Anksčiau buvo auginami techninės paskirties rapsai, kurie su maistu neturėjo visiškai nieko bendro. O 1970 m. buvo išvesti maistiniai rapsai, turintys daug žmogaus organizmui naudingų savybių.
„Išvesti“ – reiškia ne genetiškai modifikuoti, o išvesti selekcijos būdu, kaip mūsų seneliai soduose išvesdavo naujų veislių obelis. Genetiškai modifikuotus augalus Lietuvoje auginti griežtai draudžiama.
Ilgainiui rapsų aliejus tapo populiariausiu augalinių augalų aliejumi Skandinavijoje, Kanadoje, D. Britanijoje. Dideli rapsų plotai želia visoje Europos Sąjungoje, taip pat Lietuvoje. Už Europos ribų didžiausios rapsų augintojos yra Kinija, Indija ir Australija.
Visų pirma rapsų aliejaus populiarumas yra dėl jo naudos sveikatai – rapsų aliejus turi mažiausiai sočiųjų riebalų iš visų rūšių aliejaus – net perpus mažiau nei alyvuogių aliejuje.
Sotieji riebalai didina bendrą cholesterolio kiekį, nes jie linkę didinti tiek MTL, tiek DTL cholesterolio kiekį. Todėl būtina riboti sočiųjų riebalų kiekį maiste – jie turėtų sudaryti ne daugiau kaip 7 proc. paros riebalų normos.
Rapsų aliejus – puiki pagalba širdžiai
Ar žinojote, kad rapsai bei jų aliejus yra kupini vitamino E? Vitamino, kuris yra natūralus antioksidantas, saugantis žmogaus organizmo ląsteles nuo kenksmingų laisvųjų radikalų. Šis aliejus, priešingai nei dauguma riebalų, nedidina cholesterolio kiekio.
Laisvieji radikalai mūsų organizme atsiranda nuo cigarečių dūmų, ultravioletinių spindulių, radiacijos, prastų valgymo įpročių. Visų pirma laisvieji radikalai skatina organizmo senėjimą, taip pat sukelia raumenų, jungiamojo ir kitų audinių uždegimus. Laisvųjų radikalų visiškai neišvengsime, bet galime padėti savo organizmui įveikti juos aprūpindami pakankamu kiekiu antioksidantų.
Taip pat, rapsų aliejuje yra mažiausiai „blogųjų“ sočiųjų riebalų iš visų augalinių aliejų. Šie riebalai kelia cholesterolio kiekį kraujyje. O daugumai gerai žinoma, kad aukštas cholesterolio kiekis labai kenkia širdžiai.
Rapsų aliejus, priešingai nei dauguma riebalų, kaip tik mažina cholesterolio kiekį, nes turi augalų sterolių. Rapsų aliejuje nėra transriebalų, kurie didina širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Šiame aliejuje gausu širdžiai sveikų mono- ir polinesočiųjų rūgščių omega-9, omega-3 ir omega-6. Be to, jame yra geriausiai subalansuotas omega-3 ir omega-6 rūgščių santykis 1:3.
Ar žinote, kaip išsirinkti aliejų kepimui?
Prieš naudodami bet kurį aliejų kepimui vertėtų pasidomėti ar jis tam tinkamas. Labai svarbu žinoti ar aukštoje temperatūroje kepant visi jo privalumai nevirs kenksmingais kancerogenais.
Ar pastebėjote, kad kai kurie aliejai aukštoje temperatūroje ima rūkti? Tai reiškia, kad dega jų naudingos, neatsparios karščiui, medžiagos. Joms svylant formuojasi kenksmingi laisvieji radikalai. Pastarieji organizme sujaukia normalią ląstelių veiklą: skatina organizmo senėjimą, sukelia grėsmę susirgti vėžiu.
Taigi, žemą degimo temperatūrą turintys nerafinuoti ar šalto spaudimo aliejai puikiai tinka salotoms ar jau paruoštiems patiekalams pašlakstyti, bet kepimui jų niekuomet nenaudokite!
Pavyzdžiui, kepimui visiškai netinka įžymusis extra virgin alyvuogių aliejus, nevalyti linų sėmenų, sezamų, dygminų ar sojų aliejai. Šiais augaliniais aliejais tinka paskaninti salotas, pašlakstyti kitiems patiekalams.
Kepimui naudokite tik tą aliejų, kurio aukštas degimo taškas. Pavyzdžiui, rafinuoto rapsų aliejaus degimo temperatūra siekia 242 laipsnius pagal Celcijų.
Rafinuoto aliejaus privalumas – neutralus, neužgožiantis gaminamo patiekalo, skonis. Aliejai yra rafinuojami tam, kad iš jų būtų išvalomos medžiagos, dėl kurių jų nebūtų galima kaitinti.
Faktai ir mitai apie rapsus
Ar rapsų aliejus yra genetiškai modifikuotas? Kuris aliejus geresnis – rapsų ar alyvuogių? Kokio skonio yra rapsų aliejus? Tokie ir panašūs klausimai kyla Lietuvoje, nes, kitaip nei Skandinavijos šalyse, rapsų aliejus mūsų šalyje dar tik braunasi į virtuves.
Taigi, atsakome.
Rapsų aliejus nėra, nebuvo ir nebus modifikuojamas, nes Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, auginti genetiškai modifikuotus organizmus (GMO) yra griežtai draudžiama. Rapsai yra išvedami selekcijos būdu, kas reiškia, kad eruko rūgštis pakeičiama kita, žmogaus organizmui naudinga, oleino riebalų rūgštimi. Įdomu tai, kad šios rūgšties net daugiau yra alyvuogių aliejuje, atitinkamai po 60 proc. ir 78 proc. Pirmą kartą selekcijos būdu rapsai buvo išvesti 1970 m. Kanadoje.
Kuris aliejus geresnis: rapsų ar alyvuogių? Abu šie aliejai turi daug nesočiųjų riebalų rūgščių ir dažnai jų pasirinkimas tėra skonio reikalas. Skirtumas tas, kad pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus negalima kaitinti. Ir rapsų aliejus turi perpus mažiau sočiųjų riebalų už alyvuogių aliejų.
Kokio skonio yra rapsų aliejus? Rafinuotas rapsų aliejus yra neutralaus skonio, dėl to kepant ant jo maistas turės maisto, o ne aliejaus skonį.
Ar rapsų aliejuje neviršijamas eruko riebalų rūgšties kiekis? Ne. Tokios kalbos kilo dėl pramonėje naudotų rapsų, kurie turėjo itin didelį kiekį eruko riebalų rūgšties.
Maistinis aliejus spaudžiamas iš tokių rapsų rūšių, kuriose nėra eruko rūgšties. Rapsų aliejuje yra dvi polinesočiosios riebalų rūgštys omega-3 ir omega-6 bei mitybos specialistų labai gerai vertinama mononesočioji omega-9 rūgštis.
Kuo skiriasi omega-3, omega-6 ir omega-9? Tai – naudingos ir būtinos mūsų organizmui polinesočiosios rūgštys. Omega-3 gerina širdies ir smegenų veiklą. Ši rūgštis yra nepakeičiama, nes organizmas pats jos negamina. Omega-6 mažina cholesterolio kiekį, gerina odos, plaukų ir nagų išvaizdą. Labai svarbus yra omega-6 ir omega-3 balansas. Ideali proporcija yra 3:1. Omega-9 reguliuoja cukraus kiekį kraujyje.
Rekomenduojame keletą puikių receptų, kuriems puikiai tiks rapsų aliejus.
Skumbrės ir burokėlių salotos
Ingredientai
Salotų lapai (tinka ir kitokie žalumynai);
2 virti burokėliai;
Karšto rūkymo skumbrė;
1 agurkas (šviežias ar marinuotas);
Keletas ančiuvių;
Kaparėliai;
2 valgomieji šaukštai rapsų aliejaus;
1 valgomasis šaukštas balzamiko acto.
Gaminimas
Į lėkštę gausiai dėkite salotų ir pabarstykite kaparėliais.Griežinėliais supjaustykite ir sudėkite burokėlius. Pakankamai stambiais gabaliukais suplėšykite ir į lėkštę sudėkite skumbrę. Ant viršaus sudėkite ančiuvius. Viską pašlakstykite rapsų aliejumi ir balzamiko actu. Paprasta ir gardu!
Varškės spurgos
Ingredientai
250 g neriebios varškės;
7-8 valgomieji šaukštai cukraus;
1 arbatinis šaukštelis vanilinio cukraus;
1 žiupsnelis druskos;
1 kiaušinis;
1 arbatinis šaukštelis tarkuotos citrinos žievelės;
250-300 g miltų;
2 arbatiniai šaukšteliai kepimo miltelių;
cukraus pudros spurgoms pabarstyti;
1 l rapsų aliejaus spurgoms virti.
Gaminimas
Varškę sumaišykite su cukrumi, vaniliniu cukrumi, druska, kiaušiniu ir citrinos žievele. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir palaipsniui įmaišykite į tešlą. Tešla turi būti minkšta ir šiek tiek lipti prie rankų. Iš tešlos suformuokite rutuliukus ir virkite įkaitintame aliejuje. Išvirusias spurgas dėkite ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų aliejus. Praaušusias spurgas pabarstykite cukraus pudra. Skanaus!
Svarbiausia - nepadauginkite miltų ir tinkamai įkaitinkite aliejų, kad tolygiai keptų tiek spurgų vidus, tiek išorė.