REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
51
Laidojamas Arvydas Šliogeris (Justinas Auškelis/ Fotodiena.lt)

Penktadienį Lietuva atsisveikina su iškiliausiu pastarųjų kelių dešimtmečių filosofu. Mąstytojas laidojamas Vilniaus Antakalnio kapinėse.

51

Penktadienį Lietuva atsisveikina su iškiliausiu pastarųjų kelių dešimtmečių filosofu. Mąstytojas laidojamas Vilniaus Antakalnio kapinėse.

REKLAMA

Vienas žymiausių šiuolaikinės Lietuvos filosofų, Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto profesorius, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, habil. dr. Marijus Arvydas Šliogeris mirė gruodžio 18 d.

Atsisveikinti su juo penktadienį susirinko ne tik šeimos nariai, bet ir daug kolegų, studentų, žinomų meno ir kultūros žmonių.

Filosofas gimė 1944 m. rugsėjo 12 d. Panevėžyje, mokytojų šeimoje. 1967 m. baigęs cheminės technologijos studijas Kauno politechnikos institute, pasuko filosofijos keliu. 1974 m. apgynė filosofijos mokslų daktaro („V. Solovjovas ir idealistinė filosofija Lietuvoje“), 1986 m. – habilituoto daktaro („Egzistencinio mąstymo ontologinė struktūra ir jos socialinės-daiktiškosios prielaidos“) disertacijas.

Visa A. Šliogerio kaip filosofo ir dėstytojo veikla susijusi su VU – 1989 m. atkurtu Filosofijos fakultetu ir Filosofijos katedra, kuriai jis vadovavo 2003–2012 m. Nuo 2012 m. A. Šliogeris buvo VU profesorius-emeritas, 2007 m. išrinktas Lietuvos mokslų akademijos tikruoju nariu. 1992 m. apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, 2009 m. – Lietuvos mokslo premija.

REKLAMA
REKLAMA

Prof. A. Šliogeris buvo vienas iškiliausių filosofijos kūrėjų atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje. Profesorius išplėtojo originalią filosofinių pažiūrų sistemą, kurios atraminė sąvoka yra filotopija (meilė gimtinei). Jis buvo neprilygstamas filosofinės lietuvių kalbos meistras, parodęs, kad lietuvių kalba filosofijai kurti yra ne mažiau tinkama nei vokiečių ir senovės graikų kalbos.

REKLAMA

Pagrindiniai prof. A. Šliogerio veikalai: Žmogaus pasaulis ir egzistencinis mąstymas (1985), Daiktas ir menas (1988), Būtis ir pasaulis (1990), Sietuvos (1992), Transcendencijos tyla (1996), Niekio vardai (1997), Alfa ir omega (1999), Niekis ir Esmas (2 t., 2005), Melancholijos archipelagai (2009), Bulvės metafizika (2010), Lietuviškosios paraštės (2011), Kasdienybės metafizika: iš filosofo dienoraščių (2016).

A. Šliogeris į lietuvių kalbą išvertė daugelį klasikinės (G. Hegelio, A. Schopenhauerio, F. Nietzsche‘s) ir šiuolaikinės filosofijos (M. Heideggerio, K. Popperio, H. Arendt) veikalų. Profesorius išugdė gausų būrį filosofijos doktorantų, aktyvai dalyvavo Lietuvos viešojoje erdvėje, turėjo tvirtą nuomonę ir nebijojo jos išsakyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų