Karantino metu gyventojai ėmė apsipirkinėti rečiau, tačiau perka daugiau. Iš pradžių pirkėjai susidūrė su tam tikrų maisto produktų trūkumu. Tačiau dabar dažnas pastebi gerokai išaugusias kai kurių maisto produktų kainas. Specialistai kainų didėjimą aiškina skirtingai.

Parduotuvė (Fotobankas)

Parduotuvė (Fotobankas)

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliktame pagrindinių maisto produktų kainų palyginime, kuris skelbiamas portale produktukainos.lt, pastebima, kad kai kurių pagrindinių maisto produktų, ypač mėsos, pieno ir daržovių kainos didžiuosiuose prekybos tinkluose išaugo.

Pavyzdžiui, pirmą karantino savaitę palyginti su ankstesne savaite, obuolių Jonagold kaina padidėjo daugiau kaip 25 proc., o per metus, palyginti su ta pačia 2019 m. savaite – net 46 proc.

Vištienos ketvirčiai per savaitę brango beveik 19 proc., o per metus – daugiau kaip 21 proc. Česnakai per savaitę pabrango beveik 17 proc., o per metus – beveik 50 proc. Rauginti kopūstai per savaitę brango beveik 6 proc., o per metus – net 78 proc.

REKLAMA

Tiesa, skaičiuojant tiek savaitinį, tiek metinį kainų pokytį, atpigo duona ir batonas, ryžiai, makaronai, kai kurie sūriai, rapsų aliejus, geriamas vanduo ir kt.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro, atsiųstame komentare pripažįstama, kad kovo mėnesį kai kurių maisto produktų, pavyzdžiui, vištienos ketvirčių, česnakų, bulvių, burokėlių ir kt., mažmeninės kainos padidėjo.

Tačiau kitų produktų kainos sumažėjo, pavyzdžiui, duonos gaminių ir kt. Šiuo atveju, kainas esą veikia padidėjusios ar sumažėjusios paklausos arba sezoniškumo veiksniai.

„Tačiau, be abejo, karantinas veikia vartotojų elgseną ir verslo aplinką: atitinkamų maisto produktų paklausos sumažėjimą ar padidėjimą, logistikos kaštus, darbuotojų trūkumą, komplektuojančių žaliavų tiekimo sutrikimus. Tad tai atsispindi ir atitinkamų produktų kainose“, – teigiama komentare.

Kainų šuolius lemia padidėjusi paklausa

Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius teigia, kalbant apie asociacijos įmonės ženklaus kainų šuolio nepastebėjo. Tačiau jis taip pat sako, kad kainų sujudimas gali būti pastebimas dėl padidėjusios paklausos.

„Pastarosiomis savaitėmis beveik tris kartus padidėjo mėsos pardavimai. Taip pat parduotuvėse neliko akcijų. Didžiausi kiekiai mėsos būdavo parduodami akcijų laikotarpiu. Žmonės laukdavo nuolaidų ir rečiau pirkdavo mėsos produktus reguliaria kaina. Dabar, karantino metu žmonės perka daugiau ir nebelaukia akcijų“, – pastebi asociacijos direktorius.

REKLAMA

Kalbėdamas apie ateitį ir karantino grėsmę mėsos perdirbėjams E. Mackevičius tvirtina, kad jau buvo bėdų, tačiau šiuo metu jos išsisprendė.

„Daug problemų sukėlė sutrikęs transportavimas Lenkijos pasienyje pirmąją karantino savaitę. Buvo didelė rizika, kad ims trūkti mėsos. Tada situacija būtų buvusi nebekontroliuojama, tad tai būtų koregavę ir kainas“, – teigia asociacijos direktorius.

Pasak jo, jautienos Lietuvos perdirbėjai turi pakankamai, dalį jos netgi eksportuoja. Tačiau kiauliena Lietuva neapsirūpina pati. Šalyje trūksta daugiau nei pusė viso kiekio suvartojamos kiaulienos. Tad sutrikus pervežimams buvo sunku tiek eksportuoti, tiek importuoti mėsą.

„Šiuo metu svarbu, kad maisto produktai judėtų greitai ir nestrigtų pasieniuose. Kalbant apie mėsą tai ypač svarbu, nes ji greitai genda, tad norint šviežią mėsą pateikti vartotojui turime suktis greitai.

Dar vienas svarbus dalykas, keliantis grėsmę yra ilgas darbuotojų karantinavimas. Pavyzdžiui, jeigu tam tikroje didelėje mėsos perdirbimo įmonėje būtų užfiksuotas koronaviruso atvejis. Tam tikram laikui tektų nušalinti visą pamainą, tad nebus kam gaminti.

Todėl į maisto pramonę turėtų būti žiūrima įvairiapusiškai, kad nenušalintume žmonių, kurie dar tikrai gali dirbti. Tokių įmonių darbuotojams turėtų būti daromi greitieji koronaviruso testai, kad sveiki darbuotojai galėtų kuo greičiau grįžti į darbą. Sustojus gamybai krizė ir maisto trūkumas ateis garantuotai“, – tikina E. Mackevičius.

Anot asociacijos vadovo, tam tikrus darbuotojus labai sunku pakeisti, pavyzdžiui mėsos išpjaustytojus.

REKLAMA

„Naujam darbuotojui reikėtų mokytis 3 ar 4 mėnesius, o tiek laiko šiuo metu tikrai nebūtų. Todėl įmonės imasi visų atsargumo priemonių, tačiau tikisi ir valdžios pagalbos“, – sako E. Mackevičius.

Daržovių kainos nesikeičia

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė teigia, kad šiuo metu daržovių kainos yra netgi šiek tiek nukritusios.

„Žinoma, karantinas daro tam tikrą įtaką daržovių rinkai. Šiuo metu labiausiai suaktyvėję pardavimai yra prekybos tinkluose. Tačiau tiek pastarieji, tiek daržovių augintojai yra pažadėję kainų nekelti ir šio susitarimo laikosi.

Tačiau buvo kilę problemų tiems, kas tiekė daržoves mokykloms, darželiams, maitinimo įstaigoms. Bet žmonės vis tiek valgo būdami namuose. Todėl išaugo daržovių paklausa prekybos tinkluose“, – pastebi asociacijos direktorė.

Pasak Z. Cironkienės, šiuo metu didžiausia įtampa jaučiama dėl darbuotojų.

Jeigu virusas plis, nebus kam dirbti ūkiuose ir paruošti daržoves prekybai. Tada tikrai bus sudėtinga situacija.

„Šiuo metu augintojai saugosi, naudoja kaukes, dezinfekavimo priemones. Tačiau įmonės pardavinėjančios šias priemones naudojasi padėtimi keldamos kainas. O juk apsaugos priemonės šiandien dirbantiems žmonėms yra būtinos, jie privalo jas pirkti“, – sako asociacijos direktorė.

Bus įteisintas kainų reguliavimas?

Teisingumo ministerija yra parengusi ir registravusi Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pataisas.

Kaip teigiama aiškinamajame projekto rašte rašte taip siekiama sudaryti prielaidas priimti laikinus sprendimus dėl kainų ribojimo jei tam kiltų poreikis ekstremalios padėties metu.

REKLAMA

„Pažymėtina, kad jau šiuo metu Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba gauna vartotojų paklausimus (skundus/prašymus) dėl galimai padidėjusių maisto ir ne maisto produktų kainų “, – nurodoma rašte.

Lietuvos mažmeninės prekybos įmonių asociacija nepritaria tokiam įstatymui, nes jis esą ribotų konkurenciją ir lemtų kainų didėjimą.

gintas.
2020-03-31 08:27:45
Lentelė nesuprantama .Straipsnis betikslis .vistiek spekuliantų ,neįveiksim .
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pensininkė 2020-03-31 13:17:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip matysim brangimą,jei visą laiką kaina mėsai buvo laikoma užaukštinta tik(atseit40-50%akcija),na o dabar nebėra nuolaidos ir mokame 20-40%brangiau.Tas pats su varške,sviestu.Gražu,juk niekas nepabrango,tik iš piniginės išimame daug daugiau.Jie dar prašys subsidijų.   ATSAKYTI
vaidas 2020-03-31 11:33:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
po krizių visada atsiranda turtuolių jų pasipildys ir dabar seimo iškamšos nemato nieko sėdi kiaute ir tiek   ATSAKYTI
siaip 2020-03-31 11:12:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei valstybe nesiims priemoniu, tai verslas, kaip ta kiaule baznycioj, uzlips ant altoriaus.   ATSAKYTI
Vakar 2020-03-31 11:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Už tokios panikos skleidimą tv3 turėtų būti bauda. Pricer.lt juk aiškiai pasakė,kad labiausia brango Aukoholis,šokoladas ir obuoliai. Čia,kaip su tuo virusu. Bėkite pirkti,nes tuoj nieko nebus. Aš nesutinku su šia TV3 antrašte.   ATSAKYTI
birute 2020-03-31 10:56:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
virusas vieniems beda o kitiems dziaugsmas pasipelnyti,ko noret,lietuviai esame   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-03-31 10:55:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matom kaip dirba butaforinė valdžia!!!! Žmonės stiprinkim imuninę sistemą- gerkit vitaminus, įpač C vitamoną ir joks virusas nebaisus. Juk šitie įškamšos seime visą sveikatos sistemą sugriovė, o daktarai dirba farmacijos liūtams. Sukeltas chaosas ir panika tyčia, nes tuoj kiš skiepus, kurie jau yra, o virusas mutuoja labai greitai, jokie skiepai nespėja reaguoti į atitinkamą viruso formą!!!!! Nenešiokit kaukių, jos nepadeda, o jei nešiojat, keiskit kas pusvalandį( medicinines kas 3 minutės), jos sukaupia visą brudą ir verčia jus kvėpuoti viskuo, ką sugėrė!! Stipri imuninė sistema - nebaisi jokia liga!!!    ATSAKYTI
Vytautas 2020-03-31 10:34:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip lupa kaip gali iš to eilinio žmogelio va ateis corona ir liks pinigai neatsipirks pinigais nuo smerties nusines į kapus kiek priklauso grabas, kostiumas, naktaiza kas svarbiausia dar čeverykai   ATSAKYTI
Gintaras 2020-03-31 09:52:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas jau kas, bet mūsų prekybininkai labai gerai skaičiuoja į savo pusę. Belieka viltis, kad perkamumas smuks ir kainos normalizuosis. Ypač, je žmoniųi piniginės suplonės ir neturės iš ko prekes grobstyti tokiomis kainomis. Bet tada kita prekybininkų "akcija" įsijungs, kaip prieš dešimtmetį: perkamumas mažas ir kainas taip pat kelia, kad nebankrutuotų. Dar gerai, kad nesugalvoja "abonentinio" mokesčio už tinklų išlaikymą, kuomet jį privalu būtų mokėti net kai visai neini į parduotuvę :)   ATSAKYTI
Fe 2020-03-31 09:44:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kad tuos prekybos centrus korona uždarytu kuo ilgiau   ATSAKYTI
Ilona 2020-03-31 09:32:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
BAISU KAS DEDAS!!SValdžia turi visko ko reikia jarantino metu net įtangą įsirengė seime kad orą valytų.Ar jiem įdomu kad prekės brangsta baigit juokus.Norėtų sutvarkytų šį reikalą bet kam?Juk ir jiem iš to brangimo bus naudos.   ATSAKYTI
Juk 2020-03-31 13:24:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
leido skolintis,tai čia jie ir solidarizuojasi su tauta.Gal kokie 20 dirba,o kiti tik loja ant dirbančių ir stiprina giminaičių verslus.   ATSAKYTI
Lt 2020-03-31 09:19:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Maras-tai spekuliantui rojus,reikia juos visus kaip azijoj,visiems pirma karta simta ryksciu per dupa,tai fantazija atšoks buržujams   ATSAKYTI
Tylus 2020-03-31 09:18:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pažiūrėsim kai rinkimai bus, galės tada virkauti kad niekas jų nerenka. Spirti lauk visus iš to seimo, tegul eina iš gatvės lapų griebti ir apie konteinerius šiukšlių rankiot. Rinkti išvis nauja valdžia, iš padugnių nieko nebera. Jie liko neįgalus viską sutvarkyti. Prezidento nėra, slepiasi nuo koronos, uztad prekybininkai ir savivaliauja.    ATSAKYTI
Tylus 2020-03-31 09:18:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pažiūrėsim kai rinkimai bus, galės tada virkauti kad niekas jų nerenka. Spirti lauk visus iš to seimo, tegul eina iš gatvės lapų griebti ir apie konteinerius šiukšlių rankiot. Rinkti išvis nauja valdžia, iš padugnių nieko nebera. Jie liko neįgalus viską sutvarkyti. Prezidento nėra, slepiasi nuo koronos, uztad prekybininkai ir savivaliauja.    ATSAKYTI
Mesininkui 2020-03-31 09:15:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Egidijau Mackevičiau nesinaudok susidariusia situacija,vien savo kišene,zinok gyvenimas yra apgaulingas,lazda turi du galus   ATSAKYTI
Mastantis 2020-03-31 09:07:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau senai galejo sutvarkyti kainas pramonininkam duoti per sprandus ir rasomos nesamones ispjaustytojas mesos greitai turi dirbti kad alga uzsidirbtu ,ir menesi apmokina ,jautiena superka lenkai o,ukininkui moka 80 centu kg ,o uz piena nera net ka kalbet gryzta i parduotuves vanduo su miltel gal laikas prekybininkam deti baudas pagaliau o ne jiem padlaiziauti!!!!    ATSAKYTI
SS 2020-03-31 10:32:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
NE MASTANTIS, O VISISKAS GLUSAS   ATSAKYTI
Jura 2020-03-31 09:04:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O sakė,kad kainas reguliuosim, o pasirodo visiškai baisu! Kas toliau bus,kaip žmonės išgyvens,jei ir toliau taip kils kainos, ne tik maisto bet ir vaistams.Kur tiesa,visiems ,soste kur sedi, nusispjaut svarbu,kad jiems viskas gerai!!! Vienakart ,ponulei pagalvokit su savo durnom smegenim!!!   ATSAKYTI
Lina 2020-03-31 09:01:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas branksta valandomis ir ne tik maistas jau parduodamas susmirdes   ATSAKYTI
Jonas 2020-03-31 08:59:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prekybininkai ir is nelaimes ziuri kaip tik pasipelnyti jiems vis mazai dievas mato gal atvers akis   ATSAKYTI
Bana 2020-03-31 08:56:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na visiems šitiems parazitams per gerkle iślys visi gauti pinigai. Pelnytis tautos nelaimes akivaizdoje.   ATSAKYTI
Lina 2020-03-31 08:56:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu kodėl mūsų vyriausybė nekontroliuoja tų kainų augimo.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Pirkėjai ir praeiviai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Prekybos centruose neretai galime pamatyti kaip klientai saujomis griebia nemokamus polietileninius maišelius, skirtus biriems produktams, o kai kurie nė nesikuklina ir į ...
Parduotuvė
Neretai parduotuvėje apsilankę žmonės susimąsto, kas būtų, jei netyčia užkliudyčiau ir sudaužyčiau butelį ar sugadinčiau kitą prekę? Didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų ...
Kemperis. „Valdo kemperiai“ nuotr.
Šiemet, nors skrydžiai jau įsibėgėja, dauguma tautiečių keliauja automobiliais. Dėl šios priežasties populiarėja kelionės kemperiais, nameliais ant ratų, kuriuose galima ne tik ...
Pavojingi daiktai. VVTAT nuotr.
Parduotuvėse tarp gausybės prekių galima įsigyti ne tik reikalingų, bet ir kenksmingų daiktų. Europos komisija ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) ...
Išguldyti javai
Dar vasaros pradžioje ūkininkai baiminosi sausros, tačiau vietoje jos sulaukė liūčių. Šios išguldė javus. Dabar grūdų augintojai tikina, kad dėl to javapjūtė užsitęs, nes ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų