Automobilio pirkimas dažnam lietuviui sukelia daug streso – mat išnarstyti tokį pirkinį po kaulelį įprastai nėra taip paprasta. Nors pagal Lietuvoje galiojančią tvarką pardavėjai yra įpareigoti nurodyti esminius parduodamos mašinos trūkumus ir prieš pirkimą transporto priemonę dar galima patikrinti servise, tačiau net ir tokie saugikliai nebūtinai garantuoja sėkmę.

Automobilių turgus  (nuotr. Fotodiena.lt)

Automobilių turgus (nuotr. Fotodiena.lt)

Iki šiol pasitaiko nesąžiningų pardavėjų, kurie prieš sandorį „paslepia“ automobilio defektus. Lygiai taip pat gali pasitaikyti ir nesąžiningų pirkėjų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių per trumpą laiką kreipiasi į pardavėją su prašymu grąžinti sumokėtus pinigus.

Tokiuose ginčuose abi pusės kaltina viena kitą, o nesusitarus teisybės tenka ieškoti minant teismų slenksčius. Vilniaus apygardos teisme šiuo metu kaip tik yra nagrinėjama byla dėl transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo bei nuostolių atlyginimo.

Šioje istorijoje moteris įsigijo automobilį, kuriame po dviejų mėnesių subyrėjo pavarų dėžė. Pardavėjui nepripažinus kaltės ir atsisakius grąžinti (arba pasidalinti nuostolius – aut. past.) pirkėjos sumokėtus pinigus ginčą tenka spręsti teisme. Maža to, pirmoje instancijoje teismas jau pasisakė ne automobilio pirkėjos, o pardavėjos naudai, tad dabar laukiama koks bus aukštesnės instancijos teismo sprendimas. Naujienų portalas tv3.lt išklausė abi šios klampios istorijos puses.

REKLAMA

Įrodymų labirintuose

Automobilio pirkėją atstovaujantis advokatas Remigijus Katinas pasakojo, kad jo klientė daug problemų sukėlusį automobilį nupirko ką tik studijuoti pradėjusiai dukrai:

„Ginčo esmė yra tokia, kad moteriškė už paskutinius pinigėlius (1600 eurų – aut. past.) nupirko į universitetą įstojusiai dukrai automobilį. Mergina buvo tik išsilaikiusi teises, nedaug ką suprantanti apie automobilius.

Du mėnesius ji važinėjo į paskaitas, kol automobilis tiesiog sustojo. Paaiškėjo, kad problemų kilo su pavarų dėže. Pirkėja kreipėsi į pardavėją ir siūlė spręsti šią problemą taikiai, bet atsakovai griežtai atsakė, kad nieko nežino.“

Advokatas pasakojo, kad jo prašymu iš pradžių buvo padaryta paviršinė sugedusios pavarų dėžės apžiūra:

„Specialistai pateikė išvadą, kad pavarų dėžė buvo tvarkyta, jog joje buvo įdėtos netinkamos detalės. Teismo posėdyje išdėstėme visas aplinkybes, bet teisėjai nusprendė, jog būtina išsami ekspertizė, kuri mano klientei atsiėjo apie 800 eurų.

Tada dar kartą ekspertai patvirtino, kad pavarų dėžė buvo ardyta ir į ją sudėtos nekokybiškos detalės. Buvo aišku, jog tokie darbai buvo atlikti ne rimtame servise, o kažkokiame „garaže“.

Ekspertai pabrėžė, kad gedimas įvyko būtent dėl nekokybiškų pavarų dėžės remonto darbų. Bet atsakovai iškėlė klausimą, kada galėjo būti atlikti tokie darbai ir ekspertai negalėjo įvardyti tikslaus laiko.

Liko neaišku, ar tas remontas padarytas prieš ar po pardavimo. Tada atsakovai užėmė tokią poziciją, kad pati pirkėja atliko automobilio remontą ir dėl to kilo problemų su mašina. Pirmoji instancija nusprendė, kad tiesa yra pardavėjų pusėje.“

REKLAMA

Anot R. Katino, priimtas sprendimas prasilenkė su logika: „Pagalvokite, pirkėja nusipirko gerą automobilį, tada į pavarų dėžę sudėjo blogas detales ir kiek pavažinėjusi kreipėsi į pardavėją. Kur logika taip elgtis?

Įtarimų kelia ir tai, kad šiam automobiliui techninė apžiūra atlikta tik iš antro karto. Maža to, iškart po to jis buvo ir parduotas. Logiška, kad jei kruopščiai praeini techninę apžiūrą, tai tu tuo automobiliu dar bent kurį laiką ir naudojiesi. Iš netiesioginių įrodymų yra akivaizdu, kad pardavėjas sukčiavo, bet byla buvo išnagrinėta paviršutiniškai.“

Advokatą glumina tai, kad pralaimėjus bylą pirmoje instancijoje, ieškovė (automobilio pirkėjai – aut. past.) įpareigota padengti ir atsakovų patirtas teismo išlaidas.

„Jau dabar ieškovės patirtos išlaidos viršija paties automobilio vertę. Kokia prasmė kovoti teisme jei priimami tokie paviršutiniai sprendimai. Jie nesuteikia nukentėjusiais besijaučiantiems žmonėms vilties kreiptis į teismą ir ieškoti teisybės“, – situaciją apibendrino R. Katinas.

Atsakovų pozicija

Atsakovams atstovaujanti advokatų profesinės bendrijos „VIALEX Baltic“ partnerė, advokatė Donata Lapėnienė patikslino, kad byloje kilo ginčas dėl naudotos transporto priemonės „Toyota Yaris“, kuri pagaminta 2004 metais, ir įsigyta už 2000 eurų nesiekiančią sumą:

„Pirkėja (ieškovė byloje – aut. past.) teigė, jog įsigytas automobilis yra su defektais, kurie atsirado dar iki automobilio pardavimo, neva dėl netinkamo greičių dėžės remonto.

Mano atstovaujamos pardavėjos (atsakovės) argumentai buvo susiję su tuo, kad transporto priemonė buvo tinkama naudoti, važiavo, buvo naudojama beveik du mėnesius iki tariamo defekto atsiradimo, ja buvo nuvažiuota po įsigijimo daugiau nei 2000 kilometrų.

REKLAMA

Be to, reikšminga aplinkybe byloje laikytina ir tai, kad mėnesio laikotarpyje iki transporto priemonės pardavimo buvo atlikta šios transporto priemonės techninė apžiūra bei buvo nustatyta, jog transporto priemonė yra tinkama eksploatuoti.“

Paklausta, kokios aplinkybės yra esminės tokiose byloje, advokatė D. Lapėnienė pasidalijo turima praktika: „Tokio pobūdžio bylose reikšmingomis laikytinos tokios aplinkybės, kaip nuvažiuotų su automobiliu po jo įsigijimo kilometrų skaičius, automobilio gedimo pobūdis ir galimybė maskuoti tokius pažeidimus.

Labai svarbu pateikti teismui visus reikšmingus dokumentus, kurie įrodytų defekto atsiradimo momentą. Būtent pirkėjui kyla pareiga įrodyti transporto priemonės netinkamos kokybės faktą ir tai, kad pirkėjas negalėjo žinoti ir patikrinti šio gedimo įsigijimo metu. Tokiose bylose dažniausiai yra atliekama transporto priemonių ekspertizė.“

Advokatė patvirtino, kad pirmosios instancijos teismas atmetė pirkėjos ieškinį ir laikė neįrodyta tą aplinkybę, kada atsirado automobilio defektas – ar iki automobilio pardavimo, ar jau po automobilio pardavimo jį eksploatuojant:

„Nustatyti automobilio defekto atsiradimo laiko ir tiksliai atsakyti į šį klausimą negalėjo ir byloje pasitelkti ekspertai. Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą, tokias aplinkybes įrodyti yra pirkėjo pareiga.

Kadangi pirkėja pateikė apeliacinį skundą byloje, daugiau komentarų galėčiau pateikti po apeliacinės instancijos teismo sprendimo paskelbimo, kuris skelbiamas gegužės pabaigoje.“

jusu vardas
2019-05-11 07:24:58
Tegu dar irodo , kad auto buvo tinkamai naudojamas. Uz teismo islaidas , butu 5 pavaru dezes isejusios, bet ne - principai..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Al 2019-05-14 09:55:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Is kur tokie idiotai, uz 1.6k auto isigyje nori amzinai su ja vazineti netaisant. T.a. ir pravaryta, tam kad auto parduot, masinai pinogai paskutiniai bet ekspertizei ir advokatui moket daugiau negu puse auti kainos yra, o ir isvoso koks skirtumas is kokiu pinigu auto pirkta, neturite pinigu taisyti auto tai ir nepirkite, naturalu jog naudota automobili reikes taisyti.   ATSAKYTI
asiukas 2019-05-12 10:14:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o jeigu masina uz 10k ir is salono ir net ivyki nuslepia. Irgi kaltas pirkejas ?
Irgi pirkejas atvykes i salona su dazu sluoksinio matuokliu turi lakstyti ???
   ATSAKYTI
Neriukas 2019-05-12 00:11:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Reiktų įstatymais uždrausti ieškoti subinej sliekų max. 2sav po pirkimo pretenzijomis.    ATSAKYTI
nesamonė 2019-05-11 16:07:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jei nemoki parkuoti ir atbulinę pavarą jungi automobiliui riedant į priekį ir/ar variklio apsukoms nesustojus ir/ar smagračiui nesustojus, kitaip tariant, pavažiavai į priekį, tai turi bent 10 sekundžių palaukti, kol saugiai gali įjungti atbulinę pavarą. Bent 5 sekundes privaloma palaukti, pastovėti vietoje be gazo. O čia jauna vairuotoja, kaip rašo straipnyje, tik išsilaikiusi teises. Tai daug žmonių ir su patirtim daro šią klaidą. Darant tokią klaidą, nepalaukus kol sumažės apsukos, net ir naujo automobilio pavarų dėžę galima sugadinti labai greitai, net per mėnesį. Tad skundas absoliučiai nepagrįstas, manau. Plius, automobilis buvo pirktas ne naujas, 15 metų senumo. LR įstatymai numato tokią savoką, kaip natūralus nusidėvėjimas. Kai bet kokia detalė gali būti skirtingoje natūralaus nusidėvėjimo stadijoje. Tad natūralu, kad laikui bėgant, detalės sugenda.
Paslėptasdefektas būtų, kai įvyktų tikrai rimtas gedimas, apie kurį galėtų žinoti pardavėjas: užkaltų ankščiau stipriai perkaitintas neleistinomis sąlygomis eksploatuotas variklis, ar sprogtų prastai užklijuota ankščiau pradurta padanga.   ATSAKYTI
Arūnas 2019-05-11 15:39:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ko stebėtis, kad mašina parduodama tik praėjusi TA? Tai juk pakelia jos kainą. Gal ir buvo problemų su dėže. Pardavėjas sutvarkė (ne pats asmeniškai), praėjo TA ir pardavė. Gana keistai atrodo tas reikalavimas po to dar prisiimti kokius tai įsipareigojimus. Pardavėjas ne ekspertas,o ir suteikti privalo tik informaciją apie jam žinomus trūkumus. INFORMACIJĄ, o ne gatantiją. Dėžę suremontavo, trūkumo kaip ir nėra...   ATSAKYTI
Orka 2019-05-11 14:36:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kažkas įsitikinęs, jog perekūpas prieš parduodamas turi tą seną laužą nuvaryt pas dilerį, perrinkt viską naujom detalėm ir parduoti sau į nuostolį. Mažajai daliai pirkėjų pasiseka porą metų investuoti tik į tepalus ir kaladėles. Didžioji dauguma turi tvarkyti smarkiau.    ATSAKYTI
Jonas 2019-05-11 12:54:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nekniskit proto, visi žino, kad auto pardavėjai sukčiauja, apgaudinėja visais įmanomais būdais, kad prakistų laužą . Teisėjų algos didesnės, jų ir mašinos lizingines. Nesupranta paprasto žmogaus    ATSAKYTI
Al 2019-05-14 10:00:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jus dvasios ubagas,nirite gauti dovanas, pirkite nauja auto jeigu norite garantijos,isprotejote  
Geras 2019-05-21 12:04:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Linkiu paciam parduoti savo auto, o po to kad pirkejas tau prota is....  
Iona 2019-05-11 11:09:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia gi lietuva...tad nestebina tokie teismo sprendimai   ATSAKYTI
Raimis 2019-05-21 12:14:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teismo sprendimas teisingas. Lietuvoje mazai kas įperka nauja automobilį su garantija. Kas būtu, jei kiekvienas gedimas būtu apmokamas pardavėjo? Pirkėjas pravažinėjo kelis mėnesius, pats sugadino dėžę ir dar siūlo pardavėjui susimokėti. Aferistai  
Dainius 2019-05-11 11:03:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visi komentatoriai nori gyventi kaip vokietijoje ,bet apsiimti atsakomybes niekas nenori...musu salyje dar likes po sovietinis mentalitetas. As asmeniskai manau ,kad visiem auto turi but suteikta garantija jai ji parduodama prekeivio, jai auto parduodamas be garantijos nurodyti jog jis yra atitarnaves savo ir netinkamas naudoti, tada visi spekuliantai cyptu del nebuvimo galimybes apgauti   ATSAKYTI
M 2019-05-11 11:55:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nejuokinkit kokia garantija gali būti 15 metų automobiliui ir kurio kaina 1600€.

  
simas 2019-05-11 10:04:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
O ko ji norėjo už tokią kainą? Du mėnesius važiavo, džiaugtis reikia.   ATSAKYTI
Jonas 2019-05-12 19:02:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
..buna,kaip 19-os metu masina apziuro su ,,magnetais".Man lietuviai pirkejai-puse nemastanciu ,nori ,kad senas ,,triperis",kuriam apie 13-19 metu,butu,kaip naujas....
Tegul pisa i vakarus,perka maza rida,,nejudinta,tada suplos du kart daugiau,negu Lietuvoj, pas mus tegul neperka...  
2019-05-11 07:35:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Gal ta dukra paskraidanti buvo,po 6 bėgio reguliariai jungdavo R-raketa.....   ATSAKYTI
jusu vardas 2019-05-11 07:24:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tegu dar irodo , kad auto buvo tinkamai naudojamas. Uz teismo islaidas , butu 5 pavaru dezes isejusios, bet ne - principai..    ATSAKYTI

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Patikrinus įtartiną automobilį Kaune pareigūnai nuščiuvo: to rasti nesitikėjo (nuotr. stop kadras)
Policijos patruliai patikrinimui sustabdė automobilį. Vairuotojas pareigūnams kėlė įtarimų ir tikrai ne šiaip sau. Paprastame vyro krepšyje pareigūnai aptiko kone ginklų ...
Pinigai (Fotobankas)
Vilniaus apygardos teismas pirmos instancijos teismui iš naujo grąžino nagrinėti bylą dėl muitininkui duoto 5 eurų kyšio monetomis.  Pirmos instancijos teismas ...
Vilniaus vandenys (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Riabovo)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) ketvirtadienį nutarė, kad buvęs bendrovės „Vilniaus vandenys“ vadovas Darius Norkus pagrįstai nuteistas dėl kyšininkavimo.
Asociatyvi (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos pareigūnai toliau atlieka tyrimą dėl įvykio, kuomet vairuotojas sužalojęs merginą pasišalino iš ...
Aptikos neolito laikotarpio istorinės vertybės (nuotr. VSAT)
Pasieniečiai trečiadienį sulaikė į Latviją neolito laikotarpio istorines vertybes gabenusį klaipėdietį, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). VSAT pareigūnai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų