Beveik prieš porą savaičių teismui pareiškus, kad daug visuomenės nepasitenkinimo sulaukusi „pirmojo paskyrimo“ kompensuojamųjų vaistų tvarka, pasirodo, Sveikatos apsaugos ministerijos buvo įvesta viršijus įgaliojimus, pacientai vėl sujudo klausdami, ar senoji tvarka bus grąžinta? Nors ministras Aurelijus Veryga nepaliauja tvirtinti, kad teismo sprendimas jokiu būdu nekvestionavo jo įvestų pokyčių esmės, kiti rėžia tiesiai šviesiai – naujoji tvarka ne tik, kaip žadėta, nepadėjo sutaupyti lėšų, bet ir apribojo gydytojo teisę skirti pacientui reikalingą gydymą. 

Vaistinė (nuotr. stop kadras)

Vaistinė (nuotr. stop kadras)

Trečiadienį pajudinus šį klausimą Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje atmosfera kaip reikiant įkaito.

Konservatorius Antanas Matulas aktyviai ragino kolegas nepraleisti šio klausimo pro pirštus, išsiaiškinti, kokių priemonių iki teismo nurodytos gruodžio 1 d. ministerija ketina imtis. 

Pasisakydamas Seimo narys negailėjo kritikos A. Verygos vaistų reformai ir skaičiais bandė įrodyti, kad ši visiškai nepasiteisino – lėšų sutaupyti nepavyko, o tik buvo sukeltas chaosas tarp pacientų.

REKLAMA

„Tokio rojaus, koks dabar sukurtas farmacininkams, vaistų gamintojams, dar niekada nebuvo. O kolega Veryga ne nori įvesti tam tikrus generinius vaistus, bet proteguoja tam tikras farmacines kampanijas. Tikslas buvo sumažinti priemokas žmonėms ir PDSF biudžeto išlaidas. Ką šiandien turime? 36-iais milijonais eurų viršytas biudžetas ir toliau sistemingai planuojama šiais metais jį viršyti 39 mln. eurų. Taigi sudarytos sąlygos, kad pigiausią generinį vaistą žmogus gauna kompensuojamą, o kitą generinį vaistą pirks pats. 

Šių metų vaistų rinka bus papildyta 39, o kitų metų išlaidos vaistams auga 46 mln. eurų. Tad koks tikslas pasiektas? Prieš kelis posėdžius ministerijos pateikta informacija, kad galimai žmonės už vaistus, kurie buvo (kompensuojamųjų vaistų, – aut. past.) sąraše, sumokėjo priemokoms 54, o sutaupė 15 mln. eurų. Taigi beveik 40 milijonai žmonių permokėjo už vaistus“, – aiškino posėdžio metu pirmininkės vis priverstas raminti A. Matulas. 

Kaip teigė jis, EBPO duomenimis, namų ūkio išlaidos 2016 m. metais buvo 2,2, o šiemet – 2,3 proc. „Suminė to išraiška – žmogus už vaistus sumokėjo per metus 2016 metais 665, o praeitais – 780 eurų savo išlaidų.

„Tai kokių tikslų jūs pasiekėte? Jūs tiesiog auginate lėšas vaistams, kuo labai džiaugiasi farmacinės kampanijos, tarp kitko, tų gamintojų, kurie glaudžiai susiję su jūsų aplinka. 

Kam viso to reikėjo? Jau geriau reikėjo be chaoso paimti 39 milijonus papildomai iš rezervo ir įtraukti kelis inovatyvius vaistus, nes, mano žiniomis, būtent tiek jie ir kainavo, kiek dabar viršytas biudžetas“, – kalbėjo parlamentaras.

REKLAMA

Veryga: išlaidos ir toliau augs

Sveikatos apsaugos ministro tvirtinimu, A. Matulo pateikti duomenys yra klaidinantys. 

„Tai sunkiai suvokiama situacija. Ne kartą aiškinta, kur tie sutaupyti pinigai panaudoti, ir apie kompensavimo lygių padidinimus iki 100 proc. Kalbant apie biudžeto augimą, kaip gali neaugti išlaidos, kai įtraukiame krūvą naujų, brangių inovatyvių vaistų, greta to, kad yra padidinti kompensavimo lygiai“, – aiškino A. Veryga.

Ministras tokią situaciją prilygino politinei šizofrenijai. 

„Vieną dieną girdžiu, kodėl neįtraukiate vaistų, pacientai negauna gydymo, kodėl taip ilgai užtrunka? Kai pasiskubinam, įtraukiam, tada gaunu priekaištus, kad auga išlaidos biudžetui. Prašėme papildomai lėšų iš PSDF biudžeto rezervo, kad pacientai gautų greičiau naujus vaistus. Man atrodo, visi tokie svarstymai prasilenkia su sveika logika“, – savo poziciją dėstė jis.

A.  Veryga dar antradienį viešėdamas naujienų portalo tv3.lt studijoje pabrėžė, kad vystydami diskusijas dėl generinių vaistų pradedame atrodyti kaip atsilikęs kraštas.  

„Ta vadinama vaistų generizacija, arba jos nebuvimas, tos pačios EBPO vadinamas kaip sveikatos sistemos lėšų švaistymas. Jeigu mes neužtikriname, kad pirmiausia generiniai vaistai, konkuruodami dėl kainos, atkeliautų į rinką, mes švaistome sveikatos išteklius. T. y. tas lėšas, kurias galėtume skirti brangiems vaistams. Tad trauktis nėra kur, turime ruoštis tokio lygio pakeitimus, kokio reikia ir nešvaistyti pinigų, kur nėra jokios logikos, nes danai, vokiečiai gydosi tais vaistais ir sveiksta“, – dėstė jis.

REKLAMA

Jis priminė, kad per metus pacientai priemokoms sutaupė apie 15 milijonų eurų. 

„PSDF taip pat taupė panašia apimtimi, bet už tuos pinigus buvo įtraukti nauji vaistai. Ir dabar toliau įtraukinėjame vis naujus vaistus, nes ir onkologiniai pacientai priekaištauja, kodėl jų nėra. Tai kaip gali neaugti išlaidos – ką mums kompanijos už dyką tuos vaistus duos? Jei pradedame kompensuoti daugiau kitų naujų vaistų, kurie yra brangūs, tai išlaidos ir auga. Jau paprašėme iš to paties rezervo papildomai 25 mln. eurų tiems naujiems vaistams  kompensuoti. Auga išlaidos ir jos toliau augs, bet ne dėl generikų, bet dėl to, kad įtraukiame naujus vaistus“, – aiškino ministras.

Sutaupymai turi ribas

Su tvarkos efektyvumu sutikti nenorėjęs A. Matulas pabrėžė, kad siekiant kilnių tikslų tik sukeltas chaosas, dėl kurio nukentėjo daugybė žmonių. 

„Mokslininkai teismui liudijo, kad jūs suvaržėte galimybę gydyti žmones inovatyviais, individualiai pritaikytais vaistais. Įsiskaitykite į teismo sprendimą, kad buvo viršyti įgaliojimai. Raginu komitetą išsamiau susipažinti ir tegu ministerija žodžiu pateikia, ko ketina imtis. Turi būti sistema sudaryta gydytojui, ne Verygai gydyti žmones“, – neslėpdamas emocijų kalbėjo parlamentaras.

Į situaciją iš šono mėginęs pažvelgti Raimundas Martinėlis išskyrė du įsiplieskusios diskusijos aspektus.

„Ekonominiai dalykai, pinigų taupymas, trukdymas ateiti į rinką naujiems vaistams yra vienas dalykas, bet kitas dalykas – paciento teisės, gydytojo pasirinkimas gydyti individualizuotai. Į tai reikėtų atsižvelgti, o ne vien į taupymus, kurių realiai ir nesimato, nes tos lėšos kompensuojamiems medikamentams auga dešimtimis milijonų. Sakysite, kad po to „pirmojo pasirinkimo“ galima pasirinkti kitą vaistą, bet norėtųsi iškart pradėti žmogų gydyti normaliai“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

A. Veryga gi atkirto, kad nereikia eilinį kartą painiotis ir manipuliuoti kalbant apie individualizuotą gydymą. 

„Kolegos, esate medikai, suprantate, kad generikas ar ne, tai kalbame ne apie individualizuotą gydymą. Jau daug metų gydytojai išrašo veikliąją medžiagą ir individualizacija yra kalbant ne apie firminį pavadinimą, o gydymo būdą, vaistų, pritaikytų pacientui, kūrimą. O medikams teisė skirti vaistus nėra apribota. Esmė, kad konkuruotų vaistų gamintojai kaina ateidami į kainyną.

O dėl sutaupytų lėšų – tai irgi turi tam tikras ribas, sutaupymai negali būti šimtaprocentiniai. Galėsime pateikti skaičius, kas iš sutaupyto buvo padaryta, bet reikia suvokti, kad tai tikrai nepadengia naujų vaistų išlaidų“, – dėstė ministras.

DEmokratija
2019-11-06 15:00:42
Kai vyriausybė nesugeba žmogui sudaryti sąlygas, kad jis gautų teisingą atlyginimą už darbą ir ir socialinę apsaugą nedarbo atveju, kad galėtų laisvai gyvendamas nusipirkti būtiniausių egzistavimui reikalingų prekių, vyriausybė griebiasi korumpuotų kompensacijų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vida 2019-11-06 16:24:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieko čia nesutaupė skirdami generinius vaistus, kurie žmonės turi galimybę perka už pilną kainą originalą, o kurie negali nusipirkti nuodijasi generiniais. Išvada tokia, vaistinės atsikrato už valstybės pinigus generikų ir dar gauna pinigus iš tų kurie perka originalą, jūs ligoniai greičiau išmirsit bus lengviau.Reikia būtinai gražinti vaistus kurie buvo kompesuojami ir nedaryt manipuliacijų žmonėmis    ATSAKYTI
2019-11-06 16:08:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek dar tas Veryga knis protą žmonėm su savo biudžeto skaičiavimais, mes nuo to ne sveikesni, negi nėra protingo žmogaus, kuris supranta apie mediciną ir sergančio žmogaus padėtį, kad galėtų pakeisti tą biudžeto skaičiuotoją, jau britku jo klausyti   ATSAKYTI
Jo 2019-11-06 16:04:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau turim 30 metu nesąmoninga Lietuva bet per tiek laiko nebuvo tokio
Debilo ministro veryga pyzdinam į Rygą valstiecems didelis minusas gėda.......    ATSAKYTI
DINA 2019-11-06 15:57:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
atsibodo tos manipuliacijos su vaistais ir zmoniu nuodijimas pigiausiais vaistais seniai laikas vrygai ir jo sutvei palikti siltas kedes   ATSAKYTI
Vaclovas 2019-11-06 15:29:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar nebus taip, kad Verygos iniciatyvos būsimuose Seimo rinkimuose pakenks LVŽS rezultatams. Gal dar ir automobilių mokestis, kuris vadinamas taršos mokesčiu.   ATSAKYTI
Pilietis 2019-11-06 15:22:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką geri pinigėliai.?
Ir kam gi teks garbė lobti, farširuojant tautą kreidos tabletėm, lupant devynis kailius....?
Tegu Dievas bus jums Teisėju   ATSAKYTI
tai 2019-11-06 15:17:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nejaugi lietuvoj neber protingesnio ministro, kaip Veryga???Tiesiog ko sis zmogus griebiasi, viskas suniui ant uodegos, nusibodo tos nesamones, grazinkit viska nors kaip buvo!   ATSAKYTI
Fredis 2019-11-06 15:03:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Varyti ta veryga paganai metloi taip pridare nesamoniu   ATSAKYTI
Adolfas 2019-11-06 15:02:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar bus briedžių gripas   ATSAKYTI
DEmokratija 2019-11-06 15:00:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai vyriausybė nesugeba žmogui sudaryti sąlygas, kad jis gautų teisingą atlyginimą už darbą ir ir socialinę apsaugą nedarbo atveju, kad galėtų laisvai gyvendamas nusipirkti būtiniausių egzistavimui reikalingų prekių, vyriausybė griebiasi korumpuotų kompensacijų.   ATSAKYTI
Atspek 2019-11-06 14:49:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Xebra o kur dingo kiuales gripa vistu ligtais buvo.atsimenat ? Jau vsio afera nusibodo sita ???   ATSAKYTI

Top Video

Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
DABAR RODOMA
Vyras dėl nesėkmės vakarėlyje kaltins žmoną dar ilgai: juokėsi visi
DABAR RODOMA
Keleiviai tapo dramatiško įvykio liudininkais: vaizdas priverčia sustingti
DABAR RODOMA
Oskaras Ridikas parodė išpuoselėtą kūną: be treniruočių negali
REKLAMA
Kęstutis Mažeika (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako buvęs nustebintas Alytaus savivaldybės paskelbtų tyrimo duomenų apie padangų perdirbimo gamyklos gaisravietėje susikaupusio vandens ...
Daugiabučiai Vilniuje (nuotr. Fotodiena.lt)
Seimas po pateikimo pritarė Ramūno Karbauskio pateiktam nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projektui. Už jį balsavo Seimo nariai 65, prieš – 38, 13 ...
Spūstys
Seimas antradienį po pateikimo pritarė naujoms valstiečių pataisoms dėl taršių automobilių mokesčio – jis būtų mokamas tik pirmą kartą Lietuvoje registruojant mašiną. ...
Valstiečių štabas (Fotodiena/Arnas Strumila)
Jeigu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) palaikymas tarp rinkėjų kris taip pat, kaip dabar, partija neperkops kitų metų Seimo rinkimų barjero, prognozuoja Mykolo ...
Jaroslavas Neverovičius (nuotr. Fotodiena.lt)
Atleistai Lietuvos pašto valdybai pritrūko dialogo su visuomene dėl privatizuojamų pašto pastatų, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Jaroslavas ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų