Guoga imasi pažado naujagimių tėvams mokėti po 10 tūkst. eurų, Lazutka tai vadina idiotišku pasiūlymu

Kaip tarė, taip padarė – Seimo narys Antanas Guoga Seime ieško paramos savo žadėtam įstatymui, kuriuo už kiekvieną gimusį vaiką Lietuvoje šeimai būtų mokama po 10 tūkst. eurų. Savo ruožtu ekonomikos profesorius Romas Lazutka A. Guogos idėją tiesiai šviesiai vadina idiotiška.

Antanas Guoga (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Dar lapkritį Darbo partijos frakcijos narys A. Guoga piktinosi neišgirdęs konkrečių premjerės Ingridos Šimonytės pasiūlymų, kaip Vyriausybė planuoja skatinti gimstamumą Lietuvoje. Tąkart jis pats viešai teigė, kad kiekviena vaiko sulakusi šeima turėtų gauti po 10 tūkst. eurų. Jo skaičiavimu, tai Lietuvai kainuotų po 300–400 mln. eurų per metus.

„[Tai] niekas, palyginti su tuo, kaip svarbu išsaugoti valstybę ir didinti mūsų žmonių skaičių“, – idėją komentavo A. Guoga.

Renka parašus

Ir štai dabar A. Guogos idėja jau nugulė ant popieriaus – Seimo nario kabinetas patvirtino, kad projektas yra parengtas, tačiau dar neregistruotas. 

„Parengtas, dabar renkami parašai“, – tv3.lt sakė A. Guogos padėjėja.

Pats A. Guoga trečiadienio rytą telefonu nebuvo pasiekiamas, tačiau apie savo idėją daugiau pasisakė viešai. Nors jis tvirtina, kad projektas jau užregistruotas, tai nėra tiesa.

„Gavau paramą iš visos Darbo partijos frakcijos. Šiandien projektą užregistravome, kad visi Seimo nariai galėtų jį svarstyti. <...> Įstatymu numatėme kiekvienam gimusiam vaikui skirti vienkartinę 10 000 eurų išmoką. 

Argumentai, kad nėra biudžete pinigų, man negalioja. Tokiems svarbiausiems tikslams privalome juos surasti. Gimusiems vaikams pinigai galėtų būti mokami iš akcizo įplaukų, kurios yra gaunamos už parduotą alkoholį ir tabaką, taip pat daugiau surenkant iš šešėlinės ekonomikos“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė A. Guoga.

<a class='top500' href='/top500/antanas-guoga' target='_blank'><a class='top500' href='/top500/antanas-guoga' target='_blank'><a class='top500' href='/top500/antanas-guoga' target='_blank'><a class='top500' href='/top500/antanas-guoga' target='_blank'>Antanas Guoga</a></a></a></a>

Įrodymų, kad augtų gimstamumas, nėra

2019 m. Lietuvoje gimė 27 393 vaikai. Tai reikštų, kad kasmet Lietuvos biudžetui tokios išmokos už gimstamumą atsieitų beveik 274 mln. eurų.

REKLAMA

Vilniaus universiteto ekonomikos profesorius Romas Lazutka sako, kad net neverta svarstyti, ar Lietuva būtų pajėgi kasmet skirti tokias išmokas, nes pasiūlymas, jo teigimu, tiesiog idiotiškas.

„Jis turi įrodyti, ar [išmokos] paskatins gimstamumą ir kas iš to paskatinimo bus. Jis neturi įrodymų, kad tokių pinigų mokėjimas paskatins kokį nors gimstamumą. Kita vertus, kas iš to, kad paskatins gimstamumą, kad pagimdys vaikus išvažiuos, emigruos, kai čia nesugebės išgyventi? <...>

Moteris nėra vaikų gamykla, kad kaip gamykloje – sumokėjai tam tikrą sumą ir tau pagamino tam tikrą prekę. Tai tiesiog kvailas siūlymas, idiotiškas. Guoga tegul užsiima savais darbais ir nejuokina pasaulio“, – tv3.lt kalbėjo R. Lazutka.

Romas Lazutka

Jis akcentuoja, kad net šiuo metu tėvams skiriamos 60 eurų vaiko pinigų išmokos neskatina gimstamumo, nes nėra tam skirtos.

„Jie mokami ne tam, kad padidėtų gimstamumas. Jie mokami tam, kad šeimos, kurios turi vaikų, galėtų padengti bent dalį išlaidų su visuomenės pagalba. <...> Kad vaiko pinigai didintų gimstamumą, niekas nėra įrodęs. Vokietijoje gimstamumas yra labai menkas, o vaiko pinigai yra didesni“, – pastebėjo R. Lazutka.

Šiuo metu už kiekvieną gimusį vaiką tėvams Lietuvoje mokama vienkartinė 429 eurų išmoka.


Rašyti komentarą...
V
Vardas
2020-12-16 12:14:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Absurdas! Visos pašalpinės ir gimdys tik tam, kad pasiimtų tuos 10K. O vaikai į vaikų namus keliaus
Atsakyti
-7

T
Tegul
2020-12-16 12:07:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Guoda moka iš savo sąskaitos.
Atsakyti
-4

B
Bitė
2020-12-16 12:11:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Guoga tikrai idiotišką oasiūlymą teikia!
Atsakyti
-11

SKAITYTI KOMENTARUS (104)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų