REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar galima stovint prie šviesoforo naršyti telefone? Iki šiol atsakymas buvo aiškus: prie vairo – jokių mobiliųjų. Tačiau siūlomas naujas kelių eismo taisyklių pakeitimas kelia aistras. Vidaus reikalų ministerija siūlo tikslinti formuluotę – išbraukia draudimą telefonu naudotis įjungtu varikliu, tačiau papildo nauju sakiniu – laikyti rankose telefoną draudžiama transporto priemonei judant.

Ar galima stovint prie šviesoforo naršyti telefone? Iki šiol atsakymas buvo aiškus: prie vairo – jokių mobiliųjų. Tačiau siūlomas naujas kelių eismo taisyklių pakeitimas kelia aistras. Vidaus reikalų ministerija siūlo tikslinti formuluotę – išbraukia draudimą telefonu naudotis įjungtu varikliu, tačiau papildo nauju sakiniu – laikyti rankose telefoną draudžiama transporto priemonei judant.

REKLAMA

O kas yra judantis automobilis ir ar žalio šviesoforo signalo laukianti mašina yra judanti, ar stovinti, supranta kas kaip nori. Visiškai skirtingai nei ministerija siūlymą aiškina net pati kelių policija.

Prieš nosį – raudonas šviesoforo signalas, o akys įbestos į telefonus. Policijai niekaip nesiseka vairuotojams įrodyti, kad vaizdai gatvėje svarbesni nei ekrane. Štai, ką jie sako:

REKLAMA
REKLAMA

„Kartais, kai reikia perskaityt staiga, žinutė ateina, gal čia didžiausias būna nusižengimas.“

„Nesinaudoju niekada vairuodamas.“

„Jeigu kalbu, tai sustoju ir tada kalbu.“

„Policija priverčia darkart pagalvot apie tą saugumą. – Esat gavęs baudą? – Teko.“

Nors kelių eismo taisyklės draudžia rankose laikyti telefoną visais atvejais, kai variklis burzgia: „Variklis įjungtas, kaip manot, nepažeidžiat taisyklių? – Turbūt pažeidžiu, jeigu paklausėt.“

REKLAMA

Tiesa, populiarėjant elektromobiliams ar mašinoms, kurių variklis sustojus automatiškai išsijungia, ši taisyklė tapo atgyvena. Taip tikina Vidaus reikalų ministerija ir siūlo išbraukti draudimą mobiliuoju naudotis tada, kai variklis įjungtas. Ir pateikia kitą formuluotę.

„Transporto priemonei judant, būtų draudžiama naudotis. Bet visais kitais atvejais, nesiejant prie variklio darbo ar jo išjungimo, būtų galima naudotis“, – sako vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.

Naujas punktas skamba taip: „Transporto priemonei judant vairuotojui draudžiama naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, jeigu jomis naudojamasi rankomis.“ Dalis vairuotojų jau spėjo apsidžiaugti, neva siūlymas atveria kelią čiupti telefoną, pavyzdžiui, įstrigus spūstyje ar prie šviesoforo, nes tuo metu mašina juk nejuda. Kaip supranta, kas yra judanti transporto priemonė, TV3 klausė vairuotojų:

REKLAMA
REKLAMA

„Prie sankryžos stovi – tai judanti ar stovinti transporto priemonė? – Jeigu ji stovi, tai jinai nejuda.“

„Jeigu stovi, tai stovintis.“

„Judanti, iš esmės.“

„Suprasčiau, kad judančioje – tai važiuojančioje tuo metu. Stovinčioje prie šviesoforo – sakyčiau, nejuda.“

„Judanti, sakyčiau.“

„Čia klausimas sudėtingas, nesugebėsiu atsakyt.“

Vidaus reikalų viceministras įsitikinęs, kad klausimų  net kilti neturi, esą viskas labai aišku. Jei mašina išvažiavo į gatvę, net ir stovinti ji… yra judanti.

„Mes traktuojam taip, kad prie sankryžos stovint, automobilis dalyvauja eisme, vairuotojas privalo stebėti ir kitus eismo dalyvius“, – kalba V. Dmitrijevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įdomiausia tai, kad visiškai kitaip judėjimą aiškina tie, kas išrašinėja baudas – patys policijos pareigūnai. Klaipėdos apskrities Kelių policijos viršininkas pasitelkia kur kas žemiškesnį paaiškinimą.

„Jeigu pradeda ratas suktis, automatiškai tai traktuojama kaip judėjimas. Nesvarbu, koks greitis, ar labai mažas, ar labai didelis“, – aiškina Klaipėdos Kelių policijos viršininkas Mindaugas Džermeika.

Taigi, perskaitę naują formuluotę, pareigūnai nusiteikę nebebausti akis į telefonus prie sankryžų įbedusių vairuotojų.

„Nejudanti transporto priemonė – kai ratai nebesisuka, vadinasi, kamštyje, prie šviesoforo, aikštelėse užvestu varikliu automobilis stovintis ir žmogus naudojasi mobiliuoju prietaisu, tai nebūtų traktuojama kaip eismo taisyklių pažeidimas“, – sako M. Džermeika.

REKLAMA

„Be abejo, turėtų aiškiau“, – tikina vairavimo instruktorius Artūras Pakėnas.

Vairavimo instruktorių Artūrą Pakėną stebina kilusios aistros – esą turėtų būti aišku, kad telefonas ir vairavimas – niekaip nesuderinami. Tačiau jis pripažįsta, kad sąvoka „judanti transporto priemonė“ kelia interpretacijų.

„Jeigu nesugeba trumpai, lakoniškai suformuluoti, kad visiems būtų aišku, tada parašai, kaip supranti, ir duodi paaiškinimą: „Šildant variklį galima, nešildant – negalima“, – sako A. Pakėnas.

Pakėnas siūlo kitą formuluotę. „Aš pritarčiau sąvokai „dalyvauji eisme“. Aš supratau taip – jeigu tu nori kalbėti telefonu, tu išvažiuok iš eismo“, – teigia A. Pakėnas.

REKLAMA

Nepaisant policijos reidų, pažeidimų dėl mobiliųjų naudojimo prie vairo skaičiai auga kaip ant mielių. Pernai baudas gavo rekordiškai daug žmonių – per 40 tūkstančių, o šiemet vien per gerą pusmetį pažeidimų jau – arti 30 tūkstančių. Toks elgesys gali baigtis kraupiomis avarijomis. Visgi Klaipėdos apskrities Kelių policijos viršininkas mano, kad didžiule problema mobilieji tampa, kai mašina iš tiesų važiuoja, o ne stovi.

„Panaršymas – taip, nesukelia jokių pasekmių stovint kamščiuose“, – sako M. Džermeika.

„Man juokingiausia atrodo, kai žmonės užsideda ir bando šnekėti į šitą rankelę. Aš galvoju, ar žmogaus nesuvokimas, ar negebėjimas prisijungti prie įrangos“, – kalba A. Pakėnas.

Kuo gali baigtis noras prie vairo griebtis telefono, labai gerai žino atlikėjas Egidijus Dragūnas – Selas. Tiems, kurie nekelia tokių dramų, pažeidimas atsieina nuo 60-ies eurų ir gresia avarijomis.

autore, Egle Šepetyte, SEL įrašėt, kad skaitomumo reitingai padidėtų??? O kodėl tada neparašėt, ar jūs automobilyje, stovint prie raudonos ar kamštyje, keičiatės tamponus ar įklotus jūsų "raudonomis" dienomis???
Mačiau vakar pėsčiųjų takų važiuoja paspirtukininkas ir viena ranka laiko telefoną į kelią nulis dėmesio o jei tokį pat susitiks arvkokia jauna mama jokios atsakomybės!
sustot leistinoje vietoje kažkur prie "trikojo" ir nufilmuot, ką tuo metu veikia pareigūnas /ė automobilyje...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų