Gandrai jau palieka Lietuvą – gamtininkai turi prašymą žmonėms

Nors laukuose dar galima pamatyti vadinamą gandrų Seimą – pavienius gandrų pulkus didesnė dalis sparnuočių jau paliko mūsų šalį. Mokslininkai sako – stebėtis nėra kuo, ilgasnapiai paiso ne kalendoriaus, o renkasi kuo geresnius orus kelionei į pietus. Gamtininkai prašo žmonių nemaitinti kelionei pasiruošusių paukščių, kadangi kitu atveju jie pakeis išvykos planus, o tai sparnuočiams gali būti pražūtinga.

„Taip, dar galima matyti Lietuvoje vieną kitą gandrų būrį, kurį vadina liaudis „Seimu“. „Gandrų Seimas“ – net taip vadinasi tas susirinkimas gandrų“, – pasakoja ornitologas Gediminas Petkus.

Tačiau, kaip juokauja ornitologas, netrukus „Seimas“ bus paleistas, nes didesnė dalis sparnuočių Lietuvą paliko jau prieš gerą savaitę, nė nesulaukę minimos Gandrų išlydėtuvių arba šventojo Baltramiejaus dienos.

Dalis ilgasnapių ne tik paliko Lietuvą, bet jau, kaip sako Lietuvos ornitologų draugijos atstovas, pasiekė šiltuosius kraštus. Tai rodo speciali ant aštuonių gandrų pritvirtinta įranga.

„Yra jau vienas gandras Etiopijoje, du Turkijoje, vienas šalia Libano. Tai rodo, kad mūsų gandrai jau gerokai nukeliavę į pietus ir jau netrukus pasieks, žinoma, ne visi, savo žiemavietes“, – pridūrė G. Petkus.

Anksčiau iš Lietuvos gandrai galėjo pasitraukti, kaip spėja mokslininkai, dėl sausos vasaros ir maisto stokos. Pakilusios iš savo gimtųjų lizdų gandrų poros žiemos jau ne kaip šeima.

„Kas įdomiausia, kad patinas su patele žiemoja atskirai. Dažnai būna jų žiemavietės skirtingos. Ir susitinka tik pavasarį patinas su patele. Partnerius jie keičia tada, jeigu įvyksta kokia nelaimė“, – priduria pašnekovas.

Etninės kultūros žinovai sako, gandras senovėje laikytas mistine būtybe. Ir laimė būdavo tai šeimai, kurios sodyboje sparnuotis susisuka lizdą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų