Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai įspėja: dabartinėmis sušvelninto karantino sąlygomis turime būti itin atidūs, atsakingi, rūpintis vieni kitais ir toliau išlaikyti fizinį atstumą, nes vėl pasirodė atvežtinių atvejų, nepavyksta pilnai sustabdyti viruso plitimo nustatytuose židiniuose. Jei nesisaugosime ir nustosime laikytis saugumo rekomendacijų, kovos su virusu pabaiga kelsis į vasaros antrą pusę.

Diena Vilniuje (nuotr. Fotodiena)

Diena Vilniuje (nuotr. Fotodiena)

Prieš trejetą savaičių VDU sukurto matematinio COVID-19 modelio prognozės rodė, kad laikantis nors ir sušvelninto karantino sąlygų gegužės pabaigoje turėjome priartėti prie minimalaus nustatytų užsikrėtimo atvejų per parą. Paskutinėmis gegužės ir pirmomis birželio dienomis jau galėjome sulaukti džiugios žinios, kai per parą nebūtų nustatyta nei vieno naujo atvejo. Tokio pandemijos eigos scenarijaus tikėjomės prieš didesnius karantino reikalavimų sušvelninimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Mokslininkų prognozės koronavirusui (nuotr. VDU)

Mokslininkų prognozės koronavirusui (nuotr. VDU)

Gegužės pradžia nieko netikėto nepranašavo. Kaip ir buvo prognozuota, atliekant po keletą tūkstančių testų per parą, teigiamų atvejų skaičius pradėjo pamažu leistis į apačią. Per pirmą gegužės savaitę vidutinis paros atvejų skaičius siekė 5–6, gegužės 7 dieną netgi buvo užfiksuotas mažiausio atvejų skaičiaus rekordas. Tą parą buvo nustatyti tik trys teigiami COVID-19 testo atvejai. Pokyčiai prasidėjo netikėtai, kai gegužės 9 d. nustatytųjų atvejų skaičius šoktelėjo iki 35.

REKLAMA

Ir nors didžioji dalis atvejų buvo fiksuoti taip vadinamuose viruso židiniuose – 15 atvejų Antavilių globos namuose ir 10 atvejų Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje – nustojo mažėti ir kitų, tiesiogiai nesusijusių su židiniais atvejų skaičius. Štai gegužės mėnesio užfiksuotų atvejų grafikas.

„Dažnai Lietuvoje džiaugiamasi, kad nustatytų atvejų kreivė yra plokščia. Jeigu turima galvoje, kad ta kreivė yra daugiau ar mažiau lygiagreti x ašiai, t. y. iš esmės nei kyla, nei leidžiasi, tuomet džiaugtis nėra kuo. Pandemijos viduryje nedidėjantis nustatytų atvejų skaičius tikrai galėjo mus džiuginti, tačiau dabar ta kreivė jau turėtų leistis žemyn. Jos balansavimas apie tą patį nustatytų per parą atvejų skaičių rodo, kad viruso atsitraukimas sustojo.

Aišku, situaciją pagerina tai, kad didesnė nustatytųjų atvejų dalis tenka lokalizuotiems viruso židiniams, tačiau židinių skaičius nemažėja ir nėra visiškos garantijos, kad, pavyzdžiui užsikrėtę darbuotojai patys to dar nežinodami neužkrės kitų, esančių už židinio ribų, o nustatyti visus turėtus kontaktus nėra taip paprasta“, – teigia tikimybinį imitacinį modelį sukūrusios mokslininkų grupės vadovas VDU Informatikos fakulteto Matematikos ir statistikos katedros profesorius Juozas Augutis.

Atsiveriant valstybių sienoms prasideda ir žmonių tarptautinis judėjimas. Deja, kartu atsinaujina ir įvežtinių užsikrėtimo atvejų grėsmė. Pirmuosius tokius atvejus Lietuvoje jau skaičiuojame. Tačiau didesnis nerimas kyla dėl kovos su pandemija šalies viduje.

REKLAMA

Pasak profesoriaus, suprantamas ir pagrįstas noras, pirmiausia paslaugų verslo, kuo greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimą. Kad ir kokie kūrybingi bebūtume, pilnavertiškai pakeisti gyvenimą, verslą ar kūrybą vien tik nuotoliniu būdu neįmanoma, jau nekalbant apie milžiniškus valstybės patiriamus ekonominius nuostolius.

Artėja vasara, poilsio, kultūrinių renginių, mokslo metų pabaigos ir kitų švenčių laikotarpis. „Per tuos kelis viruso apgulties mėnesius visi įpratome girdėti kasdienes naujų užsikrėtimų ir net mirčių suvestines, nebereaguojame į tai taip jautriai kaip anksčiau. Vis dažniau susitinkame, vis dažniau užsukame į darbovietes, vis dažniau pamirštame užsidėti veido kaukę ar pirštines, ir kartais užbėgame į priekį po truputį laisvėjantiems karantino reikalavimams.

Tiesa, kai kur matome ir didesnį atsargumą, bendruomenių rūpestį dėl savo narių saugumo. Pavyzdžiui, švietimo įstaigos, nors ir turėdamos leidimą sugrįžti prie kontaktinio darbo formų, labai rimtai vertino ir svarstė tokias galimybes. Didžioji jų dalis vis tik apsisprendė nerizikuoti ir mokslo metus užbaigti nuotoliniu būdu,“ – pasakoja J. Augutis.

Ar pagrįstas toks atsargumas? Dabar jau dauguma žino, kad pandemijos eigos pobūdį iš esmės lemia ligos pernašos koeficientas R0. Jis parodo, kiek viruso nešiotojas per ligos laikotarpį vidutiniškai gali užkrėsti kitų žmonių. Jeigu šis rodiklis mažesnis už vienetą, užsikrėtimų skaičius laikui bėgant mažėja. Tačiau rodikliui pakilus virš vieneto, prasideda labai spartus užsikrėtimų skaičiaus didėjimas. Tokią situaciją stebėjome kovo mėnesį.

REKLAMA

Kaip teigia prof. Juozas Augutis, rodiklio R0 reikšmė priklauso nuo daugelio aplinkybių – kai kurios iš jų nesusijusios su mūsų veikla, tačiau viena svarbiausių priemonių, kuri sustabdo jo augimą, yra karantinas, tiksliau sakant – griežtas karantino sąlygų laikymasis. Prieš karantino įvedimą Lietuvoje viruso pernašos koeficientas R0 svyravo tarp 3–5.

Kovo viduryje, pradėjus didinti testavimų apimtis, pasimatė ir šio koeficiento galia. Užsikrėtimų skaičius nuo keleto atvejų per parą labai greitai pakilo iki 50–60 atvejų. Įvestas pakankamai griežtas karantinas ir visuomenės sąmoningumas davė savo vaisius. Maždaug po mėnesio užsikrėtimo atvejų skaičius sumažėjo dvigubai, ir, nežiūrint į tai, kad balandžio antroje pusėje buvo padaryti nedideli karantino sušvelninimai, nustatomų užsikrėtimo atvejų skaičius toliau mažėjo.

Taigi mažėjo ir koeficiento R0 reikšmė. Balandžio pabaigoje, gegužės pradžioje ši reikšmė, atsižvelgiant į nustatomų užsikrėtimo atvejų skaičių, buvo apie 0,3–0,4. Deja, kaip jau buvo minėta, apie gegužės vidurį mažėjimas sustojo, ir naujų užsikrėtimų skaičius ėmė svyruoti apie 10–12 atvejų per parą. Netgi atmetus susirgimus pačiuose židiniuose, palikus 5–6 atvejus per parą, jau nebeturime mažėjimo tendencijos. Įvedus į modelį nustatytų atvejų skaičius, nesunkiai galime nustatyti, kokia koeficiento R0 reikšmė atitinka paskutinės savaitės situaciją.

„Tokios padėties, kokia susiklostė Lietuvoje paskutinę savaitę, modeliavimui koeficiento R0 reikšmė turėjo pakilti iki 0,7–0,8. Tai jau signalas, kad pradedame artėti prie vieneto zonos. Didėjant koeficientui pandemijos pabaiga keliasi į priekį, t.y. liepos – rugpjūčio mėnesį,“ – įspėja mokslininkas.

REKLAMA

Mokslininkų prognozės koronavirusui (nuotr. VDU)

Mokslininkų prognozės koronavirusui (nuotr. VDU)

Jis atkreipia dėmesį, kad karantino sąlygų švelnėjimas yra neišvengiamas, ir daugiau atsakomybės suvaldant pandemiją guls ant mūsų visų pečių. Vis dažniau patys turėsime nuspręsti, kaip mums elgtis, kaip saugoti save ir aplinkinius. Negalime pamiršti, kad virusas nevienodai pavojingas skirtingiems žmonėms, todėl kiekvienas mūsų veiksmas turi būti vertinamas per bendruomeninį interesą. Tikimasi, kad kažkada žmonija su vakcina ar be jos įgis kolektyvinį imunitetą. Kol jo neturime, pandemijai pasipriešinti galime tik kolektyvinėmis pastangomis.

Jonė
2020-05-27 09:59:05
Jeigu vykdysite nusikalstamą veiklą, ta liga tariama tęsis dar ilgai. Jau tapo dėsnis. Jeigu toje istaigoje pratestuojama daugiau žmonių, tai po kiek laiko joje susirgimų šuolis. Tai daroma dirbtinai arba naudojami užkrečiami testai. Tai pastebimas juodas darbas jau du mėnesius. Sveiko proto žmogus į nusikalstamą veiklą neįsitrauks net už pinigus. Vykdote nusikalstamos organizacijos PSO veiklą sąžiningai. Nei vienas žmogus nesirgo - karantinas. Vaistai gydyti koronai yra. Lietuva jų nenaudoja. Reikia mirčių skaičiaus. Lietuvos planas nuvo 200 mirusių. Jau visiems aišku, kad tai tęsis tol, kol šį skaičių pasieksite. Apie savo reputaciją bent pagalvokite, jei į žmogų jums nusispjauti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kauniete 2020-05-27 15:27:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal atsakysit kiek parvykusiu save karantinavo? Gal jiems itaisykit programekes ir sekit?Ar cia mes gyvenantys pusdurniai tik laikysimes kol isties susirgsim? Atsidare sienos,pilnos gatves be jokio karantino skraidanciu atvykeliu ir dar parvyksta. Kas juos suziures. Nuimkim viska ir kas bus tas bus,nes susargdinsim savus zmones. Samoningas ir taip saugosis   ATSAKYTI
2020-05-27 13:27:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip mes laikykimes atstumu, saugokimes...o iš kitų šalių išvestiniai atvejai, tai gal Seimui reikia galvoti kodėl atsirado naujų išvestinių atveju .   ATSAKYTI
Kodėl 2020-05-27 12:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Štai kodėl reikalingas karantinas... Pasiskaitykit naivuoliai ir ,,ekspertai,,,
Литва и Беларусь подписали соглашение по БелАЭС .В понедельник, 25 мая, случилось то, что казалось невозможным – государственная инспекция по безопасности атомной энергии Литвы (VATESI) подписала двустороннее межведомственное соглашение с МЧС Беларуси о раннем оповещении обо всех ядерных инцидентах и авариях.   ATSAKYTI
Aiškiaregis 2020-05-27 11:05:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Išvada: visa šita Karbauskio, Verygos ir kažkokio lizinginio chebrytė yra susinteresuota tęsti karantiną, o tai , jų nuomone, padės jiems rezultatyviai dalyvauti rinkimuose. O gal ir gerai būtų, kad jie ir toliau ,,vairuotų" dvasiškai ir finansiškai nualintą Lietuvą. Tada pamatytų ir tie juos dievinantys rednekai ir liumpenai ko jie verti...   ATSAKYTI
Durnaregiui 2020-05-27 11:41:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dvasiskai ir finansiskai nualinta Lietuva vairavo 30m. fasistai konservai su vagio ir prostitutes ideologija. Liumpenai dar iskratys ju kisenes ir taip atstatys Lietuvos ekonomika ir supuvusia morale.  
TO NEREGIUI 2020-05-27 22:41:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
jei vaidenasi, tai reikia žegnotis. Kartais padeda. Nepatinka apsaugos priemonės ? - čiuožk į Švediją, Bulbandiją, ten galėsi sirgti  
Vilnietė 2020-05-27 10:50:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pagal mokslininkų spėjimus turėjo pusė Lietuvos išlieti,toliau gąsdina.Sėkmės   ATSAKYTI
Petras 2020-05-27 10:36:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pandemija tesis kol zmones neprades badauti.
Rusijoje virusas pradejo mazeti , kai zmones pradejo reiksti pretenzijas valdziai.   ATSAKYTI
Juozas 2020-05-27 10:26:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Esme ne viruse.....   ATSAKYTI
Birute 2020-05-27 10:22:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tie musu "mokslininkai", sneka ta, ka jiems liepia korumpuoti PSO, neaiskiems savo tikslams igyvendinti.   ATSAKYTI
nu tai 2020-05-27 22:42:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
parsikvieskit Andriukaitį, ir , lygintuvo pagalba, iškvoskit kas ir kaip  
Jonė 2020-05-27 09:59:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Jeigu vykdysite nusikalstamą veiklą, ta liga tariama tęsis dar ilgai. Jau tapo dėsnis. Jeigu toje istaigoje pratestuojama daugiau žmonių, tai po kiek laiko joje susirgimų šuolis. Tai daroma dirbtinai arba naudojami užkrečiami testai. Tai pastebimas juodas darbas jau du mėnesius. Sveiko proto žmogus į nusikalstamą veiklą neįsitrauks net už pinigus. Vykdote nusikalstamos organizacijos PSO veiklą sąžiningai. Nei vienas žmogus nesirgo - karantinas. Vaistai gydyti koronai yra. Lietuva jų nenaudoja. Reikia mirčių skaičiaus. Lietuvos planas nuvo 200 mirusių. Jau visiems aišku, kad tai tęsis tol, kol šį skaičių pasieksite. Apie savo reputaciją bent pagalvokite, jei į žmogų jums nusispjauti.   ATSAKYTI
Sigita 2020-05-27 11:13:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kažin koks virusas tamstos smegenis suėdė? Panašu, kad Jūs iš kitos planetos nukritot.  
Kostas 2020-05-27 22:03:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nueikit pas kolegas į durnių namus diskutuoti   
Zibute Aubute 2020-05-29 10:24:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisu kas vyksta  
Danutė ė 2020-05-27 09:18:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Čia tos kreivės, kaip ir valiutų banke atrodo, principas toks pat, jei raudona reikia įsileisti daugiau sergančių, kad pinigai plauktu į kišenes, juk statistikai reikia ir valio galim test karantiną.    ATSAKYTI
Ona 2020-05-27 09:16:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Is kur jie zino viska is ankso dar viena virusa paleis    ATSAKYTI
Nuomonė 2020-05-27 09:15:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Laikykitės kuo arčiau vienas kito, jų naujosios technologijos užlūš. Visaa pasaulis juokiasi iš tokių pareiškimų, nes suprato dauguma, ko vertos tos technologijos.....   ATSAKYTI
Lynas 2020-05-27 09:11:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. Sauliaus Žiūros)
Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 1836, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. ...
Vilniuje mokytis mediciną tampa įdomiau: rekordiškai daug žmonių po mirties nori aukoti savo kūną mokslui (nuotr. stop kadras)
Vilniaus universitete mediciną studijuojantiems studentams atsivėrė daugiau galimybių mokytis ne kremtant sausą teoriją, bet prisiliečiant prie tikro žmogaus kūno. ...
Kaišiadorietis įveikė pėsčiomis visą Camino Lituano kelią, kuris driekiasi per mūsų šalį (nuotr. stop kadras)
Beveik 600 kilometrų per Lietuvą. Kaišiadorietis ne tik įveikė pėsčiomis visą Camino Lituano kelią, kuris driekiasi per mūsų šalį, bet ir iš piečiausio Lietuvos taško sugrįžo į ...
Kovai su Sosnovskio barščiais skirs pusę milijono, bet baiminasi, kad iš to bus naudos (nuotr. stop kadras)
Šalies savivaldybės daugybę metų kovoja su sovietmečiu į Lietuvą atvežtu invaziniu ir pavojingu augalu – Sosnovskio barščiu. Tik visos pastangos kol kas panašios į kovą su vėjo ...
Posėdžių salė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Karantinas ir didelis bylų dalyvių skaičius lėmė, kad teismų posėdžiai kai kuriose bylose buvo nukelti beveik pusmečiui. „Naujų teismo posėdžių datų suderinimą rudeniui lėmė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų