Vis daugiau veiklos sričių palengva vaduojasi iš karantino gniaužtų, bet itin daug diskusijų kelia ugdymo įstaigų atvėrimas. Nors kai kurios šalys jų koronaviruso pandemijos metu išvis nebuvo uždariusios arba jau atvėrė sušvelninus karantiną, Lietuvoje ugdymo įstaigos ilgą laiką buvo uždarytos. Vėliau duris pravėrė tik dirbti privalančių tėvų atžaloms, o galiausiai jos veiklą pradės gegužės 18 d., kaip antradienį paskelbė premjeras Saulius Skvernelis. Vis dėlto viešumoje pasirodo vis daugiau teiginių, neva stabdyti mokyklų veiklą nėra prasmės, nes vaikai viruso neperduoda. Savo ruožtu portalo tv3.lt kalbinti gydytojai tokių išvadų daryti neskuba.

Mokykla (nuotr. stop kadras)

Mokykla (nuotr. stop kadras)

Štai „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis gana griežtai pasisako darželių ir mokyklų klausimu. Asmeninėje „Facebook“ paskyroje jis kreipėsi į Vyriausybės narius ir pateikė įtakingo leidinio „The Economist“ publikuotų straipsnių citatas. 

Šie straipsniai remiasi naujausiais moksliniais tyrimais apie koronaviruso plitimą tarp vaikų ir jaunuolių, apie švietimo įstaigų uždarymo įtaką gyventojams ir ekonomikoms. 

REKLAMA

Nereikėtų vadovautis baimėmis ir siaurais interesais 

„Mokyklų uždarymas gali padėti pristabdyti viruso plitimą, bet yra mažiau efektyvus nei kitos priemonės. Negalima ignoruoti, kad uždarant mokyklas primetami milžiniški kaštai, susiję su vaikų vystymusi, tėvų ir šalies ekonomika“, – nurodoma vienoje publikacijoje. 

Kitoje teigiama, kad šalims švelninant karantino ir socialinio ribojimo priemones mokyklos turi būti pirmos atsidarančios institucijos. 

Esą, joks kiekis tėvų dėmesio ir vaizdo skambučių nepakeis gyvų mokytojų ir socialinių įgūdžių ugdymo mokyklose ir žaidimo aikštelėse. 

„Neturtingi vaikai kenčia labiausiai. Pasiekimų atotrūkis tarp vaikų iš pasiturinčių ir neturtingesnių šeimų išaugs“, – atkreipia dėmesį N. Mačiulis ir retoriškai klausia, kaip atrodo nuotolinės pamokos, kai šeimoje vienas kompiuteris ir trys vaikai. 

Be to, kaip teigiama „The Economist“, nėra įrodymų, kad užsikrėtę vaikai tampa „tyliais nešiotojais“, perduodantys virusą šeimos nariams. Tyrimai Islandijoje ir Olandijoje nerado nė vieno atvejo, kuomet vaikas perduotų virusą savo šeimai. 

„Aš labai tikiuosi, kad mūsų politikai vadovaujasi kitų šalių gerąja patirtimi, atliktais tyrimai ir sveiku protu, o ne tik neracionaliomis baimėmis ir siaurais interesais“, – rašo N. Mačiulis.

Stinga patikimų tyrimų 

Vis dėlto portalo tv3.lt kalbinti gydytojai infektologai idėją kuo skubiau atverti ugdymo įstaigas vertino prieštaringai. Jų teigimu, dar yra nepakankamai tyrimų ir įrodymų, kad vaikai neperneša infekcijos.

REKLAMA

„Problema yra ta, kad tyrimų su vaikais yra labai nedaug. Tačiau su tuo susiduria daugelis pasaulio šalių. 

Faktas, kad yra registruojama daug mažiau vaikams kliniškai pasireiškiančių infekcijos formų ir palyginus su suaugusiais jie serga daug rečiau, dažniausiai nesunkiai.

Tačiau su tokiais kategoriškais teiginiais, kad vaikai negali perduoti viruso, neišeina sutikti. Reikia gero patikimo medicininio šaltinio, kuriame būtų pasakyta, kad viruso cirkuliavimas tarp vaikų būtų kažkoks kitoks negu suaugusiųjų amžiaus grupėse“, – kalbėjo gydytojas infektologas prof. Vytautas Usonis.

Siekia apsaugoti rizikos grupes

Gydytojas infektologas prof. Alvydas Laiškonis pabrėžė literatūroje nematęs tokio atvejo, kad vaikai galėtų būti „tyliais nešiotojais“, tačiau priminė, kad ribojimai dėl ugdymo įstaigų pirmiausia įvesti siekiant apsaugoti vyresnius žmones.

„Kiek teko sekti užsienio spaudą ir literatūrą, neteko užfiksuoti, kad vaikai iš mokyklos parneštų virusą. Tačiau mokyklas pirmiausia uždarė dėl to, kad joje neišvengiami dideli įvairių amžiaus grupių susibūrimai. 

Be to, stengtasi izoliuoti vyresnius žmones nuo kontaktų, taip pat – ir nuo vaikų. Tačiau galimas ir atvirkštinis variantas – mokytojas perduoti virusą vaikui“, – pastebėjo jis.

Vytautas Usonis

Vytautas Usonis

V. Usonis savo ruožtu pridūrė, kad protrūkio Nemenčinėje metu tiriant suaugusiuosius buvo praleista unikali proga ištirti ir vaikus.

„Tai, kad buvo tirti tik suaugusieji, epidemiologine prasme yra nesuprantamas sprendimas. Dar viena spraga yra ta, kad lengva ligos forma sergančiajam gydantis namie šiam pasveikus yra numatyti pakartotiniai tyrimai, tačiau kaip kiti šeimos nariai, vaikai? Deja, šių duomenų yra labai nedaug“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Siūlo ieškoti kompromisų

Nors kai kurie darželiai jau atvėrė duris, V. Usonis sakė sunkiai įsivaizduojantis, kaip būtų galima to socialinio atstumo laikytis vaikų darželyje ar mokykloje.

Kita vertus, pabrėžė jis, karantino metu neišvengiamai būtina ieškoti kompromisų tarp skirtingų gyvenimo sričių.

„Pradeda veikti įmonės, tėvams reikia eiti į darbą, kur dėti vaiką? Čia labai sunku rasti vieną receptą, bet jau žinant, kas yra rizikos grupės, toliau turime spręsti ir dėl kitų dalykų“, – kalbėjo profesorius.

A. Laiškonio teigimu, jau tikrai būtų laikas atvėrinėti darželius ir pradines klases. Tačiau dėl vyresnių klasių moksleivių jis siūlė neskubėti.

„Bet apie tai jau ir yra kalbama. Jau suvokiama, kad karantino pasekmės labai sunkios, taigi stengiamasi jį švelninti, nes vėliau visa tai atsisuks prieš mus. Reikia suprasti, kad virusas neišnyks, bet kuriuo atveju reikės išmokti su juo gyventi, saugotis“, – pabrėžė gydytojas.

Veido kaukės

Veido kaukės

Portalas tv3.lt primena, kad antradienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, žurnalistų klausiamas apie ruošiamus švelninimus, patvirtino, kad šalia kitų pakeitimų yra kalbama ir apie vaikų darželių darbo atnaujinimą. 

Premjeras Saulius Skvernelis taip pat neatmetė galimybės, kad darželiai visų tėvų vaikams savo duris galėtų atverti dar šiais mokslo metais. Tiesa, dėl konkrečių datų premjeras ragina nespėlioti, kol Vyriausybė nepriėmė sprendimų.

Premjeras antradienio vakarą pasidalijo pranešimu savo „Facebook“ paskyroje, kuriame aprašė tai, ką aptarė komitete dėl COVID-19 pandemijos. Anot jo, karantiną siūloma pratęsti iki šio mėnesio pabaigos, tačiau galutinį sprendimą priims Vyriausybė trečiadienį.

REKLAMA

„COVID – 19 komitete aptarėme tolesnes planuojamas karantino švelninimo priemones. Galutinius sprendimus dėl jų rytoj priims Vyriausybė“, – rašo ministras pirmininkas.

Jis pabrėžė tai, kas buvo nuspręsta:

„Komitete šiandien nuspręsta:

Nuo gegužės 18 dienos leisti veikti darželiams ir ikimokyklinėms grupėms. Ieškome sprendimų ir siekiame sudaryti sąlygas, leisiančias kuo greičiau atnaujinti ir pradinukų ugdymą. Svarstome dėl specialiųjų mokyklų bei neįgaliųjų dienos centrų veiklos atnaujinimo.

Nuo gegužės 18 dienos leisti atnaujinti veiklą kūno priežiūros, soliariumo, tatuiravimo (išskyrus veido sritį), papuošalų vėrimo (išskyrus veido sritį) paslaugų teikėjams. Deja, kol kas negalime leisti atnaujinti veiklos tiems, kurie turi tiesioginį artimą kontaktą su žmogaus veidu.

Siūloma leisti lankyti pacientus: gydančio gydytojo leidimu ir sveikatos priežiūros įstaigos vadovo nustatyta tvarka. Taip pat ieškome būdu, kaip kuo greičiau vėl sudaryti sąlygas saugiai atsidaryti odontologijos paslaugų teikėjams.

Nuo gegužės 18 dienos siūloma leisti renginius iki 30 žiūrovų atvirose erdvėse, jeigu užtikrinamas saugus atstumas tarp asmenų ar jų grupių ir renginys vyksta be pertraukų.

REKLAMA

Nuo birželio 1 dienos ketiname leisti organizuoti renginius iki 30 žiūrovų uždarose erdvėse, jeigu užtikrinamas saugus atstumas tarp asmenų ar jų grupių ir renginys vyksta be pertraukų.

Bus galima daugiau sportuoti lauke ir individualiai sportuoti sporto klubuose. Nuo gegužės 11 dienos siūloma leisti visų rūšių transporto priemonių praktinio vairavimo mokymus.

Savaime suprantama, visi žmonės, kurie vėl galės pradėti veiklas, privalės laikytis griežtų tiek asmens, tiek kliento saugos reikalavimų.

Dėl keliavimo. Visos trys Baltijos valstybės atsakingai valdė COVID-19 situaciją, todėl planuojame leisti į Lietuvą atvykti asmenims iš Estijos ir Latvijos be privalomosios dviejų savaičių izoliacijos. Rytoj su Latvijos ir Estijos premjerais tarsimės dėl konkrečios datos.

Iš Lenkijos artimiausiu metu ketiname leisti atvykti dirbantiems, studijuojantiems ir ūkininkams. Taip pat be privalomosios dviejų savaičių izoliacijos, kaip Lietuvos piliečiams jau leido Lenkija.

Patį karantino režimą Vyriausybei bus siūloma pratęsti iki gegužės 31 dienos“, – rašo S. Skvernelis.

Jis taip pat prašo visuomenės supratimo, nes sprendimai priimami atsižvelgiant į medikų ir mokslininkų rekomendacijas, į esamą situaciją. Yra įvertinamos visos grėsmės bei rizikas.

Spiglys
2020-05-06 09:23:42
Manau, kad nieko baisaus neivyks jei vaikai mokslus pradės rugsėjo 1 d. Ir vaikai bus gerai pailsėje ir mokytojai sveiki.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Laba diena 2020-05-07 09:03:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Geriau leistų vaikus mokykloj negu kaip kuriose šeimose vaikai nevalgiau sėdi ir nori y mokykla. Vaikams mokykloje netik mokytis reikia o ir bendrauti su visais o ne tėvų bernu klausyti. Ir tai kai kurie vaikai nelabai ką moka o namuose tikrai ne toki igudzei kaip mokykloje mokytojo paaiškinimas yra kitaip negu tėvų koks be būtų protingas tėvas ar mama vistiek ne taip aiškina kaip reikia. Ir tai Lietuvoje yra blogas mokymasis baisu o kur dar egzaminai abiturientams gerai tie kurie sėdi ir išvien viską kala kaip namų sąlygos geros o kur tiems vaikams mokintis kur jų šeimoje yra sunku mokytis ir jie to padaryti negali žiauru yra. Iš vis kam čia šito karantino reikėjo tik dėl milijoninių paskolu iš Europos oj negaliu kiek žmonių be darbų liko kiek dar liks jų be darbų nes sakys etatų mažinimas ir pyst atleidžia o ką darbo birža mokės pašalpas soc. Pašalpas žmonės gaus o kur darbų gauti kaip patys savininkai tik gali dyrbti. Žiauru    ATSAKYTI
Euras 2020-05-06 18:21:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai gal tas mačiulis medikas-ekspertas? nu vėjus šneka,gėda klausyti ir baisu. taigi dar ribojamas žmonių skaičius patalpoje,kaip jis įsivaizduoja mokyklose mokinius,gal mokiniai 2 metrus atstumą išlaikys.taigi fiziškai,praktiškai tai neįmanoma,o ir patys jie net nesistengtų tai daryti,juk jie vaikai. nu žmogus atrodo (man bent iki šios akimirkos atrodė) mąstantis,protingas ir taip kalba, na trūksta žodžių,košmaras,siaubas.GERB. Mačiuli kam tada vyriausybė tęsia karantiną, kam oro uostai uždaryti,kam nešioti apsaugines kaukes,kam laikytis karantino? Teisingai daro vyriausybė,reikia iki galo eiti,saugotis,,,tęsti savisaugą,čia juk ne juokas,juk tai PASAULINĖ PANDEMIJA, kas būtų jei dar mokytojai pradėtų masiškai sirgti, ar mažai dar bėdų medikams buvo????? kam kįšti galvą į kilpą?   ATSAKYTI
Darmel 2020-05-06 11:44:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nu mokykllal dauk atnes mokesciu tegu bunla namuose o ne mokyklose tie vaikpai juk tuoj plikas sakys vel serga dauk jus seimunai paziureki ka apie jus kalba visi komentarai tik sudais deda jus juk varno akys ir plikas proto tai tikrai maĺzoka   ATSAKYTI
xxL 2020-05-06 10:57:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tas Mačiulis tai toks pats kosmonautas kaip ir jo tėvas. Čia kalbu ne apie krepšininką bet apie "analitiką".   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-05-06 10:24:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Neatsakingas sprendimas buvo akropolius ir kitus didelius prekybos centrus atidaryt. Pažiūrėkit, kiek ten žmonių duodasi. Su tokiais sprendimais us karantino dar ilgai neišeisim.   ATSAKYTI
Lina aukletoja 2020-05-06 10:14:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O darželio auklėtojos tegu miršta,kad tik VISIEMS tėveliams būtų patogu.
O gal darželis bent vienam Lietuvoje dirbančiam tėvui. Infekcijos būtų mažiau, ,,už darželį" valstybės skiriamus 60 eurų sutaupytų. Pasidomėjote kiek kv. m. vienam vaikui? 3 kv. m
Kaliniui- 5 kv. m. Tokia tiesa. Retos išimtis.
Amžinos prašinėtojos tampa auklėtojos.Tyčiojasi kas netingi.Svarbu- priduoti,o tada nuo rusų laikų tas pats režimas. Europoje senai vaikų karštu maistu nemaitina,grupėse 10 vaikų ir jie nuolat žaidžia lauke.
   ATSAKYTI
Reda 2020-05-06 09:47:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kam dabar tuos vaikus leisti į mokyklą mėnesiui? Pradėsime mokslo metus rugsėjo 1-aja ir bus ramu. Nemanau, kad reikia juos dar labiau traumuoti...   ATSAKYTI
Spiglys 2020-05-06 09:23:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Manau, kad nieko baisaus neivyks jei vaikai mokslus pradės rugsėjo 1 d. Ir vaikai bus gerai pailsėje ir mokytojai sveiki.   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)
Daug nerimo ir kritikos gydytojų bendruomenėje sukėlęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas dėl rekomendacijos keliose įstaigose dirbantiems medikams ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų