Kažkaip profsąjungų – pramonininkų – Vyriausybės uždaras ratas diskusiją pasuko keista ir neproduktyvia linkme. Diskutuojama ar (kiek) valdžia turi kelti minimalų atlyginimą ir ar (kiek) reikia liberalizuoti darbo santykius. Sukuriamas vaizdas, kad tai ir yra diskusijos esmė, vienos ar kitos pusės tikslas. Vaizdelis lyg būtų aptarinėjamas ne darbas ir atlyginimas, o nusikaltimas ir bausmė.

Siūlau pradėti nuo pradžių, ir žiūrėk, gal bus mažiau prieštaros, daugiau bendrumo. Ir tikrai ne MMA ar Darbo kodekso nuostatos yra ta pradžia.

Tikslas, tikiuosi, bendras visiems – kad žmonės Lietuvoje galėtų dirbti ir gerai užsidirbti. Bent jau tai akcentuoja Liberalų sąjūdis. Vakar diskutuojant Vyriausybėje, panašu, kad po šituo pasirašo Vyriausybė. Labai norisi tikėti, kad darbuotojai bei gi darbdaviai taip pat. Ko reikia, kad tai įvyktų?

REKLAMA

Norint turėti darbą, kuris būtų dar ir geriau apmokamas reikia, kad įvyktų susitarimas tarp darbuotojo ir darbdavio.

Norint, kad įvyktų šis susitarimas, reikia, kad ir darbuotojui, ir darbdaviui jis atrodytų patrauklus.

Darbuotojui susitarimas bus priimtinas, kai darbdavys galės pasiūlyti geras darbo sąlygas ir gerą atlyginimą. Gerumo sąlyga šiuo atveju reliatyvi. Kaip matome, vieniems atlyginimo pakėlimas nuo 800 iki 900 litų atrodo jau neblogai. Kitiems gi ir 5000 litų atlyginimas gali neįtikinti. Su darbo sąlygomis tas pats. Tačiau bet kokiu atveju atlyginimas ir darbo sąlygos turi būti geresni nei kitos gyvenimiškos alternatyvos (dirbti užsienyje, gyventi iš pašalpų, pradėti verslą, išeiti į pensiją, gyventi tėvams ant sprando, kt.).

Darbdaviui susitarimas dėl darbo gali būti patrauklus, ir jo pasiūlytos sąlygos darbuotojui bus priimtinos, kai darbdavys turės ekonominės naudos iš darbuotojo pasamdymo. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad būna išimčių, tačiau iš principo tai yra būtina sąlyga. Ši darbdavio ekonominė nauda iš darbuotojo pasireiškia tuo, kad kaštai, susiję su darbuotojo samdymu yra mažesni, nei produktyvumas, arba, kitaip tariant, kaina, kurią darbdavys gauna pardavęs darbuotojo sukurtą produktą.

Taigi, darbo vietų, kuriose darbas būtų gerai apmokamas, būtinos sąlygos, yra kompleksinės. Pirma, tai sąlygos, kurios reikalingos darbuotojų didesniam produktyvumui (t.y., kad darbuotojas sukurtų didesnę vertę). Antra, tai sąlygos, kurios reikalingos mažesnėms išlaidoms, susijusioms su darbuotojo įdarbinimu.

Jau pradžioje padarėme prielaidą, kad atlyginimo dydis yra mūsų siekiamas rezultatas, tad analizuojami bus tik kiti veiksniai, susiję su įdarbinimo sąnaudomis.

REKLAMA

Dar svarbu, kad dalis šių sąlygų priklauso nuo paties darbdavio, dalis nuo darbuotojo, o dalis nuo valdžios. Kad būtų paprasčiau – suklokime galimas sąlygas į paprastą lentelę. Be abejo, viskas priklauso nuo visko, tad pažymėkime svarbiausius veiksnius.

Šimašius - pirma lentelė (nuotr. Balsas.lt)

Kai paaiškėja atlyginimo lubos, kurias nustato šios sąlygos, galima kalbėti ir apie trečios rūšies sąlygas – kurios stiprina darbuotojo derybinę poziciją darbdavio atžvilgiu. Esant stipresnei derybinei galiai labiau tikėtina, kad atlyginimas bus arčiau tos produktyvumo kartelės vertės, kurią sukuria konkretus darbuotojas.

Šimašius - antra lentelė (nuotr. Balsas.lt)

Ką matome iš šių lentelių, kurios, priminsiu, yra sąlygų sąvadas, siekiant užtikrinti, kad žmonės galėtų Lietuvoje dirbti ir užsidirbti?

Pirma, šis tas (labai svarbūs dalykai) priklauso ir nuo paties darbuotojo, ir tai paaiškina, kodėl vieniems darbo rinkoje sekasi geriau nei kitiems.


Rašyti komentarą...
k
kub nuopelnai
2012-05-15 20:19:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Laukiame rinkimu, juk dabar matuzui pats darbymetis su vidziunu, reikia pinigus kubilui ir co pririnkti!
Palauksim, pilieciai bet jau po rinkimu visus kvieciu i sodinimo talka -visa tskp nomenklatura!, reikia rezervuoti didele kamera!

Isiziurekit i sita- nekenciamiausia premjera, turbut toks vienintelis visoje ES, isrinktas 2 kartus debiliu is tskp gaujos, seimo nari, tskp pirmininka. Visa gyvenima seriamas is biudzeto, saugomas, sildomas, veziojamas, su 2 algomis ir dviem reprezentacinemis- kanceliarinemis islaidomis??? Kurio darbo nasumas 1000% , kasmet 50-60 tukstanciu LT pilieciu per metus issiuncia i evakuacija, kub MMA, pirma vieta nuo galo ES per jo "gelbejimo" metus, nepaprastai sekmingas gynantis ir vadovaujantis SAVU subinlaiziu ir vagiu gaujai! Snieckus, stalinas - kudikiai, palyginus su situo, tuoj turetu putino padeka gauti, o is Dujotekanos, kaip liudija stonys jau desimtmeciais praso ir gauna, Geras kubilius, rinkite vel!
Ivertinkit pilieciai, ar ne laikas jam po rinkimu persest i kita valdiska vieta , tiesa salygos kuklesnes ir grynais negaus, bet visa kita tas pats-viskas nemokamai!, ir netoli- tarp lrv ir lrs, ir matuzas prie sono, juk neisskiriami sebrai?
Atsakyti
0

:
:(
2012-05-16 00:06:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
simasius -fui! dekite i pedofilu advokatu skyreli:)
po jo minties virazu apie jo nesupratima kodel nesibaigus teismui del pedofilijos vaikas turi buti atiduotas galimai suteneriai bet ... turi buti atiduotas - po to padejau kryzeli ant liberalu sajudzio ir sio bachuro... linkejimai masiuliui
Atsakyti
0

s
supratau
2012-05-16 12:54:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aišku, supratome. Kad ponas R. Šimašius labai gerai iškalęs amerikietiškus ekonomikos vadovėlius. Šitai mes jau seniai žinome, tad jokia čia naujiena. Bet sakykite, ką bendro tau turi su Jūsų, kaip teisingumo ministro, darbu? Ar jis jums neįdomus? Panašu, kad taip. Sprendžiant iš absoliutaus chaoso šalies teisinėje sistemoje
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų