mokslininkai

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „mokslininkai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „mokslininkai“.

Žaizdos gis greičiau ir randų liks mažiau: sprendimą rado Kauno mokslininkai

Gilios ir ilgai gyjančios žaizdos bėda ir pacientams, ir medikams. Dažnai problemų sukelia ir joms dengti naudojami antibiotikų prisotinti tvarsčiai. Tad Kauno technologijų universiteto (KTU) mokslininkai sugalvojo kaip palengvinti ir pagreitinti žaizdų gijimą. Jie sumanė gaminti tvarsčius iš avies vilnos, tiksliau iš jos išgauto keratino, o antibiotikus pakeitė augaliniais ekstraktais.

To dar nebuvo: mokslininkai iš nėščiosios vandenų išaugino mažus organus, jie padės įveikti retas ligas

Pirmą kartą mokslininkams pavyko sukurti organoidus iš gimdoje išsiskyrusių vaisiaus ląstelių. Vadinamieji „mini organai“ buvo išauginti iš plaučių, inkstų ir plonosios žarnos ląstelių, rastų amniono skystyje (vaisių gimdoje gaubiančiuose vandenyse), ir gali padėti geriau diagnozuoti ir gydyti įvairias įgimtas ligas, skelbia portalas „IFL Science“. Organoidai – tai 3D ląstelių ryšuliai, imituojantys organų struktūrą, funkcijas ir biologinį sudėtingumą, tačiau daug mažesni ir paprastesni.
2024-03-09

Mokslininkai ragina desovietizacijos komisiją iš naujo svarstyti Nėries vertinimą

Šalies mokslo bendruomenė ragina desovietizacijos komisiją ir jos pirmininką Vitą Karčiauską iš naujo svarstyti klausimą dėl rašytojos Salomėjos Nėries biografijos, kūrybos vertinimo, jos vardo naudojimo viešiems objektams. Mokslininkai ragina užsakyti objektyvią kvalifikuotų tyrėjų, istorikų ir literatūrologų, mokslinę ekspertizę.

Mirties pranašas: mokslininkai sukūrė algoritmą, galintį išpranašauti jūsų mirtį

Mokslininkai sukūrė algoritmą, kuris, remdamasis žmogaus gyvenimo istorija, prognozuoja, kaip jis gyvens ir kada mirs. Naujo tyrimo duomenimis, modelis, pavadintas „life2vec“, yra tikslus maždaug 78 proc. atvejų, todėl jis prilygsta kitiems algoritmams, sukurtiems panašiems gyvenimo rezultatams prognozuoti. Tačiau, kitaip nei kiti modeliai, jis veikia kaip pokalbių robotas, naudodamasis turima informacija, kad nuspėtų, kas bus toliau.
2024-03-02

Baltijos jūros dugne rado tūkstančių metų senumo sieną: pamatykite

Vokietijos mokslininkai tikina atradę akmeninę sieną Baltijos jūros dugne, kurią žmonės galėjo sustumti prieš daugiau nei 10 tūkstančių metų. Nors tyrėjai sako, kad teks atidengti jūros dugno sluoksnius ir dar gerokai ištyrinėti vietą, gali būti, jog sustumti akmenys buvo kaip spąstai medžiojamiems šiauriniams elniams. Vos keli kilometrai nuo Baltijos jūros pakrantės Vokietijoje, jūros dugne, maždaug 21 metro gylyje, slypi tūkstančių metų senumo istorinis paminklas – akmeninė siena.

VLKK apdovanojimai – gamtos mokslininkui, lituanistinės mokyklos Barselonoje steigėjai

Lietuvos mokslų akademijoje Vilniuje antradienį dešimtą kartą bus įteikti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) skiriami apdovanojimai už lietuvių kalbos puoselėjimą.
Aktualijos 2024-02-27

Šiandien – liūdniausia diena metuose: paaiškino, kodėl

Pirmadieniai gali būti sunkūs, tačiau „mėlynasis pirmadienis“  juos visus pralenkia. Yra manoma, kad trečiasis sausio pirmadienis yra labiausiai slegianti metų diena, dažnai vadinama mėlynuoju pirmadieniu. Šiais metais šis pirmadienis yra šiandien – sausio 15 dieną.
68 2024-01-15

Kauno mokslininkai sukūrė vaistus nuo lūpų pūslelinės: atskleidė, kuo jie ypatingi

Kauno mokslininkai ieško būdų, kaip pažaboti trečdalį žmonių kamuojančią lūpų pūslelinę. Jie sukūrė vaistus perpus sutrumpinančius herpeso viruso sukeltos infekcijos gijimą, tai pirmasis iš natūralių medžiagų sukurtas vaistinis preparatas – gelis. Jame naudojama natūralias medžiagas – bičių pikio – propolio ekstraktą. „Visos geros idėjos gimsta iš didelės laimės arba nelaimės. Herpesas šiuo atveju yra nelaimė. Ir su Herpesu susiduria 70 proc.

Krūties vėžį nustatys paprasčiau ir greičiau: reikės tik pirštų atspaudo

Mokslininkai Britanijoje ieško būdo, kaip paprasčiau ir greičiau nustatyti krūties vėžį. Ir metodą jie mano suradę. Gali būti, kad netolimoje ateityje mamogramas ir biopsiją pakeis pirštų atspaudai. Ar gali prakaito pėdsakai ant moters piršto galiuko padėti nustatyti, serga ji krūties vėžiu, ar ne? Mokslininkai britų Šefildo Hallamo universitete būtent dirba su tokia neskausminga ir neinvazine technologija, kuri ateityje esą galėtų pakeisti mamogramas ar biopsiją.

Kas nutinka kai mirštame? Mokslininkai atsakė, ką pamato žmonės

Visi esame konvejerio, kurį vadiname gyvenimu, dalis, ir vis labiau artėjame prie savo „galiojimo pabaigos“. Kas nutiks, kai pagaliau pasieksime linijos galą, galima tik spėlioti. Tačiau per pastaruosius kelerius metus mokslininkai pateikė įdomių įžvalgų apie žmogaus smegenų signalus po mirties. Mokslininkai tyrė ir aiškinosi, kas vyksta smegenyse, kai paskutinį kartą įkvepiame, ir taip sužinojo, kaip išgyvename mirtį.
2023-12-25
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų