„Kažkada per rikiuotę mums pasakė „elkitės kaip pareigūnai, nes tokie esate“. Bet gaila, kad visi jau seniai nebesijaučia pareigūnais, o tik kažkieno trečiarūše našta...“, - apie planus emigruoti ir apverktinas darbo sąlygas pasakoja jaunas Lietuvos ugniagesys. Nesulaukę parlamentarų pritarimo didinti atlyginimus ugniagesiai nebetyli ir drąsiai pasakoja, kaip iš tiesų atrodo jų darbas.

Vilniuje ugniagesiai skubėjo gesinti butą – gaisro priežastis nustebino  nuotr. Broniaus Jablonsko

Vilniuje ugniagesiai skubėjo gesinti butą – gaisro priežastis nustebino nuotr. Broniaus Jablonsko

Ugniagesiu 5 metus dirbantis Vaidas (tikrasis vardas redakcijai žinomas) pripažįsta – Lietuvos ugniagesių situacija išties apgailėtina, bet patys pareigūnai tyli, nes baiminasi savo vadovų keršto.

„Su bet kuriuo ugniagesiu pakalbame, kodėl tyli, nieko nesako, iš visų tarnybų niekada niekur nesireiškiame, tai tiesiog bijo, kad neišsiųstų toliau dirbti į tolimesnį miestą arba nepaskirtų papildomų darbų. Visi kažko bijo“, - tv3.lt kalbėjo Vaidas.

Į gaisrą – tarsi su paprastais rūbais

Nuo ugnies ugniagesį skiria apsauginiai rūbai, tačiau turint omenyje, kokia jų būklė – kartais gali atrodyti, kad į gaisrą žengi su paprastais rūbais.

REKLAMA

„Apsauginiai drabužiai turėtų atlikti savo darbą, kad ekstremalioje situacijoje būtų galima per gaisrą pereiti, bet dabar jie nieko verti. Tas pats, kas su statybininko rūbais vaikščioti. Jie neatitinka reikalavimų, juos reikia keisti kas kelerius metus. Aišku, nėra pinigų, nes jie brangūs. Kovinių drabužių negalima skalbti, bet, aišku, kas kažkiek laiko tenka skalbti. Po 2-3 skalbimų jie praranda visas savo savybes“, - pasakojo Vaidas.

Vilniuje ugniagesiai skubėjo gesinti butą – gaisro priežastis nustebino  nuotr. Broniaus Jablonsko

Vilniuje ugniagesiai skubėjo gesinti butą – gaisro priežastis nustebino nuotr. Broniaus Jablonsko

Problema ir dėl drabužių kiekio – toli gražu ne visiems pareigūnams užtenka naujų drabužių komplektų, todėl senuosius reikia taisytis patiems.

„Niekada negavau pakaitinių rūbų, maniškiai yra sulopyti, perlopyti, susiūti. Mūsų apskričiai šiemet buvo skirti 10 komplektų drabužių. Tai juos, aišku, padalino tiems, kuriems labiausiai reikia – vairuotojams, kurie net neina į gaisrus, tyrėjams ir t.t. Tie, kas dirba, tokių dalykų negauna. Na, gauna, bet labai sunkiai ir retai“, - teigė pašnekovas.

Darbas iš meilės, bet ir pinigų reikia

Ugniagesio gelbėtojo mėnesinis darbo užmokestis be priedų yra 483 eurai, policininkų – daugiau nei 550 eurų, kitų statutinių pareigūnų – virš 500 eurų. Tvirtinant kitų metų valstybės biudžetą Seimas atmetė idėją didinti mažiausiai uždirbančių ugniagesių atlyginimus.

Po 5 metų tarnybos Vaidas „į rankas“ jau uždirba 550 eurų, tačiau sparčiai kylant kainoms tokia suma nebeatrodo didelė, o užsidirbti papildomai praktiškai neįmanoma.

REKLAMA

Kraupi avarija ant viaduko: yra žuvusiųjų, sužeistų, sudaužytos 6 mašinos. Vytauto Petriko nuotr./Klaipėdos diena

Kraupi avarija ant viaduko: yra žuvusiųjų, sužeistų, sudaužytos 6 mašinos. Vytauto Petriko nuotr./Klaipėdos diena

„Dar gal ir galėčiau kentėti, bet kitą darbą galėčiau dirbti tik 0,25 etato, nes negaliu dirbti nei prieš budėjimą, nei po budėjimo. Aš turiu aukštąjį, antrą aukštąjį baiginėju. Kas norės 0,25 etato įdarbinti mane? Iš tikrųjų visi dirba tik todėl, kad myli šį darbą. Tuos 5 metus atidirbau su užsidegimu, tikrai ne dėl pinigų, o dėl to, kad geras jausmas padėti žmonėms“, - pasakojo Vaidas.

Jaunas ugniagesys jau suplanavo savo ateitį: vos tik atidirbs nustatytą darbo laiką ir baigs mokslus – kels sparnus į užsienį.

„Noriu kurti šeimą, namus turėti, automobilį, tai galvoju pasibaigus terminui išeiti iš darbo ir emigruoti, nes nematau jokių perspektyvų. Norėtųsi dirbti tą darbą, bet tiesiog veja. Žiauru ir gaila, kad visi tyli. Niekas nieko nedaro“, - atviravo vaikinas.

Pirkiniai iš savo kišenės

Sunki gaisrinių situacija su technika bei darbo patalpomis, pasakoja Vaidas. Pavyzdžiui, gaisrinės patalpos aptriušusios, neatitinka higienos normų, trūksta net paprasčiausio muilo.

„Baldai tokie, kad baisu atsisėsti. Lovos tragiškos. Pagalvokite, kokie ugniagesiai būtų, jei atvažiuotų parą nemiegoję. Tai lovos tokios išgulėtos, kad ryte man kelis kartus buvo taip surakinta nugara, kad sunku iš lovos išlipti, visą dieną negalėjau normaliai susilenkti. Muilas šalia kriauklių padėtas tik ten, kur valdžia kartais ateina. Ir tai jis praktiškai vanduo. Automobiliams taisyti ar technikai nėra jokių normalių įrankių, mes vežamės iš namų viską“, - sakė Vaidas.

REKLAMA

Dažnai šį bei tą turi pirkti ir patys ugniagesiai, pavyzdžiui, lemputes. Tačiau vyrai dėl to nekaltina savo vadų, mat šie taip pat elementariausius dalykus buičiai perka iš savo kišenės.

Vilniuje ugniagesiai skubėjo gesinti butą – gaisro priežastis nustebino  nuotr. Broniaus Jablonsko

Vilniuje ugniagesiai skubėjo gesinti butą – gaisro priežastis nustebino nuotr. Broniaus Jablonsko

Gėda kalbėti ir apie ugniagesių darbinę techniką – gendančias mašinas ir darbui reikalingiausias priemones. Vaidas pasakoja apie grandininius pjūklus, ištrupėjusiais dantukais, apie kiauras ir bandytas lopyti žarnas automobiliams plauti, bet svarbiausia – leisgyvius automobilius, gendančiais langais ir sirenomis.

„Turime automobilį, kurio tik vienas langas atsidaro, o likę trys – sugedę. Tik vairuotojo veikia, užtenka pereiti techninei apžiūrai ir tiek. Tai vasarą važiuojant prie 30 laipsnių karščio, apie kondicionierių net nesvajojam, mes turime būti pilnai apsirengę ir važiuoti 20 minučių kažkur toliau. Jau pačiame automobilyje galime gauti šilumos smūgį“, - nuogąstavo ugniagesys.

Atostogos... per prievartą

Nors ugniagesių ekipažą teoriškai turėtų sudaryti trys ugniagesiai, skyrininkas, vairuotojas ir pamainos vadas, Vaidas tikina, kad taip būna itin retai, kai niekas neatostogauja.

„Būna kartais ir vienas žmogus važiuoja, kartais du, trys. Priklauso nuo atostogų, nuo priverstinių išėjimų už viršvalandžius. <...> Mes dirbame viršvalandžius, bet mums niekas už juos nemoka, liepia išeiti nemokamų atostogų. Nesvarbu, ar trūksta žmonių, ar kas, bet užuot sumokėję kažkiek pinigų, tiesiog renkasi, kad geriau tegul trūksta žmonių, nesusikomplektuoja ir t.t.“, - kalbėjo Vaidas.

REKLAMA

Problemų ugniagesiams sukėlė ir naujasis Darbo kodeksas. Anot Vaido, už norimas pasiimti laisvas dienas ugniagesiai turi papildomai atidirbti kitose pamainose.

„Mes dirbame kas ketvirtą parą, bet pernai pasikeitus Darbo kodeksui mums skaičiuoja lyg dirbtume penkias dienas per savaitę 8-17 val. Čia yra absurdas. Aš norėjau pasiimti laisvą sausio 1 d., kadangi ji šventinė diena, skaičiuojama pagal nepamaininį Darbo kodeksą, man būtų tekę atidirbti 16 valandų į skolą kitoje pamainoje. Susirgus irgi gali būti lygiai tas pats – gali tekti atidirbti į skolą“, - atviravo Vaidas.

Stengiasi gerinti darbo sąlygas bei atlyginimus

Kiek anksčiau Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Kęstutis Lukošius portalui tv3.lt teigė, jog numatoma didinti ugniagesių atlyginimus.

„2018 m. departamentui numatyti asignavimai, lyginant su 2017 metais, didėja 2709 tūkst. eurų. Jie bus skirti priedams už laipsnius ir pareigūnų darbo užmokesčiui didinti, dėl ekonomikos krizės neproporcingai sumažinto atlyginimo dalies grąžinimui, dirbančiųjų pagal sutartis darbo užmokesčiui didinti, taip pat kompensacijoms už ugniagesiams gelbėtojams neišduotą uniforminę aprangą. Pareiginei algai didinti 2018 m. iš vidinių resursų planuojame sutaupyti 1,9 mln. eurų“, - tv3.lt sakė K. Lukošius.

Tuo tarpu, kalbėdamas apie ugniagesiams trūkstamas darbo priemones, K. Lukošius tvirtino, kad šias nuolat stengiamasi atnaujinti.

„Štai jeigu 2016 m. buvo įsigyta tik per 220 apsauginių ugniagesio kostiumų, tai šiais metais planuojame įsigyti 1300 apsauginės aprangos komplektų. Taip pat šiemet bus įsigyta saugos priemonių (pirštinių, šalmų, pošalmių, ugniagesių batų) už 170 tūkst. eurų. Daugiau skirti lėšų nėra galimybių, nes būtina remontuoti gaisrinę techniką, lėšų reikia pastatų remontui, nemažai kainuoja komunalinės paslaugos, informacinių sistemų priežiūra, automobilių remontas ir draudimas“, - sakė K. Lukošius. 

RL
2017-12-18 14:06:44
Jei ir pareiga būtų tokia visvien to neišeitų padaryt, nes jei kažką išardai ir pamatai kad reikia detalių, eini valdžiai apie tai praneši, o atsakymą gauni kad nėra naujoms detalėms ar kelioms smulkmenėlėms pinigų ir dar gauni pridedamuosius žodelius gauni ar neitų kaip nors išsiverst su tuo pačiu ką turim. Nueini apsižiūri ką turim, savaime suorantama pamatai kad neturim nieko ir atgal sudedi viską taip kaip buvo. O dabar tamsta "je" pagalvokit dar karta ar čia ugniagesių aplaidumas...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
vpgš 2017-12-20 22:47:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
liudna situacija, tinkas ant galvos byra gaisrinej, pirstines ke karta teko pirkt. pirmus du metu turejau viena komplekta kobines aprangos kuri gavau jau sunesiota ir apiplysusi, ai jo dar kiaurus batus gavau. super motyvacija tik atejus dirbt. kolegos atitarnave jau virs 20 metu kas antram isvarza ar dar kokios fizines problemos. as aisku ju nekaltinu del to nes gaisrinej jie ir paliko savo sveikata, bet fizinis kruvis pereina kitiems. atvaziuoji i gaisra galima vos ne dviese ar trise turi dirbt. zodziu pyktis ima, atejau dirbt is idejos, jauciau pasaukima.. bet realybe ta ideja labai gerai nusodina. matyt teks palikt sita skestanti laiva. labai liudna.. vardo nerasysiu, o tai dar i trakus issius dirbt   ATSAKYTI
Vpgš 2017-12-20 22:49:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mano gramatika neslubuoja, padarytos klaidos- spausdinimo/neatidumo.   
Kurortas 2017-12-20 15:08:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka jau kalbet , kaip ateini dirbt is taves atima nauja , patogu salma , prie kurio jau buvai priprates , ir uz kuri turesi atidirbinet keturis metus, ir duoda kazkoki nutresusi , su suplysusiais paminkstinimais , nuo kurio jau po 5 min. Darbo pradeda skaudeti galva, nes pasak virsininko visi turi but vienodais , kad ivaizdis butu geresnis , kauke ir gavau is sandelio lentynos , velniai zino , kiek pries mane zmoniu ja naudojo ir neaisku ar kada buvo dezinfekuota.
Galima butu rasyti ir rasyti ....   ATSAKYTI
tomas 2017-12-19 22:20:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kazin kad pasielgtumem kaip seimo nariai, nenorim dirbt u valdanciaisiais iseina is darbo vietos... salta ar lyja nevaziuoja i iskvietima, ar pardavejai nuobodu, alkana... ir eina valgyt :D kazin kaip ilgai dirbtu? o va musu ponai dirba ir algas pasikelt lesu ir izulumo turi    ATSAKYTI
tomas 2017-12-19 22:15:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik pradejas dirbt, daugiau nei metus laiko savais batais vaiksciojau... apie pirstines nei nekalbu tris metus pirkausi uz savus pinigus, kiek paklausus niekada neturedavo... aisku pradejus dirbt darbo rubus gavau, tik nevisus... koviniu rubu, kokybe apgailetina, bet turim, tik nelabai smagu ziema prie -20 visiem permirkusiem i iskvietima lekt... Ir pinigu yra, net perdaug, valstybes biudzete tik jie nuseda netinkamose kisenese ;) nepasiegdami eilinio ubago (dirbancio zmogaus)    ATSAKYTI
T 2017-12-18 22:50:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
100 % tiesa .    ATSAKYTI
to gaisrius 2017-12-18 19:08:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jo sutinku, kad valdybu komandose nepritekliaus maziau, o rajonu PGT, tai ryskiai vienas prie vieno, mano koviniai rubai 2005 gamybos, jau nuo senatves siules yra o is valdybos tikrinti atvaziave aiskina kad susisiuti reik .. langai situ Reno g...., tai faktas , dar cia raso aplaidumas , remontas toks.. atsipjauni pagaliuka reikiamo ilgio, kad stiklas i dureleles daugiau neikristu, nes valdybos prasyt ir dar detaliu tokiu kaip lango pakelejas kazkoks kosmosas, tai ir musu mikromajoras geriau lempute uz savus nuperka negu ten skambina ir praso :)
   ATSAKYTI
Gaisrius 2017-12-18 17:53:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Labas. Man atrodo kad šiame staipsnyje per daug kažkokių emocijų prirašyta. Nėra tekę pirkti į darbą nei muilo, nei rankšluoščio ir tuoletinio popieriaus visiems pakanka. Jau nekalbu apie lempučių ar autodalių pirkimą. Apie 80 proc sugędusios technikos remontuojama sevise. Nesuprantu ar taip Lietuvoj gali skirtis. Ir drabužiai ir batai pas visus normalūs. Būna pasitaiko visko - labai norim kad ugniagesiams nupirktų ne tik ugniagesio piršines bet ir gelbėjimo darbams skirtas. Pažadėjo kad nupirks. Po naujų metų visiems sukarintiems ugniagesiams bus išduoti nauji kvėpavimo aparatai. Gelbėtojų įranga ir technika yra nepigi, todėl piniginės lėšos yra planuojamos keleta metų.   ATSAKYTI
Gaisriui... 2017-12-18 20:21:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia ir nerašo,kad perka, daugiau smulkūs gedimai nėra tvarkomi, dėl buitinių sąlygų senose patalpose tikrai tragiška situacija, remontui nė cento.  
Kolegai 2017-12-19 11:43:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dziaugiuosi kad pas jus dar situacija nebloga. Mes perkam ir muila ir lemputes  
Jonas 2017-12-19 22:13:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
musukomandoje dvi cisternos 1980m. gamybos :)
greitai 38-as gimtadienis  
Je 2017-12-17 19:16:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Tai ar ne ugniagesių vairuotojų pareiga susitaisyti neatsidarančius 3 langus? Daugiau aplaidumas ir nedarbas esant tokiam užmokesčiui...   ATSAKYTI
. 2017-12-18 13:53:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O su kuo sutaisyti? Savo pirkti naujas dalis?  
RL 2017-12-18 14:06:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei ir pareiga būtų tokia visvien to neišeitų padaryt, nes jei kažką išardai ir pamatai kad reikia detalių, eini valdžiai apie tai praneši, o atsakymą gauni kad nėra naujoms detalėms ar kelioms smulkmenėlėms pinigų ir dar gauni pridedamuosius žodelius gauni ar neitų kaip nors išsiverst su tuo pačiu ką turim. Nueini apsižiūri ką turim, savaime suorantama pamatai kad neturim nieko ir atgal sudedi viską taip kaip buvo. O dabar tamsta "je" pagalvokit dar karta ar čia ugniagesių aplaidumas...  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Valdemaras Tomaševskis (nuotr. BFL)
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis gina partijos deleguotus ministrus Jaroslavą Narkevičių ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Diskusijose dėl valstybės biudžeto kyla įtampa tarp Seimo narių ir prezidento Gitano Nausėdos. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas neuždegė žalios šviesos prezidento siūlymams ...
Vaikas (Tomas Urbelionis/Fotobankas)
Dar vienas smurto prieš vaikus protrūkis ar neteisingai apkaltinta motina? Portalas tv3.lt sulaukė pranešimo, kuriame tvirtinama, kad moteris galimai smurtavo prieš savo ...
Jaroslavo Narkevičiaus dukra (nuotr. stop kadras)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius toliau klimpsta skandaluose. Spėjęs pagarsėti kaip vakarienių už valdiškus pinigus mėgėjas, ministras, pasirodo, moka suveikti ir ...
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Pabradės poligone apsilankęs Gitanas Nausėda paragavo tankisto duonos. Prezidentas pasivėžino legendiniu amerikiečių „Abramsu“ ir vokiečių „Leopardu“. Nors šalies vadovas ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų