Nesidžiaugsite sužinoję, kam klimato kaita – rojus

„Atšilęs klimatas kai kurioms rūšims gali būti esminis faktorius išgyvenant šaltąjį metų laikotarpį ir gali sąlygoti tokios rūšies išlikimą ar ilgainiui ir invazyvų plitimą”, – teigia Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus darbuotojai. Iš pirmo žvilgsnio tai tarsi galėtų būti šviesioji klimato kaitos pusė. Deja, pradėjus domėtis, kas tie laimingieji, galima prieiti išvadas, kad šviesiosios pusės šis reiškinys neturi: šiltėjantis klimatas puikią terpę daugintis ir kuo ilgiau išlikti aktyviems, sudaro parazitams – tiems, kurių gerovė neretai sąlygoja kitų gyvenimo lygio nuosmukį.

Erkė (Nuotr. Organizatorių)

Maliariniai uodai Lietuvoje

Būtent klimato kaita sudarė beveik inkubatoriaus sąlygas maliariniams uodams bei jų gyvenamųjų plotų paplitimo sritims. Šie parazitai platina keturių rūšių maliarijos sukėlėjus, kuriuos uodo patelė laiko bei brandina savo organizme. Jūs sakysite, kad šie vabzdžiai geriausiai jaučiasi ir gyvena tropinėse ir subtropinėse srityse, todėl susikelsite koją ant kojos ir toliau ignoruosite neva dirbtinę problemą. Tiesa, problema visai ne dirbtinė: Lietuvoje jau nebe pirmi metai aptinkama šios rūšies uodų. O jei temperatūra ir toliau kils, jų, greičiausiai, čia sutiksime ir daugiau, be to, galimai padidės ir maliarinių uodų aktyvumas. Didesnė itin klastingų ligų galimybė tikrai neturėtų sužavėti.

REKLAMA

Musės keliasi šiauriau

Musės taip pat pajuto kylančią oro temperatūrą, todėl paplitimo sritys driekiasi net ten, kur prieš keletą metų musių nė kvapo nebuvo. Pasirodo, klimato kaitos dėka joms nešalta pasidarė net Grenlandijoje. Kol tai aplinkai būdingi gyvūnai miršta dėl netinkamų sąlygų, musės ten, panašu, tarpsta ir kiekvienais metais sugrįžta vis anksčiau. Apie musių sukeliamus nemalonumus tikriausiai žino kone kiekvienas – juk neveltui šiltomis dienomis gavindamiesi kambaryje greta stengiatės turėti muštuką ar bent jau laikraštį, jei netyčiomis šalia nusileistų nelaboji.

Erkės kur pažvelgsi

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Justinas Kilpys atkreipia dėmesį į itin pavojingus voragyvius – erkes. Lietuvoje kone kiekvienais metais fiksuojami jų aktyvaus periodo rekordai. Erkės jį pradeda vis anksčiau, o užbaigia – vėliau. Tiesa, susirūpinimą šie voragyviai kelia ne tik mūsų šalyje. Jų platinamos ligos nerimauti verčia ne vienos šalies gyventojus, nes jų arealas – gana platus, o nuo įvairių erkių rūšių kenčia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai, bitės ir t.t. Jų sukeliama žala ne tik tiesioginė – per sukeliamas ligas. Nemažai liūdnų pasekmių jos sukelia ir tuomet, kai dėl didelio įsisiurbusių erkių skaičiaus gyvūnai pradeda kasytis į medžius ir nusidrasko nemažus kailio plotus.

Panašu, kad klimato kaita – tikras šiltnamis kenkėjams. Galima paprieštarauti ir pasakyti, kad temperatūros pokyčių dėka Lietuvoje apsigyvena egzotinių gyvūnų, paukščių augalų ar grybų rūšys. Tačiau galbūt geriau tas egzotines rūšis sutikti apsilankius svečioje šalyje, nes čia jomis džiaugtis trukdo visa lavina blogybių. Ir parazitai – viena bei itin nemiela tos lavinos dalis.

Logotipas aplinkos


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų