Daugiabučiai. Reuters/Scanpix nuotr.

Daugiabučiai. Reuters/Scanpix nuotr.

Būstų renovavimas reikalingas, tačiau skubėjimo čia būti negali – šiandien beveik vienbalsiai kartojo Seimo nariai, naująjį įstatymą dėl daugiabučių modernizavimo vadindami „apgavyste“.

Laikui pasibaigus, diskusija ir svarstymas dėl Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo pataisų atidėta iki kito posėdžio antradienį.

Ne gyventojai būtų laimėtojai

Kaip Parlamente sakė socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas, „norima padaryti, kaip geriau, o išeis... labai blogai“. Anot jo, šios pataisos bus naudingos tik bankams, o ne gyventojams. „Žmonės bus banko įkaitai. Per šitą įstatymą mes norime išspirti iš gyvenamųjų vietų“, - iš Seimo tribūnas kalbėjo A. Sysas. Panašios nuomonės laikėsi ir Darbo partija. Jos frakcijos Seime seniūnas Vytautas Gapšys atkreipė dėmesį, kad „valstybė dotuos bankus ir subsidijuos“, o bendrapartietis Kęstutis Daukšys į laimėtojų sąrašą įtraukė ir statybines kompanijas, kurios užtikrintai turės darbo.

REKLAMA

„Gera idėja prisidengiant mes apgausim Lietuvos piliečius“, - sakė naujasis ppozicijos lyderis Valentinas Mazuronis. Pasak jo, niekaip negalima versti gyventojų imti paskolų renovavimui. „Tai yra didžiulis pažeidimas ir neatitikimas Konstitucijai“, - kalbėjo „tvarkietis“, apeliuodamas į nuostatą, jog sprendimus priiminės gyventojų dauguma, o ne vienbalsiai.

V. Mazuronis ragino Seimą kreiptis į ministrų kabinetą, kad Vyriausybė pateiktų visus atsakymus į parlamentarų klausimus ir įrodytų, kad skuba būstų renovavime yra reikalinga.

Nežinomieji dėl paramos

Pagal dabar galiojančią tvarką, gyventojai, surinkę 50 procentų jų daugiabučio atnaujinimui reikalingų lėšų, kitą dalį pinigų gali tikėtis gauti iš Vyriausybės. Šios nuostatos naujame įstatymo variante nebelieka. Numatoma, kad Vyriausybė kompensuos tik 15 proc. investicinio projekto kainos. Gyventojams suteiktos ilgalaikės lengvatinės paskolos palūkanos siektų 3 procentus. Vyriausybė žada finansuoti nebent pusę išlaidų projekto rengimui. Daugiau paramos gali tikėtis nebent nepasiturinčioms šeimos ir vieni gyvenantys asmenys.

Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo pataisose taip pat numatyta, kad asmenys, kuriems priklauso kompensacijos už šildymą, turėtų sulaukti visiško pradinio įnašo, paskolos grąžinimo ir palūkanų dalies kompensavimo.

Seime buvo kritikuojama ir nuostata, kad daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai privalėtų kaupti lėšas daugiabučiam namui modernizuoti (atnaujinti). Anot Seimo narių, ne visi žmonės bus pajėgūs tai padaryti.

REKLAMA

Socialdemokratas Andrius Šedžius abejojo Vyriausybės pažadais padėti tiems, kas renovuos būstus. „Jau dabar praktiškai visos socialinės išmokos vėluoja. Iš ko bus mokamos šios?“, - kalbėjo jis Seimo salėje.

Tą patį kalbėjo ir K. Daukšys: „Iš kur jūs paimsit tą milijardą? Ką jūs čia svaigstat?“, pabrėždamas, kad pagal naująjį įstatymą naudos daugiausiai gautų bankai ir statybininkai, o ne žmonės.Ar tikrai reikės mokėti mažiau?

Vyriausybė žada, kad renovavus namus, bankams ir už šildymą reikės mokėti mažiau nei būtų buvęs šilumos mokestis nerenovuotuose namuose. Tačiau V. Gapšys ragino atkreipti dėmesį į tai, kad šildymo kaina gali kilti maždaug 30 procentų.

Julius Veselka siūlė įtraukti į įstatymą nuostatą, kas būtų atsakingas, jei žmogus iš tikrųjų nelaimės ir jam po renovacijos išlaidos būsto išlaikymui tik padidės.

„Jeigu sumažės šilumos kiekis vienam segmentui – renovuotiems namams, visas kitas segmentas turės už tai mokėti – šilumos kiekis nemažės“, - sakė partijos Tvarka ir teisingumas narys Egidijus Klumbys, pridurdamas, kad visas įstatymas - tai gyventojų varymas į finansinę vergiją.

„Tvarkietis“ Jonas Ramonas iškėlė ir statybininkų atsakomybės klausimą. Iš Seimo tribūnos jis klausė, kas užtikrins, kad statybininkai sąžiningai ir tinkamai atlieka jiems paskirtus darbus.

Gyventojai skubėti nenori

Dauguma Lietuvos gyventojų mano, kad senus daugiabučius būtina atnaujinti – tai parodė gyventojų nuomonės tyrimas. Birželį TNS Gallup atlikto tyrimo duomenimis 80 proc. gyventojų pritaria, jog daugiabučių namų modernizavimo programa yra neišvengiama ir anksčiau ar vėliau turėjo prasidėti. Kone 7 iš 10 respondentų, gyvenančių iki 1993 m. pastatytuose daugiabučiuose, norėtų, kad jų namas būtų atnaujintas. Gyventojų nuomone, renovacija privalo būti savanoriškas procesas – du trečdaliai apklaustųjų nepritaria, kad seni daugiabučiai turėtų būti atnaujinami privaloma tvarka.

REKLAMA

Apklausa atskleidė, kad respondentai jaučiasi esą atsakingi už savo turtą – daugiau kaip 90 proc. apklaustųjų sutinka, jog daugiabučių gyventojai, būdami būtų savininkais, turėtų rūpintis savo namo būkle. Dauguma respondentų laikosi nuomonės, jog renovacijai gyventojai turėtų ryžtis patys, niekieno neverčiami. 

Du iš trijų apklaustųjų, apie 67 proc. gyventojų, sutinka, kad daugiabučių modernizavimas padėtų Lietuvai užtikrinti didesnę energetinę nepriklausomybę, o 60 proc. apklaustųjų pritaria, kad atnaujinimas padėtų apriboti šilumos ar dujų tiekėjų monopolijas. Didžiausiu renovacijos privalumu gyventojai laiko butų vertės išaugimą – kad atnaujinus namą butų vertė pakiltų, mano 82 proc. apklaustųjų. Dauguma respondentų pritaria ir nuostatai, kad socialiai remtini žmonės už daugiabučių atnaujinimą neturėtų mokėti.

*************

Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas yra sakęs, kad renovuojant būstą jokios prievartos nebus, gyventojus bus bandoma įtikinti renovavimo nauda.

Projektą rengusi darbo grupė skaičiuoja, kad vidutinio renovuojamo 60 kv. m buto savininkams pradiniam įnašui tektų sumokėti 900 Lt, o visa butui tenkanti renovavimo kaina būtų per 20,2 tūkst. Lt. 

Lietuvoje iš viso yra per 30 tūkst. renovuotinų daugiabučių. Renovavimo procesas pagal naująją tvarką turėtų įsibėgėti kitąmet, nes teikiami įstatymų pakeitimai turėtų įsigalioti tik nuo rudens.

saulius
2009-06-18 13:04:00
nesirenovuosiu. pasiuskit jus man
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
frazius 2009-06-18 20:27:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nieko nebus su ta renovacija. vaiku neturiu, o atsipirkimo nesulauksiu jau. susikiskit   ATSAKYTI
Juozas 2009-06-18 20:12:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
60 kv.m. butą apšiltinti iš vidaus man pakaks 5000 litų ir aš niekam neskolingas. Paemus 20000 Lt paskolą renovavimas man atsipirktų per 45 metus kai manęs jau nebus. Vien palūkanų man reiktų sumokėt beveik tiek pat, kiek paskola. Tai kas čia per investicija? Po renovavimo aš visą savo amžių už šildymą mokėsiu tiek, kiek ir dabar, tai kam tas vargas ir prasiskolinimas? Kažkas galvoja, kad Lietuva tai didelis kvailių kaimas. Dabar už 60 kv.m. buto šildymą per metus aš sumoku apie 1200 Lt. Paskaičiuokit, kas netingit, kuo ta renovacija kvepia.   ATSAKYTI
Virgius 2009-06-18 18:24:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seimunai,kol buna opozicijoja,tai viska supranta,kaip ir visi mormalus zmones,kad krizes laikotarpiu,gyventojai-kurie gyvena daugiabuciuosia,nepajiegus butu issimoket paskolas,tai koks gi bankas duotu, tokiam zmogeliui paskola o jai ir duotu su buto uzstatymu,tai jau aisku i keno rankas pakliutu tas butas.Valdanciuju partiju atstovai,pries rinkimus,irgi kalbejo-kaip zmones,bet kaip tik gavo dauguma valdzioja,mastymas iskart pasikeite.Nors Kubilius ir kalba ,kad gyventojai sutaupis,nes po renovacijos maziau mokes,tai irg netiesa,tokio taupymo nebus, nes ziemos nesaltos,o butas turi vedintis taip,kad nekenktu gyventoju sveikatai.Mokesciai uz sildyma,kyla ne del to,kad daugiau sunaudoja,odel to ,kad pastoviai kelia kainas pavz.kaip ir gyvatuko mokestis-su salciu nieko bendro neturi,o kiek nori tiek priskaiciuoja.   ATSAKYTI
Parkas 2009-06-18 17:53:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip norit aš tai prieš.Pasidarysim renovacija,mažiau šilumininkai patieks šilumos, sumažės pelnai ir pasididins tarifus.   ATSAKYTI
Pastebėjimas 2009-06-18 15:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valstybė pirmiausiai turėtų suprasti, kad žmonės išgyvena taip pat sunkmetį. Kuomet tokia bedarbystė priversti gyventojus imti paskolas iš bankų yra tiesiog niekšinga. Statybų verslą tegelbsti tie oligarchai, kuriems sunkmetis nėra baisus. Stambusis kapitalas gyvena geriausiai, nes jų interesus gina valstybė ir dabartinė valdžia. Tai gal ir pasidalinkite šia našta nukreipę finansų srautus statant jiems namus, vilas, renovuojant jų asmeninias pilis, statant pirteles prie ežerų. Atsikniskit nuo sunkiai gyvenančių ir jau nesugebančių išgyventi žmonių. Matyt nusitaikyta į tokių žmonių būstus ir galimybes išvaryti juos iš savų namų. Ar nepaspringsit?   ATSAKYTI
@@@ 2009-06-18 15:51:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokios ABCD klases???? Ir kokia statybininku atsakomybr??? Juokas net ima. Jau dabar puse statybiniu bendroviu "pradingusios" arba bankrutavusios kurios renovavo daugiabucius. Ir kas ateityje atsakys???   ATSAKYTI
Nėra garantijų, kad renovacija taupys en 2009-06-18 15:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kyla rimtos abejonės, ar po renovacijos turėsime energijos taupymą ir ar statybininkai turės atsakyti, jei energijos vartojimas nesumažės. Štai kodėl:
Dabar Seimui pateiktame daugiabučių modernizavimo įstatymo projekte (13 straipsnis) įrašyta:
Valstybės parama daugiabučio namo butų savininkams teikiama, jeigu įgyvendinus Investicijų projekte numatomas priemones, pasiekiama ne mažesnė kaip D pastato energinio naudingumo klasė – tada gali būti suteiktas lengvatinis kreditas su iki 3 proc. fiksuotomis metinėmis palūkanomis. Dar įrašyta, kad gali būti kompensuojama 15 procentų investicijų dalis, jeigu įgyvendinus Investicijų projekte numatytas priemones, pasiekiama ne mažesnė kaip C pastato energinio naudingumo klasė
Paskelbti pastaų sertifikavimo duomenys rodo, kad daugiabučiai namai, kurie turi C energinio naudingumo klasę vartoja patalpų šildymui (be karšto vandens) apie 110-130 kWh/ kv.m. per metus; kurie turi B energinio naudingumo klasę - 60-80 kWh/ kv.m. per metus.
D klasė yra labai ŽEMAS pastato energinio naudingumo lygis - patalpų šildymui (be karšto vandens) juose vartojama apie 150-160 kWh/ kv.m. per metus.
Labai daug esamų daugiabučių namų turi B ar C energinio naudingumo lygį ir dėl energijos taupymo pagal įstatymą jų renovuoti NEREIKIA. Reiškia, jei atlikus renovacijos darbus, energijos vartojimas pastate nesumažės, statybininkai turės galimybę neprisiimti atsakomybės – jie atseit užtikrins įstatymo 13 straipsnio reikalavimus (pastato energinio naudingumo D klasę). Praktiškai nėra garantijų, kad statybininkų atliktų darbų išdavoje turėsime energijos taupymą.
Kad statybininkai atlikdami renovaciją „nenusiplautų“ nuo energijos taupymo, įstatymo 13 straipsnyje reikia įrašyti reikalavimą pasiekti ne mažesnę kaip „B“ pastato energinio naudingumo klasę.
   ATSAKYTI
PirmaKarta® 2009-06-18 14:55:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O "gyvatuko mokestis" vasarą dėl to, kad butai nerenovuoti ir vonioje šalta? Nejuokinkite, renovuok ar nerenovuok, kaip nebaudžiamai vogė pinigus iš gyvetojų, taip ir vogs.   ATSAKYTI
@@@ 2009-06-18 14:29:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokia konkurencija cia begali buti??? Ir kas konkursa laimes renovuoti nama jau zino is anksto. Namo gyventoju nuomones niekas ci neklausia, viska suderina su bendrijos pirmininku ( mat jam 10% nuo renovacijos sumos sako nubyra). O uz darbu kokybe visai niekas neatsako, tai ir renovuoja kaip kas ismano ir neaiskios kilmes ir kokybes medziagom.   ATSAKYTI
Jonas 2009-06-18 14:20:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prisidengus gera renovacijos idėja, rubikono tipo statybininkai padarys visus gyventojus per gerą vietą. Kiek man žinoma, dar šarka medyje, bet statybininkai jau pasidalino rinką. Žinoma kas ir ką renovuos. Tai apie kokią konkurenciją ir kainas galima kalbėti? Panaši situacija kaip ir su Lietuvos kelių remontu, kur dirba kelios įmonės. Reikia arba statyti nuosavą namą arba dinkt iš Lietuvos.    ATSAKYTI
@@@ 2009-06-18 14:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nama kuriame gyvenu renovuoja. Tai baisu ziureti kokia kokybe, o darbai vezlio tempu vyksta. Tai tik paskutiniu pinigu istraukimas is labiausiai nepasiturinciu salies gyventoju. Kas pinigu turi daugiabuciuose negyvena.   ATSAKYTI
magnemazudija 2009-06-18 13:50:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o tai ko važiuoji mėsos į Lenkiją? Važiuok idėjų parsivešti.   ATSAKYTI
o lenkai renovuoja 2009-06-18 13:47:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
įdomu, kaip namus renovuojasi mūsų kaimynai Suvalkuose. Gražu žiūrėti, kaip tvarkosi. Gal pas juos važiuokim ne tik mėšikės nusipirkti, bet ir gerų idėjų pasisemti.   ATSAKYTI
kyškis 2009-06-18 13:44:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik sėdėkit ausis suglaudę, o ne apie būsto renovaciją svaičiokit.   ATSAKYTI
mazuronis teisus 2009-06-18 13:41:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
man patinka Mazuronis. Gerai sako, kad gera idėja prisidengiant mes apgausim Lietuvos piliečius.   ATSAKYTI
magnemazudija 2009-06-18 13:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tiesiog gražu skaityti, kaip seimo nariai rūpinasi tauta.    ATSAKYTI
* 2009-06-18 13:37:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Susikiša jie tą renovavimą į šikną tegul. Pabandys renovuot į teismą duosiu, darbus stabdysiu. Man nereikia šito mėšlo.    ATSAKYTI
saulius 2009-06-18 13:04:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nesirenovuosiu. pasiuskit jus man   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Visvaldas Matijošaitis (Vygintas Skaraitis/Fotobankas nuotr.)
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis siūlo numatyti privalomą iš trečiųjų šalių atvykusių asmenų testavimą dėl koronaviruso. Toks pasiūlymas pateiktas po to, kai ...
Vytautas Vidmantas Zimnickas (Arnas Strumila/ Foto diena nuotr.)
Eidamas 65-uosius metus mirė ilgametis Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, tyrusios mėginius ir dėl koronaviruso, direktorius Vytautas Vidmantas ...
Žalgirio mūšis (nuotr. SCANPIX)
Lenkijoje, Griunvalde, vyksta 610-ųjų Žalgirio mūšio metinių minėjimo ceremonija. Joje dalyvauja Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis. ...
(nuotr. stop kadras)
Po ilgo ramesnio laiko kasdien dažniausiai nustatant iki 10-ies naujų susirgimų koronavirusine infekcija Lietuvoje fiksuojamas COVID-19 protrūkis. Naujausiais Nacionalinio ...
Kritinė situacija Rusijoje (nuotr. SCANPIX)
Rusijoje per pastarąją parą patvirtinta 6,42 tūkst. naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, dar 156 užsikrėtusieji mirė, rodo trečiadienį paskelbti šalies kovą su ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų