Nuo šiol ne tik pacientai galės matyti reitingų viršūnėse esančius medikus ir gydymo įstaigas, bet ir, kaip teigiama, patys medikai įsivertinti save. Tą leis padaryti ruošiama gydymo įstaigų reitingavimo tvarka. Tokią naujovę pirmadienį pristatė Sveikatos apsaugos ministerija.

Poliklinikoje (nuotr. stop kadras)

Poliklinikoje (nuotr. stop kadras)

Planuojama reitinguoti 409 pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigas, kurios turi sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, t. y. poliklinikos, šeimos centrai, šeimos gydytojų kabinetai. Į šias gretas patenka tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos. Įstaigos, neturinčios sutarčių su ligonių kasomis, vertinamos nebus. 

Pirmiausia įstaigos bus reitinguojamos pagal keliolika kriterijų, vėliau jų sąrašas bus plečiamas. Reitingai bus atnaujinami du kartus per metus. Pastebima, kad užsienyje yra vertinama daug daugiau kriterijų.  

Tai pristatoma kaip pirmasis mūsų šalies gydymo įstaigų reitingavimo etapas, kuriuo siekiama įvertinti pacientams teikiamų paslaugų kokybę. Nuo šiol tai padedantys įvertinti rodikliai bus matomi viešai.

REKLAMA

Jie bus skelbiami Valstybinės ligonių kasos (VLK) interneto svetainėje ir viešai prieinami visiems žmonėms. Ateityje planuojama išplėsti rodiklių sąrašą, pagal kurį bus vertinamos gydymo įstaigos. Kaip teigiama, tai leis pacientams ir patiems medikams matyti platesnį sveikatos sistemos paveikslą.

Įstaigos pagal gerų darbo rezultatų rodiklių reikšmes yra reitinguojamos ir dabar (tai galima rasti VLK interneto svetainėje). 

Anot sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, tai yra dar vienas svarbus reforminis žingsnis, siekiant gerinti šalies gydymo paslaugų kokybę ir prieinamumą pacientams. 

„Nuo šiol pacientai, rinkdamiesi gydymo įstaigą, kurioje nori būti prisirašę ir gauti reikiamas medikų paslaugas, turės daugiau galimybių gauti aktualios informacijos prieš priimdami svarbų sprendimą. Bus matomi įstaigų vertinimai pagal konkrečius rodiklius, kurių ateityje tik daugės. Tai seniai planuota naujovė. Su kolegomis iš VLK jai ruošėmės ne vienerius metus. Ir tai tik pradžia“, – sako ministras A. Veryga. 

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Ministras sutinka, kad neabejotinai atsiras nepatenkintų šiais reitingais, bet pabrėžia, kad tai normali reakcija į bet kokias naujoves. Jis tvirtino, kad toliau ruošiamasi tobulinti startuojančią reitingavimo sistemą, tad kaip tik laukia kritikos ir pasiūlymų.

„Visi norime geriausių rezultatų, o stengtis turime dėl ko. Štai naujausias Europos Komisijos tyrimas rodo, kad Lietuva pagal daugelį rodiklių tarp kitų šalių yra sąrašo pabaigoje. Tad turime visi stengtis tobulinti sistemą, pertvarkyti taip, kad galėtume kilti į aukštesnes pozicijas“, – įsitikinęs A. Veryga.

REKLAMA

Tiesa, konkretūs medikai pavardėmis reitinguojami nebus, bus pateikiamas bendras apylinkių reitingas. Ministras, paklaustas, ar tokia tvarka, skatinanti įstaigų darbuotojus siekti kuo geresnių rezultatų, negalėtų tik paskatinti ir taip šiandien egzistuojančią aštrią problemą sveikatos sektoriuje – mobingą, tvirtino nematantis tam galimybės.

„Tikiuosi, kad taip nebus, viskas priklausys nuo vadovo profesionalumo, tikslas sukurti kiek įmanoma objektyviai darbuotojus leidžiančią vertinti sistemą. Jeigu vadovas reikalaus darbuotojo atlikti tą  darbą, kuriam yra pasamdytas, tai kur galima būtų įžvelgti mobingą? Kalbant apie gydytojo apylinkes, reikėtų pabrėžti, kad būdavo didelis netolygumas. Vienas šeimos gydytojas, turėdamas daug didesnę apylinkę gaudavo tokį patį atlygį, kiek ir daug mažiau pacientų turintis šeimos gydytojas", – sakė jis.

Dar diskutuos dėl rodiklių

Artimiausiu metu bus diskutuojama dėl dar 8 naujų rodiklių, kuriuos pasiūlė šeimos gydytojus atstovaujančios draugijos, aktyviai dalyvaujančios diegiant šią naujovę.

VLK direktorius Gintaras Kacevičius teigia, kad įstaigų darbo rezultatai lemia ne tik pacientų pasitikėjimą. 

„Nuo jų priklauso ir įstaigoms skiriamas finansavimas – iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo papildomai mokami priedai už gerus darbo rezultatus bei skatinamieji priedai už tam tikrų pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų atlikimą. Pirminės sveikatos priežiūros įstaigų pajamų struktūroje apmokėjimas už gerus darbo rezultatus sudaro beveik 13 procentų“, – teigia G. Kacevičius.

REKLAMA

LSMU Šeimos klinikos šeimos gydytojos Aušrinės Kontrimienės teigimu, labai svarbu, kad nuo šiol medikai turės galimybę matyti savo individualų rezultatą. Tai, jos teigimu, naudinga tiek gydymo įstaigų vadovams, tiek patiems medikams. 

„Mums tikrai svarbu, kad savo pacientams teiktume tik aukščiausios kokybės paslaugas. Matydami, kad kolegos kažką daro geriau, galėsime vieni iš kitų pasimokyti, padiskutuoti. Tai bus naudinga visai sveikatos priežiūros sistemai ir stiprins pacientų pasitikėjimą medikais. Tačiau gerų darbo rezultatų sąrašas turi būti plečiamas, kad paslaugų kokybė būtų visapusiškiau atspindėta“, – sako gydytoja A. Kontrimienė.

Įstaigų darbo rezultatai lemia ne tik pacientų pasitikėjimą, bet ir joms skiriamą finansavimą – už skatinamųjų paslaugų teikimą ir gerus darbo rezultatus sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) mokama papildomai. Intensyviai dirbančioms gydymo įstaigoms skatinti šiemet iš PSDF iš viso skiriama 35,1 mln. eurų. Tad tokia apmokėjimo už paslaugas tvarka jas skatina siekti geresnių darbo rezultatų, o pacientai dėl to sulaukia daugiau šeimos gydytojų dėmesio, aukštesnės paslaugų kokybės, tikslesnės ir ankstyvesnės įvairių ligų diagnostikos bei profilaktikos, kas leidžia mažinti eiles pas gydytojus specialistus.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras šią naujovę vertino pozityviai. Jo manymu, tai skatintų sveikatos priežiūros sektoriaus kokybės vystymąsi, o gydytojus ir jų komandas dirbti efektyviau.

REKLAMA

„Visgi ateityje vertinimas turėtų būti atliekamas ne kas pusmetį, o kas ketvirtį arba kas mėnesį. Tuomet vadovai galėtų operatyviau reaguoti į gydytojų darbo kokybę. Gerų rezultatų vertinimo modelis turėtų būti pritaikytas taip, kad kiekvieną mėnesį įstaiga galėtų įsivertinti veiklos rezultatus ir už juos gauti atlygį iš PSDF. Taip pat siūlyčiau ateityje peržiūrėti rezultatų vertinimo rodiklius, ypač akcentuočiau poliligotumo rodiklių išskyrimą“, – sako K. Štaras.

Papildomai moka už rezultatus 

Papildomas mokėjimas už gerus darbo rezultatus buvo įvestas dar 2008-aisiais. Iš pradžių buvo nustatyti 4 rodikliai, o šiuo metu jų yra net 16. Net 14 iš jų priskiriami šeimos gydytojo komandai, 1 – pirminei odontologinei pagalbai, 1 – pirminei psichikos sveikatos priežiūrai. 

Pagal šiuo metu VLK puslapyje paskelbtą pirminių sveikatos priežiūros įstaigų sąrašą vertinant gerų darbo rezultatų rodiklius, pirmas penketukas rikiuojasi taip:

IĮ Violetos Talaikienės įmonė (Panevėžio TLK)

UAB Kalniečių šeimos klinika (Kauno TLK)

VšĮ Kaltinėnų pirminės sveikatos priežiūros centras (Klaipėdos TLK)

UAB „EuroEra“ (Vilniaus TLK)

UAB „MediCA klinika“ (Panevėžio TLK)

Visą įstaigų sąrašą galima rasti VLK puslapyje. Nepaisant to, kad, akivaizdu, pirmose vietose rikiuojasi privačios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, ministro teigimu, nebūtų galima tvirtinti tokios tendencijos. Tačiau kartu jis pridūrė, kad, natūralu, mažesnėje įstaigoje lengviau tvarkytis. 

Įstaigoms už gerus darbo rezultatus mokama pagal šiuos rodiklius: 

- vaikų priežiūros intensyvumą (vertinama, ar prisirašiusieji kreipiasi į šeimos gydytoją ar pediatrą bent kartą per metus dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo); 

REKLAMA

- prevencinių programų vykdymą (atsižvelgiama į gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio prevencinių programų vykdymo rezultatus);

- sergančiųjų lėtinėmis ligomis priežiūrą (analizuojama, kaip dažnai pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis (arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, bronchine astma, pneumonija ir kt. ligomis) yra gydomi ligoninėse;

- labai svarbaus tyrimo atlikimą vaikams, kuris padeda išsiaiškinti, ar būtinas gydymas antibiotikais, už vyresnių nei 65 metų žmonių skiepijimą nuo gripo.

Bronius
2019-12-16 14:46:57
Jie ką, galvoja kad eilės dings? Kuo toliau jos vis ilgėja, o visiems užkraunama nereikalingi papildomi veiksmai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Paciente 2019-12-18 21:43:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesamoningi kriterijai istaigai vertinti,briedas sedinciu kabinetuose ir nesuprantanciu kaip vyksta darbas poliklinikose kai daugybe besiskundzianciu nelaimingu pacientu   ATSAKYTI
Ona 2019-12-23 08:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikra tiesa !Tik ministrui to nesuprast!Padirbėtų jis poliklinikoje nors mėnesį-suprastų ! Ir apie e sistemą sužinotų,ko net neįtaria-kokią meškos paslaugą padarė ir daktarams,ir ligoniams...  
Tiesa 2019-12-17 17:17:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau pasibaigę tie laikai, kai pacientai galėjo pasirinkti norimą polikliniką, šeimos gydytoją. Gyvenu Vilniuje, norėjau pakeisti polikliniką, nepriima niekaip jau antri metai. Atsakymas kad nėra vietų, man 57m. O 28m giminaitę iškart priėmė. Taip kad nereikia jokių reitingų, nieks nesikeis po jų šimtu procentų.   ATSAKYTI
XS 2019-12-17 11:28:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоrite susіrasti mе­rginą vi­еnai nа­kčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.lad­y4.f­un   ATSAKYTI
Pašalinė 2019-12-23 08:24:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad tave suparalyžuotų,ku...va !  
Pacientė 2019-12-16 18:53:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kuo mažiau siunčia į ligonines tuo geresnis gydytojas, o aš galvojau ko tie daktarai neduoda siuntimo ligoninės dabar viskas aišku   ATSAKYTI
Lina 2019-12-16 16:28:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ar nuvarytus arklius nušaus, ar patiems paliks nudvėst?   ATSAKYTI
Bronius 2019-12-16 14:46:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie ką, galvoja kad eilės dings? Kuo toliau jos vis ilgėja, o visiems užkraunama nereikalingi papildomi veiksmai.   ATSAKYTI
Ale va 2019-12-16 14:10:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tas Lietuvos gydymo įstaigų reitingavimas vyksta dominuojant biurokratinų valdininkų surašytais kanonais ,o nežinomas ligonių vertinimas ir atsiliepimai . Kol kas Veryga nereikalauja gydymo įstaigų vadovų kovoti su korumpuotais darbuotojais ,o nuo reitingavo priklausytų gydyklos vadovų alga. Tai kaip LR SAM vykdo sergančių Lietuvos piliečių valią? Veryga turi būti rinkėjų valios daugumos vykdytojas,o ne saviveiklininkas.   ATSAKYTI
Ieva 2019-12-16 13:57:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai sveikintinas. Ypač šeimos gydytojų. Skiepų nuo gripo 65m ir vyresniems niekas nesiūlo.   ATSAKYTI
Ligonė 2019-12-23 08:32:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kad jų nėra-labai mažai gavo,viesulu per kelias dienas išnešė:)  

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Menstruacijų skausmai (nuotr. 123rf.com)
Daugeliui moterų laikas iki menstruacijų ir jos pačios tampa nemažu išbandymu – atrodo, niekada nesibaigsiantis skausmas, permaininga nuotaika, o kur dar nuolatinis nerimas, ar ...
vaistai (nuotr. stop kadras)
Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje 2010–2018 metais augo vaistų vartojimas, rodo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos analizė. Baltijos šalių gyventojai daugiausia vartoja ...
Vilniečio gyvenimo sąlygos šokiruoja: niekam nerūpi, kad gyvena be paso ir elektros
Į „TV Pagalbą“ kreipėsi vilnietė Irena, kuri susirūpino savo kaimyno Petro sveikata ir gyvenimo sąlygomis. Vyras jau metus laiko gyvena be elektros, paso ir jokių pajamų, ...
Organų donorystė (nuotr. 123rf.com)
Praėjusiais metais organų donorais tapo apie 3,5 tūkst. žmonių – tai didžiausias skaičius per visą nepriklausomybės laikotarpį, teigia Nacionalinis transplantacijos ...
Padavėja (nuotr. 123rf.com)
Kada lietuviai gyvens taip oriai kaip Vakarų Europos šalių gyventojai? Lietuvos banko duomenimis, mūsų šalis pavyzdingai stiebiasi link Europos Sąjungos vidurkio, tačiau ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų