Gerai, kad Seimas pagaliau pradėjo svarstyti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisas, tačiau blogai, kad nesvarsto ūkininkų pasiūlymų dėl likusios valstybinės žemės ūkio paskirties žemės likimo.

Vėjo energetika (nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono)

Vėjo energetika (nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono)

Viena iš priežasčių, kodėl taip yra, – pastaraisiais metais iš skandalų neišsivaduojanti Nacionalinė žemės tarnyba nesugeba surinkti informacijos apie likusią valstybinę žemės ūkio paskirties žemę.

Nors jos pardavimo procesai seniai sustabdyti, iki šiol neatliktas tyrimas, kokie asmenys yra ją išsinuomoję, nežinoma, kada baigsis 25 metų nuomos terminas, neprašoma iš savivaldybių informacijos apie pajamas, kurias valstybė gauna nuomodama visiems šalies piliečiams priklausantį turtą.

Nežiniukų tarnyba

Nepatikėjome, kai Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas pasakė, kad Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT) nesugeba suskaičiuoti, kiek yra likę laisvos valstybinės žemės ūkio paskirties žemės. Įsivaizduokime, į kokią bėdą patektų ūkininkas, jeigu Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) pildydamas dokumentus parašytų, kad nežino, kokio dydžio ūkyje dirba. NMA darbuotojai tokio atvejo neatsimena. Net vadinamieji sofos ūkininkai tiksliai žino, kiek turi žemės, ir suskaičiuoja, kiek jiems priklauso ES ir valstybės paramos.

REKLAMA

„Ne kartą teiravomės, tačiau atsakymo iš NŽT nesulaukėme. Būdavo aiškinama, kad vis dar skaičiuojama, kad informacija renkama, tikslinama“, – prisiminė A.Macijauskas.

Gal LGAA pirmininkas perlenkia lazdą? Pasibeldę į NŽT duris „Valstiečių laikraščio“ žurnalistai sužinojo, kad ūkininkas buvo teisus. Akivaizdu, nors neįtikėtina. Pastaraisiais metais skandalais garsėjanti NŽT nežino, kiek liko laisvos valstybinės žemės ūkio paskirties žemės. Nežino! Susidarė įspūdis, kad „Valstiečių laikraščio“ žurnalistų klausimai NŽT atstovams buvo netikėti.

Taigi minėta tarnyba tegalėjo pateikti itin skurdžius duomenis: „Lietuvos Respublikos bendrasis laisvas žemės fondas, neišskiriant žemės ūkio paskirties žemės, yra 282 913 hektarų.“ Tarsi pasiteisindami NŽT atstovai patarė išsamesnės informacijos paieškoti Valstybinio žemės fondo 2016 m. ataskaitoje ir padarė dar vieną klaidą, nes sakoma: „Jeigu nežinai, tai nesiūlyk.“ Minėtoje ataskaitoje duomenų apie žemės ūkio paskirties žemę nėra.

Skurdi ataskaita

NŽT kasmet pateikia informaciją, kuria remdamasis joks analitikas negalėtų padaryti išvadų apie valstybei priklausančios žemės ūkio paskirties žemės naudojimo efektyvumą. Pavyzdžiui, metai iš metų NŽT skelbia, kiek žemės ūkio subjektų pageidauja lengvatinėmis ar nelengvatinėmis sąlygomis įsigyti valstybinės žemės ūkio paskirties žemės. Tik tiek.

Tačiau iš šių duomenų negalima daryti jokių išvadų, prognozių, o Seimo nariai bei Vyriausybė negali priimti sprendimo dėl valstybinės žemės ūkio paskirties žemės pardavimo ateityje. Deja, NŽT nesugebėjo surinkti ar dėl aplaidumo nerenka duomenų ir apie valstybinę žemę išsinuomojusius asmenis. Nerenkami duomenys ir apie norinčiuosius ją pirkti, o juk tai labai svarbu svarstant apie galimybę išnuomoti ar parduoti likusią valstybinę žemę.

REKLAMA

Gal tai ne NŽT reikalas? 2016 m. šios tarnybos ataskaitoje juodu ant balto parašyta, kad viena iš NŽT veiklos sričių – valstybinės žemės pardavimas. Deja, dokumente tepateiktas faktas, kad 2016-aisiais asmenų įmokos į valstybės biudžetą už jiems parduotą visų paskirčių valstybinę žemę sudarė 32,87 mln. eurų.

Iš viso iki 2017 m. sausio 1 d. fiziniai ir juridiniai asmenys iš valstybės įsigijo 345,56 tūkst. ha žemės ūkio paskirties žemės. Ataskaitoje teigiama: „Iki 2017 m. sausio 1 d. buvo likęs nagrinėti 241 asmens prašymas parduoti 561,7 ha valstybinės žemės ūkio paskirties žemės. Patvirtintuose žemės reformos žemėtvarkos projektuose suprojektuoti kaip parduotini valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypai 297,13 ha plote jau buvo suprojektuoti 238 piliečiams.“

Laikinoji tvarka

Verta priminti, kad šiuo metu galioja 2012 m. kovo 16 d. nustatyta supaprastinta valstybinės žemės laikino naudojimo tvarka. Leidimas laikinai naudotis valstybinės žemės plotu, kuris yra tinkamas žemės ūkio veiklai, metams pasibaigus pratęsiamas iš karto, jeigu tokia žemė nėra numatoma grąžinti nuosavybėn, parduoti ar naudoti viešoms reikmėms, o apie negalėjimą pratęsti leidimą asmenys informuojami asmeniškai.

NŽT ataskaitoje teigiama, kad 2016 m. laikinai žemės ūkio paskirties žemę naudojo 28,3 proc. daugiau asmenų nei 2012-aisiais.Tai atsitiktinumas ar tendencija? Tik NŽT galėtų pasakyti, kokias išvadas įmanoma daryti turint tokią informaciją.

Kaip „Valstiečių laikraščiui“ teigė NŽT Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Aušrinė Lisauskienė, iki šiol iš viso sudaryta 27 710 valstybinės žemės ūkio paskirties žemės nuomos sutarčių 64 340 ha (preliminariais duomenimis) nuomoti, iš viso 34 390 sklypų. Tačiau NŽT nesivargino surinkti informacijos apie nuomotojų amžių, kokio dydžio jų ūkiai ir t. t. Vadovaujamasi patarle: „Boba iš ratų – ratams lengviau.“

REKLAMA

„NŽT tokių duomenų nerenka“, – rašoma atsakyme „Valstiečių laikraščiui“.

Neturima ir duomenų, kada baigsis 25 m. nuomos terminas, juk ne vienu metu valstybinė žemės ūkio paskirties žemė buvo išnuomota. NŽT atsakymas apstulbino: „Nuo 1991–1992 m., kai jau buvo galima nuomotis žemę, sudaryta įvairios trukmės nuomos sutarčių. Dalies jų galiojimas gali būti pasibaigę, dalies gali netrukus baigtis.“ Ačiū už konkretumą.

Efektas pinigais

NŽT ataskaitoje teigiama, kad 2017-aisiais tarp prioritetų numatyta „siekti, kad NŽT patikėjimo teise valdoma žemė būtų apskaityta tiksliai ir informatyviai, taip pat užtikrinti efektyvų informacijos apie visą Lietuvos Respublikos teritorijoje esančią laisvos žemės fondo žemės valdymą“. Efektyvų! O vienas iš efektyvumo kriterijų, pavyzdžiui, kiek per metus valstybė gauna lėšų už išnuomotą žemę? Neapsirikote – tokių duomenų NŽT irgi nerenka.

Vadovaujamasi kitu posakiu: „Ne mano kiaulės – ne mano pupos.“ Tegul skaičiuoja savivaldybės. Todėl apie valstybinės žemės ūkio paskirties žemės nuomojimo efektyvumą kol kas kalbėti neverta. Vis dėlto galime pabandyti suskaičiuoti, kiek valstybė galėtų surinkti pinigų, jeigu pasiryžtų itin blogai valdomą turtą, t. y. valstybinę žemę, parduoti. Žinoma, skaičiavimas nebus tikslus. Iš viso laisvos valstybinės žemės (įskaitant ir valstybinę žemės ūkio paskirties žemę), NŽT duomenimis, yra 282 913 ha.

LGAA pirmininko A. Macijausko žiniomis, yra apie 200 tūkst. ha laisvos valstybinės žemės ūkio paskirties žemės. Taigi, remdamiesi Lietuvos banko pateikta žemės ūkio paskirties žemės svertine kaina (apie 2 500 eurų už ha), galime suskaičiuoti, kad pardavusi 200 tūkst. ha valstybė gautų daugiau nei 500 mln. eurų. Bet ar verta likusią valstybinę žemę parduoti?

REKLAMA

Ką reikėtų daryti?

„LGAA narių nuomonė vieninga – žemė tik tada bus gerai valdoma, prižiūrima ir duos naudos valstybei, jeigu turės tikrus savininkus, – tikino A. Macijauskas ir pridūrė, kad taip mano absoliuti dauguma žemdirbių. – Pardavus žemę iš surinktų lėšų būtų galima finansuoti melioracijos darbus, skirti lėšų Rizikos ar Rezervo fondams, padidinti ES paramos kofinansavimo dalį.“

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Arūnas Svitojus tikino, kad teliko apie 50 tūkst. ha žemės. „Nereikėtų skubėti parduoti. O jeigu jau būtų nutarta parduoti, pirmiausia reikėtų ją pasiūlyti pradedantiesiems ūkininkams ir nedidelių ūkių savininkams“, – sakė jis.

A. Svitojus irgi kritikavo NŽT dėl nesugebėjimo surinkti duomenų apie valstybinę žemę valdančius savininkus: „Neturėdami patikimų duomenų galime padaryti klaidų, todėl ir raginu nepriimti skubotų sprendimų. Pasinaudokime Lenkijos, Vengrijos patirtimi.“

Smulkiojo ūkio savininkas kretingiškis Rimantas Skiparius ragino nedelsti. „Parduokime, bet tik perspektyviems, apie plėtrą galvojantiems nedidelių ūkių savininkams. Ir neplėškime – suteikime galimybę žemę įsigyti išsimokėtinai“, – siūlė jis.

Anykščių r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis padarė taiklią išvadą: „Žemę vadiname žemės ūkio paskirties žeme, taigi vien jos pavadinimas sako, kad ji turėtų priklausyti tiems, kas ją dirba. Valstybė tik laimėtų.“

Šilutės r. savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis pritarė kolegai anykštėnui, tačiau pridūrė, kad nevertėtų puoselėti iliuzijų, jog už parduotą valstybinę žemę gauti pinigai būtų tikslingai investuoti: „Tai būtų tik vienkartinė injekcija. Todėl nesitikėkime, kad šios lėšos galėtų išspręsti melioracijos problemas.“

REKLAMA

Kodėl nesiryžtama žemės parduoti? Pasak Seimo KRK nario Juozo Rimkaus, vis dar yra piliečių, kuriems neatkurtos nuosavybės teisės. Vis dar „keliauja“ vadinamosios išvados žemės nuosavybei atgauti.

„Kodėl valstybė turėtų laukti, kol pabus nuosavybės neskubantys atkurti paveldėtojai?“ – klausė A. Macijauskas.

 

Šaltinis: valstietis.lt

Gintaras
2017-11-02 07:38:04
Argi tai sensacija, kad pas mus į valstybės turtą žiūruma tik vienu kampu: kaip iš jo išspausti sau asmeninės naudos! Nėra valstybės- nėra ir tvarkos joje. Ir taip jau beveik 30 metų. Jokia tikra valstybė sau tokio bordako neleistų. O pas mus vieni žulikai vadovauja ir vagia. Viską suregistravus bus sunkiau vogti. Tą irgi visi suprantame. Nėra apskaitos- nėra finansinių nusikaltimų. Taip ir egzistuoja Lietuvėlė. Kažkaip plaukia plaustu, kol dar gali ir tiek. Neverta valstybės vardo, o tik kažkokia organizacija, žulikų būstinė. Norint perdaryti į valstybę, reikia labai apsišluoti nuo visokio plauko banditėlių. Pradedant savivaldybėmis ir baigiant vyriausybe, seimu. Nieko nedirba, kas nėra naudinga asmeniškai sau. Todėl ardome geležinkelius, pažeidę laisvą rinką šluoja sau į kišenę pinigus ir paskui valstybė iš žmonių kišenių baudas moka. Ar gali taip būti valstybėje? Žinoma, kad ne. Tik Lietuvoje nieko nepaisoma. Man naudinga ir pirmyn! Štai lietuviškas lozungas. Man gėda, kad taip yra. Bet ne gėda tiems, kurie taip valdo...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Papanis 2017-11-03 10:58:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar pas mus yra valstybe.Tik vaizduotej.VYTAUTO LAIKAIS BUVO.Dabar man jau ir geda daros kad Zemaiciu gimiau.   ATSAKYTI
Gintaras 2017-11-02 07:38:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Argi tai sensacija, kad pas mus į valstybės turtą žiūruma tik vienu kampu: kaip iš jo išspausti sau asmeninės naudos! Nėra valstybės- nėra ir tvarkos joje. Ir taip jau beveik 30 metų. Jokia tikra valstybė sau tokio bordako neleistų. O pas mus vieni žulikai vadovauja ir vagia. Viską suregistravus bus sunkiau vogti. Tą irgi visi suprantame. Nėra apskaitos- nėra finansinių nusikaltimų. Taip ir egzistuoja Lietuvėlė. Kažkaip plaukia plaustu, kol dar gali ir tiek. Neverta valstybės vardo, o tik kažkokia organizacija, žulikų būstinė. Norint perdaryti į valstybę, reikia labai apsišluoti nuo visokio plauko banditėlių. Pradedant savivaldybėmis ir baigiant vyriausybe, seimu. Nieko nedirba, kas nėra naudinga asmeniškai sau. Todėl ardome geležinkelius, pažeidę laisvą rinką šluoja sau į kišenę pinigus ir paskui valstybė iš žmonių kišenių baudas moka. Ar gali taip būti valstybėje? Žinoma, kad ne. Tik Lietuvoje nieko nepaisoma. Man naudinga ir pirmyn! Štai lietuviškas lozungas. Man gėda, kad taip yra. Bet ne gėda tiems, kurie taip valdo...    ATSAKYTI

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
REKLAMA
Aivaras Abromavičius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Visai neseniai įvyko svarbus Ukrainos ir Rusijos šalių vadovų susitikimas. Kaip Ukrainos politinis elitas vertina šios šalies prezidento Volodymyro Zelenskio ir Rusijos ...
Bananai  (nuotr. 123rf.com)
Viename Anglijos mieste esančioje „Tesco“ parduotuvėje tarp bananų aptikta egzotinė varlė, kuri su vaisių kroviniu atkeliavo kelis tūkstančius mylių. Neįprastas radinys ...
Vilniaus ir Rygos kalėdinės eglutės (nuotr. tv3.lt)
Gražiausių metų švenčių laukimas labiausiai pasijaučia tada, kai miestuose ir miesteliuose yra įžiebiamos Kalėdų eglutės. Kiekvienas šalies miestas stengiasi šioje ...
Klasė (nuotr. 123rf.com)
Prezidentas vėl žeria kritiką švietimo, mokslo ir sporto ministrui. Esą finansavimas švietimui auga, tačiau mokinių pasiekimai negerėja. Jam antrina ir Valstybės kontrolės bei ...
Kalėdinis Vilnius (nuotr. stop kadras)
Vilnius puošiasi – kai kurių Senamiesčio verslų savininkai kalėdiniams papuošimams negailėdami kloja tūkstančius, kiti išsisuka ir su keletu šimtų eurų. Nuo prabangios didybės, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
Valstybinės institucijos patyliukais skirsto šimtus milijonų, o informaciją – slepia
DABAR RODOMA
Valstybinės institucijos patyliukais skirsto šimtus milijonų, o informaciją – slepia
DABAR RODOMA
Šios savivaldybės Lietuvoje gyvena geriausiai: pasitikrinkite, kur gyvenate jūs
DABAR RODOMA
Lietuviai švenčia ne tik prie stalo: populiarėja kelionės net į egzotines šalis
DABAR RODOMA
Žvyneline Lietuvoje serga vis daugiau: trūksta paramos ir supratimo
DABAR RODOMA
Henriko Daktaro žmona nusivylusi: kaip dar jis gali geriau elgtis?
DABAR RODOMA
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Aiškėja daugiau detalių apie Kaune siautėjusį nuogą vyrą
DABAR RODOMA
Skvernelis apie skirtas lėšas: asfaltas nesibaigia ties premjero namais
DABAR RODOMA
Pasižvalgykite: gražiausios Vilniaus vitrinos, prie kurių nesustoti – neįmanoma
DABAR RODOMA
Užfiksuota, kaip iš „Achemos“ kyla dūmai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų