Dar šių metų kovo mėnesį Seime priimtos įstatymų pataisos, dėl kurių iki gyvos galvos nuteistam žmogui po 20 metų įkalinimo suteikta galimybė prašyti teismo peržiūrėti bausmę, jau duoda savo vaisių.

H. Daktaro gyvenimo sąlygos Pravieniškėse Audriaus Bareišio nuotr.

H. Daktaro gyvenimo sąlygos Pravieniškėse Audriaus Bareišio nuotr.

Vien per liepą teismo malonės sulaukė trys iki gyvos galvos nuteisti asmenys. Pirmuoju ištraukusiu laimingąjį būsimos laisvės bilietą tapo 1991 metais taksi vairuotoją itin žiauriai nužudęs tuomet vos 18 metų Rimas Bražinskas. Liepos viduryje džiugias naujienas išgirdo už dviejų žmonių nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis nuteistas Arūnas Vaidelis. O prieš kelias savaites paskelbtas trečiasis nuteistajam iki gyvos galvos palankus sprendimas. Vartai į laisvę po kelerių metų atsivers žmogų sunkinančiomis aplinkybėmis nužudžiusiam Vygantui Railai.

Visi trys nuteistieji pagal prieš daugiau kaip du dešimtmečius tuomet dar galiojusį Baudžiamąjį kodeksą buvo iš pradžių nuteisti išimtinėmis mirties bausmėmis, kurios buvo iškart pakeistos į įkalinimą iki gyvos galvos.

Priėmus šias pataisas nuteistieji iki gyvos galvos vienas po kito pradėjo kreiptis į teismą ir pretenduoti į tokią malonę. Bet vienam griežčiausios įkalinimo bausmės sulaukusiam nuteistajam tokia sužibusi viltis yra menka paguoda. Tas nuteistasis yra Henrikas Daktaras.

REKLAMA

Iki gyvos galvos bausmę Pravieniškių pataisos namuose atliekantis Henytė naujienų portalui tv3.lt yra sakęs, kad jis niekada neprisipažins dėl nusikaltimų, kurių, anot jo, nėra padaręs. Būtent prisipažinimas dėl nusikaltimų ir gailėjimasis yra viena esminių sąlygų, kurios atriša teismui rankas suteikti malonę iki gyvos galvos nuteistam asmeniui. Jei ši sąlyga nėra patenkinta, tada toks nuteistasis neturi jokių šansų kažkada atsidurti laisvėje.

Į laisvę – ne iškart

Pagal pakeistą tvarką, įvertinęs nuteistojo iki gyvos galvos elgesį, teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų. Tad žiauriausiems nusikaltėliams visiškos laisvės dar teks palaukti.

Klausimus dėl paskirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo nagrinėja ir sprendžia apygardos teismas pagal bausmę vykdančios institucijos teikimą. Visada yra atsižvelgiama į nuteistojo charakteristiką, elgesį įkalinimo įstaigoje ir tai, ar šis pripažįsta nusikaltimus, dėl kurių buvo nuteistas.

Iš trijų minėtų nuteistųjų labiausiai pasisekė R. Bražinskui. Už grotų jau 28-erius metus praleidęs žudikas laisvėje turėtų atsidurti per trumpiausią tokiais atvejais numatytą terminą – penkerius metus. Iš viso už grotų jis bus praleidęs 33 metus, o į laisvę išeis būdamas 51 metų.

Likusiems dviem nuteistiesiems teismas nebuvo toks dosnus. Tiek A. Vaidelis, tiek V. Raila už grotų turės dar praleisti po aštuonerius metus. Jiems skirta šiek tiek daugiau nei numatytos bausmės vidurkis.

Primename, kad naujos Baudžiamojo kodekso nuostatos buvo priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

REKLAMA

Pirmasis nuteistas mirties bausme

Iš Alytaus kilęs R. Bražinskas buvo pirmasis nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje, kuriam paskirta išimtinė mirties bausmė. Tiesa, R. Bražinskui pasisekė, nes ši bausmė iškart buvo pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos. Nors didžiąją dalį savo gyvenimo žudikas praleido už grotų, bet jis bent jau išsaugojo viltį, kuri šių dienų kontekste virto realybe.

Nusikaltimą R. Bražinskas įvykdė 1990-siais. Tuomet būdamas vos 18 metų R. Bražinskas Alytuje žiauriai nužudė 27 metų taksistą. Nusikaltimą 18-metis įvykdė kartu su už save vyresniu pažįstamu Gediminu Narkevičiumi. Taksistas buvo nužudytas praktiškai Naujųjų metų išvakarėse – gruodžio 29-ąją.

Kelis kartus už vagystes iki tol teistas R. Bražinskas buvo gerai žinomas teisėsaugos pareigūnams. Paauglystėje jis net mokėsi probleminiams vaikams skirtoje mokykloje. Tikėtina, kad kriminalinė biografija ir nulėmė tai, kad R. Bražinskui būtų skirta mirties bausmė. Juolab, kad nusikaltimo „bendražygis“ G. Narkevičius tuomet buvo nuteistas tik 15 metų nelaisvės.

Žudė dėl svetimos skolos

A.Vaidelis mirties bausme buvo nuteistas 1994 metais. Jam taip pat pasisekė, nes griežčiausia tuo metu Lietuvoje galiojusi bausmė netrukus buvo pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos. Šio žudiko istorija nėra tipiška.

Bylos duomenimis, 1994 metų balandžio 11-ąją Kaune esančiame bute, kuris priklausė A. Vaideliui įvykdyta dviguba žmogžudystė. Peilio dūriais buvo mirtinai subadyti du A. Vaidelio pažįstami asmenys. Nusikaltimo metu A. Vaidelis buvo neblaivus.

REKLAMA

Kaip paaiškėjo vėliau, dviguba žmogžudystė buvo kerštas vyrams už A. Vaidelio pažįstamai moteriai negrąžintą skolą.

Nužudė nepilnametę

Trečiasis terminuotos laisvės bausmės sulaukęs žudikas V. Raila mirties bausme buvo nuteistas dėl 1995-ųjų įvykių. Tokia bausmė netrukus buvo pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos.

1995 metų kovo mėnesį iš Klaipėdos kilęs V. Raila sulaukė dėl itin žiauraus nusikaltimo. Išgėręs vyras įsibrovė į vienos pensininkės namus, nes norėjo ją apiplėšti. Bet senolė pasipriešino ir pradėjo šauktis pagalbos.

Savo pačios nelaimei į pagalbą atskubėjo kaimynystėje gyvenusi nepilnametė mergaitė. V. Raila pasmaugė nereikalingą liudininkę, o sužalota senolė išgyveno.

Kelis kartus dėl vagysčių teistas V. Raila tuomet pasigailėjimo nesulaukė, tačiau dabar situacija pasikeitė žudiko naudai.

Neteisybe
2019-08-25 10:53:31
O tie kurie mire nuo ju ranku gali i teisma kreiptis del sugryzimo i gyvenima ?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
kvaila 2019-08-26 20:02:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
jeigu teismai nesugebėjo įrodyti nusikaltimo, kodėl reikalauti, kad žmogus prisiimtų kaltę? Mongolas su pakeista tapatybe gyvas ir laisvas, o kažkas turi prisipažinti, kad nužudė žmogų, kuris vis dar gyvena.   ATSAKYTI
Pries 2019-08-25 22:22:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai cia teismo usispirimas ir vertimas prisipazinti paleiskit ta zmogu jau per senas    ATSAKYTI
Aivaras 2019-08-25 21:13:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pats brangiausias turtas yra gyvybe,nes praradus ja,jos nesugrazinsi. Susimastyk,kai zudai... turiu galvoje netgi gyvunus.Zudikams gailescio neturi buti   ATSAKYTI
Z 2019-08-25 20:50:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Niekas neįrodė Henytės kaltės, kaip ir Kedžio.    ATSAKYTI
Vytautas 2019-08-25 19:36:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Straipnio autorius mažai ką supranta apie teisę, juk šiems nuteistiesiems jau bus taikomas ir lygtinis paleidimas, tad išeis į laisvę nuteistieji tikrai anksčiau.   ATSAKYTI
zinovas 2019-08-25 19:14:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
BET JUK VISIEMS MONSTRAMS PADEJO NESESTI KORUMPUOTI TEISEJAI,KURIE IR DABAR DEDA ANT ISTATYMO SKERSA,IR ANT VISOS LIETUVOS???   ATSAKYTI
Prijaucianti 2019-08-25 18:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Noreciau,kad tektu gyventi,kai iseis henyte,jo kaimynysteje.Butu tvarka.Ir kiemai priziureti,ir alkaholiku triuksmo,nei vagiu nebutu... O dabar sedi lauke chroniai ir rezga minti kur ka nusvilpt,kad bambali nusipirktu o paskui namo kampus numyzciotu(baisiau uz sunis) Grizk,laukiam...   ATSAKYTI
Audrius 2019-08-25 20:10:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Tavo vieta, brangioji, kartu su su visom išgamom. Gal kuom nors dar turi juos pradžiuginti.  
Audriui 2019-08-25 22:27:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tu izgama didziause adriau trb givenimo nuskriaustas:D  
Juozas 2019-08-25 18:23:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Vendetta. Tik tai išspręs problemą. Nužudė tavo artimą, žudyk žudiko šeimos narius.    ATSAKYTI
Juozui 2019-08-26 15:36:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kas ka nuzude ? Tu man pasakyk ,faktus papasakok idomu pasiklausyt. Kliedesei.  
Angelika 2019-08-26 17:36:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juozai.na ir zudyk.tai kuo tu skirsiesi nuo zudiku.zmogaus negrazinsi.o i kaleima butinai pasodins .nes gintis ir ginti savo artima lietuvoje baudziama istatymu.iš nukentėjusio tapsi kaltinamuoju  
ona 2019-08-25 17:35:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tik idomu kiek is tokiu pasedejusiu liko dar zmogaus gal nuzmogeje kas juos paruos gyvenimui oi tai oi gali pridaryt dideliu bedu kas atsakis   ATSAKYTI
lietuvis 2019-08-25 16:55:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
pirma - išmok lietuviškai rašyti...po to postringauk savo mintis   ATSAKYTI
zeinis 2019-08-25 16:47:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Nei vienoe salyjje neteisemas zmogus jei nera lavono gali liudininku simtai buti,nes nera irodimu kad zmogus negyvas.Bet ne lietuuoe kur valdo bandytai Sadeckas ir Paulauskas.Del to ie ir neislenda is saugumo komiteo pirmininku pareigu seime.ju rankos iki peciu kruvinos.   ATSAKYTI
Vytas 2019-08-25 16:17:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Reik Krivicka pasikvies duot interviu ir be teismo Daktara paleis dar kompensacija išmokes va tada tai juoko bus   ATSAKYTI
Šiknas draskau 2019-08-25 16:09:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na tiesiog šiurpinanios naujienos, kur čionai teisingumas, verčiau gražintų mirties bausmę, gyvybė už gyvybę   ATSAKYTI
Vytas 2019-08-25 16:06:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Kam ta žmogų nekalta laiko tai nesuprantu   ATSAKYTI
Euras 2019-08-25 16:04:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kokia dar laisvė-tegul sėdi iki gyvos galvos,duonos riekė ir vandens stiklinė per parą-iš mūsų pinigų nėra ko maitinti žmogžudžius-absurdas kas darosi Lietuvoje-ar tie žąsinai prikels savo aukas???????????? gal savo "auksiniu" protu ir karbauskas tokiais klausimais susimąsto, o ne tik seime kosmosą kuria   ATSAKYTI
Mociute 2019-08-25 15:59:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Argi tokiems zverims galima susvelninti bausme ,o ta mergaite nenorejo gyventi,ar ji atsikels,kai jis iseis i laisve.Paleisti ,kad vel zudytu,kazkokia nesamone.   ATSAKYTI
manau 2019-08-25 15:36:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Žudikus paleidžia į laisvę,manau kuris ar kuri auka bus,tokie žudikai nesikeičia,mes žudikus maitinam ,o paskui už žiaurius nusikaltimus vėl sodinam,o kaip jaustis aukų artimiesiens.O koks garsus daktaras tiek dėmesio skirti ar verta.   ATSAKYTI
tadas 2019-08-25 14:41:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kuo toliau tuo labiau lietuvoj zmogaus gyvybe nebevertinama. Tuoj prades uz nuzudymus skirti lygtines bausmes   ATSAKYTI
Nika 2019-08-25 15:52:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tadai tu suklydai, senai už nužudymą ligtinai paleidzemi ir dar oj oj  
Zemba 2019-08-25 14:34:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Skaitai ir darosi dar baisiau. Tokius žudikus į laisvę? Ar atsikėlė tie nuzudytieji? Ar jų motinos jau neskęsta ašarose? Na nenuprotekim tiek. Viena ranka sodina, kita paleidžia? Na įdomus paradoksai mūšiuose.    ATSAKYTI
Birutė 2019-08-25 14:28:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip, Europos Sąjunga rūpinasi žmogžudžių teisėmis, o nei pensininkų ir invalidų, eilinių dirbančiųjų, gaunančių europines pašalpas vietoj atlyginimų, teisėmis niekas nesirūpina. Šlovė Lietuvai :(   ATSAKYTI
Algirdas 2019-08-25 17:04:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Cia jus teisus kad pensininkai ir negalus niekam nerupi.dabar daugiau rupinamasi katemis ir sunymis negu zmogumi.  
Marcelė 2019-08-26 19:35:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Koks bardakas??!!!! Galva už galvą! Ir tiek žinių!  

Top Video

Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
REKLAMA
 „Faruose“ įkliuvo tariami žvejai: radinys bagažinėje pridarė bėdos
Policijos pareigūnai pastebi „Mercedes“ markės automobilį ir keistai besielgiantį jo ekipažą. Nusprendus patikrinti vairuotojo dokumentus šis nesustoja ir  padidina ...
(asociatyvi nuotr.) (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ketvirtadienį, apie 19.42val. Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Pasvalio rajone, Saločių seniūnijoje ...
Už mergaičių užpuolimą gavo beveik 10 metų (nuotr. stop kadras)
Vilniuje mažametes puldinėjęs vyriškis pasiųstas už grotų beveik dešimčiai metų. Iš pradžių vyriškiui buvo pateikti kaltinimai dėl pasikėsinimo išžaginti mažametes, tačiau ...
Avarija Klaipėdoje (nuotr. „Facebook“/Reidas)
Klaipėdoje ketvirtadienio popietę į avariją pateko greitosios pagalbos automobilis su nėščia moterimi, BNS informavo uostamiesčio policijos atstovė Andromeda Grauslienė. ...
Remigijus Šimašius (Fotobankas)
Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą, konstatavo Generalinė prokuratūra. Ketvirtadienį ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų