. daugiau, nei reikalauja JAV. Be to, kai kurie ekspertai mano, kad tai neabejotinai dirbtinai sukurtas kriterijus. Lietuvos kaimynės, kurių kai kurie rodikliai blogesni nei Lietuvos (pavyzdžiui, JAV nelegaliai gyvena per 70 tūkst. lenkų), vis dėlto drįsta reikšti nepasitenkinimą JAV sprendimais dėl vizų, o Lietuva ir toliau "tikisi derinti bendradarbiavimą", kaip teigia Užsienio ministerijos atstovai, kalbėdami apie balandį numatomą JAV krašto saugumo departamento delegacijos vizitą į Vilnių.

REKLAMA

Apskritai Lietuvos tikslai bendradarbiaujant su JAV nėra aiškūs. Deklaruojama, kad bevizis režimas yra būtinas artimam dvišaliam bendradarbiavimui, bet nekalbama apie tai, koks jis bus nepanaikinus vizų. Teigiama, kad bevizis režimas turės teigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai, tačiau neskaičiuojama, kokių nuostolių valstybė patirs priešingu atveju.

Lietuva uoliai dalyvauja pavojingose NATO misijose Afganistane ir Irake, tačiau už šią prisiimamą atsakomybę nieko nereikalauja.

Bevizio režimo su JAV siekiančios Europos šalys:

Lietuva
Latvija
Estija
Rumunija
Bulgarija
Lenkija
Čekija
Slovakija
Graikija
Malta
Kipras

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų