Kad parodytų, kokia nepavydėtina pareigūnų padėtis, basų kojų idėją jiems pasiūlė viešųjų ryšių specialistai. (Ruslano Kondratjevo nuotr.)

Kad parodytų, kokia nepavydėtina pareigūnų padėtis, basų kojų idėją jiems pasiūlė viešųjų ryšių specialistai. (Ruslano Kondratjevo nuotr.)

Naujausiame „Balsas.lt savaitė“ numeryje - užuot mėginusi ieškoti kompromisų, Vyriausybė užsipuolė protestuojančius pareigūnus ir numojo ranka į nacionalinį saugumą.

Pinigų konsultantams pakanka

Nuo sausio 16 dienos riaušių praėjus trims mėnesiams, paaiškėjo, kad Vyriausybė neranda kalbos su jos politika nepatenkintomis visuomenės grupėmis, nors ir pripažįsta kai kurias savo klaidas. Į policijos ir kitų teisėsaugos institucijų profesnių sąjungų protestus valdžia atsakė organizuotu informaciniu puolimu.

Žiniasklaida plačiai skelbė ir komentavo neva sensacingą naujieną, kad pareigūnų profesinėms sąjungoms protestų koncepciją padėjo kurti viena viešųjų ryšių agentūra. Vyriausybės vadovai ir valdančiosios koalicijos politikai ėmė samprotauti, kad pareigūnai galbūt visai neblogai gyvena, jei gali naudotis komunikacijos konsultantų paslaugomis.

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius žiniasklaidai pareiškė negalįs patikėti, kad pareigūnams algos galėjo mažėti tiek, kiek jie teigia, ir pažadėjo pasidomėti, kaip jos buvo mokamos iki šilol. Reaguodamas į tokį premjero pareiškimą, Policijos departamentas pats paprašė audito.

REKLAMA

Ministras ragina nebauginti

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis pareigūnų reikalavimus vadina nerealiais ir dėl to, kad nevyksta dialogas, kaltina profsąjungas. „Aš atviras visiems pokalbiams, o kokios dabar yra profsąjungų pozicijos, net nežinau, − kalbėjo ministras. − Jei jie ir toliau reikalauja grįžti į 2008 metų lygį, siūlau apsidairyti aplinkui ir susigrąžinti realybės jausmą. Jei valstybės biudžete nėra tiek lėšų, vadinasi, nėra.“

Pasak R. Palaičio, švaistymasis šūkiais, kad visuomenės saugumas tiesiogiai priklauso nuo pareigūnų gaunamo užmokesčio, prasilenkia su tarnybos etika. „Ne šiaip sau sakiau, kad visuomenė yra bauginama. Muitinės darbuotojų profesinės sąjungos užsakymu viešųjų ryšių agentūra parengė planą, kuriame kaip emocinis fonas numatytas bauginimas“, − savaitraščiui „Balsas.lt savaitė“ sakė ministras.

Jis taip pat akcentavo, kad Vyriausybė jau paprašė Seimo skubos tvarka svarstyti įstatymų pataisas, numatančias, kad pareigūnų socialinės garantijos nemažėtų net tuo atveju, jei sumažėtų algos.

Profsąjungų pozicija

Vilniaus policijos profesinės sąjungos vadovas Vladas Sanda „Balsas.lt savaitei“ sakė, kad premjeras ir vidaus reikalų ministras nelabai supranta, kaip policininkai gauna algas. „Kai pasiklausai, kad patruliuodami gatvėse pareigūnai gali prisidurti po kelis šimtus litų, net nežinai, ką manyti. Policija dirba nuolatinį darbą. Para padalyta į tris pamainas po aštuonias valandas. Grafikas kintamas. Pareigūnai budi ir savaitgaliais, ir šventinėmis dienomis. O jei dar būna koks nors įvykis, pavyzdžiui, riaušės prie Seimo, piketas ar kitas renginys, pareigūnai šaukiama budėti, neatsižvelgiant į jų norus ir pamainas“, – sakė jis.

REKLAMA

V. Sanda akcentavo, kad pareigūno darbo užmokestis skaičiuojamas sumuojant bazinį atlyginimą pagal koeficientus. „Jei bazinis atlyginimas buvo sumažintas 3 proc., tai nereiškia, kad visas darbo užmokestis sumažės tik tais 3 proc., kaip įtikinėja ministrai. Daugelis pareigūnų praranda po kelis šimtus litų. Mano atlyginimo lapeliai buvo pateikti premjerui, tad galima palyginti, kokia suma buvo sumokėta gruodį, o kokia šių metų sausį“, – tęsė profsąjungos lyderis.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovas Vytautas Bakas savaitraščiui „Balsas.lt savaitė“ sakė, kad triukšmas dėl konsultavimosi su komunikacijos specialistais yra tyčia išpūstas.

„Kadangi akcijoje dalyvauja šešios teisėtai veikiančios profesinės sąjungos, kodėl jos negali bendrai sumokėti minėtai agentūrai, − stebėjosi pašnekovas. − Lietuvoje nėra normalios protestų kultūros. Matėme, kad galima protestuojant ir plytgalius svaidyti į pareigūnus. Mes norime, kad viskas vyktų civilizuotai ir kad mus išgirstų.“

Tarptautinės problemos

V. Bakas pabrėžė, kad Lietuvos nesugebėjimu užtikrinti išorinę Europos Sąjungos sienų apsaugą spekuliuojama ir Europoje. „Yra tekę dalyvauti Vokietijos pareigūnų profsąjungų suvažiavime. Ten dalyvavo ir Vokietijos vidaus reikalų ministras, kiti politikai. Buvo klausiama, ar reikia Vokietijai turėti savo sienų apsaugos pajėgas, nes per Baltijos šalis, neužtikrinančias sienų saugumo, plūsta nusikaltėliai, narkotikai ir nelegalai“, – pasakojo jis.

NPPSS lyderio nuomone, į Šengeno erdvę Lietuvai pavyko įstoti tik todėl, kad sulaukta didelės šios erdvės šalių paramos, tačiau ji neapėmė žmogiškųjų išteklių finansavimo. Dabar yra susiklosčiusi padėtis, kai dėl degalų trūkumo ir mėginimo taupyti 50 km pasienio ruožą saugo vos vienas ekipažas.

REKLAMA

V. Bako nuomone, spekuliacijų apie Lietuvos nepatikimumą gali daugėti net aukščiausiuose Europos politikos sluoksniuose.

Yra vienas „bet“, vardu Kubilius

Kai kuriuos protestus valdžiai pavyko patyliukais užglaistyti, tik neaišku, ar ilgam. Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė pripažino, kad šių metų kovo 16 dieną planuoto viešbučių ir restoranų streiko atsisakyta dėl to, kad Ūkio ministerija pradėjo kalbėtis su verslininkais.

„Ministras Dainius Kreivys yra geranoriškai nusiteikęs, rūpinasi verslininkais. Dėl dviejų iš trijų asociacijos keltų reikalavimų pradėta derėtis, todėl streikuoti būtų buvę neprotinga. Vis dėlto ne visi LVRA reikalavimai buvo išklausyti“, − teigė E. Šiškauskienė.

Dėl  reikalavimo grįžti prie 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) viešbučiams LVRA prezidentė sakė derybų nebesitikinti. „PVM didinimas yra politinis sprendimas. Tai ministro pirmininko A. Kubiliaus prerogatyva, netikiu, kad jis dėl to nusileis“, –  sakė E. Šiškauskienė.

Anksčiau liberalcentristų rinkimų sąrašuose kandidatavusi E. Šiškauskienė negalėjo nei patvirtinti, nei paneigti, kad viešbutininkų protestai bus rengiami ateityje.

TIK FAKTAI

Protesto akcijų rengėjai viešųjų ryšių agentūrai už koncepcijos parengimą, dalijamąją medžiagą ir kitas paslaugas sumokės apie 50 000 litų. Naujo automobilio, į kurį persėdo vidaus reikalų ministru tapęs R. Palaitis, kaina – 150 000 litų.

Pareigūnų protesto akcijos tęsis. Naujas etapas – balandžio 25 dieną.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo internetiniame žaidime galima sužinoti konkrečių faktų apie padėtį teisėsaugos įstaigose ir pareigūnų darbo sąlygas. Pavyzdžiui, Vilkaviškyje keturios ugniagesių pamainos naudojasi viena specialių batų pora.

Lietuvos Vyriausybė PVM lengvatas paskelbė absoliučiu blogiu. Pavyzdžiui, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy siūlo viešbučiams ir restoranams penkis savo produktus pasirinktinai apmokestinti lengvatiniu 5,5 proc. PVM.

Tomas Čyvas, Rūta Grigolytė

PR
2009-04-14 11:27:42
O kam dabar lengva?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2009-04-15 07:53:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apsiaukite ir budėkite,kitaip ir jums duos ašarinių dujų ir guminių kulkų,o jūs neturite kam skūstis   ATSAKYTI
sara 2009-04-14 22:18:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
manau kad angelai sargai rekalingi lietuvos saugumui palaikyti ir norint kad ju darbas butu kokybiskas reikia kaip tik didinti algas , o ne mazinti kaip tai yra daroma. kai seimui reikia apsaugos tai gerai, o kai jie skelbia protesta , sumano bausti.   ATSAKYTI
matas 2009-04-14 21:45:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na va... kai seima tai reikia ginti o kai valgyti tai ne... vat prie ko lietuva privede Konservatoriai.. geda jiems....
Balsuosiu per prezidento ir Ep rinkumus uz TT ju kandidatai man priimtinesni...   ATSAKYTI
as 2009-04-14 16:57:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
yra kur taupyti ir be algu mazinimo   ATSAKYTI
Op 2009-04-14 16:53:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, kad yra kur taupyti ir be algu mazinimo... Tegu truputeli pagalvoja pries investuodami pinigus i bereikalingus objektus...   ATSAKYTI
nuomonė 2009-04-14 16:27:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko verta Vyriausybė kuri neranda kalbos su jos politika nepatenkintomis visuomenės grupėmis ?   ATSAKYTI
Macys 2009-04-14 15:00:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad sukrestume vyriausybe ir priverstume ja bent trumpam susimastyti apie realius zmones tai reikia stipraus smugio o ne pasivaiksciojimo basomis... :D :D :D kol kas jie vis dar masto apie save, svo pinigines, banko saskaitas, draugu ir giminaiciu idarbinima, nutiesima kelio iki lovo ir pan. Ir dar apie artejancius rinkimus....
Galima vaikscioti kiek tik basos kojos nesa... nieko tuo nebus pasiekta   ATSAKYTI
to lietuvis 2009-04-14 14:17:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Varyk į savo svajonių viršūnę - Rusiją ir ten greit pamatysi batą ant savo nepatenkinto snukio.   ATSAKYTI
Edvardas 2009-04-14 14:14:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pusę tų "pareigūnų" išvis reikia vyti iš policijos, nes pažiūrėjus į jų pilvus aišku, kad toks ne tik neapgins, bet reiks dar jį ginti. Be to kodėl kiekviena buhalterė, sandėlininkė, personalo darbuotoja ar viešųjų ryšių specialistė turi būti pareigūnė? Ponai pareigūnai, mažiau žviekit, nes gaunat ne pačias mažiausias algas, esat aprengti, einat į pensiją jau sulaukę 45 metų, pensijas gaunat žymiai didesnes nei kiti piliečiai.   ATSAKYTI
lietuvis 2009-04-14 13:48:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Merdinčios vyriausybės premjeras, merdintis Kubilius: "Ar matėte angelą su batais? Aš tai nematau. Jie visi basi"   ATSAKYTI
d2 2009-04-14 13:17:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dar paminekim seimo sales remonta, nauju mersu pirkima ir varganiu 50k bus tik centai. manau kai kubileliai su valinskeliais (o kur burys veltedziu kurie ten isvis nieko neveikia) pres kameras sysposis su melynem paakiuose gal tada susirupins saugumu. o gal paprasciau leist visiems ginkluotis ir policija naikinti? bus laukiniai vakarai, PVM uz ginklu prekyba biudzeta pildys, o kur dar laidojimo verslo aukso amzius busimas. puikus planas sakyciau kaip per 5 minutes   ATSAKYTI
tvarka bus 2009-04-14 12:51:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
palaukit kol i gatves iseis pensininkai, verslininkai ir kiti like LT zmones. Nes jau artejame link sito.   ATSAKYTI
PR 2009-04-14 11:27:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kam dabar lengva?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Antradienio pavakarę paaiškėjo, kad Kėdainiuose nustatytas pirmasis susirgimo COVID-19 atvejis. Jis diagnozuotas 37 metų kėdainietei, kuri, įtariama, užsikrėtė nuo iš užsienio ...
Poliklinika (nuotr. stop kadras)
Seime antradienio vakarą po parlamentarų ginčų ir nesutarimų įstrigo sprendimas mokėti užkrečiamųjų ligų židiniuose dirbantiems medikams didesnius atlyginimus. Medikų ...
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Valdantieji trečiadienį pateikė naują siūlymą didinti koronaviruso židiniuose dirbančių medikų algas. Naują iniciatyvą valstiečių atstovai registravo kitą dieną po to, ...
Ligoninė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
„Blogiausio Lietuvai scenarijaus atveju pagrindinė problema greičiausiai būtų ne dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) aparatai, o deguonis“, – Seimo Sveikatos reikalų komitete ...
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Gal tai ir pasaulinė juokų diena, bet pasauliui grumiantis su mirtinai pavojingo koronaviruso pandemija daugelis vyriausybių trečiadienį perspėja balandžio 1-ąją nejuokauti ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų