Rinkoje pastebint dalies prekių brangimą, Teisingumo ministerija prašo Seimo leisti Vyriausybei reguliuoti prekių ir paslaugų kainas. Vyriausybė teigia, kad šis įrankis galėtų padėti pažaboti nesąžiningus apsaugos priemonių perpardavinėtojus, šalyje plintant koronavirusui. Tačiau ekonomistai įspėja, kad kainų reguliavimas gali turėti skausmingų pasekmių – vartotojai parduotuvėse išvys tuščias lentynas, nes ims mažėti prekių pasiūla.

Masinė parduotuvių šlavimo panika: tai nėra lietuvių išsigalvojimas (nuotr. SCANPIX)

Masinė parduotuvių šlavimo panika: tai nėra lietuvių išsigalvojimas (nuotr. SCANPIX)

Portalas tv3.lt neseniai rašė, kaip karantino metu kito dalies produktų kainos. Pavyzdžiui, pirmą karantino savaitę palyginti su ankstesne savaite, obuolių Jonagold kaina padidėjo daugiau kaip 25 proc., o per metus, palyginti su ta pačia 2019 m. savaite – net 46 proc.

Vištienos ketvirčiai per savaitę brango beveik 19 proc., o per metus – daugiau kaip 21 proc. Česnakai per savaitę pabrango beveik 17 proc., o per metus – beveik 50 proc. Rauginti kopūstai per savaitę brango beveik 6 proc., o per metus – net 78 proc.

Išvysime tuščias lentynas

Vis dėlto ekonomistai kritiškai vertina Vyriausybės norą reguliuoti dalies prekių ir paslaugų kainas ir pažymi, kad tokiems veiksmams kol kas nematyti priežasčių.

REKLAMA

„Reguliuojant kainas, pasiunčiami rinkai iškreipti signalai, nes, kuomet yra paklausos ir pasiūlos neatitikimas, šiek tiek ūgtelėjusi kaina visada paskatina tą pasiūlą patenkinti. O kainas reguliuojant, signalas rinkos nepasiekia ir atitinkamai rinkos dalyviai nėra suinteresuoti tos prekės ar paslaugos pirkėjams teikti“, – tv3.lt kalbėjo Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyriausioji ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė.

Ji įspėja, kad kainų reguliavimas gali privesti prie dalies prekių deficito, todėl vartotojai parduotuvėse matys tuščias lentynas visai kaip sovietmečiu.

„Dėl reguliuojamų kainų ilgainiui gali susidaryti deficitas ir tam tikrų svarbių dalykų trūkumas. Mes turėjome epochą ištisą, kuomet buvo reguliuojamos kainos. Atsimename puikiai visiškai tuščias lentynas. Nuo to netapome nei laimingesni, nei turtingesni ar galintys pasimėgauti įvairove“, – teigė ekonomistė.

Be to, pasak I. Genytės-Pikčienės, pasaulio rinkose stebimi veiksniai kaip tik turėtų lemti kainų mažėjimą. 

„Kainos neturėtų augti vien dėl naftos rekordinio per eilę metų atpigimo, nes nafta naudojama labai ilgose pridėtinės vertės grandinėse. Taip pat apskritai pasaulio paklausa tokiomis krizės sąlygomis labai stipriai yra nukritusi, vartojimas nukritęs. Kada vartojimas yra susitraukęs, natūralu, kad tai kainas veikia labai reikšmingai į mažėjimo pusę“, – sakė LLRI vyriausioji ekspertė.

Indrė Genytė-Pikčienė

Indrė Genytė-Pikčienė

Jai antrina ir „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, manantis, kad kainų reguliavimas yra blogas precedentas, o kai kurių užsienio šalių pavyzdžiai rodo, kad naudojant šią priemonę prekyba gali persikelti į šešėlį.

REKLAMA

„Vertinant kitų šalių patirtį, kuomet yra reguliuojamos kainos, pavyzdžiui, Baltarusijoje kai kuriais atvejais, tai tuomet susiduriama su situacija, kuomet prekių nėra oficialioje prekyboje, o prekyba pasitraukia į pogrindį, šešėlinę ekonomiką. Čia yra dažniausias matomas efektas, kuomet bandoma reguliuoti kainas laisvoje rinkoje, kur yra daug konkuruojančių pirkėjų ir pardavėjų“, – tv3.lt kalbėjo N. Mačiulis.

Jis sakė šiuo metu Lietuvoje nematantis aplinkybių ar prekių grupių, kur reikėtų imtis kainų reguliavimo.

Reikia skatinti konkurenciją

Geriausias priešnuodis augančioms kainoms – konkurencija, per antradienį vykusį Seimo posėdį teigė dalis opozicijos atstovų. Tam pritaria ir ekonomistai.

„Konkurencijos skatinimas, tam tikrų reguliacinių barjerų panaikinimas, atlaisvinimas galimybės nelaukiant imtis iki šiol nevykdytų veiklų. Nes visa biurokratija, visas reguliavimas, kuris buvo tinkamas ir palankus normaliais laikais, šiandien netinka, nes labai mažina įmonių manevrų laisvę prisitaikyti, pakeisti kryptį ir reaguoti į kardinaliai pasikeitusias situacijas. 

Tai, žinoma, ką reiktų dabar daryti, atlaisvinti šiuos reguliacinius barjerus, kad įmonės turėtų manevro laisvę persiorientuoti į kitas kryptis ir rinką užpildyti dalykais, kurių trūksta“, – pastebėjo I. Genytė-Pikčienė.

Anot N. Mačiulio, dalies prekių trumpalaikis trūkumas susidaro tuomet, kai gamintojams taikomas perteklinis reguliavimas ir barjerai.

„Kuomet reikia gauti leidimus, ilgą laiką laukti atsakymų, kol priežiūros institucijos sutinka ar nesutinka, kad bus galima vienokias ar kitokias prekes tiekti į rinką. Tuomet susidaro stygius ir prielaidos dėl nepakankamos pasiūlos kainų augimui.

REKLAMA

Tai kainų reguliavimas tokioje situacijoje nieko neišspręstų. Jeigu matome, kad kažkurias prekes į rinką reikėtų tiekti kuo greičiau, reikia žiūrėti, kodėl jų neatsiranda, ar tai yra sutrikusi globali tiekimo grandinė, ar Lietuvoje mes turime per daug biurokratinių barjerų, kurie užkerta kelią tų prekių spartesnei gamybai ir jų patekimui į prekybą“, – pastebėjo ekonomistas.

Nerijus Mačiulis

Nerijus Mačiulis

N. Mačiulio teigimu, konkurencija šiuo metu Lietuvoje veikia, o jei ji vietomis prislopinta, reikia ne kurti, o naikinti perteklinį reguliavimą.

„Šiaip nematau segmentų, kur būtų nepakankama konkurencija ir kur, susidarius didelei paklausai, neatsirastų įmonių ar verslių gyventojų, kurie nenorėtų pasiūlyti tokių prekių ir paslaugų. Konkurencija veikia. Jeigu ji kažkur yra prislopinta perteklinio reguliavimo ir biurokratijos, tai tą reguliavimą reikia panaikinti, o ne kurti dar didesnes biurokratines naštas, dėl kurių nukentėtų ir gyventojai, ir valstybė“, – teigė N. Mačiulis.

Nesutiko balsuoti

Teisingumo ministerijos prašymas leisti Vyriausybei reguliuoti prekių ir paslaugų kainas Seime antradienį patyrė fiasko, nes dalis Seimo narių atsisakė dalyvauti balsavime. Kad balsavimas Seime būtų laikomas įvykusiu, jame turi dalyvauti bent 71 Seimo narys, tačiau balsavime dėl kainų reguliavimo antradienį iš pradžių registravosi tik 70 parlamentarų, vėliau – 66. Todėl kainų reguliavimo klausimas nukeltas į kitą Seimo posėdį, vyksiantį kitą savaitę.

Balsavime nedalyvavo opozicija – konservatoriai, liberalai, dalis Mišriai Seimo narių grupei priklausančių parlamentarų, taip pat keli valdantieji.

REKLAMA

Parlamentarams sprendžiant dėl įstatymo projektų, konservatorius Mykolas Majauskas, ragindamas kolegas balsuoti prieš projektus, teigė, kad prekių kainų reguliavimas antkainio problemos neišspręs. Jo teigimu, šalyje būtina užtikrinti prekių pasiūlą, o ne riboti jų kainas.

„Mes puikiai suprantame, kad prekių kainos kyla todėl, kad jų trūksta arba jų apskritai nėra. Ir tam reguliavimas nepadės ir tos problemos nespręs“, – teigė M. Majauskas. 

Mykolas Majauskas

Mykolas Majauskas

Savo ruožtu pataisas pristatęs teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigė, kad Vyriausybė kainas reguliuotų tik būtiniausiais atvejais.

„Tokių priemonių būtų galima imtis ne prevenciškai, o tik nustačius piktnaudžiavimus rinkoje ar prekių trūkumą dėl paskelbtos valstybės lygiu ekstremaliosios padėties“, – patikino E. Jankevičius.

Kritika ir iš prezidento

Pataisos numato, kad  Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija parengs būtinų prekių ir paslaugų sąrašą, o kainų bei prieinamumo pokyčius stebės Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Jei ji pastebėtų prekių ar paslaugų trūkumą ar gamintojų bei pardavėjų piktnaudžiavimą, Vyriausybė galės įvesti reguliavimą.

Prezidentas Gitanas Nausėda yra išsakęs nepritarimą tokiai iniciatyvai – jo teigimu, prekės su reguliuojamomis kainomis išnyktų iš rinkos.

Siūlymą taip pat kritikavo verslo, Lietuvos banko ir Konkurencijos tarybos atstovai.

INFOGRAMAS

Petras
2020-04-02 10:26:20
Ekonomistai,jeigu reguliuosime maisto kainas ,tai as dvigubai daugiau duonos nesuvalgysiu,pieno dvigubai daugiau neisgersiu.Baigite sekti pasakas aferistai, o ne ekonomistai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Birute 2020-04-08 09:12:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet kaip ir galima rašyt tokias nesąmones. Baikit gasdinti visuomene.   ATSAKYTI
Pasipiktines... 2020-04-04 13:54:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kainu kėlimas ir karantino ilginimas gali privesti prie to ,kad žmonės nebeturės išvis iš ko pirktis ir ėis plėšikaut i tas pačias parduotuves, tarp kitko pakankus metas tai daryt kai gali legalei veida skėpt po kaukėm. Tad nesiutinkit žmonių o darykit viska kad iki to netektų daeiti. Baikit gazdint pagaliau ir tiesiog visi dirpkit savo darba. Kad greičiau visa tai baiktūsi. Nes jei užsites per ilgai lentynos ištikro bus tuščios. Nes nebebus kam nei gamint nei augint ar nuimt derlių. Visi sirgs arba karantinuosis....   ATSAKYTI
Taip 2020-04-04 08:50:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
NESAMONE!!!! Net juokas ima kai ekonomistai sako, kad isvysime tuscias lentynas. Visi gamintojai yra suinteresuoti parduot savo produkcija ir gamint, o ju tas neapsakomas alkis pelnui, kainoms turi buti pazabitas.   ATSAKYTI
Antoska 2020-04-03 20:04:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gal iš kart įvedama kortelės apsipirkimo ir nereiks gazdint.uzsidarys dalis parduotuvių bus mažesnė pagunda varyti per parduotuvės jieskot tariamų akciju   ATSAKYTI
Pensininkas 2020-04-03 18:24:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir talonus kuo greiciau ivesti. Pirmiausia kaukem ir dezinfekciniam skysciui. Paskui maisto korteles irgi.   ATSAKYTI
Pensinikas 2020-04-03 18:21:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kainas nustatyti nekeiciamas, o spekuliantys gaudyti ir teisti. Pagal Ltsr baudziamaji kodeksa   ATSAKYTI
taigi 2020-04-02 15:06:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
jei tik bus pradeta reguliuot maisto kainas lentynos taps tuščios ir prekių neliks,čia aišku kaip du kart du yra keturi,iš karto susidarys didžiulės eilės,jaunesni gal turės sveikatos atstovėt tose eilese o kaip senjorams daryt?kainų reguliavimas pirmas žingsnis į deficito laikus,juk prisimenam gerai buvusias valstybines parduotuves   ATSAKYTI
Klaipėda 2020-04-02 14:53:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Atidarykite valstybines parduotuves   ATSAKYTI
Melagiai 2020-04-02 14:12:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasake Grybauskaite su banko "ekspertais", kad kainos pasikeitus litui i eura, nedides...
Tai darykit isvadas patys ar verta tiketi sitais banku "ekspertais"?   ATSAKYTI
Pagyvensim 2020-04-02 13:13:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pamatysim. Bet atsarga gėdos nedaro...   ATSAKYTI
Vytas 2020-04-02 13:01:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada baigsit kalbėt nesąmones apie sovietmetį ? Kiek dabar Lietuvoj žmonių virš 30 metų jug jie turėjo visi išmirti nes jug tada buvo tuščios parduotuvės    ATSAKYTI
nu 2020-04-02 12:51:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
grįšim į deficitą ir talonų sistemas ar šito norim?   ATSAKYTI
Prisimenantis 2020-04-03 18:33:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Norim! Kaip dziugu budavo nusipirkt deficito. Ypac tiesiai is bazes. Turet blata. Dabar ka nors nusipirkt nebera jokio dziaugsmo. Va kaip vel lauktu paskyros nusipirkt automobili... ir kiek veiksmo budavo ka nors gauti. O kai parduotuvel ismesdavo deficito kokios minios stovedavo prie duru. Vel butume tarybiniai zmones. Visu milijonieriu ir politiku turtai , pinigai butu konfiskuoti ir sedetu jie Pravieniskiuose. Bendroves ir imones taptu valstybines valdomos paskirtu direktoriu. I auksciausia taryba rinktume darbo zmones ir nepartinius...  
JO 2020-04-02 12:44:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
gryna tiesa,čia tų reguliuojamų kainų nori pensininkai,bet jei jas ives lentynos akimirksniu ištuštės,juk prisimenam sovietmetį kur kainos buvo reguliuojamos,rinka viską sustato į vietas,o be rinkos atsiras iš karto deficitas vel atsiras visokios talonų sistemos.Gal geriau ipirkim mažiau,bet kad visko būtų,o kai tik prasideda kažko deficitas iš karto prasideda kaupimas,tam tikri produktai iš viso dings,nes gamintojams su fiksuotom kainom bus nuostolis,čia tas reguliavimas pats blogiausias kelias   ATSAKYTI
Aira 2020-04-02 12:27:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu ka, belieka tiketis, kad suveiks posakis is svetimos nelaimes savo laimes nepastatysi.   ATSAKYTI
Tadas 2020-04-02 11:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip galima tokiu Majausku tikėti jei savo artimiausią žmogų žmoną apgaudinėjo su kitomis ?   ATSAKYTI
Absurdas 2020-04-02 10:31:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietubos verslininkeliai is kuriu yra beveik visi buve spekuliantai, yra sykstus ir godus, o jiems dar padeda neispruse ekonomistai. Gal is to turi naudos kad skiest nesamones   ATSAKYTI
janis 2020-04-02 10:29:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
zmones nepirktu tai ir nekeltu kainu.cia tiekejai kaip hienos is nelaimiu daro pinigus.   ATSAKYTI
Ha ha 2020-04-02 10:26:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cha cha kas sugalvojo tokia nesamone kad istustes lentynos???? Paprasciausia tvarka bus ir tiek, gal akciju nebus. Bet pardavejai ir taip uzsikelia kainas 200% tad tegu negasdina zmoniu kad istustes lentynos.   ATSAKYTI
Petras 2020-04-02 10:26:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ekonomistai,jeigu reguliuosime maisto kainas ,tai as dvigubai daugiau duonos nesuvalgysiu,pieno dvigubai daugiau neisgersiu.Baigite sekti pasakas aferistai, o ne ekonomistai.   ATSAKYTI
taigi 2020-04-02 12:48:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
dvigubai nesuvalgysi bet dvigubai bus mažiau pateikta pieno į parduotuves nes ūkininkui tiesiog tas pienas gamint už nustatytą kainą ves į nuostolų ir neapsimokės,jis visai nustos gamint pieną nes jam bus nuostolis  
Mmm 2020-04-03 18:36:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ukininkus reikia grazint atgal i kolukius ir vykdys plana.  
liukas 2020-04-02 10:24:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mato kad vezymais debilai veza tai ir kelia kainas o mes kaip zasinai liekam.darom pelna verslui.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Į Lietuvą grįžo medikų pagalbos misija, padėjusi kovoti su COVID-19 Armėnijoje (nuotr. Organizatorių)
Pasibaigus dviejų savaičių humanitarinei misijai Armėnijoje, šalies medikų ir ekspertų komanda grįžo į Lietuvą.  Aštuonis medikus ir tris ekspertus parskraidinęs Karinių ...
Asociatyvi (nuotr. Shutterstock.com)
Ilgąjį liepos savaitgalį ir Mindaugo karūnavimo dieną lietuviai ilsisi ir turi net tris nedarbo dienas. Vaiko teisių specialistai primena, kad auginant vaikus, visiškai ...
Kaune pas gyventojus užsuko netikėtas svečias (nuotr. stop kadras)
Į vieno kauniečio kiemą ankstyvą rytą užsuko nekviestas svečias. Vaizdo kameros užfiksavo drąsiai vaikštinėjantį briedį. Specialistai sako, kad stebėtis tuo nereikėtų, mat ...
Operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė (nuotr. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro) (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras su liūdesiu praneša, jog eidama 78-uosius mirė buvusi šio teatro operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė. Gimusi 1942 ...
Vilnių nuplovė liūtis (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Sinoptikai prognozuoja, kad sekmadienio naktį debesys apklos didžiąją šalies dalį, palis daug kur, bet daugiausia – vakarų Lietuvoje. Pūs vidutinio stiprumo vėjas, o ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų