Šiais metais dėl tarnybos kariuomenėje vengimo nubausti beveik 7 tūkst. vyrų, pranešė Krašto apsaugos ministerija, remdamasi Karo prievolės komplektavimo tarnybos duomenimis.

Lietuvos Ginkuotųjų pajėgų rikiuotė (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Lietuvos Ginkuotųjų pajėgų rikiuotė (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Kasmet tokių asmenų vis daugėja.

Ministerijos BNS pateiktais duomenimis, administracine tvarka 2016 metais nubausti 270 tarnybos vengę prievolininkai, 2017 metais – 5,5 tūkst., 2018 metais – 7,4 tūkst., o šiais metais – jau 6,8 tūkstančio.

„Administracinę atsakomybę pradėjome taikyti 2015 metais, atkūrus šaukimus į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą“, – teigia KAM.

Šie asmenys gavo įvairių nuobaudų – nuo įspėjimo iki piniginės baudos. Administracinė nuobauda už tarnybos vengimą neatleidžia nuo karo prievolininko pareigų.

„2019 metais turime daugiau nei 7,5 tūkst. asmenų vengiančių vykdyti šaukimo procedūras ir Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos nurodymus. Tačiau negalime tiksliai įvardyti, kiek iš jų yra piktybiškai vengiančių ar tiesiog užmiršusių, ar nežinojusių apie karo prievolę“, – rašoma BNS atsiųstame komentare.

REKLAMA

Iš jų beveik 3,6 tūkst. karo prievolininkų yra įtraukti į Ieškomų asmenų, neatpažintų lavonų ir nežinomų bejėgių asmenų žinybinį registrą.

KAM teigia, kad dėl likusių 3,9 tūkst. šauktinių atliekami administracinių nusižengimų tyrimai ir tikėtina, kad jie bus baudžiami administracine tvarka.

Kaip žurnalistams sakė Karo prievolės komplektavimo tarnybos Karo prievolės ir veiklos planavimo skyriaus viršininkas majoras Evaldas Zelba, šiemet jau 6,8 tūkst. šauktinių buvo surašyti administraciniais protokolai.

„Tai yra dalis jaunuolių, kurie paprasčiausiai nepasižiūrėjo svetainėje karys.lt, kad jie yra šaukiami arba netinkamai suvedė savo duomenis į paieškos sistemą“, – teigė E. Zelba.

Dalis šauktinių nėra susipažinę su tvarka, kad jaunuoliai patys privalo pasižiūrėti, ar jie yra šaukiami.

„Jeigu du kartus yra surašomos administracinės baudos, tada yra keliama baudžiamoji byla“, – kalbėjo E. Zelba.

Visuose Lietuvos rajonuose tarnybos vengiantys vyrai pasiskirsto maždaug vienodai.

Šiemet į šauktinių sąrašus įtraukti 31 tūkst. jaunuolių, kuriems 19–26 metų. Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti daugiau nei 3,8 tūkstančio.

Pernai buvo daugiau nei 10,7 tūkst. asmenų, vengiančių atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Iš jų Lietuvoje gyvenantys asmenys sudaro apie 20 procentų, o užsienyje – šiek tiek daugiau nei 60 procentų.

KAM teigia, kad remiantis praėjusių metų statistika, daugiausiai šaukimo procedūrų vengia užsienyje gyvenantys vyrai.

„Tikimės jaunuoliai ir toliau rinksis tarnybą Lietuvos kariuomenėje savanoriškai ir nelauks, kol jie bus pašaukti“, – sako KAM.

REKLAMA

Pasieniečiai įspėjo daugiau nei 600 jaunuolių

Šiai metais pasieniečiai įspėjo daugiau nei 600 karo prievolės tarnybos vengusių vyrų, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis.

„Čia yra tie visi šaukimo amžiaus piliečiai, kurie laiku neprisistato atlikti savo prievolės ir vyksta per sieną“, – BNS sakė G. Mišutis.

Jis teigė, kad tokiais atvejais šauktiniai nėra sulaikomi ar kaip nors baudžiami. Pasieniečiai tik įteikia šaukimą atvykti į karo prievolės centrą. Šiame šaukime nurodomos už tarnybos vengimą gresiančios sankcijos.

„Dažniausiai jie (tarnybos vengiantys prievolininkai – BNS) net Lietuvoje gyvena, bet, aišku, yra ir gyvenančiųjų užsienyje. Tai daugiausiai jauni žmonės“, – teigė VSAT atstovas.

Po įspėjimo jie gali tęsti kelionę į Lietuvą ar iš jos.

Anot VSAT statistikos, šiais metais iki liepos 12 dienos pasieniečiai įspėjo 610 karo prievolės vengiančių asmenų. Daugiausiai jų įspėjami oro uostuose.

Gresia laisvės atėmimas

Karo prievolės įstatymas numato, kad šauktiniams nevykdant numatytų pareigų gali būti skirta bauda nuo 30 iki 140 eurų.

Už neatvykimą į privalomąją pradinę karo tarnybą gali būti baudžiama 300 eurų siekiančia bauda.

O už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą – taikoma baudžiamoji atsakomybė ir skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Kaip pranešė KAM, šių metų balandį Kauno apylinkės teismas išnagrinėjo pirmąją baudžiamąją bylą dėl tarnybos vengimo.

Kauno apylinkės teismo atstovė Vaida Bytautė BNS sakė, kad privalomosios karo tarnybos vengusiam 1992 metais gimusiam Kėdainių rajono gyventojui skirta 1 tūkst. eurų bauda.

Remigijus
2019-07-22 10:03:15
Tai kažin kaip čia su asmens teisių pažeidimu? Prievarta. Kur teisė ir laisvė asmeniui pasirinkti ar jis nori ar nenori tarnauti. Tegul eina visi tie kur gauna socialines pašalpas, o jeigu aš iš valstybės nieko neprašau, tai aš ir neskolingas, kodėl turiu daryti tai ko aš nenoriu. Kodėl aš turiu daryti darbe tokia pertrauką, pažaisti karą, ir po to bus ne taip lengva sugrįžti į rinką.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Silvestras 2019-07-28 19:14:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ka cia pridursi gaidziai pas mus seime    ATSAKYTI
Juozukas 2019-07-28 00:56:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kaip su turčių ir seimūnų vaikais bus jei nenorės eit prievolės?, išsuks tevukai eilini kartą turbūt...   ATSAKYTI
Regi 2019-07-27 23:38:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur žmogus teisės?priverstinai verčia žmogų eiti į ta kariuomenę.Kodel nekalbama kad kariuomenėje buvo apnuodyti kareiviai,jauni vaikinai miršta labai keistom aplinkybėmis .   ATSAKYTI
Nierka 2019-07-25 00:17:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laisva Lietuva vadinasi.. Kazkodel visa kas vyksta, man labai panaseja su Kaliningrado sritimi. Mazi, atskirti ir pagrindinis zmoniu uzimtumas yra karo tarnyba. Priduriant, labai daug Lietuvos istatymu priesinasi Europos istatymams..   ATSAKYTI
Nusės kasp 2019-07-24 22:22:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Matosi kad tavo žinios labai mažos. Kam reikalinga sunaikinta valstybė nuslota nuo žemės tada nereikalinga nei rusams nei lenkams. Valstybė užimama dėl jos išteklių. Mes teturim Baltijos jūra o rusams bei kitai šaliai kuri reikalinga. Esmė ta mes turim turėti kariuomenė mes. kas mum gali padėti jei mes neturėsime nieko reiškias mes niekam negalim padėti tai kam mumis ginti jeigu mes neturėsime nieko.    ATSAKYTI
Rusas 2019-07-28 10:17:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taikad nieko ir neturit   
Martiniokas15 2019-07-24 13:30:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man juokas ima mes ginsisme lietuva paims tie rusai atominėm bombom apšaudys ir smes visi mirsime ir neikas tos lietuvos neišgelbės kas išgelbės amerikiečiai jie nesbės mums atsiusti kariniu pajėgu    ATSAKYTI
Faktas 2019-07-23 03:50:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Aš esu Lietuvos pilietis, ir turiu šeima, ir aš dantimis ir nagais ginčiau savo šeimą.
Ir mes visi esam ( turintys šeimas) Lietuvos didelė šeima, kurią privalom ginti. Nes Lietuva yra mūsų kraštas, mieliausias ir mylimiausias.   ATSAKYTI
Uzsienietis 2019-07-23 07:29:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vargse ta lietuva lai ir gina patys politikai ja  
Viktoras 2019-07-22 14:43:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Galetu buti neprivaloma tarnyba, arba bent maziau negu 9 menesiai. Kaip gaila, kad as lietuvis... :-(   ATSAKYTI
Jo 2019-07-22 14:26:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Per prievartą sotus nebūsi kam man tą armyje per prievartą žmogus prievartaujamas gali padaryti neigemu dalyku baisių nutikimų gali įvykti tai aš nerekomenduociau prievartos geriau grazei tartis ypač armijo pagalvokit sveikų protų !!!!???   ATSAKYTI
S 2019-07-24 22:39:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tau ne tik kad į armiją reiktų, kad mažesnis verksnys būtum, bet ir gramatikos pamokas pakartoti vidurinėje.   
PP 2019-07-22 12:41:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kažkas valstybėj negerai ,jei reikia bausti 10tūkst. šauktinių. Valstybė tapatinama su korumpuota valdžia,kodėl?   ATSAKYTI
as 2019-07-22 10:33:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
visi kalba uz ta taika bet debiliukai vistiek eina i ta kariuomene,,nes jie yra jau uzzombinti,,niekas negali zmogaus priversti eiti tarnauti ten kur viena karo amunicija ,,taip yra prievarta,,,putinas ka sake susitikes su popiezium,apie taika sirijoje kalbejo ,o ka dare jie prie s kelis metus plieke ta sirija kaip riekia,,taip kad ka sako kad cia karievelis pastoves uz taika ,to nebus ,jam bus kaip sabaikai duota komanda ir saudis jis jei riekes,,apgailetina ta visa atmiaja ir kas ginklus kuria,,taip kad dar toli tloli iki civilizacijos   ATSAKYTI
xxL 2019-07-22 12:31:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Pagrisk savo komentara, nes tai ka rasai tera logonio fantazijos.   
o 2019-07-22 10:24:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
https://www.youtube.com/watch?v=tCdXk27m90E&t=77s tie 7 tukstanciai gali kreiptis i teisma   ATSAKYTI
Remigijus 2019-07-22 10:03:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai kažin kaip čia su asmens teisių pažeidimu? Prievarta. Kur teisė ir laisvė asmeniui pasirinkti ar jis nori ar nenori tarnauti. Tegul eina visi tie kur gauna socialines pašalpas, o jeigu aš iš valstybės nieko neprašau, tai aš ir neskolingas, kodėl turiu daryti tai ko aš nenoriu. Kodėl aš turiu daryti darbe tokia pertrauką, pažaisti karą, ir po to bus ne taip lengva sugrįžti į rinką.    ATSAKYTI
Trizniams 2019-07-22 10:50:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Išmištaklynio kažkokio dejavimas. Jei valstybė taip nustatė, tai nueini atkali tuos apgailėtinus 9 mėnesius ir toliau sau ramiai gyveni ir tada nekils debiliškų klausimų, ...kodėl aš turiu..., ar kodėl man reikia..... tarnyba vietoj, Lietuvoj, o ne kitam gale Azijos.  
kai 2019-07-22 11:18:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
gyveni visuomenėje, valstybėje - privalai taikstytis prie bendrai priimtų normų ir paisyti savo valstybės įstatymų. Mat - jei tau pasakytų - iš kur nori, iš ten ir gauk savo laisvę, gydymą ar išsilavinimą, vėl rastum savo teisių pažeidimą...  

Top Video

Šiaulių respublikinę ligoninę purto alkoholio skandalas
DABAR RODOMA
Šiaulių respublikinę ligoninę purto alkoholio skandalas
DABAR RODOMA
„Sūduvos“ rungtynes stebėjo ir prezidentas Nausėda
DABAR RODOMA
Pamatykite, kaip atrodė į pasaulio istoriją įsirašęs Baltijos kelias
DABAR RODOMA
Ekspedicija į legendinį „Titaniką“ parodė liūdną tiesą
DABAR RODOMA
Būsto paskolų brangimas lietuviams – vienas didžiausių Europoje
DABAR RODOMA
Popiežiaus gestas sužavėjo didžiulę tikinčiųjų minią
DABAR RODOMA
Pirmasis toks laukas Lietuvoje – čia žmonės gali išbarstyti mirusiųjų pelenus
DABAR RODOMA
Šeimos kelionė namo atgal į Suomiją baigėsi siaubinga tragedija
DABAR RODOMA
Vyriausybė ruošia naują taršos mokestį
DABAR RODOMA
Gyvybės langelyje paliktas vaikas
REKLAMA
Politikai vasaroja “Facebook“ nuotr.
Vasara jau pustosi padus ir ja pasidžiaugti liko vos kelios savaitės. Seimo nariai, kaip ir visi mirtingieji, džiaugiasi vasaros ir atostogų malonumais, nors ši vasara kaip ...
nėščioji (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)
Šiandien jau tapo normalu, kad šeimos pagausėjimą moterys planuoja vis vėliau ir gimdo būdamos vyresnio amžiaus. Tačiau pirmagimio susilaukti nusprendusios vyresnės nei 40-ies ...
Vanduo (nuotr. stop kadras)
Per dvejus metus nuo tada, kai pirmą kartą geriamame vandenyje aptikta arseno, Aplinkos ministerijai nepavyko pajudėti iš mirties taško, aiškinantis, iš kur dalyje mažųjų ...
Asociatyvi (nuotr. stop kadras)
Seimas bei Vyriausybė raginami parengti ir priimti specialų Kuršių nerijai skirtą įstatymą. Neringos savivaldybė, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija ir Valstybinė ...
Elektromobilio „Tesla Model S70“ avarija (nuotr. Organizatorių)
Prabangaus elektrinio automobilio „Tesla“ savininkui kelionė Kaune apkarto. Vyriškis ne tik sudaužė mašiną, bet ir liko be pilnos draudimo išmokos, nors automobilį buvo ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

Lietuvos rinktinės rungtynių tvarkaraštis×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų