• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasibaigus vasarai vėl pilnėja sporto klubai: nenorime apkerpėti per vėsųjį sezoną. Kiekvienas, atėjęs ten, turi savo tikslą. Kas – raumenis paauginti, kas tiesiog įpratęs taip gyventi, o mus, moteris, beveik visas atveda susirūpinimas savo figūra. Į dažniausiai treneriams užduodamus klausimus atsako aerobikos instruktorė Svetlana Jankevičienė.

Pasibaigus vasarai vėl pilnėja sporto klubai: nenorime apkerpėti per vėsųjį sezoną. Kiekvienas, atėjęs ten, turi savo tikslą. Kas – raumenis paauginti, kas tiesiog įpratęs taip gyventi, o mus, moteris, beveik visas atveda susirūpinimas savo figūra. Į dažniausiai treneriams užduodamus klausimus atsako aerobikos instruktorė Svetlana Jankevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teko girdėti, kad aerobikos užsiėmimai stabdo organizmo senėjimą. Tas, kas reguliariai treniruojasi, atrodo jauniau. Ar tai teisingas tvirtinimas, o jeigu taip, kaip tai vyksta?

REKLAMA

Reguliarios aerobikos treniruotės yra puiki ligų profilaktika. Jos priverčia širdį ir kraujagysles aktyviau dirbti, „išmoko“ jas adaptuotis didėjant krūviams. Todėl treniruoto žmogaus širdies ir kraujagyslių sistema dirba sklandžiai ir efektyviai, aprūpindama visus organus ir audinius deguonimi. Širdies darbas su amžiumi palengva silpnėja. Tai rodo senėjimo kreivė, gauta testuojant širdies ir kraujagyslių būklę žmonėms nuo 20 iki 80 metų. Joje matoma, kad vidutiniškai, bėgant dešimtmečiams, blogėja širdies ir kraujagyslių sistema. Tiems, kas treniruojasi rodikliai mažėja lėčiau. Senėjimo sustabdyti negalime, bet galime sulėtinti šį procesą. Treniruokite savo širdį, vystykite jėgą, lankstumą, ištvermingumą – jūs jausitės ir atrodysite jaunesni. Aerobikos treniruotės – tai raktas į sveiką širdį, o tai reiškia, kad ilgiau liksite aktyvūs ir pilni jėgų.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma sportuojančių mano, kad aerobika „degina“ riebalus. Bet mano treneris pasakė, kad aerobikos krūvis tik didina ištvermingumą. Tai reiškia, kad aš nesulieknėsiu, lankydama aerobiką?

Kadangi riebalai pradeda „degti“ po 20 min. nepertraukiamo judėjimo, taigi reiktų nesustojant dirbti 40-60 minučių. Tačiau jums niekas negarantuos, kad jūs sulieknėsite ar pakeisite raumenų formą. Svarbiausia yra tai, kad aerobikos treniruotės jums padeda ugdyti ištvermingumą. Būtent ištvermingumas, kurį stiprinate per treniruotes, ir padės jums sulieknėti, žinoma, jeigu jūs dar ir teisingai maitinsitės. Treniruota širdis ir kraujagyslės aprūpina deguonimi ir maistingomis medžiagomis mūsų ląsteles, todėl mes galime ilgiau dirbti ir mažiau pavargti. Netreniruotas žmogus daugiau kvėpuoja ir valgo, stengdamasis aprūpinti save gyvybiškai svarbiomis medžiagomis. Jo ląstelės vis tiek negauna pakankamai deguonies ir maitinimo, nes organizmas nemoka efektyviai išnaudoti to, ką gauna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ištvermingumo požymis – lygus kvėpavimas, sugebėjimas valgyti mažais kiekiais, nemažinant darbingumo. Toks žmogus švyti energija, suspėja atlikti „tūkstančius" skirtingų darbų.

Jūs neužsiimate fitnesu, todėl kad greitai pavargstate? Atsiminkite: kuo ilgiau guli, tuo sunkiau atsikelti. Iš kur imti energijos, jei širdis ir kraujagyslės dirba vos vos, nespėdamos svarbių medžiagų nunešti iki gyvybiškai svarbių audinių?

REKLAMA

Žmogus, kurio organizmas efektyviai išnaudoja viską, ką jis gauna, daugiau dirba ir daugiau suspėja. Toks žmogus gerai miega, visapusiškai atsistato per trumpą laiką, todėl yra visada pilnas jėgų ir atsparesnis stresams. Ištvermingumas dovanoja mums darbingumą ir atsparumą, leidžia džiaugtis gyvenimu ir neleisti veltui brangaus laiko.

REKLAMA

Dažniausiai moterys aerobikos užsiėmimus lanko tris kartus per savaitę. Pasak jų, svarbiausia užduotis – pagerinti figūrą, padaryti ją gražią. Ar užtenka tiek kartų lankyti, kad sulieknėtum?

Visi mes norime būti gražūs. O kas tai yra gražus kūnas? Kaip nesikeistų mados, gražus kūnas – sveikas kūnas. Neseniai vyravęs liguistai išsekusių merginų ir subtilių vaikinų bumas, greitai praėjo, užleisdamas vietą lieknam ir sportiškam idealui. Dauguma moterų visomis jėgomis siekia sulieknėti. Nėra prasmės būti liesu, silpnu ir nesveiku žmogumi, kai yra visos galimybės turėti gerą sveikatą ir liekną sportišką figūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aerobikos treniruotės gali jums padėti tapti patrauklesniam. Aerobika nedidina raumenų – tai faktas. Tačiau užsiėmimai padeda sumažinti riebalinį sluoksnį, vadinasi jūsų kūnas lieknėja ir gražėja. Per valandą aerobikos treniruočių jūs sudeginate nuo 200 iki 800 kilokalorijų, priklausomai nuo intensyvumo ir treniruočių rūšies. Vienas gramas riebalinio audinio – tai apie 7 kilokalorijos. Neužmirškite apie kalorijas, kurias gaunate su maistu.

REKLAMA

Nuspręskite, kokiu intensyvumu jūs treniruositės, sudarykite planą, laikykitės jo. Orientyrui galima pasakyti: gydytojų nuomone, žmogui per savaitę būtinos 6 valandos fizinio krūvio. Nebūtina visą laiką skirti aerobikai. Galima važinėti dviračiu, riedučiais, šokti. Svarbiausia, kad jūsų pulsas laikytusi 60-80 % intervale lyginant sumaksimaliu.

REKLAMA

Stenkitės dirbti pagal planą. Jei praleidote treniruotę, kuo greičiau įsijunkite vėl. Patikėkite – jūsų siekiai ne veltui. Jūsų uždarbis – jūsų lieknas ir sveikas kūnas.

„Aš patenkinta savo svoriu, bet noriu sustiprinti raumenis ir truputį sumažinti riebalus. Į aerobiką einu 4 mėnesius, tačiau svoris nesikeičia. Kaip sužinoti, padaugėjo pas mane raumenų, sumažėjo riebalų?" – klausė viena sportuojanti kolegė. Ką atsakysite jai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinoma, grožį ir sveiką kūną galima išmatuoti. Tam yra gydytojų sukurtos specialios normos ir charakteristikos. Viena iš tokių charakteristikų – kūno kompozicija arba jo sudėtis. Norint jį nustatyti, reikia sužinoti, koks yra organizme raumenų, riebalų, kaulų santykis. Kuo daugiau raumenų ir mažiau riebalų, tuo geresnė kompozicija. Kiek organizmui reika riebalų, kad būtų lieknas ir sveikas? Bendrais duomenimis: vyrams – 8-12 % riebalų iš bendros kūno masės ir 17-24% moterims

REKLAMA

Yra keli variantai, norint sužinoti, koks procentas riebalinio audinio yra organizme. Populiariausias – elektroninis riebalų analizatoriaus testas: riebalų kiekis tiriamas elektroninio prietaiso pagalba, kuris greitai ir neskausmingai nurodo riebalų procentą audiniuose. Kitas būdas, kai specialaus instrumento kaliperio pagalba tiriamas poodinis riebalų kiekis įvairiuose kūno vietose. Kaip matuojama kaliperiu? Prieš treniruotę kaliperiu keliose kūno vietose (rankos, pilvas, po mentimis) kaliperio žirklutėmis neskausmingai suimamas poodinis sluoksnis. Gauti rezultatai įrašomi į kliento asmeninę kortelę. Naudojant atitinkamą formulę, nustatomas procentinis kūno riebalų kiekis.

REKLAMA

Tačiau ir tokie tyrimai nėra tikslūs, galima paklaida. Nepasitikėkite svarstyklėmis. Kūno masė priklauso nuo daugelio parametrų, tame tarpe nuo menstruacinio ciklo, maitinimosi, skysčių vartojimo.

Geriausias ir objektyviausias pasikeitimų rodiklis – jūsų drabužiai. Jei svoris nekito, tačiau drabužiai tapo laisvi – jūs teisingame kelyje. Tai reiškia, kad jūsų raumenys padidėjo, o riebalų tapo mažiau. Jei mėgstami drabužiai tapo aptempti, riebalų audinys auga, raumenų – mažėja.

Lieknėjimo procesas bus sėkmingesnis, jei racionaliai maitinsitės. Antra, reguliariai vertinkite riebalų ir raumenų augimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų