Vos prieš savaitę Kaune iš statybvietės Laisvės alėjoje pasišalino be sargybos priežiūros dirbęs itin pavojingas nusikaltėlis Andrius Kalasiūnas. Pagarsėjęs sadistas, nuteistas už buvusios savo merginos, nusprendusios jį palikti, neteisėtą laisvės atėmimą ir pasikėsinimą nužudyti itin žiauriai kankinant. Bausmės jis sulaukė ir už įvykdytas vagystes.

Pravieniškių pataisos namai (nuotr. tv3.lt)

Pravieniškių pataisos namai (nuotr. tv3.lt)

A. Kalasiūnas bylos nagrinėjimo metu prokuroro buvo palygintas su Aušvico koncentracijos stovyklos budeliu Josefu Mengele. Toks asmuo atsidūrė laisvėje, o teisingumo ministras Elvinas Jankevičius tikina, kad šis įvykis, kai iš darbo vietos laisvėje Kaune pabėgo pavojingas nusikaltėlis, yra pernelyg dramatizuojamas. 

Kalėjimų departamento vadovas Virginijus Kulikauskas taip pat patvirtino, kad šis įvykis nepakeis nubrėžtų įkalinimo įstaigų sistemos gairių, kur numatyta, kad ateityje į resocializacijos programas bus įtraukiama vis daugiau nuteistųjų. Vien šiuo metu kasdien už pataisos įstaigų sienų dirba arba mokymo užsiėmimus lanko apie 400 nuteistųjų, kurie turi teisę vykti be sargybos ar palydos.

REKLAMA

Apie tai, kodėl nuteistieji, rizikuodami prasiilginti įkalinimo terminą, bando pasprukti, pokalbis su penkerius metus įvairiose šalyse bausmę anksčiau atlikusiu Mariumi:

Dėl kokių priežasčių nuteistieji bando pasprukti?

Man skirtą bausmę atlikau prieš daugiau kaip 10 metų, tačiau tuo metu nepasitaikė bandymų pabėgti. Bent jau ten, kur aš buvau, ir tiesiai iš įkalinimo įstaigos pabėgimų nebuvo. Daugiausia šansų pabėgti yra tiems, kurie dirba, nes zonoje tavęs niekur neišleidžia, vykdomi patikrinimai ryte ir vakare, naktį esi užrakinamas ir negali per daug laisvai judėti.

Žmonės apie kalėjimus supranta tiek, kiek mato kino filmuose. Bet realybė yra šiek tiek kitokia. Lukiškėse sėdėjau, tai ten sienos gal metro storio, kur tu ten pabėgsi (juokiasi – aut. past.). O dėl pabėgimų didžiąją dalį kaltės turėtų prisiimti įkalinimo įstaigų sistema. Būtent pati sistema „sugundo“ nuteistuosius sprukti, nes neparuošia tų, kurie nori dirbti laisvėje.

Po ilgų kalėjimo metų, kai nuteistajam suteikiamas šansas atsidurti laisvėje, jis būna tam nepasiruošęs. Niekas jo „neapdirba“ psichologiškai, todėl tas žmogelis ir susigundo galimybe pasprukti. Ilgą laiką tik grotas ir „zonos“ tvoras matęs žmogus staiga gali vaikščioti laisvėje, užsukti į visiems įprastas parduotuves. Manau, kad tik tokie nuteistieji ir gali pabėgti, o šiaip daug šansų nėra. Aišku, pasitaiko ir pabėgimų iš įkalinimo įstaigų, bet tai yra itin reti atvejai.

Kalėjimų departamento vadovas pabrėžė, kad nepaisant paskutinio kalinio pabėgimo ir toliau bus siekiama sudaryti patogesnes kalinimo sąlygas nuteistiesiems. Kaip tai vertinate?

REKLAMA

Manyčiau, kad yra gerai, jog galvojama išleisti daugiau nuteistųjų į laisvę su galimybe dirbti. Bet čia yra viena didelė bėda. Tegul tada nuteistiesiems moka panašius pinigus kaip esantiems laisvėje. Turėtų būti lygios galimybės visiems. Iš tiesų, kaliniai galėtų kreiptis į teismą ir prisiteistų iš Lietuvos daug pinigų dėl tokios diskriminacijos. Darbo kodekse juk neparašyta, kiek mokėti nuteistajam, o kiek laisvėje esančiam žmogui.

Tad toks teisingumas yra savotiškas. Jei tikrai mokėtų pagal specialybę, pagal išsilavinimą, tai gal ir daugiau susigundytų eiti dirbti. Nebūtų to susiskirstymo į kastas. Bet šiuo atveju toks darbas gali būti prilyginamas vergovei. Lietuvoje yra labai lengva paversti žmogų vergu. Todėl ir bėga tie nuteistieji, tikrai ne iš gero gyvenimo. Susigundo ta laisve, nes, kaip jau sakiau, būna neparuošti jai. Taip jie bėgs ir toliau.

O gal pabėgimas iš įkalinimo įstaigos (arba darbo vietos) tarp nuteistųjų yra pripažįstamas kaip garbingas poelgis?

Ne, pabėgimas nieko nereiškė anksčiau. Nemanau, kad kažką reiškia ir dabar. Pabėgimas visada turi priežastį. Manau, kad tik silpni bėga arba nebeturintys ką prarasti. Tie žmonės nėra motyvuoti dirbti, nes negali nieko užsidirbti. Valdžia turėtų juos pabandyti motyvuoti atlyginimu arba suteikti galimybę už gerą darbą anksčiau laiko išeiti į laisvę. Jei nuteistasis galėtų uždirbti, tai susitaupytų tai dienai, kada bus išleistas į laisvę. O dabar į tą pačią laisvę patenkama be cento kišenėje.

Kaip bendrai įvertintumėte vykstančią įkalinimo įstaigų restruktūrizaciją?

Manau, kad šiuo metu yra dar didesnis chaosas nei buvo anksčiau. Jeigu tu nori pataisyti žmogų, tai tu negali sugrūsti po 10-20 nuteistųjų į vieną vietą. Sėdėjau Norvegijoje, Švedijoje, Ispanijoje – tai žinau, kokia yra realybė ne tik Lietuvoje. Pavyzdžiui, Norvegijoje kaliniai – ramūs kaip bitės. Jų viename sektoriuje sėdi po 20. O kambaryje – tik po vieną. To paties norvego antrą kartą kalėjime nebematysi. O pas mus neadekvačiai ilgos bausmės, todėl žmogus tiek pripranta prie kalėjimo, kad išėjęs kartais net nori sugrįžti atgal.

REKLAMA

Lietuvoje yra skiriamos „nesveikos“ bausmės. Kalinys nėra šuo, gyvulys, kurį turi bausti. Kaliniai bėgs tol, kol juos laikys už šunis. Nors iš tiesų turi būti vykdoma resocializacija, kad nuteistasis suprastų, ką blogo padarė. Lietuvoje bausmę atlieka gal tik 4-5 maniakai, kurie tikrai nusipelnė to, ką skyrė teismas. O visi kiti nusikalto – iš skurdo, nepritekliaus, už tai, kad juos privertė gyvenimas. O patekus į įkalinimo įstaigą iš žmogaus yra tyčiojamasi, tad pasitaisyti galimybės praktiškai nebelieka. Čia prižiūrėtojus, pačią sistemą reikia bausti, nes ji ne taip dirba, kaip reikėtų.

Per 10 metų – 51 pabėgimas

Kalėjimų departamento atstovai pabrėžė, kad laisvės atėmimo vietų įstaigose ikiteisminius tyrimus dėl nuteistojo pasišalinimo ar pabėgimo pradėta tirti nuo 2002 metų. Anksčiau visus ikiteisminius tyrimus tirdavo policija.

Per paskutinius 10 metų, pradėtas 51 ikiteisminis tyrimas dėl nuteistojo pabėgimo. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 241 straipsnyje (kalinio pabėgimas) 1 d. numatyta bausmė – areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

„Didžioji dalis pabėgimų vyksta ne iš laisvės atėmimo vietų saugomos teritorijos. Dažniausiai pabėga nuteistieji, kuriems suteikta teisė dirbti už įstaigos ribų be sargybos. Tokie nuteistieji gyvena ir dirba už pataisos įstaigos ribų be nuolatinės pareigūnų priežiūros, todėl pasitaiko atvejų, kai nuteistieji negrįžta iš darbo laisvėje ar po suteiktos teisės savaitgalį parvykti į namus.

Taip pat pagal pataisos namų ir konkrečios įmonės bendradarbiavimo sutartį, už nuteistojo kontrolę darbo vietoje (objekte) atsako darbdavio paskirtas atstovas ir, žinoma, pats nuteistasis, kuris yra supažindintas su nustatytu maršrutu bei darbo objekto vieta, ir žino, kur turi tuo metu būti bei nepažeidinėti teisės aktų reikalavimo.

REKLAMA

Už laikiną savavališką pasišalinimą iš darbo objekto ribų ar kitokį drausmės pažeidimą, nuteistajam skiriama drausminė nuobauda ir naikinama teisė išvykti už pataisos namų teritorijos. Darbdavys apie pažeidimus privalo informuoti pataisos įstaigą. Jeigu įstaiga gauna pagrįstų duomenų, kad darbdavys to nedaro, su tokia įmone nutraukiama bendradarbiavimo sutartis.

Nuteistojo toks elgesys vertinamas kaip pabėgimas iš įkalinimo įstaigos, todėl pagal atitinkamą baudžiamojo kodekso straipsnį jo atžvilgiu pradedamas ikiteisminis tyrimas ir nuteistajam gresia baudžiamoji atsakomybė. Nuteistiesiems, kurie atlikdami laisvės atėmimo bausmę įvykdo nusikalstamą veiką, vėliau nėra taikomas lygtinis paleidimas iš laisvės atėmimo vietos“, – teigia Kalėjimų departamento atstovai.

Patvirtinta, kad kasdien už pataisos įstaigų sienų dirba arba mokymo užsiėmimus lanko apie 400 nuteistųjų, kurie turi teisę vykti be sargybos ar palydos.

„Nuteistųjų elgesio kontrolei už laisvės atėmimo vietų įstaigų ribų užtikrinti pasitelkiami darbdaviai, švietimo įstaigų atstovai, taip pat nuteistuosius darbo vietose nustatytu periodiškumu vykdydami netikėtus patikrinimus, atlieka įstaigos pareigūnai. Nuteistajam dirbant už pataisos įstaigų ribų, kur nėra nuolatinės pareigūnų priežiūros, nedidelė dalis nuteistųjų susigundo galimybe pasišalinti.

Priežastys, lemiančios kodėl nuteistieji pasišalina, yra įvairios, tačiau daugiausiai, tai susiję su jų asmeniniu gyvenimu: artimaisiais ar draugais laisvėje. Bet nėra pasitaikę atvejų, kad pasprukę nuteistieji taip ir liktų nesurasti. Šiuo metu, kol kas ieškoma tik rugsėjo 13 d. pasprukusio nuteistojo, pasišalinusio iš darbo vietos“, – pridūrė Kalėjimų departamento atstovai.

TAMSUS
2019-09-20 14:13:34
GIVENU KALEIME . EINU I DARBA MOKAUSI GAUNU PAVALGYTI UZ DYKA. KOSMARAS KOKS CIA KALEIMAS
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mp 2019-09-26 08:04:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei kokia graži mergaitė skaito komentarus ir nori kalinuko,uždek likę ir mes susitiksim.   ATSAKYTI
Nesvarbu. 2019-09-21 12:03:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Komentuojat nezinodami, bet pabresiu dauguma gyvenanciu besargyboj ir moka tuos pacius mokescius kuriuos moka ir laisves zmones, bet tuo paciu moka ir ieskinius ir dar save islaiko nors algos tikrai yra mazesnes zymiai tai jai jus nezinot kaip kas yra tai kam komentuoti kam rasyti tas nesamones.    ATSAKYTI
Aha 2019-09-21 10:17:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sutinku, kad algalapyje turėtų būti parodoma, kiek dirbantis kalinys uždirbo. Ir ne mažiau, nei jo laisvas kolega. Antra vertus, būtų neteisinga, jei darbdavys kalinio kontrolę turėtų vykdyti už ačiū. Kažkokie pinigai turėtų likti ir darbuotojui už darbą. Toliau. Jei jau kalinys dirba ir uždirba, turetu pats susimokėti už maistą, šildymą, elektra, vandenį kaip ir jo kolega gyvenantis laisvėje. Trečia, daugelis kalinių turi mokėti priteistas žalas. Irgi iš atlyginimo. O visa kita, kas belieka turėtų gauti išeidamas iš kalėjimo. O jei lieka ne kažkas tai ką, laisvėje dirbantys ir gyvenantys irgi retas gali sau leisti turėti santaupų. Toks gyvenimas ant tos Lietuvos, ponai kaliniai.    ATSAKYTI
Sandra 2019-09-20 23:30:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet tai kai norai: mokėkit tiek pat kiek laisviems, tik laisvi turi iš tos algos susimokėt už mokesčius ir maistą, o nusikaltę nemoka už nieką. Tai išeitų kalinys gali atsidėt visą algą, tai kodėl turėtų nebenusikalst. Kai su logika   ATSAKYTI
Nesvarbu 2019-09-21 12:06:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tas kalinys bisargyboja daugiau mokesciu moka nei tas zmogus laisveja tai kam sneketi kam patyleti  
Klausimas 2019-09-20 19:43:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tai kaip juos vertinti? Kaip normalius žmones? Nusipelnė? Dvigubi nevykėliai. Pirmiausia, kad nusikalto, antra, kad pagavo.   ATSAKYTI
Juozas 2019-09-20 16:55:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Autorius nesveikas. Matyt pats yra sėdėjęs, kad tokius vėjus rašo.    ATSAKYTI
Nekažką 2019-09-20 16:21:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Norvegijoje kalėjimai atrodo kaip kurortai. Taip yra dėl to, kad jų tiklas ne bausmė, o reabilitacija. Rezultatas 80% kalėjusių nebenusikalsta.    ATSAKYTI
Geras 2019-09-20 15:58:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gal 5 tik nusipelne sedet...    ATSAKYTI
X 2019-09-20 14:53:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Turėtų būti priimtas sprendimas bėglius nušauti vietoje, nes dabar tvarka teisingumo sistemoje kažkokia išsigimusi.   ATSAKYTI
Vidmantas 2019-09-25 22:49:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal tūrėtų būtį priimtas istatymas,paėmiai kyšį....Seimo narys.... 15metu laisvės atėmimas su turto konfiskavimu ir 15metu neprileisti prie valstybės institucijų veiklos,o gal ir sušaudymas kaip rašo komentaruose... O kas dabar Seimo viešbutį apvogė, vagiukas..... Ir pas penkis ar šešis Seimo narius vokeliuose pavogti pinigai.... Ir visiem atidavė skolą,kam sūnus,kam pusbrolis o kam giminaitis. Ir prokuratūra net nebando tirti ir aiškintis iš kur vokeliuose pinigai po 15 000 dar litais, prokurorų vietoje pakelčiau kokie buvo priminėjami įstatymai ir kas už kaip balsavo.... Ir viskas būtų aiškų..... Ir Eligijus Masiulis neveltui papuolė nešdamas kiškius kitiems palankioms įstatymų balsavimas. O kas dabar gali paneigti kad taip nebuvo......?  
Jo 2019-09-20 14:42:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuomone toke kalėjimas okam namai geriausi papuolei antra karta į kalėjimą turėtų būti kartuves kam reike veltui naudoti mokesčių mokėtojų pinigus , iš kalinio nepadarysi gero žmogaus vilkas visa laiką žiūri į mišką taspac kalinys į nusikaltimą kalinys gali pakeisti tik,,Mirtis niekšams,,,.......    ATSAKYTI
LD baltic 2019-09-20 14:17:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jus ir esat sunys . parazitai   ATSAKYTI
TAMSUS 2019-09-20 14:13:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
GIVENU KALEIME . EINU I DARBA MOKAUSI GAUNU PAVALGYTI UZ DYKA. KOSMARAS KOKS CIA KALEIMAS   ATSAKYTI

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Pinigai (Fotobankas)
Vilniaus apygardos teismas pirmos instancijos teismui iš naujo grąžino nagrinėti bylą dėl muitininkui duoto 5 eurų kyšio monetomis.  Pirmos instancijos teismas ...
Vilniaus vandenys (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Riabovo)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) ketvirtadienį nutarė, kad buvęs bendrovės „Vilniaus vandenys“ vadovas Darius Norkus pagrįstai nuteistas dėl kyšininkavimo.
Asociatyvi (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos pareigūnai toliau atlieka tyrimą dėl įvykio, kuomet vairuotojas sužalojęs merginą pasišalino iš ...
Aptikos neolito laikotarpio istorinės vertybės (nuotr. VSAT)
Pasieniečiai trečiadienį sulaikė į Latviją neolito laikotarpio istorines vertybes gabenusį klaipėdietį, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). VSAT pareigūnai ...
Avarija Geležinio vilko gatvėje (B. Jablonsko nuotr.)
Ketvirtadienį popiet netoli Vilniaus Vingio parko įvyko avarija, automobilis užlėkė ant tvorelės, laimei, pėstieji nenukentėjo. Po įvykio laikinai buvo ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų