Įvertino rinkimus Baltarusijoje: Lukašenka juokiasi iš juo patikėjusių Vakarų

Baltarusijos opozicijos atstovai tvirtina, kad prezidento rinkimų rezultatai šalyje buvo suklastoti, tad 26 metus šalį valdantis Aleksandras Lukašenka privalo sustabdyti smurto protrūkį šalies miestų gatvėse ir pasitraukti. Lietuvos politikai tikina, kad iliuzija apie A. Lukašenkos demokratėjimą bliuško ir į įvykius mūsų šalies kaimynystėje turi sureaguoti visa tarptautinė bendruomenė.

Spaudos konferencija apie padėtį Baltarusijoje (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
18

Pirmadienį konservatoriai paragino Europos Sąjungą įvesti sankcijas Baltarusijos valdžios atstovams, pareikalauti naujų laisvų prezidento rinkimų, o iki to laiko nutraukti bet kokią finansinę paramą Baltarusijos valdžiai.

Tokią poziciją Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir sąrašo Seimo rinkimuose lyderė Ingrida Šimonytė išdėstė laiške dešinės pakraipos politines jėgas vienijančiai Europos liaudies partijai.

Spaudos konferencija apie padėtį Baltarusijoje:

Rinkimai suklastoti, kvies tarptautinę bendruomenę taikyti sankcijas Lukašenkai

Seimo narys Emanuelis Zingeris teigė, kad Aleksandras Lukašenka sekmadienį triuškinamai pralaimėjo prezidento rinkimus, o su suklastota pergale jį pasveikino tik Rusijos lyderis Vladimiras Putinas ir Kinijos komunistų partija.

(18 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Spaudos konferencija apie padėtį Baltarusijoje

„Visa vaidyba, pono Lukašenkos, kad jis nori į Vakarus, žlugo. Šitas žmogus imitavo draugystę Vakarams. <…> Labai apgailestauju, kad kai kurios valstybės pasidavė šitai imitacijai. <...> Mes matome, kaip jis dabar tyliai juokiasi iš tų šalių, kurios pasidavė jo vaidybai“, – kalbėjo E. Zingeris.

REKLAMA

Emanuelio Zingerio spaudos konferencija

Politiko teigimu, reikėtų sekti Latvijos prezidento pavyzdžiu, kuris pareiškė, kad turi būti pradėtas tarptautinis tyrimas dėl falsifikuojamų rinkimų Baltarusijoje. Baltarusijos opozicinio pilietinio sambūrio „Mūsų namai“ vadovės Olga Karač teigimu, per 26 A. Lukašenkos vadovavimo metus šalyje buvo surengti 22 rinkimai ir referendumai, kurių rezultatai buvo suklastoti.

„Mes turime sovietinio tipo diktatūrą, kuri liudija savo ryšį su Sovietų Sąjunga, kuri iš esmės paneigia baltarusių tautos teisę į baltarusių kalbą, baltarusių mokyklas. <...> Mes iš esmės turime prieiti prie supratimo, kad mes turime du dalykus: stiprinti Europos Sąjungos ir NATO interesus ties šita siena ir antras – ištiest ranką baltarusių opozicijai“, – tvirtino E. Zingeris.

Politiko nuomone, Lietuva turi sukurti humanitarinį koridorių baltarusių opozicijos atstovams patekti į Europos Sąjungą ir būti saugiems, suteikti politinį ir diplomatinį prieglobstį šiems žmonėms.

„Prižadu, kad Seimas priims reikalingus nutarimus ir mes kviesime imtis sankcijų pono Lukašenkos atžvilgiu“, – tvirtino konservatorius.

Opozicijos atstovai: Lukašenka turi pasitraukti

O. Karač teigimu, rinkimų kampanijos metu Baltarusijos valdžia vykdė neįtikėtino brutalumo represijas prieš pagrindinių miestų aikštėse susirinkusius aktyvistus, žmogaus teisių gynėjus, žurnalistus. Opozicijos atstovės teigimu, daugiau nei pusantro tūkstančio žmonių buvo sulaikyta prezidento rinkimų kampanijos metu.

„Vakar buvo masiškai falsifikuojami prezidento rinkimų rezultatai visoje šalyje. Pavyzdžiui, apie 15 val. sekmadienį baigėsi balsavimo biuleteniai, nes tiek daug žmonių norėjo balsuoti, kad Vyriausybė tam nebuvo pasiruošusi“, – pasakojo O. Karač.

REKLAMA

Emanuelio Zingerio spaudos konferencija

Jos tvirtinimu, opozicija turi vaizdo medžiagos, kaip rinkimų komisijų nariai bando sufabrikuoti rinkimų rezultatus, pabėgti su balsavimo biuleteniais. O. Karač pasakojo, kad daugelis žmonių buvo raginami balsuoti iš anksto. Opozicijos atstovės teigimu, įmonių vadovai šantažuodavo darbuotojus, kad, jei jie nenueis balsuoti, bus atleisti iš darbo.

Pasak O. Karač, pirmą kartą Baltarusijoje ne tik Minske, bet ir mažesniuose miestuose ir miesteliuose baltarusiai išėjo į gatves nepritardami skelbiamiems rinkimų rezultatams, kurie įtvirtino eilinę A. Lukašenkos pergalę.

„Žmonės bandė parodyti, kad jie pasisako prieš viską, kas vyksta Baltarusijoje. Brutaliai buvo sustabdyti taikūs protestuotojai, ypač Minske, <...> Vyriausybė naudojo įvairias priemones, ginklus, yra nemažai nukentėjusiųjų, vienas ar du žmonės buvo nužudyti. Dar turime patikrinti šią informaciją, nes nėra visiškai aišku, tačiau turime pakankamai vaizdo medžiagos iš žmonių, kad galėtume pasakyti, kad nemažai žmonių iš tikrųjų buvo rimtai sutraumuoti“, – pasakojo O. Karač.

Opozicijos atstovė teigė, kad policija naudojo plastikines kulkas, pareigūnai lazdomis daužė protestuotojus. Jos tvirtinimu, oficiali Baltarusijos valdžios pozicija – aukų nėra.

„Protestai tęsis ir toliau, gal jie nebus tokie centralizuoti“, – teigė baltarusių opozicijos atstovė.

Spaudos konferencija apie padėtį Baltarusijoje

Anot O. Kačak, praėjusią naktį sulaikyta apie 141 asmenų, 150 aktyvistų buvo sulaikyta prieš tai, visgi, jos teigimu, skaičiai gali būti ir didesni.

REKLAMA

O. Kačak pasakojo, kad rinkimus pralaimėję opozicijos kandidatai pirmadienį surengė spaudos konferenciją ir kreipėsi į A. Lukašenką, prašydami sustabdyti smurto protrūkį šalyje.

„Jei kas nori pradėti dialogą su Lukašenka, tai dažniausiai po tokių dialogų tik padaugėdavo smurto. Jei iš tikrųjų norime sustabdyti kraują ir smurtą, turime ieškoti kito sprendimo. Lukašenka turi palikti savo postą, akivaizdu, kad jis jį prarado per rinkimus“, – įsitikinusi O. Kačak.

Pasak jos, pagrindinė opozicijos kandidatė Svetlana Tichanovskaja pabrėžė, kad nepalaiko sąjungos su Rusija.

„Daugiau kaip 50 proc. baltarusių norėtų grįžti į Europos šeimą, kur laikomasi žmogaus teisių, o ne būti sąjungos su Rusijos dalimi. Svetlana Tichanovckaja tai gana aiškiai pasakė ir Europos Sąjunga turi įsiklausyti šio balso“, – įsitikinusi O. Kačak.

Stebėti rinkimų neleido niekam

Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos „Zubr“ atstovas Pavelas Marynichas pasakojo, kad jo organizacija rinko medžiagą prezidento rinkimų kampanijos metu.

P. Marynicho teigimu, nė vienam rinkimų stebėtojui nebuvo leidžiama iš tikrųjų stebėti rinkimų, o tarptautinių organizacijų stebėtojai net nebuvo įleisti į šalį.

Pasak jo, Baltarusijos prokuratūra iškelė bylas visoms opozicinėms organizacijoms, kurios bandė stebėti rinkimų procesą.

„Kaip mes galime pasitikėti tais rinkimais, jei mums net nebuvo leista jų stebėti. Mūsų surinkti duomenys bus kaip įrodymai“, – pasakojo „Zubr“ atstovas.

Emanuelio Zingerio spaudos konferencija

Pasak P. Marynicho, opozicijos atstovai yra pasiruošę suteikti tarptautinėms institucijoms visus surinktus duomenis ir informaciją, kurie patvirtina, kad rinkimai buvo suklastoti. Opozicijos atstovo teigimu, kiekvienas opozicijos atstovų kaltinimas valdžiai dėl klastojamų rinkimų bus patvirtintas tai įrodančiais dokumentais.

REKLAMA

Konservatorius Žygimantas Pavilionis siūlė Baltarusijoje esantiems diplomatams išeiti į gatves, fiksuoti ir perduoti vaizdus iš įvykių Baltarusijoje.

„Mes turime stoti greta su Baltarusijos žmonėmis. Kartais tokios diplomatinės pastangos pavyksta sustabdyti žiaurumus. Mes turime parodyti savo solidarumą, parodyti, kad mes gerbiame jų pasirinkimą“, – kalbėjo Seimo narys.

Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos paskelbti preliminarūs duomenys rodo, kad ilgametis šalies lyderis A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją, per sekmadienį vykusius prezidento rinkimus gavęs 80,236 proc. balsų.

„Politika turi būti viena – žmonės“, – lankydamasis valstybinėje biotechnologijų įmonėje sakė A. Lukašenka, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra BelTA.

A. Lukašenka vėliau pirmadienį pareiškė, kad opozicijos protestuotojai yra „avys“, kontroliuojamos iš tokių šalių kaip Rusija, Ukraina, Lenkija, Čekija ir Jungtinė Karalystė.

Autoritarinis lyderis pažadėjo neleisiantis „sudraskyti“ šalies.

A. Lukašenka atmetė savo pagrindinės varžovės Svetlanos Tichanovskajos anksčiau pirmadienį išsakytą pareiškimą, kad ji laiko save rinkimų nugalėtoja ir kad valdžia turėtų būti perduota opozicijai.

„Tai reiškia, kad Lukašenka, esantis valdžios vertikalės viršuje, vadovaujantis valstybėje, [surinkęs] 80 proc. balsų, savanoriškai turi atiduoti jiems valdžią“, – ironizavo jis.

„Šios komandos eina iš ten [užsienio]", – pridūrė jis.

Po rinkimų Baltarusijos sostinėje ir virtinėje kitų miestų milicija naktį susirėmė su demonstrantais, protestavusiais prieš nedemokratinius rinkimus. Žmogaus teisių gynėjai praneša, kad per susirėmimus Minske ir kituose miestuose nukentėjo dešimtys protestuotojų, taip pat skelbiama apie vieno žmogaus žūtį.


Rašyti komentarą...
K
Kgb
2020-08-10 23:35:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Būtumėm davę tokia valdžia grybauskaitei ji tiktai nebūtu atsisakius toliau valdyti. Taigi gautusi puiki trijulė putinas, lukošenko, grybauskaitė. Nes visi iš vieno molio.
Atsakyti
0

Z
Zenonas
2020-08-12 09:35:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
PATS DIDŽIAUSIAS STUOBRYS JEIGU ŽMOGŲ LAIKO GYVULIU IR VADINA AVIMIS IR KITI JO IŠSIREIŠKIMAI , SMURTAS DAUŽYMAS PROTESTUOTOJŲ IR KITOS LUKOŠENKO NIEKŠYBĖS , BET ATRODO , KAD DIEVULIS JĮ SUTVARKYS TAIP ,KAD PATIKĖKITE NEBUS PER MAŽAI , JIS ANT ŽMONIŲ AŠARŲ NETURĖS RAMYBĖS NEI DIENĄ NEI NAKTĮ KOL GALĄ GAUS AR KAS JĮ NUDOBS.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų