Rudenį laukiama antra COVID-19 banga: greitieji testai būtų išsigelbėjimas, tačiau ministerija to nesvarsto

Įsibėgėjus koronaviruso pandemijai sveikatos priežiūros specialistai su nerimu laukia rudens, kada ne tik tikimasi antros COVID-19 bangos, bet ir kitų kvėpavimo infekcijų spartesnio plitimo. Neatsitiktinai kai kurios šalys jau dabar skuba įsigyti specialių greitųjų testų, kurie vos per 1,5 valandos gali padėti atskirti žmogus serga koronavirusu ar gripu. Vis dėlto apie tokią galimybę mūsų šalyje nėra svarstoma. 

darbas ligoninėje (nuotr. Organizatorių)

Nors specialistai ir nesutaria, ar dabartinį Covid-19 atvejų šuolį šalyje jau reikėtų laikyti antra pandemijos banga, tačiau aišku viena, kad atvėsus orams koronaviruso ir kitų kvėpavimo takų infekcijų diagnostika gali tapti nemenka našta sveikatos sistemai.

Štai Jungtinė Karalystė paskelbė, kad Covid-19 ir gripą padedantys atskirti greitieji testai gydymo įstaigas pasieks jau kitą savaitę. Kada jie galėtų būti prieinami ir pas mus, kol kas nėra aišku.

Paklausta apie tokių testų reikiamybę ir efektyvumą VU Gyvybės mokslų instituto mokslininkė imunologė prof. Aurelija Žvirblienė patvirtino, kad medikų bendruomenė šiuo klausimu yra vieninga.

„Dar vasaros pradžioje medikų darbo grupėje buvo svarstoma, kaip pasiruošti koronaviruso pandemijai rudenį. Tuo metu specialistai vieningai pabrėžė tokių greitųjų testų svarbumą, tačiau nežinau, ką ministerija konkrečiai dėl to yra nusprendusi“, – sakė pašnekovė.

Daugiau apie galimą karantino įvedimą rudenį žiūrėkite:

Kuo skiriasi nuo dabartinių Covid-19 testų

Mokslininkė pabrėžė, kad šie viruso nustatymo greitieji testai nuo dabar naudojamų greitųjų serologinių Covid-19 testų skiriasi iš esmės.

REKLAMA

„Serologiniai greitieji testai parodo antikūnus, bet tai nėra rodiklis, kuris parodytų dabar esančią aktyvią infekciją. Antigenų nustatymo testai nustato patį virusą ir rodo esančią infekciją“, – sakė A. Žvirblienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad greitieji testai būna labai įvairių formatų: „Pasaulyje yra nemažai gamintojų ir yra tokių šiuolaikinių testų, kurie iš vieno mėginio nustato skirtingų virusų antigenus.“ 

Tačiau, kaip pabrėžė profesorė, labai svarbus yra jų patikimumo klausimas ir specifiškumas, kad nustatytų būtent tą infekciją ir jokią kitą. 

Profesorė Aurelija Žvirblienė

„Kitas svarbus rodiklis – jautrumas, kad būtų „pagaunamas“ kuo mažesnis virusų kiekis. Testai gali nustatyti tiek viruso baltymus, tiek jo genetinę medžiagą. Iš tų gamintojų, su kuriais mes bendraujame kaip mokslininkai, yra viena Suomijos kompanija, kuri gamina greituosius virusų nustatymo testus ir žinau, kaip jie veikia. 

Atliekant tokį testą yra naudojami antikūnai prieš konkrečius virusus ir jų pagalba nustatomi konkrečių virusų antigenai, tam tikras virusinis baltymas. Ir šiuo atveju minėtasis specifiškumas yra gana aukštas, tie testai neklysta – jeigu yra gripas, jis ir nustatomas, jei SARS virusas, nustato jį. 

Kiti gamintojai naudoja kitokius metodus ir kitokią įrangą, bet irgi siekia kuo didesnio jautrumo ir specifiškumo, kitaip iš testo būtų mažai naudos“, – aiškino imunologė.

Atsakymas – ir per 15 minučių

A. Žvirblienė priminė, kad dabar laboratorijose yra naudojami molekuliniai testai, kurie padaugina viruso genetinę medžiagą, o tai yra gana sudėtingas ir kelias valandas užtrunkantis testas, reikalaujantis specialios įrangos ir kvalifikacijos.

REKLAMA

„Juk kai atvyksta pacientas su atitinkamais simptomais, visada yra klausimas, kur jį guldyti – į Covid-19 ar kitą skyrių. O panaudojus greitąjį testą, priklausomai nuo testo formato ir jautrumo, tą būtų galima žinoti nuo 15 minučių iki 1–1,5 val. 

Todėl tokio testo priėmimo skyriuose, poliklinikose turėjimas leistų ne tik taupyti laiką, bet ir kuo greičiau žmogui suteikti reikiamą pagalbą“, – sakė mokslininkė.

Koronavirusas

Kartu ji pabrėžė, kad būtų idealu, jei šie testai būtų daugybiniai ir leistų nustatyti ne tik gripą ir Covid-19, bet ir kitus kvėpavimo takų virusus. 

„Aišku, gal jie būtų kiek brangesni. Bet tai būtų svarbu kalbant apie vaikus, kurie itin dažnai serga įvairiomis kvėpavimo takų infekcijomis“, – sakė ji. 

Mokslininkė taip pat atkreipė dėmesį, kad jei būtų nuspręsta įsigyti tokių testų, nevertėtų jų pirkti vieno gamintojo:  

„Bėda ta, kad testų specifiškumas ir jautrumas neretai įvertinamas tik per praktiką, todėl būtų naudinga įsigyti bent kelių gamintojų testus, kuriuos būtų galima patikrinti.“

Apie tokių testų įsigijimo galimybė Sveikatos apsaugos ministerija atsakė šiuo metu nesvarstanti.  


Rašyti komentarą...
R
Roma
2020-08-05 12:24:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam jus meluojat koks issigelbejimas. Baikit pus burbulus yra lietuviu gyvenanciu ir Amerikoj sake taip nera baisu kai jus visi piesiat nes jus kitas visas ligas nurasot koronai
Atsakyti
-6

M
M
2020-08-05 12:34:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bus kaip bus, ką jau čia bepadarysi,nuo likimo nepabegsi.Tik jau nebebauginkit žmonių su tuom koronovirusu, prašau.
Atsakyti
-6

V
Vida
2020-08-05 14:49:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kokia dar antra ? Dar is pirmos neissikapstem
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (21)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų