Šarūnas Černiauskas Miglė Krancevičiūtė
2020.02.27 10:03

Vilnietė Simona Kibirkštytė viena augina du mažus vaikus. Be tėvo juos paliko tragiška avarija, sukelta neblaivaus vairuotojo, dirbusio Pagėgių politiko Kęsto Komskio įmonėje „Agrolira“. K.Komskis dėl šio tragiško įvykio teismo priteistą kompensaciją vadina pagrindine „Agroliros“ bankroto priežastimi. Tačiau tiesa tokia, kad Simona ir jos vaikai didžiosios dalies pinigų taip ir negavo.

Kęstas Komskis ((Vyginto Skaraičio / Fotobankas.lt nuotr.)

Kęstas Komskis ((Vyginto Skaraičio / Fotobankas.lt nuotr.)

Prieš dvejus su puse metų vyro netekusi Simona pati susirado „Sienos“ žurnalistus ir papasakojo savo istoriją.

Nuo pirmų interviu minučių Simonos žinutė buvo aiški – “Agrolira” negalėjo bankrutuoti dėl priteistų kompensacijų, nes nukentėjusieji negavo nieko panašaus į K.Komskio minimą 100 tūkst. eurų sumą.  K.Komskio įmonė žlunga taip ir nesumokėjusi daugiau nei pusės priteistos sumos.

Simona teigia neleidžianti sau palūžti tik dėl vaikų, kuriems, netekus tėčio, mamos reikia kaip niekad. Tačiau tragedijos Pagėgiuose randas neišnyks visą gyvenimą.

„Aš niekada neužmiršiu, kai mano sūnus stovi prie lango ir klausia: „Mama, kur mano tėtis? Kur mano tėtukas?“ Ir aš turėjau paaiškinti, kad kažkas jo tėtį partrenkė mirtinai. Šitas sūnaus sakinys yra vienintelis dalykas dėl ko dar verkiu“, – virpančiu balsu kalbėjo Simona.

REKLAMA

Naujas verslas – po teismo sprendimo

Norėdami suprasti, kaip Simonos situacija siejasi su „Agroliros“ bankrotu, „Sienos“ žurnalistai sudėliojo įvykių, sekusių po teismo sprendimo, chronologiją.

Teismo sprendimas, kuriuo avarijos kaltininkas pasiųstas už grotų, o žuvusiojo artimiesiems priteista solidi kompensacija, priimtas praėjusių metų vasario 21 d. Netrukus po šio sprendimo K.Komskis, tuomet buvęs vieninteliu „Agroliros“ savininku, ėmėsi naujų verslo sprendimų.

K. Komskio bendrovė „Rembuta“, tuomet pilnai kontroliavusi „Agrolirą“, įsigijo naują dukterinę įmonę, bendrovę „Kalibrus“. Ji į K.Komskio rankas perėjo 2019 m. kovo 19 d., nepraėjus nė mėnesiui nuo teismo sprendimo paskelbimo.

Jau netrukus, balandžio mėnesį, „Agrolira“ nustojo mokėti socialinio draudimo įmokas.

Simona prisimena, kad vieninteles kompensacijas ji ir jos žuvusio vyro Vyčio tėvai gavo taip pat pavasarį, o vaikams pinigai buvo pervesti vasarą.

Paskutinis sėkmingas pinigų nurašymas nuo “Agroliros” sąskaitos įvyko pernai rugpjūtį. Netrukus viską galutinai suparalyžiavo bankrotas.

„Agroliros“ bankrotą inicijavo ne antstoliai ir ne apmokėjimų nesulaukę žaliavų tiekėjai. Tai padarė „Sodra“ – būtent dėl to, kad įmonė nustojo mokėti įmokas valstybei.

Bankroto byla „Agrolirai“ iškelta praėjusių metų lapkričio 12 d. Kaip jau skelbėme, diena anksčiau įmonėje pradėjo dygti nauji akcininkai. Per kiek daugiau nei savaitę „Agroliroje“ atsirado trys investuotojai – paprasti darbininkai iš Pagėgių.

Kai nuvažiavome su jais susitikti, du vyrai buvo bedarbiai ir prisiekinėjo gyvenime nepirkę jokių „Agroliros“ akcijų. Vienas jų persigalvojo ir jau kitą dieną tvirtino tikrai įgijęs 24 proc. Įmonės akcijų. Kodėl ir už kokius pinigus investavo į bankrutuojantį verslą, pašnekovas taip ir nepaaiškino.

REKLAMA

įvykių chronologija, siena.lt

įvykių chronologija, siena.lt

„Agrolira“ bankrutuoja neatsiskaičiusi su Simona ir jos vaikais, o taip pat – su keliais stambiais kreditoriais. Iš įmonės finansinių rodiklių panašu, kad jos turtas vertas tik mažos dalies susikaupusių skolų.

Kita įmonė, K. Komskio verslo dalimi pernai kovą tapusi „Kalibrus“, sėkmingai plečiasi ir verčiasi ta veikla, kuria užsiėmė bankrutuojanti „Agrolira“. Naujas K.Komskio verslas registruotas apleistoje sodyboje, bet turi jau 20 darbuotojų ir jau yra pasamdytas remontuoti Pagėgių pasienio kontrolės punktus. Vienas ryškesnių skirtumų tarp „Agroliros“ ir „Kalibrus“ – tai, kad pastaroji įmonė Simonai ir jos vaikams nieko neskolinga.

K. Komskis su žurnalistais bendravo tik raštu. Praėjusios savaitės viduryje jo paklausėme, ar „Agroliros“ bankrotas bei naujo verslo įsigijimas susiję su kompensacijomis Simonai ir jos vaikams. Į šį ir kitus klausimus politikas kol kas neatsakė.

Istorija, kurios galėjo nebūti

Tragiška nelaimė Pagėgių apylinkėse įvyko 2017 metų liepos 17 dieną. Girtas „Agroliros“ darbuotojas Ramūnas Bauža, vairuodamas įmonės automobilį, sukėlė avariją ir pražudė motociklu pas šeimą važiavusį jauną dviejų vaikų tėvą, o pats iš įvykio vietos pabėgo. R. Baužą pareigūnai rado tik kitą dieną, neblaivų. Vyriškis prisipažino darbo pabaigoje gėręs su bendradarbiais.

Simona pasakoja, kad po tos dienos prasidėjo dvejus metus trukęs karas, kurio nebaigė net teismo nutartis. Esą, nepaisant patirto skausmo, streso ir net priešlaikinio gimdymo, dėl priteistų kompensacijų tenka kovoti ir dabar, o „Agrolirai“ bankrutuojant, pinigus atgauti šansų vis mažiau.

REKLAMA

„Mano antras sūnus gimė dvi savaitės po tėčio žūties, gimė neišnešiotas, 8 mėnesių. Pagimdžiau ir savo vaiko nemačiau, kitą rytą pamačiau visą apraizgytą šlangutėmis ir viskuo... Tai buvo tikrai labai žiaurus laikotarpis, labai baisus laikotarpis. Įsivaizduokit: pagimdai vaiką ir neturi su kuo pasidžiaugti, esi viena ir esi tik dvi savaitės po vyro žūties, kai emocijos ir viskas verda, tai man asmeniškai trūksta žodinio apibūdinimo tokiai situacijai. (...)

Sveikas protas man iki šiol neleidžia suprasti, kaip taip daroma, kodėl taip daroma. Kodėl nenorima išlikti žmogiškam, kodėl atsisakoma priimtų visuomenės moralių? O atsakymų turbūt niekada ir negausiu“, – kalbėjo pašnekovė.

Simona dėl vyro žūties kaltina ir įmonę, kuri neužtikrino vidinės tvarkos ir taip sudarė sąlygas įvykti nelaimei.

„Esminis dalykas, ką darbdavys turi užtikrinti, tai vidinė kontrolė. (...) Jeigu neužtikrinai, tai būk malonus, atsakyk už tai.

Man tai yra sąmoningas žmogaus nužudymas, nes automobilis yra mirties ginklas tokiems išgėrusiems žmonėms. O kas duoda tą mirties ginklą, tai galbūt irgi yra lygus tam, kuris sėda prie vairo. Šitas suvokimas ir kėlė didžiausią pyktį. Jie gyveno kaip gyvena, o mes turim kentėti“, – kalbėjo Simona.

Šiuose trobesiuose registruotas naujas K.Komskio verslas skolų našlaičiams neturi (Mortos Mikutytės / „Tauragės kurjerio“ nuotr.)

Šiuose trobesiuose registruotas naujas K.Komskio verslas skolų našlaičiams neturi (Mortos Mikutytės / „Tauragės kurjerio“ nuotr.)

Siekė sumažinti kompensaciją kūdikiui

Galutinis teismo sprendimas priimtas tik praėjus pusantrų metų po tragedijos. Viena to priežasčių – „Agroliros“ nenoras mokėti Tauragės apylinkės teismo nustatytų kompensacijų. Bendrovė sprendimą apskundė Klaipėdos apygardos teismui ir visais būdais įrodinėjo, kad Simonai ir jos artimiesiems priteistos sumos per didelės.

REKLAMA

Pavyzdžiui, K. Komskio įmonė bandė įrodyti, kad antrasis žuvusiojo vaikas gimė tik po avarijos, taigi jo ryšys su tėvu „nebuvo spėjęs susiformuoti“. Esą dėl to vaikams priskaičiuotos sumos – po 40 tūkst. eurų – yra per didelės.

Panašiai „Agrolira“ gynėsi ir nuo kompensacijų žuvusiojo tėvams. Įmonė tvirtino, jog Vyčio tėvai išsiskyrė jam esant nepilnamečiu, dėl to vienam iš tėvų turėtų būti sumažinta kompensacija.

Galiausiai, įmonė kratėsi atsakomybės ir dėl paties įvykio. Ji bandė įrodyti, kad „Agroliros“ darbuotojas R.Bauža tarnybinę mašiną pasisavino savavališkai, o avarijos metu jo su K.Komskio įmone „nesiejo jokie darbiniai santykiai“.

Klaipėdos apygardos teismas visus „Agroliros“ bandymus sumažinti kompensacijas atmetė. O avarijos kaltininkas R.Bauža pats prisipažino gėręs darbo metu.

Skolų medžioklė su varovais

Teismas žuvusiojo tėvams, Simonai ir jos vaikams iš viso priteisė 95 tūkst. eurų. Anot Simonos, iki šiol išmokėta tik kiek daugiau nei trečdalis šios sumos.

„Man, žuvusio vyro vaikų motinai ir jo tėvams, yra priteista po 5000 eurų, o vaikams – po 40 tūkstančių. Iš tos sumos mes esame gavę po 2 tūkstančius su trupučiu kiekvienas, o vaikai – kiekvienas po 14 tūkstančių kažkur. Bendroje sumoje susidarytų kažkur apie 36 tūkstančius eurų, bet tikrai ne per 100 tūkstančių eurų. Tikrai to nebuvo“, – tikino pašnekovė, primindama K.Komskio teiginius apie šimtatūkstantinę kompensaciją, kuri neva buvo pagrindinė „Agroliros“ bankroto priežastis.  

Antstolė Santa Selezniovienė, kuriai teko užsiimti skolos išieškojimu iš “Agroliros”, teigė, jog paskutinį kartą pinigus nurašyti nuo įmonės sąskaitos pavyko 2019 m. rugpjūčio antroje pusėje.

REKLAMA

Neoficialiomis žiniomis, bandant atgauti Simonai ir jos vaikams priklausančius pinigus, antstoliai mėgino iš varžytinių parduoti “Agrolirai” priklausantį buldozerį. Tačiau procesas žlugo. Pirmąsyk varžytinės atšauktos nepavykus “Agrolirai” įteikti procesinių dokumentų, antrą kartą – dėl bankroto proceso, kuris galiausiai ir surišo antstoliams rankas.

„Kadangi „Agrolirai“ buvo iškeltas bankrotas, mes vykdomas bylas užbaigėme“, – sakė S.Selezniovienė. Dabar informacija apie Simonai ir jos vaikams neišmokėtus pinigus perduota „Agroliros“ bankroto administratoriams.

Simona pasakoja, kad nuo pat pradžių ir ji, ir žuvusiojo tėvai buvo linkę kalbėtis ir bendradarbiauti dėl kompensacijų išmokėjimo dalimis.

„Mes viso teismo metu buvome už bendravimą, už kalbėjimą. (...) Vaikai auga, jiems nereikia čia ir dabar tų sumų. Tai tikrai mes būtume buvę už, bet su mumis nebuvo absoliučiai jokio kontakto“, – apie procesą pasakojo moteris.  

Paklausta, ar įmonės vadovas, K. Komskio sūnus Algirdas, jos atsiprašė, Simona atsakė, kad A. Komskio net nebūdavo teismo posėdžiuose, o įmonei visuomet atstovaudavo advokatas.

„Pats nuteistasis vieną kartą posėdžio metu girtas pasakė tokius žodžius: „Labai atsiprašau“. O iš įmonės pusės jokio skambučio, jokios žinutės, nieko, jokio bendravimo nebuvo ir išties net nesu jo (A.Komskio) mačiusi“, – sakė nukentėjusioji.

Tikisi teisingumo

„Agrolira“ bankrutuoja su smarkiai pasikeitusia savininkų struktūra. Kai įvyko tragedija, įmonę kontroliavo vienintelis K.Komskis. Dabar joje mirga trys nauji akcininkai, paprasti darbininkai iš Pagėgių. Du iš jų – bedarbiai. Be to, susitikus su dviem iš trijų investuotojų, abu teigė niekada jokių akcijų neįgiję.

REKLAMA

Simona šią situacija vertina su ironija.

„O kaip kitaip galima vertinti? Manau, kad jie galbūt kaip marionetės, galbūt net nelabai supranta, kur dėjo parašus, ką darė. Juos turėtų kažkas nušviesti, kad atsakomybė dėl įmonės skolų gula ant jų pečių, nes manau, kad jie to nesupranta arba nežino. Ar iš jų galima kažką gauti? Tai aišku, kad ne“, – konstatavo Simona.

Moteris įsitikinusi, kad „Agroliros“ bankrotas vertas valstybinių institucijų, o gal ir teisėsaugos dėmesio.

„Vilčių neprarandu, nes bankroto procesas dar tęsiasi. Aš tikiuosi, kad į šitą istoriją įsijungs Registrų centras, VMI, galbūt net FNTT, kurie pakeltų popierius ir rimtai įvertintų situaciją. Tiesiog turiu tokių vilčių, kad kada nors kas nors pradės skaidriau tuos popierius kilnoti“, – kalbėjo pašnekovė.

Tragediją išgyvenusi Simona karčia šypsena palydi klausimą, kaip vertina galimybes atgauti priteistus pinigus.

„Kadangi jokio bendravimo nėra, tai turbūt nieko nežada. Visa tai perduota bankroto administratoriui, tai turbūt, jeigu ką mes ateityje ir galėtume gauti, tai tik bankroto administratoriaus dėka. Bet, na, aš nelabai tikiu tuo“, – teigė pašnekovė.

Simona neslepia „Agroliros“ bankrotą vertinanti nepatikliai: „Darau tokią prielaidą, kad čia yra tiesiog stengimasis išvengti atsakomybės.“

Su K. Komskiu susisiekti pavyko tik raštu. Keletą dienų laukėmė politiko atsakymų apie įsiskolinimą Simonai ir jos vaikams bei apie naujuosius “Agroliros” akcininkus. K.Komskis iki penktadienio atsakė tik tiek, kad dėl klausimų kreipėsi į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją, o atsakymus pateiks tik gavęs jos atsakymą.

Paaiškinome K.Komskiui, kad trijų naujų akcininkų pavardžių neatskleidėme ir neatskleisime, taigi asmens duomenų apsaugos klausimas neturėtų iškilti. Tolesnių atsakymų iš K.Komskio kol kas negavome.

Baisu
2020-02-27 10:25:25
Velnias, ne žmogus. Tokie svolačiai po Lietuvos žemę šliaužioja kaip nuodingos kirmėlės.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tikra Tvarka ir Teisingumas, 2020-02-27 12:25:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ir kaip jiems ne gėda, jau tiek visko pridirbe, pridarė. Senajam Komskiui turėtų būti didelė gėda uzauginus tokius besirdzius sūnus. Nei gėdos nei sąmatos, nei sąžinės. Taip ir turėtų vadintis ta partija, kurioje jie buvo    ATSAKYTI
Baisu 2020-02-27 10:25:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Velnias, ne žmogus. Tokie svolačiai po Lietuvos žemę šliaužioja kaip nuodingos kirmėlės.    ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Spaudos konferencija dėl koronaviruso (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Aukščiausi šalies vadovai turėtų būti nuolat prevenciškai tiriami, ar neužsikrėtė koronavirusu. „Jie bus tiriami esant poreikiui, pasireiškus simptomams. Tai reiškia, kad ...
Daiva Razmuvienė (nuotr. stop kadras)
Trileris Vilniuje – koronavirusu užsikrėtusi, prostitucija besiverčianti bėglė pro langą iš Santaros infekcinių ligų skyriaus paspruko ir per visą miestą namo važiavo viešuoju ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Siekdamas suvaldyti užkrečiamųjų ligų plitimą, NVSC vykdo visų COVID-19 atvejų epidemiologinį tyrimą (apklausia atvejus, aiškinasi užsikrėtimo aplinkybes, sąlytį turėjusius ...
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Respublikinės Panevėžio ligoninės Urologijos skyriaus darbuotojui nustačius koronavirusą, kitų skyriaus darbuotojų ir pacientų pirmieji tyrimai – neigiami. Ligoninė pranešė, ...
Tokio gydymo nuo koronaviruso ėmėsi ir Lietuva: pasveikę aukoja kraują (nuotr. stop kadras)
Koronavirusą įveikę ir pasveikę tautiečiai kviečiami paaukoti savo kraujo kitiems, dar sergantiems. Panašu, kad pasveikusių plazma gali palengvinti sunkiai sergančių būklę. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų