REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarą visi puošia savo terasas, verandas ir kiemus, tačiau tie, kurie jų neturite, nenusiminkite: galite papuošti ir savo balkonus. Svarbiausia surasti augalus, kurie patiks jums ir galės puikiai augti jūsų balkone. Kiek daugiau apie šias gėles pasakojo Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos docentė dr. Ingė Auželienė.

Vasarą visi puošia savo terasas, verandas ir kiemus, tačiau tie, kurie jų neturite, nenusiminkite: galite papuošti ir savo balkonus. Svarbiausia surasti augalus, kurie patiks jums ir galės puikiai augti jūsų balkone. Kiek daugiau apie šias gėles pasakojo Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos docentė dr. Ingė Auželienė.

REKLAMA

Reikia nepamiršti, kad balkoninės gėlės nėra universalios – kai kurios geriau auga balkonuose, pilnuose saulės šilumos, kitoms tinka ir pavėsis ir vėsesni balkonai. Dr. Ingė Auželienė sako, kad balkonuose, kuriuose daug pavėsio, galite auginti fuksijas, spriges ir begonijas.

Taip pat tinka ir vienmetės lapinės gėlės, pvz., ipomėjos bei cimžiedės. Jų dekoratyvūs lapai savo įspūdingomis kompozicijomis nenusileidžia gausiau žydinčioms gėlėms.

REKLAMA
REKLAMA

Turite nepamiršti, kad pavėsyje augančios gėlės gali būti laistomos kiek rečiau, nes tada, kai saulė nekaitina balkono, gėlės ilgiau išlaiko drėgmę, todėl gausus laistymas gali sukurti terpę puviniams, galintiems įsimesti į šaknis.

REKLAMA

Saulėtuose balkonuose palaikykite drėgmę

Jeigu jūsų balkonas yra saulėtas bei jame ilgai išlieka šiluma, galite puošti jį petunijomis, surfinijomis ar pelargonijomis. Saulės spinduliais džiaugsis ir margeniai bei lobelijos. Taip pat pastaruoju metu yra madingi dekoratyvinius lapus turintys augalai, tokie kaip viksvos, miskantai, soruolės.

Tiesa, dr. Ingė Auželienė perspėja, kad saulę mėgstančios gėlės reikalauja ir drėgmės:

„Dažnai vienmetės gėlės, kurios mėgsta saulę, mėgsta ir drėgmę, todėl dažna problema yra išdžiūvę vazonai bei loveliai. Reikia tai atsiminti ir rinktis didesnius vazonus, išlaikančius drėgmę kiek ilgiau. Arba galite rinktis ir augalus kaip lavanda arba šilokai, nes jie pakenčia sausras ir retesnį laistymą.”

REKLAMA
REKLAMA

Augalus pasirinkite pagal balkono vietą

Jeigu jūsų balkonas yra sausas bei karštas, gėlės, mėgstančios pavėsį, ten neišgyvens. Tokiu atveju, pasak I. Auželienės, augalai nudega, prastai vystosi.

Būtinai įvertinkite, koks balkono apšvietimas ir pagal tai rinkitės puošmenas. Jeigu neturite daug laiko pastoviai laistyti, galite naudoti priemones, sulaikančias drėgmę. Tam padės įvairūs gelio preparatai, agroperlitas, vermikulitas.

Žinoma, galite pasirinkti tokius augalus, kuriems nereikia dažno laistymo. Tai būtų šlamučiai, šalavijai, perkunropės ir jau minėtos lavandos bei šilokai. Tiesa, pastarieji augalai dažnai būna žemi ir ne visada tinka loveliams, tačiau yra ir stambesnių bei aukštesnių veislių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, gėlėms kenkia ir per didelis šaltis. Jeigu gėles susodiname per anksti, jos patiria stresą arba paprasčiausiai nušąla. Na, bet jeigu norite kuo anksčiau papuošti savo balkoną, rinkitės našlaites, svogūnines gėles, pataria dr. Ingė Auželienė.

Jeigu perkate gėles iš parduotuvės, turite jas pripratinti prie savo balkono sąlygų. Kitaip tariant, turite iš lėto jas užgrūdinti: pastatykite balkono pavėsyje, tada po truputį neškite jas į saulę, kad augalai nepatirtų streso ir neapdegtų.

„Taip pat labai svarbu atsiminti, kad vienmetės gėlės, turinčios daug žiedų, reikalauja ir daugiau maisto medžiagų, todėl turi būti naudojama arba kompostinė žemė, arba durpių substratas su trąšomis. Ypač tinka ilgalaikio poveikio trąšos, kurios pagal rekomendaciją tiesiog maišomos kartu su substratu ir augalas gali maitintis visą sezoną.

REKLAMA

Jeigu to nepadarėme ir po kurio laiko pamatome, kad augalas prasčiau atrodo arba susmulkėjo žiedai, gėles kas pora savaičių reikia laistyti tinkamu trąšų tirpalu, atsižvelgiant, ar tai žydinčios, ar lapinės gėlės”, – aiškino I. Auželienė.

Ne visoms kambarinėms gėlėms patiks augti balkonuose

Norinčius savo kambarines gėles išnešti į balkoną I. Auželienė perspėja: lietuviškos vasaros tikrai nėra tinkamos visoms gėlėms. Balkonuose negerai sanpaulijoms, orchidėjoms bei anturiams, nes mūsų oras, ypač naktimis, yra per šaltas.

Jeigu viduje auginate kaktusus ir turite nuo lietaus apsaugotą bei šviesų balkoną, galite drąsiai jiems leisti augti ir ten. Jeigu jūsų balkone yra dalinis pavėsis, galite išnešti vėzdūnes, paparčius ir kalatėjas.

REKLAMA

„Nepamirškite, kad klimato pakeitimas gėlėms negali būti staigus. Kaip ir parduotuvėje pirktos gėlės, kambariniai augalai turi būti iš lėto pratinami prie balkono temperatūros, apšvietimo.

Todėl neneškite jų į atokaitą ar stipriai apšviestą vietą: geriau iš lėto leiskite prisitaikyti prie naujų sąlygų,” – pataria dr. Ingė Auželienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų