• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl kylančių pastatų ant Neries kranto užvirė tarptautinis skandalas. Žydai tvirtina, kad apartamentai statomi ant žydų kapinių. Tačiau Vilniuje yra kelios dešimtys vietų, kur ant mirusiųjų amžinojo poilsio vietų iškilo namai, nutiestos gatvės.

REKLAMA
REKLAMA

Istorikas Gintautas Zabiela gali išvardyti tris dešimtis vietų, kur ilsisi vilniečių protėvių kaulai.

REKLAMA

„Tokių vietų, kur anksčiau buvo kapinės, o dabar stūkso namai, driekiasi gatvės, Vilniuje tikrai nemažai“, - kalbėjo G.Zabiela.

Antai prestižinėje A.Rotundo gatvėje kyla penkių aukštų gyvenamasis namas su mansarda. Pradėjus jo statybą paaiškėjo, kad toje vietoje buvo kapinės. Mokslininkai aptiko net 56 kapus. Numirėlių galvos buvo atgręžtos į vakarus, rankos sudėtos ant krūtinės. Spėjama, kad toje vietoje buvo palaidoti 19 amžiaus Rusijos kareiviai, rašo „Lietuvos ryto“ priedas „Sostinė“.

REKLAMA
REKLAMA

Mindaugo gatvėje daugiabutis kapinių teritorijoje jau pastatytas. Statant buvo rasta vyrų palaikų su pravoslavų kryželiais. Šioje vietoje galėjo būti palaidoti taip pat rusų kareiviai.

Prie Šaltinių ir Aguonų gatvių sankryžos pradėto „Šaltinių namų“ kvartalo statybos buvo sustabdytos, kai archeologas Robertas Žukovskis rado 16 amžių siekiančias kapines. Archeologai iš viso suskaičiavo 109 kapus, tačiau nemažai palaikų buvo sumesta netvarkingai, todėl numirėlių skaičius gali būti gerokai didesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradėjus Gedimino prospekto rekonstrukciją paaiškėjo, kad grindinys maždaug pusantro šimtmečio slėpė sukilėlių prieš Rusijos carinę valdžią kapus.

Masiškiausia kapavietė aptikta pradėjus statybas Šiaurės miestelyje. Manoma, kad tame rajone palaidota apie 7 tūkstančiai Napoleono armijos kareivių. Daug jų palaikų pradėjus statybas taip ir liko neiškasti. Dabar šioje vietoje - didelis naujų gyvenamųjų namų, biurų ir parduotuvių rajonas

REKLAMA

Kalbama, kad net ir Seimo rūmai pastatyti musulmonų kapavietės vietoje.

Kaulų randama pradėjus statyti kone kiekvieną pastatą prestižinėse sostinės vietose. Tai istorikų nestebina. Anot G.Zabielos, seniau buvo laidojama ne tik vienuolynuose, bažnyčiose ir jų šventoriuose.

Daugelio kapinių planai neišlikę arba jie netikslūs. Todėl dar ne kartą apie amžinojo poilsio vietas, G.Zabielos nuomone, bus sužinoma tik pradėjus statybas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų