Vyriausybė švelnina karantino taisykles ir kai kuriems verslams uždega žalią šviesą. Tiesa, tokių laimingųjų nėra daug, o ir ekspertai primena, kad socialinė karantino kaina gali būti tokia pat didelė, kaip ir medicininė. Ekonomistai ir finansų analitikai sako, kad sveikatos apsaugos ministras turėtų užleisti sceną finansų ministrui, nes galima užsižaisti su krize, o darbdaviai rūgščiai užsimena, kad iš šios krizės sveiki išeis, deja, ne visi. 

(nuotr. stop kadras)

(nuotr. stop kadras)

Vyriausybė trečiadienį priėmė nutarimą, kuris leis karantino metu dirbti parduotuvėms, kurios užtikrins įėjimą iš lauko pusės bei teiks paslaugas, kurioms būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių tiesioginis kontaktas. Taip pat įstaigos turi riboti pirkėjų ir lankytojų srautą.

Privalu užtikrinti ne mažesnį kaip 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjų tenkantį prekybos plotą arba pasirūpinti, kad vienu metu būtų aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Reikalaujama, kad būtų užtikrintos ir higienos, sveikatos saugos sąlygos, žmonės atidarytose parduotuvėse nesibūriuotų. Pirmosios parduotuvės, atitinkančios šiuos kriterijus, ketvirtadienį jau atvėrė duris, bet ekonomistai neskuba džiūgauti. Pasak jų, ekonomikos atsigavimas iš komos užtruks, o socialinės pasekmės bus skaudesnės, nei dabar manome. 

REKLAMA

Veryga turi užleisti sceną Šapokai

Finansų analitikas Marius Dubnikovas sako, kad ne ekonomistai, o infektologai turi spręsti, kaip ir kada bus švelninamas karantinas. Pasak jo, jei įrankius į rankas atiduosime ekonomistams, jie išsyk viską paleis, kad ekonomika vėl imtų veikti. 

„Kiek galima atleisti ir kokios sąlygos, tai išties svarbūs klausimai. Svarbu žinoti, kaip verslai gali veikti, kokie privalo būti atstumai patalpose. Kol kas šios sąlygos yra atskleistos normuotai. Todėl gana sunku padaryti išvadą, kuris verslas yra nusipelnęs išeiti į rinką. Trūksta konkrečių sąlygų, kurios sakytų, kas yra saugu, o kas ne. Būtent tada būtų galima vertinti, ar verslas atitinka tam tikras sąlygas, o gal gali prie jų prisitaikyti“, – kalbėjo analitikas. 

Pasak jo, tam tikros įstaigos, tarkime, odontologai ar kirpėjai, prisiėmę rizikas, gal jau galėtų teikti paslaugas. Tai viena iš strategijų, kai sveikiems žmonėms reikia leisti dirbti, naudoti daugiau greitųjų testų, kurie greičiau parodytų, ar žmogus serga. 

„Mes turime mąstyti ne per tą prizmę, ar jau laikas prekiauti, tarkime, sodinukais, bet numatyti labai aiškias sąlygas, pagal kurias gali veikti verslas ir tada kritiškai įvertinti, ar jis gali prisitaikyti“, – kalbėjo M. Dubnikovas, pabrėžęs, kad tai būtų racionalesnis požiūris į problemą. 

Marius Dubnikovas

Jis pripažino, kad nuoskaudų tarp verslų gali kilti ir dėl to, kad vieniems bus leista atsidaryti anksčiau, o kitiems – vėliau. Tam, pasak analitiko, irgi reikia pagrindimo, logiškų paaiškinimų. 

REKLAMA

„Ligoninės gydo, bet kas gydo verslą? Šiandien verslas yra komoje. <...> Tiesa, šiandien kalbėti, kas gerai, o kas blogai pasielgė, nereikėtų. Istorikai gal ištirs, kas kaip elgėsi. Visi žmonės vertina ateitį, kaip toliau gyvensime. Šioje vietoje reikia pradėti kalbėti apie ateitį, tai yra – nebe apie sveikatą, o apie pinigus.

Gal jau atėjo momentas, kai per spaudos konferencijas turėtume matyti ne sveikatos, bet finansų ministrą, kuris turėtų atsakinėti į klausimus. Pikas jau praeitas, gal turėsime kitų, bet dabar svarbu leisti jiems pasiilsėti, koncentruotis į kitas veiklas. Tas, kuris padarė darbą, galėtų eiti į budėjimo režimą, jei užsižaisime su skelbimu, kiek vakar susirgo ar numirė, tai mes nepereisime į kitą krizės fazę, jos valdymą. Jau laikas valdyti ekonominius ir finansų srautus“, – sakė M. Dubnikovas. 

Pasak jo, jau reikia atstatinėti pasaulį, kuris apgriuvo dėl krizės. 

Darbdaviai viename laive su Vyriausybe

Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) vadovas Danas Arlauskas sakė, kad darbdaviai dalyvauja Vyriausybės sudarytoje darbo grupėje, todėl žinojo apie ruošiamus pakeitimus. Pasak jo, darbdaviai supranta, kad negalima laikytis pozicijos, jog viskas būtų kuo greičiau „išlaisvinta“. 

„Mes kalbėjome, kad dabar galima leisti veikti tiems, kurie parduoda statybos medžiagas, augalus, nes dabar pavasaris, svarbu žmonėms leisti kažkuo užsiimti. Esame pirmame švelninimo etape, yra numatyti, berods, keturi. Paskutiniame etape bus koncertai ir sporto varžybos, situacijos, kur sunkiai gali numatyti rizikas. Tai, matyt, atsidarys tik tada, kai virusas bus suvaldytas“, – kalbėjo D. Arlauskas. 

REKLAMA

Jis pripažino, kad nuoskaudos tarp verslininkų, kodėl vieniems leidžiami vieni dalykai, o kitiems ne – būta.

„Kalbėjome, kad štai, jei „Maxima“ prekiauja ne tik maistu, bet ir buitinėmis prekėmis, kodėl to paties negalėtų daryti ir „Depo“, kurie turi ne tik sodo ir baldų prekių, bet ir maisto.

Tai tokio ekonominio ir socialinio sąžiningumo klausimų išties būta. Visgi kalbant apie dabartinę situaciją ir lyginant ją su kitais verslais, svarbu pasakyti, kad nuoskaudų kaip ir nesimato. Vadovaujamasi kita logika, svarbu yra žmonių srautų kontrolė. Tiktai ne visi prekybos tinklai bus atidaryti. Reikia suprasti, kad iš šios krizės ne visi išeis vienodai sušlapę drabužius. Rinka negailestinga, toks gyvenimas“, – sakė darbdavių atstovas. 

Jis pripažino, kad gana sunku paskaičiuoti pritaikytų priemonių efektyvumą ir pagrįstumą, nes nevykdomas nuolatinis monitoringas.

Danukas Arlauskas

„Kol kas matome tik bedarbių skaičius, o monitoringo sistemos neturime ir negalime turėti. Nes priemonės nebuvo paleistos. Matysime po savaitės ar dviejų, kaip veikia atlaisvinimas. Žinoma, būtų gerai žinoti kitų šalių patirtį, tarkime, kaip tvarkytasi po Ebolos ar SARS.  Deja, Europos Sąjunga (ES) neturi tokio monitoringo. Taip pat, kaip ir su užimtumo programomis. ES skiriami pinigai, bet stipraus atsekamumo, kiek tai efektyvu, – stinga“, – tikino D. Arlauskas.

LDK vadovas svarstė, kad gali nutikti ir taip, jog ir vėliau negalėsime įvardyti, kurios priemonės buvo efektyvios, o kurios ne. Taip, jo teigimu, yra todėl, kad Lietuvoje mes daug ką darome intuityviai. 

REKLAMA

Karantinas turės socialinę kainą

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis mano, kad karantinas švelninamas nežymiai ir tik maža dalis verslų pajus pagerėjimą po šio trečiadienio Vyriausybės sprendimo. 

„Gali būti, kad net tie nedaugelis verslų, kurie atsidarys, daug klientų nesulauks. Žmonės vis dar atsargiai žiūri į karantino švelninimą. Didžioji dalis prekybos įmonių, tarkime, tie, kurie yra įsikūrę didžiuosiuose prekybos centruose, negali atnaujinti savo veiklos, nes neturi atskiro įėjimo iš lauko. Taigi kol kas pačios griežčiausios karantino priemonės lieka galioti. Nekalbama apie vaikų darželių, mokyklų atidarymą. O tokį sprendimą priėmė daugelis ES valstybių, net tos, kurios buvo labiausiai paliestos viruso“, – sakė ekonomistas. 

Anot jo, Lietuvoje susirgimo ir mirčių skaičius procentaliai yra vienas mažiausių visoje Europoje. Šiuo metu, pasak N. Mačiulio, sprendžiame subtilų klausimą, kiek galima rizikuoti dėl tolesnio viruso plitimo ir kiek toliau patirti ekonominių ir socialinių kaštų dėl karantino. 

„Klaidingai manoma, kad yra pasirinkimas tarp gyvybių ir pinigų. Taip nėra. Karantino atveju yra nemaži socialiniai nuostoliai. Dėl to dalis pasaulio valstybių neįvedė karantino. Taip yra tikintis, kad socialinė atsakomybė bus aukščiau ir rekomendacijų užteks gyventojams laikytis nurodymų. Mes matome, kad strategija tam tikrose šalyse pasiteisina, panašu, kad yra alternatyvų karantinui“, – sakė jis, pabrėždamas, kad galima buvo leisti daugiau mažmeninės prekybos įmonių dirbti, bet buvo pasirinktas kitas variantas. 

REKLAMA

Nerijus Mačiulis

Jis tikino, kad karantinas kasdien didina bedarbių skaičių – kuo ilgiau jis tęsis, tuo daugiau bedarbių turėsime. Per gilias ekonomines krizes socialinės problemos tik paūmėja, todėl, pasak ekonomisto, privalu suprasti, kad griežtos karantino priemonės turi didelius socialinius kaštus, kurie nebus lengvai pašalinami. 

Portalas tv3.lt primena, kad vos prasidėjus karantinui dirbti leista tik maisto prekių, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos parduotuvėms, tiesa, dirbo ir alkoholio parduotuvės, kurios savo asortimente turėjo šiek tiek maisto produktų. Kiek vėliau leista atsidaryti ir sodinukų prekyvietėms, kurios veikė lauke. 

Spiglys
2020-04-20 09:25:44
Pasaulis pasidalijo į dvi grupes. Vieni plauna rankas, kiti pinigus. Kaip galvojate, kuri grupė išgyvens?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Bobulyte 2020-04-20 11:15:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šventa tiesa..užtenka ponui Aurelijui kaip kokiam Kašpirovskiui būt televizijos ekrane,jiz užssima kažkokia migdančia haliucionogenine veikla.Laikas rūpintis ekonomika ir žmonių ateitim po pandemijos.   ATSAKYTI
Kamyne 2020-04-24 12:56:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Niekur tas virusas nedings ir pastoviai reiks gyvent su Veryga, o prie prastesnės ekonomikos ir prastesnės ateities teks priprast, nes galimos ir skaudėsnes,
pamokos, dėl pinigų prarandamas zmogiskumas   ATSAKYTI
Mara 2020-04-20 10:53:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai ekonomistai pradės vadovauti medicinai, išmirsim visi. Nesuprantu kodėl spausdinami tokie idiotiški straipsniai? Kas svarbiau- žmogaus gyvybė, ar verslininko sumažėjusi piniginė. Be to normalių verslo žmonių Lietuvoje kaip ir mažoka yra.
   ATSAKYTI
Mama ir mokytoja 2020-04-20 10:03:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ne ekonomika gelbėti reikia, o gyvybes ir sveikatą. Ekonomistams ir verslininkams bus gana, kai patys galą gaus po aukso krūva. Vertybių ir žmoniškumo jie nebeturi, pinigai visa užgožė. Žmonės pagyvens ir prasčiau svarbu sveiki ir gyvi   ATSAKYTI
Mara 2020-04-20 10:55:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu, Lietuvoje normalių verslininkų kaip ir nėra. Visos max ir kiti tinklai moka žmonėms minimalias algas ir juos išnaudoja, o patys milijonus kraunasi. Tai čia ir yra taip vadinami verslininkai   ATSAKYTI
T 2020-04-20 12:19:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai pinigai baigsis,darbo nebus,is ko zmones gyvens? Ne visi dirba is namu,mazuma sedi ant pinigu maisu.   ATSAKYTI
Vile 2020-04-24 11:29:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus galvokit ka kalbat....is ko ir kaip gyvensit...viskas turi buti subalansuota....Jums ne Skvernelis is savo santaupu jums atlyginima moka   ATSAKYTI
Supratimas 2020-04-20 09:34:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Greitieji testai gali patikimiau parodyti tik ar žmogus jau persirgęs. Ar serga šiuo metu, jų patikimumas abejotinas.   ATSAKYTI
Spiglys 2020-04-20 09:25:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasaulis pasidalijo į dvi grupes. Vieni plauna rankas, kiti pinigus. Kaip galvojate, kuri grupė išgyvens?   ATSAKYTI
Spygliui 2020-04-20 10:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šaunus pastebėjimas tik,deja, zombiai to nesupras.   ATSAKYTI
Arunas 2020-04-20 17:50:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išgyvens kurie plauna rankas ir pinigus   ATSAKYTI
kirminas 2020-04-20 07:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nupirkit visai lietuvai geras kaukes, kurios apsaugo 99% ir paleiskit versla, atsieis pigiau:)   ATSAKYTI
Aldo 2020-04-20 10:05:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lavoną griauzt trokšti, kirmine   ATSAKYTI
Mikalda 2020-04-20 07:00:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sceną reikia užleisti ne Šapokai, bet Ekonomikos ministrui. Kurio nėra. Šapoka gali tik išdalinti pinigus, o išdalinti reikia protingai. Tai - Ekonomikos ministro darbas. Deja, Skvernelis nepasirūpino tokio ministro turėti. Ką tai parodo, jei ne visišką nesigaudymą situacijoje.   ATSAKYTI
Mara 2020-04-20 10:56:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritariu   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vasariškas lietus (nuotr. J. Auškelis)
Neramus ciklonas gana giliai įsiskverbė į senąjį žemyną, tad Lietuvoje šios dienos bus kaip niekad lietingos, o taip pat ir ganėtinai vėsios.  Lietuvoje artimiausią ...
LGBT bendruomenė piketuoja po Nausėdos langais (nuotr. Fotodiena.lt)
Šeštadienį Vilniuje, Gedimino prospekte, rengiamos eitynės už seksualinių mažumų teises. Jas organizuoja LGBTQ+ (lebsiečių, gėjų, biseksualų, translyčių asmenų) bendruomenė, ...
Asociatyvi (nuotr. Shutterstock.com)
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristatė siūlomas naujas vaiko priežiūros atostogų tvarkas. Iš dviejų siūlomų variantų visuomenei siūloma pasirinkti vieną. Šiais ...
Lukiškių aikštė (nuotr. stop kadras)
Gitanas Nausėda apsisprendė – Lukiškių aikštė bus kontroliuojama įstatymu. Kol sostinės meras aiškina, kad Lukiškių aikštėje renginiai vyks taip, kaip planuota, premjeras ...
Darželis (nuotr. Vilniaus miesto savivaldybės)
Regionų apygardos administracinis teismas penktadienį nusprendė nutraukti bylą pagal Vyriausybės atstovo Kauno ir Marijampolės apskrityse skundą dėl Kauno tarybos sprendimo, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų