Kauno miesto savivaldybės taryba antradienį nusprendė inicijuoti Kauno rajono seniūnijų prisijungimą. Kauno rajono valdžia ir bendruomenių atstovai piktinasi dėl tokio sprendimo ir lygina jį su viduramžiais, o Remigijus Šimašius tvirtina, kad panašių diskusijų vyksta ir dėl Vilniaus rajono.

Kauno miestas (nuotr. Kauno savivaldybės)

Kauno miestas (nuotr. Kauno savivaldybės)

Kauno tarybos nariai nusprendė kreiptis į Vyriausybę dėl mini referendumo organizavimo trylikoje rajono seniūnijų – jų gyventojai spręs, ar norėtų būti Kauno miesto, ar rajono dalimi. Apklausos datą turėtų skelbti Vidaus reikalų ministerija.

Taryba taip pat ketina paklausti Kauno rajono savivaldybės nuomonės dėl galimybės surengti apklausą. Paskutinis šio proceso etapas turėtų vykti Seime, kur būtų priimamas savivaldybių ribas koreguojantis įstatymas.

Siūlomos prijungti teritorijos užima 297,8 kvadratinio kilometro – beveik dukart daugiau nei dabartinis miestas.

Sako, kad miestas aptarnauja rajono gyventojus

„Šiandieninis Kaunas yra daug didesnis nei jo administracinės ribos. Už ribos atsidūrę gyventojai yra tampriais socialiniais ir ekonominiais ryšiais susisieję su Kauno miestu“, – pristatydamas projektą sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

REKLAMA

Jo teigimu, apklausos rodo, kad daugiau nei 90 proc. gyventojų naudojasi Kaune taikomomis paslaugomis ir beveik 50 proc. gyventojų dirba Kaune. P. Keras sakė, kad norimos prijungti teritorijos buvo parinktos pagal tai, kad ten gyvenantys gyventojai yra labiausiai susiję su Kauno miestu.

„Už šių ribų gyvenantys kauniečiai dirba Kaune, leidžia savo vaikus į Kauno darželius ir mokyklas. Tačiau šie kauniečiai ten, kur gyvena, negauna tokių kokybiškų paslaugų, kokias gauna mieste gyvenantys žmonės.

Mes matome ir girdime, kad už miesto ribos gyvenantys kauniečiai nėra patenkinti rajono gatvių ir šaligatvių būkle, nėra patenkinti darželių trūkumu prie namų, nėra patenkinti viešuoju transportu ir kitomis paslaugomis.

Todėl inicijuojame mini referendumą, kurio metu žmonės turės galimybę pasirinkti. Tai turi būti žmonių sprendimas“, – projekto priežastis aiškino Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

<a class='top500' href='/top500/visvaldas-matijosaitis'><a class='top500' href='/top500/visvaldas-matijosaitis'><a class='top500' href='/top500/visvaldas-matijosaitis'><a class='top500' href='/top500/visvaldas-matijosaitis'>Visvaldas Matijošaitis</a></a></a></a> (Fotodiena/Justina Butkutė)

Visvaldas Matijošaitis (Fotodiena/Justina Butkutė)

Kauno miesto savivaldybė skelbia, kad miesto darželius šiuo metu lanko 5 tūkst. Kaune negyvenančių vaikų, 3,2 tūkst. Kauno rajone gyvenančių vaikų eina į miesto mokyklas. Miesto valdžia tvirtina, kad rajono gyventojai taip pat aktyviai naudojasi ir mieste teikiamomis sveikatos paslaugomis.

Vykstant tarybos posėdžiui, kuriame buvo nuspręsta kreiptis į Vyriausybę dėl Kauno rajono teritorijų prijungimo, prie savivaldybės vyko rajono bendruomenių atstovų protestas, pasisakantis prieš tokius planus. Kauno rajono bendruomeninių organizacijų pirmininkė Eglė Juozapavavičienė tarybos posėdžio metu sakė, kad toks sprendimas priimtas „buldozeriniu principu“.

REKLAMA

Lygina su viduramžiais

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas dėl Kauno savivaldybės plano yra kategoriškas ir miesto savivaldybės užmojus vadina viduramžiškais plėtros planais.

„Savivalda yra jautrus socialinis organizmas, todėl čia negali būti taikomi fabriko principai, kaip siūlo Kauno miesto meras. Kai visoje Europoje vyksta decentralizacijos procesai, siekiant priartinti valdžią prie žmonių, Lietuvoje kelią skinasi viduramžiški plėtros planai“, – teigė V. Makūnas.

Nors viešai apie tokius Kauno mero Visvaldo Matijošaičio planus buvo skelbta gegužės pabaigoje, apie konkretų projektą V. Makūnas sužinojo tik pirmadienį.

Kauno rajono meras stebėjosi, kodėl reikia išardyti jo vadovaujamą savivaldybę, kuri pagal Lietuvos savivaldybių indeksą yra vieną tarp lyderių šalyje. Tarp mažųjų savivaldybių Kauno rajonas užima antrąja vietą.

V. Makūnas (nuotr. Fotodiena.lt)

V. Makūnas (nuotr. Fotodiena.lt)

„Jei, anot V. Matijošaičio, Kauno mieste gyventi gera, o Kauno rajone blogai, tai kodėl tada Kauno mieste gyventojų mažėja, o į Kauno rajoną jaunos šeimos keliasi ne tik iš Kauno miesto, bet ir visos Lietuvos?“, – samprotavo V. Makūnas.

Kauno rajono meras svarsto, kad galbūt šis planas nėra tik būdas dirbtinai padidinti Kauno miesto gyventojų skaičių, surinkti daugiau mokesčių ir parodyti kaip neva auga investicijos.

Pasak V. Makūno, labiausiai glumina Kauno miesto vadovo nuostata skirstyti žmones pagal gyvenamąją vietą, esą Kauno rajono gyventojai naudojasi Kauno miesto infrastruktūra ir yra išlaikytiniai Kauno rajono meras akcentuoja, kad gyvename demokratinėje valstybėje, kur teisės aktai leidžia piliečiams laisvai judėti ir gauti viešąsias paslaugas, nepriklausomai nuo asmens deklaruotos gyvenamosios vietos.

REKLAMA

„Juk savivalda yra atviras organizmas, o ne uždara kunigaikštystė, kur yra „mano žmonės“ ir yra kiti, svetimi, su kitokiomis, mažesnėmis teisėmis“, – kalbėjo Kauno rajojo meras.

Svarstymų yra ir Vilniuje

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius portalui tv3.lt sakė, kad yra svarstymų plėsti miesto savivaldybės administracines ribas Vilniaus rajono sąskaita. Vis tik, kitaip nei Kauno atveju, jos yra nuolat aptariamos su Vilniaus rajono savivaldybe.

„Iš tikrųjų, buvome susitikę, nes yra įvairių klausimų, kurie gyventojų gerovę liečia, ypač tų, kurie gyvena paribiuose ir kyla klausimų, kad kai kur administracinės ribos galėtų būti nubraižytos protingiau“, – teigė sostinės meras.

Remigijus Šimašius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Remigijus Šimašius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Pasak R. Šimašiaus, jei susitarimas bus rastas, klausimas bus teikiamas Vilniaus miesto ir rajono savivaldybių tarybų nariams. Tačiau, jei susitarimo nebus rasta, R. Šimašiaus teigimu, šis klausimas nebus prievarta stumiamas į priekį.

Vilniaus mero teigimu, Europos miestai yra pasirinkę įvairius modelius, kaip elgtis sus savo teritorijomis. R. Šimašiaus nuomone, ateityje būtų galima svarstyti ir Lietuvos žiedinių savivaldybių likimą.

„Manau, kad Lietuvoje galėtų būti daug geresnis administracinis suskirstymas. Vilniaus atveju tą puikiai matau, bet tai tikrai nėra pirminė problema, į kurią reikėtų koncentruotis. Tikrai yra daugybė kitų, kurias dabar reikia padaryti“, – kalbėjo R. Šimašius.

Neturi ekonominės prasmės

„Swedbank“ vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus portalui tv3.lt teigė, kad kyla diskusijų apie žiedinių savivaldybių, tokių kaip Vilniaus, Kauno, Klaipėdos rajonų reikalingumą.

REKLAMA

„Galėtų būti po vienos savivaldybės skėčiu, vien iš viešojo sektoriaus efektyvumo perspektyvos“, – kalbėjo V. Šimkus.

Ekonomisto teigimu, dažnai susiklosto tokios aplinkybės, kai gyventojai dirba mieste, čia gydosi, leidžia vaikus į mokyklas, naudojasi miesto infrastruktūra, tačiau gyventojų pajamų mokestį moka rajono savivaldybei, kurioje ir gyvena.

„Tam, kad to išvengti, reikėtų atsisakyti tų žiedinių savivaldybių ilgainiui apskritai, nes jos neturi ekonominės prasmės, jos nuo seno nusistovėję ir sunku jų atsisakyti“, – samprotavo „Swedbank“ atstovas.

„Swedbank“ ekonomistas Vytenis Šimkus (nuotr. asm. archyvo)

„Swedbank“ ekonomistas Vytenis Šimkus (nuotr. asm. archyvo)

V. Šimkaus nuomone, miestų savivaldybės yra suinteresuotos, kad plėstųsi jų jurisdikcija ir gyventojų, kurie naudojasi miesto infrastruktūra, mokesčiai suplauktų į miesto biudžetą.

Kauno miestas nori teritoriją išplėsti prijungiant Garliavos, Akademijos, Karmėlavos ir Lapių miestelius bei 95 kaimus, esančius šiose seniūnijose: Akademijos, Alšėnų, Domeikavos, Garliavos, Garliavos apylinkių, Karmėlavos, Lapių, Neveronių, Raudondvario, Ringaudų, Rokų, Samylų ir Užliedžių.

Ot
2019-09-11 12:14:38
Lietuva yra ŽŪ kraštas . Miestai plečiasi kai auga pramonė, atsiranda naujos gamyklos,fabrikai .Akivaizdžiai šioj vietoj Matijošaičio interesas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vat galvoju 2019-09-11 21:06:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sakyčiau gal reiktų palikt Klaipėdos kraštą žemaičiams, o visą kitą atiduot mentajošaičiui, Ko jam čia smulkintis, bus ir tų pilių, ir dvarų kažkiek daugiau nei Tiškevičių...   ATSAKYTI
Kirvuks 2019-09-11 20:05:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaunas Garliavą, Vilnius Kauną o Lenkai Vilnių ir bus Litva naše. Lauk mongolus.   ATSAKYTI
nu jau 2019-09-11 14:42:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas noretu buti savo noru prijungtas prie Kauno???   ATSAKYTI
Morka 2019-09-11 14:41:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
taip taip, tokiam veiksmui daug proto nereikia   ATSAKYTI
aisku 2019-09-11 14:39:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip zmoniu pritraukt kur kas sudetingiau sugalvot, nei tiesiog paimti is kito   ATSAKYTI
aisku 2019-09-11 14:39:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip zmoniu pritraukt kur kas sudetingiau sugalvot, nei tiesiog paimti is kito   ATSAKYTI
ai 2019-09-11 14:13:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
koks skirtumas, galit daryt, ka norit, zmones balsuoja kojomis jau seniai   ATSAKYTI
bajkit 2019-09-11 14:07:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visa Lietuva, kaip viena didele savivaldybe galetu buti, kiek jau musu belike   ATSAKYTI
bajkit 2019-09-11 14:07:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visa Lietuva, kaip viena didele savivaldybe galetu buti, kiek jau musu belike   ATSAKYTI
tai jau 2019-09-11 14:03:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
skuba visi cia susijungti ir pinigus didesniems broliams atiduoti   ATSAKYTI
aha 2019-09-11 13:57:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jau matau, kaip Vilniaus elitas susitinka su Vilniaus rajonu tam paciam savivaldybes pastata   ATSAKYTI
Sima 2019-09-11 13:56:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
nu jo, as tai gal ir visai noreciau, kad butu didesnes savivaldybes, o kas cia blogo?   ATSAKYTI
Morka 2019-09-11 13:55:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai aisku, viskas del pinigu, kaip visada   ATSAKYTI
žiaurus žmogus 2019-09-11 13:30:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rajonai geras kąsnis.    ATSAKYTI
Lietuve 2019-09-11 13:24:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar Matijosaiciui dar mazai???   ATSAKYTI
Ot 2019-09-11 12:14:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuva yra ŽŪ kraštas . Miestai plečiasi kai auga pramonė, atsiranda naujos gamyklos,fabrikai .Akivaizdžiai šioj vietoj Matijošaičio interesas.   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
REKLAMA
Prezidento Gitano Nausėdos spaudos konferencija (nuotr. Fotodiena/Matas Baranauskas)
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė palikti galioti sprendimą, kuriuo iš prezidento Gitano Nausėdos rinkimų kampanijos štabo narės Sofijos Armoškaitės asmeninės ...
Alytuje pumpuojamas užterštas vanduo (nuotr. Raimundo Maslausko)
Alytaus miesto savivaldybė dar kartą prašo Aplinkos ministerijos rekomendacijų dėl gaisravietėje likusio užteršto vandens – institucijos kol kas nesutaria ir dėl vandens ...
ligoninė (Alius Koroliovas/Fotobankas)
Nors Nacionalinis vėžio registras atsirado dar 2017 m., realiai jo veikla praktiškai buvo paralyžuota penketui metų – paskutiniai oficialūs duomenys apie sergamumą vėžiu ...
Sostinėje užsidegė greitojo maršruto autobusas (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Vilniuje, apie 15:54 val., netoli „Akropolio“ užsidegė 5G maršruto greitasis autobusas. Gatvė į Viršuliškių pusę ilgą laiką buvo uždaryta.  Pirminiais ...
Po susidūrimo su lengvuoju automobiliu žuvo motociklininkas. (nuotr. Policijos)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) antradienį galutine ir neskundžiama nutartimi atmetė Eduardo Osipovo, žemensnio teismo pripažinto kaltu dėl motociklininko mirties, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų