Tūkstančiai klaipėdiečių ir aplinkinių rajonų gyventojų, susirinkusių į šeštadienį Klaipėdoje suorganizuotą protesto mitingą, pademonstravo, kad savo nepasitenkinimą valdžia tikrai galima išreikšti taikiai ir be riaušių.

Reaguodamas į tai policijos vadovas Vizgirdas Telyčėnas išreiškė padėką taikiems mitinguotojams ir mitingo organizatoriams, kad jų veiksmai buvo santūrūs ir neperžengė teisėtumo ribų.

O po įvykių Vilniuje ir uostamiestyje „Vakarų ekspreso“ kalbinti klaipėdiečiai parlamentarai švystelėjo keletą akmenų į savo pačių daržą ir pripažino, kad tautai reikia aiškinti, kas ir kodėl daroma, o ne daryti aklai, tarsi atsiribojant nuo „runkelių“, kurie vis viena nieko nesupras.

Radikalų vengė

Pavargę nuo skausmingų ekonominių valdžios eksperimentų šeštadienį tūkstančiai klaipėdiečių išėjo į gatves palaikyti protesto akciją surengusių profsąjungiečių. Atvyko ir kretingiškiai, plungiškiai, žmonės iš kitų Klaipėdos apskrities vietovių.

Tūkstantinė minia protestuotojų, nešinų plakatais su užrašais „Priversim tarnauti valdžią liaudžiai“, „Kubiliau, nežlugdyk smulkaus verslo“, „Stop kainų didinimui“, „Alkanas bibliotekininkas - piktas bibliotekininkas“, „Ne kasos aparatams turguose“, „Sotus alkano neužjaučia“ ir panašiai, 12 valandą nuo senojo turgaus pajudėjo Lietuvininkų aikštės link, kur 13 valandą prasidėjo mitingas.

REKLAMA

Nors baimintasi, kad pakeliui į aikštę žmonės gali pasukti prie miesto valdžios lopšio, eisena tik stabtelėjo ties Liepų gatve ir, atsisukusi savivaldybės pusėn, pašūkavo šūkius, raginančius neskriausti žmonių. Savivaldybę saugojo policija.

Pirmais smuikais eisenoje griežė buvęs miesto Tarybos narys Valentinas Zaborskas, taip pat Justinas Burba, garsiai šūkavę ir skandavę, tačiau profesinių sąjungų atstovai, kurie ir organizavo mitingą, nuo jų laikėsi kiek atokiau.

Susirinkę prie Martyno Mažvydo paminklo protesto akcijos organizatoriai dar kartą paragino žmones savo nepasitenkinimą valdžios reformomis pareikšti oriai, taikai ir nepasiduoti radikaliai nusiteikusių grupių ir asmenų provokacijoms. Esą pastarieji yra suinteresuoti parodyti, kad profsąjungos - tik gauja neprotingų rėksnių.

Skambūs pasisakymai

Į tribūną išėjęs iš sostinės atvykęs Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas ragino žmones daugiau nebesileisti kvailinamiems bei, pasinaudojus Konstitucijos suteikta teise, garsiai pareikšti savo nuomonę apie valdžios reformas.

„Tiems porai šimtų politikų, sėdintiems viename ir kitame Gedimino prospekto gale atrodo, jog jie - patys protingiausi, o tauta - tik pusgalviai, visiški nesusipratėliai. Mums sako dirbkit, bet pinigų negausit, pakentėkit. Bet kaip galima kentėti, kai diržas jau kaklą baigia užveržti. Turime atsikratyti baimės, iš naujo išmokti turėti savo nuomonę“, - kalbėjo profsąjungietis.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė Laima Juknienė susirinkusiai miniai šaukė, kad Lietuvoje tėra viena partija - valdžios, tik su tam tikrais skyriais, kurie esą visi iki vieno yra pamynę šalies Konstituciją ir tarnauja verslo struktūroms.

REKLAMA

„Jie pamiršo, kad valstybės turtas - žmogus“, - kalbėjo ji ir ragino žmones mesti iš galvos penktadienį Seimo pirmininko Arūno Valinsko per televizijos laidą pasakytus žodžius esą žmonės protestais nieko nepasieks.

Visuomeninių organizacijų vardu kalbėjęs Dionyzas Varkalis ragino valdžią atšaukti visus savo „naktinius“ sprendimus ir priimti įstatymą, kuris priverstų bankus 3 metams atidėti įmokas už gyvenamąjį būstą.

„Nebeleiskime, kad žmonės būtų mėtomi į gatvę. Daugiau nešti šito jungo nebegalim. Bankai parklupdė mus ant kelių, tai tegu bankai ir atsako“, - kalbėjo jis.

Akcentuota vienybė

Vyresni protesto akcijos dalyviai teigė nepameną nė vieno atvejo po lemtingosios 1991 metų sausio 13-osios nakties, kai Teatro aikštė buvo sausakimša žmonių, kad Klaipėdos gyventojai būtų taip vieningai susitelkę ir išėję į gatves. Mitingo organizatoriai džiaugėsi, kad lietuviai pagaliau suvokė, jog jie nėra valdžios vergai ir vis daugiau žmonių atsikrato baimės.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Aldona Jašinskienė teigė, kad tik vienybe ir realiais veiksmais žmonės gali priversti valdžią dirbti jų gerovei.

„Neraginame nuversti valdžios, ne personalijos svarbu. Turime priversti šitą valdžią dirbti ne savo, o žmonių labui. Reikia juos už trumpo pavadžio laikyti, o ne paleisti į lankas“, - tokie profsąjungietės žodžiai iššaukė audringą protestavusios minios pritarimą.

Savo skaudulius mitinge vardijo ir bibliotekininkai, guodęsi, kad nors į rankas tegauna 900-1000 litų, jų atlyginimus dar žadama apkarpyti. Pasak bibliotekininkų profsąjungos pirmininkės Violetos Šakinienės, šiuo metu daugumą dirbančiųjų bibliotekose sudaro 70-80 metų amžiaus žmonės, nes jaunimas nenori vien kruopomis misti.

REKLAMA

Mitingo organizatoriai akcentavo, kad daugumos pensininkų ir nemažos dalies dirbančių metinės pajamos yra tokios, koks yra eilinio seimūno mėnesio atlyginimas.

Profsąjugiečiai atkreipė valdžios dėmesį į tai, kad Lietuvoje jau ketvirtis milijono bedarbių, žmonės, nebežinantys, už ką maitins savo vaikus.

Nors mitinguotojų kalbos Lietuvininkų aikštėje darėsi vis karštesnės, apie 13.30 val.vyresni žmonės po truputį ėmė skirstytis - daugelis skundėsi, jog yra šalta, todėl palieka aikštę. Tačiau jų vietą užėmė į aikštę rinkęsis jaunimas. Grupelė jaunuolių ant striukių rankovių ryšėjo žalius raiščius su Gediminaičių stulpais - lygiai tokius pačius, kokius ryšėdavo renginius saugoję žmonės Sąjūdžio laikais. Paklausti, iš kur juos gavo, vaikinai teigė, kad raiščius jiems davė Studentų sąjunga, o užsirišę juos tiesiog norėdami parodyti solidarumą protestuotojų reikalavimams.

Riaušių išvengta

Nors buvo baiminamasi, kad apie porą valandų užtrukusi taiki ir konstruktyvi protesto akcija, kuriuo profesinės sąjungos išreiškė savo nepritarimą Vyriausybės pasirinktoms programos priemonėms, gali išvirsti į sunkiai tramdomas riaušes, tačiau jos metu didesnių viešosios tvarkos pažeidimų nebuvo užfiksuota. Pradžioje akcijos, į eiseną Herkaus Manto gatvėje lydėjusį policijos automobilį buvo paleistas kiaušinis, tačiau pareigūnai ieškoti taip pasielgusio asmens nepuolė.

Mitingas Klaipėdoje, policijos vertinimu, praėjo be incidentų. Uostamiesčio policijos duomenimis, 7 asmenys, ėję į mitingą apsiginklavę akmenimis, buvo sulaikyti nepasiekę mitingo vietos. Į policijos komisariatus pristatyti 32 asmenys, iš jų - 14, kaip įtariama, neblaivūs. Jiems surašyti Administracinių teisės pažeidimų protokolai dėl pasirodymo neblaiviems viešoje vietoje.

REKLAMA

Tuo metu per penktadienio riaušes Vilniuje buvo sulaikytas 151 asmuo, iš jų 54 - neblaivūs. 119 asmenų surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai. 32 asmenys uždaryti į areštinę. Į ligoninę kreipėsi 30 žmonių, kurie teigė nukentėję per neramumus prie Seimo, 4 - stacionarizuoti. Per neramumus apgadinti 3 automobiliai, 2 pakeliamos pertvaros, išdaužti dviejų barų langai. Skelbta, kad preliminarūs nuotoliai siekia 2 mln. litų.

„Policijos vadovas Vizgirdas Telyčėnas dėkoja taikiems mitinguotojams ir mitingo organizatoriams, kad jų veiksmai buvo santūrūs ir neperžengė teisėtumo ribų. Policijos vadovas taip pat dėkoja visiems pareigūnams, užtikrinusiems viešąją tvarką šalyje vykusių mitingų metu“, - rašoma šeštadienį išplatintame Policijos departamento pranešime spaudai.

Mieste protesto akcijos metu budėjo sustiprintos policijos ir viešojo saugumo tarnybos pareigūnų pajėgos - apie 20 tarnybinių automobilių, pasiruošusių galimiems neramumams malšinti stovėjo Lietuvininkų aikštės prieigose, ties „Navalio“ viešbučiu. Dar apie 10 automobilių buvo J. Janonio gatvėje. Pareigūnai šioje gatvėje netgi tikrino praeivių, užsidėjusių ant galvos striukų gobtuvus, dokumentus.

„Sukiršino valdžios arogancija“

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio narys:

Man teko dalyvauti mitinguose ir Vilniuje, ir Klaipėdoje. Sostinėje stebėjau dalį riaušių, uosčiau ir ašarinių dujų. Įvykius vertinu dvejopai - pirmiausiai, tai, kad žmonės drąsiai eina į gatves ir kritikuoja valdžią yra didelis mūsų šalies demokratijos laimėjimas. Tačiau riaušės ir nevaldomas siautėjimas yra negražios tos pačios demokratijos grimasos. Reikia nusiimti kepurę prieš policijos pareigūnus, kurie išties dirbo sunkiai.

REKLAMA

Dabar jau galima pasakyti, kad ir premjeras Andrius Kubilius, ir kiti vadovai pripažįsta savo klaidas. Matyt, nereikėjo tokiomis reformos priemonėmis iki tokio lygio nusiristi. Bus daug kas peržiūrima, keičiama. Pripažįstu, kad dialogo tarp valdžios ir žmonių nebuvo. A. Kubilius į televizijos kameras pasako tik savo nuomonę, net nesuderintą su koalicijos partneriais, frakcija, o žmonės tai priima kaip visos valdžios nuomonę. Tai - kiršinimas. Matome ir Seimo pirmininko Arūno Valinsko aroganciją, kuri tiesiog spindi.

Reikia suprasti, kad valstybėje - dramatiška situacija. Sunku kalbėti nepopuliariomis temomis, tačiau visai nekalbėti - nusikaltimas. Kritikuojančiųjų - daug, o siūlančiųjų receptus - mažai. Na, išvaikykime Seimą, bet kas toliau? Situacija nepasikeis, ta duobė netaps seklesnė. Turėjo visi trys aukščiausi šalies vadovai susėsti ir paaiškinti žmonėms, kas ir kodėl daroma.

„Tai - oponentų provokacija“

Agnė BILOTAITĖ, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai:

Nemačiau mitingų, nes jau penktadienį išvykau į užsienį. Tik skaičiau apie tai. Mano nuomone, tai yra tam tikrų suinteresuotų grupių veikla. Per tokį sunkmetį organizuoti panašias akcijas, besibaigiančias riaušėmis, yra nesuprantama. Juk galima susėsti, pasikalbėti, racionaliai viską išspręsti. Tačiau politiniai oponentai pasinaudojo situacija ir organizavo nevaldomą siautėjimą. Tačiau, žinoma, mitingai - signalas valdžiai, kuri turi suprasti, jog ne viskas gerai. Jei jau žmonės į gatves išeina, būtina kažką keisti.

REKLAMA

„Ar išties siekiama dialogo?“

Evaldas JURKEVIČIUS, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija:

Sausio 17-ąją Klaipėdoje surengtų eitynių ir mitingo organizatoriai savo kalbose ne kartą priekaištavo šalį valdančiai daugumai, jog ši vengia dialogo su tauta. Mano manymu, šių akcijų organizatoriai patys vengia dialogo. Galimybės pasisakyti per mitingą Lietuvininkų aikštėje prašiau, bet žodžio taip ir negavau. Iš tribūnų skelbtos deklaracijos apie demokratiško dialogo būtinybę, pasirodo, buvo nenuoširdžios, o valdžios kritikai patys bijo, jog visuomenė išgirs kitą nuomonę. Tad galima tik dar kartą pasvarstyti, ko siekiama protestais, ar tikrai norima dialogo? Tačiau džiaugiuosi, kad klaipėdiečiai per protesto akciją išliko santūrūs ir ji nevirto riaušėmis.

„Ieško atpirkimo ožių“

Irena ŠIAULIENĖ, socialdemokratų frakcija:

Sprendžiant iš premjero kalbų, valdžia ne labai linkusi prisiimti sau kokią nors atsakomybę, jie viską deleguoja mums, buvusiems valdantiesiems. Dabar visą dėmesį valdžia bando nukreipti į tuos 150 areštuotųjų mitinguotojų, pamiršdama tūkstančius, kurie stovėjo taikiai gatvėse. Reikia ne pulti aiškintis, kas organizavo, ne bandyti ieškoti antraeilių dalykų, o labai ramiai ir rimtai analizuoti padėtį ir paklausti, kodėl žmonės išėjo į gatves. Lietuviai - santūrūs, tad jei jau jie masiškai protestavo, tai yra rimtas signalas. Net ir ramioje Klaipėdoje matėme tūkstantinę minią. Būtina kuo skubiau keisti nelogiškus sprendimus.

www.ve.lt komentarai

KJurgis

Pralaimėjusių rinkimus raudonųjų darbas. Reikalaukim atsakomybės tų, kurie atvedė į krizę, o ne Kubiliaus, kurio reformos dar tik prasideda. O žmonių sujudimas džiugina! Tokios eisenos nebuvo nuo Sąjūdžio laikų. Jei dar ir teisinga kryptimi eitume...

REKLAMA

RK

Žmonės... Dauguma jūsų net neįsivaizduoja, kas bus už pusmečio ir metų... Ir valdžia čia visai ne prie ko. Sodinkit premjeru Kirkilą, Brazauską, ką tik nori. Ši vyriausybė per du mėnesius padarė pakeitimų daugiau nei praėjusi per aštuonerius metus. Tegu ne visi pakeitimai pasiteisins. Bet tai yra viltis, kad kažkas bus geriau.

Dauguma žmonių dabar yra supriešinti su keletu Vyriausybės ir Seimo narių. Akivaizdu, kad tai padaryta tyčia, kad nukreipti dėmesį nuo tų, kurie kalti dėl dabartinės Lietuvos padėties. Jiems paranku nukreipti pyktį nuo savęs, link tų, kurie stengiasi, kad Lietuva netaptų negyvenama teritorija...

Žmonės... pabandykit netikėti niekuo, ką skaitote ir girdite. Ieškokite informacijos šaltinių - įstatymų, statutų, nutarimų. Nekreipkite dėmesio į interpretacijos, nes jos yra demagogiškos ir neteisingos. Mąstykite. Tik taip galėsite išgyventi.

Skurdinimo programa

Kubiliaus antikrizinis planas - tautos skurdinimo programa ir jokia krize jo pateisinti negalima. Krizės metu mokesčiai mažinami. Pavyzdys - Vokietija. Stipri, ekonomiškai išsivysčiusi šalis, kuri krizės metu mokesčius mažina.Nieko panasaus

KGB iš tikrųjų labai uoliai dirba Pabaltijyje, o jiems talkininkauja, arba tiksliau, tarnauja mūsiškiai buvę komunistai, šiandien svarbias pareigas užimantys. Galvojat, kad tai anekdotas? Ne! Tai tikrovė!!!

Tomas

Mitingai mitingams, o valdžią išsirinkom patys, pritarėm jų programai, tai ko dar norime? Jei valdžia keistų savo programą, tada turėtume teisę ją koneveikti. Dabartinė valdžia - ne chameleonai, kad keistų politiką dėl mitinguotojų patriukšmavimo.

REKLAMA

AK

Gaila man Lietuvoje likusių. Ar už tokį gyvenimą mes gynėm Seimo rūmus nuo koloborantų ir buvom apjuosę kituose miestuose savivaldybes savo kūnais. Ar už tokį gyvenimą, kai dabar trečdalis Lietuvos išvykę svetur. Aišku, seimūnam dzin - nėr žmonių, nėr ir problemų. O kai truputis jaunimo grįžo ir pamatę, koks gyvenimas Lietuvoje, sukilo, tai seimūnū pakinkliai drebėti pradėjo, policija dar į tuos žmones šaudyti pradėjo...

Savaitgalio klausimas

Savaitgalį www.ve.lt klausė, ar manote, kad po šalyje vykusių tūkstantinių mitingų pasikeis valdžios vykdoma politika? Dauguma atsakiusiųjų vylėsi, jog situacija po šių protesto akcijų pasikeis.

•    Taip, pasikeis - 94 (19,9 proc.)

•    Tikiuosi, kad pasikeis - 191 (40,4 proc.)

•    Ne, niekas nesikeis - 156 (33 proc.)

•    Man nesvarbu - 32 (6,7 proc.)

ttc
2009-01-19 08:20:13
„Alkanas bibliotekininkas - piktas bibliotekininkas“ :)))

Grėsmingai skamba :) Turbūt nugriautų Seimą tos moteriškės, besvaidydamos į jį sunkius Lietuviškosios Enciklopedijos tomus :))))
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ttc 2009-01-19 08:20:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
„Alkanas bibliotekininkas - piktas bibliotekininkas“ :)))

Grėsmingai skamba :) Turbūt nugriautų Seimą tos moteriškės, besvaidydamos į jį sunkius Lietuviškosios Enciklopedijos tomus :))))   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Panevėžys
Respublikinėje Panevėžio ligoninėje koronavirusas nustatytas dar vienam pacientui, jis gydytas Gastroenterologijos skyriuje. Kaip BNS informavo ligoninės atstovas spaudai ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Kovo 28 dieną Kaune, „Fazer Lietuva“ priklausančioje duonos kepykloje, vienam iš darbuotojų buvo diagnozuotas koronavirusas, rašoma įmonės pranešime.  Įmonė buvo ...
Šventoji Korona (nuotr. stop kadras)
Gal koronaviruso pandemijos kontekste ir skambės kiek ironiškai, tačiau, pasirodo, kad mažai kam žinoma krikščionių kankinė – Šventoji Korona – yra kovos su epidemijomis ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Šeštadienį JAV Ilinojaus valstijoje nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė kūdikis, skelbia BBC. Tai labai retas atvejis, nes koronavirusas daugiau pavojingas seniems ...
Medicininė kaukė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Daugiau kaip 50 Lietuvos bibliotekų šią savaitę pradėjo spausdinti apsauginius skydus medikams, siekiant patenkinti augantį apsaugos priemonių poreikį šalyje plintant ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų