REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Patarimai, kaip apsisaugoti nuo vabzdžių

Vienas vienintelis bitės įgėlimas ar nuolat aplinkui spiečiais zyziantys uodai gali sugadinti net patį romantiškiausią vasaros vakarą. Kaip apsiginti nuo šių įkyrių kaimynų ir ką daryti, jei „susidūrimas“ jau įvyko?

REKLAMA
REKLAMA

Vapsvų, bičių, širšių įgėlimai

Bičių, vapsvų, kamanių įgėlimai pavojingi žmonėms, kurių organizmai ypač jautriai reaguoja į šių vabzdžių nuodus (tai gali būti ir suaugusieji, turintys jautrią odą, ir vaikai – pastarieji dažniausiai reaguoja itin jautriai). Taip pat įgėlimai pavojingi, jei sugėlė daug vabzdžių – tada skubios pagalbos prisireiks tuojau pat. Įgėlus bitei iš karto pajuntamas aštrus skausmas, o žaizdelė parausta ir patinsta.

REKLAMA

Įgeltas žmogus gali pasijusti silpnas, taip jį gali supykinti. Jei žmogus alergiškas tokiems vabzdžiams, ne tik įgėlimo vietą, bet ir atokiau esančią odą išberia raudonomis dėmelėmis, atsiranda dilgėlinė, žmogus gali net prarasti sąmonę. Tai organizmo reakcija į vabzdžių išskiriamus nuodus. Tuomet būtina skubi pagalba.

Kuo galima padėti?

Visų pirma reikia ištraukti geluonį, jei jis liko įgėlimo vietoje. Tai galima padaryti pincetu arba, jei pinceto nėra – pirštais. Svarbiausia – per daug nesuspausti geluonies, kad nelūžtų, nes tada įgėlimo vieta gali gyti sunkiau ir ilgiau.

REKLAMA
REKLAMA

Jei žmogus prarado sąmonę, jį gaivinkite patrynę smilkinius amoniaku arba duokite jo pauostyti.

Prie įgėlimo vietos pridėkite vandenilio peroksido ir kalio permanganato tirpalu, degtine, spiritu, odekolonu ar kita dezinfekavimo priemone suvilgytą mažą servetėlę ar vatos gabalėlį, tada pridėkite šaltą kompresą – šaltame vandenyje suvilgytą ir keliskart perlenktą audeklą arba ledo gabalėlį.

Įgeltajam duokite gerti daug vandens – tai padės šiek tiek greičiau nukenksminti į organizmą patekusius nuodus.

Jei įgeltasis skundžiasi svetimkūnio jausmu gerklėje, ėmė tinti jo veidas ar kaklas, darosi sunku kvėpuoti – būtina kuo skubiau kviesti medikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligonio būklę palengvintų ir antialerginiai vaistai, kurie sušvelnina nemalonius pojūčius ir tinimą.

Jei geluonies ištraukti nepavyko ir įgėlimo vieta ėmė pūliuoti, patariama uždėti šildantį kompresą iš spirito arba degtinės.

Jei ištraukus geluonį žaizdą vis dar skauda, galima prie jos pridėti česnako sultimis suvilgytą vatos tamponėlį. Česnakas numalšina skausmą ir patinimą.

Uodų ir kitų smulkių vabzdžių įgėlimai

Daugybiniai uodų, mašalų, moskitų ir kitų smulkių vabzdžių įkandimai taip pat gali būti pavojingi, ypač alergiškiems žmonėms. Įgėlus tokiems vabzdžiams, pajuntamas nedidelis skausmas, paskui – perštėjimas, niežulys, parausta oda. Jei žmogus alergiškas tokių vabzdžių įgėlimams, rusvai išberti gali ir kitas kūno vietas.

REKLAMA

Kuo galima padėti?

Svarbiausia – susilaikyti nekasant odos įgėlimo vietoje, net jei labai norisi. Kasymasis tik sukelia dar didesnį niežulį, o žaizda ilgiau gyja. Įgeltą vietą galima patrinti muilu, sodos tirpalu, žaliu svogūnu – visa tai populiariausios priemonės, padedančios išvengti niežulio.

Jei būnant šiltuosiuose kraštuose įgelia maliarinis uodas, iš karto kreipkitės į gydytoją. Maliarinį uodą nuo paprastojo atskirti nesunku. Ant kokio nors paviršiaus nutūpusio paprasto uodo kūnas atsiduria tam paviršiui lygiagrečioje padėtyje. Nutūpusio maliarinio uodo kūnas su paviršiumi sudaro smailų kampą. Be to, maliarinio uodo kojos ilgesnės, o ant sparnelių matyti tamsios dėmelės.

REKLAMA

Liaudies medicinos žinovai sufleruoja, kad tiek nuo bičių, tiek nuo uodų įkandimų sukelto nepatogumo išvaduoja šlapimu suvilgytas kompresas.

Kaip apsisaugoti nuo įgėlimų?

Patepkite ir papurkškite drabužiais nepridengtas kūno vietas specialiomis uodus ir kitus vabzdžius atbaidančiomis priemonėmis. Kaskart išsimaudžius, priemonę reikėtų naudoti iš naujo.

Išsiruošę į gamtą renkitės plono audinio, bet ilgais, kuo daugiau kūno dengiančiais drabužiais. Jei ruošiatės ilgiau būti vienoje vietoje, kur daug vabzdžių, pavyzdžiui – uogauti, galvą ir veidą pridenkite nuo uodų saugančiu tinkleliu ir kepure.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypač atsargiai elkitės su bitėmis, vapsvomis, kamanėmis. Jei šalia skraido keletas šių vabzdžių, pasistenkite nedaryti staigių judesių, nemosuoti rankomis, nebėgti.

Jei bitė ar vapsva nutūpė ant rankos, pasistenkite ją nubaidyti lengvu rankos mostu – jokiu būdu nesuduokite. Taip galite tik įpykinti vabzdį ir jis tikrai jums įgels.

Kad apsisaugotumėte nuo vabzdžių kambaryje, kuriame miegosite, galite uždegti specialią vabzdžius atbaidančią žvakę. Taip pat pasirūpinkite apsauginiu tinkleliu ant lango.

Kvapų terapija nuo vabzdžių

Arbatmedžio kvapas atbaido uodus, jį taip pat galima naudoti kaip dezinfekuojamąją priemonę, jei jums jau įgėlė. Žaizdą nuplaukite vandeniu ir užlašinkite keletą lašų arbatmedžio aliejaus. Tai numalšins uždegimą ir niežulį.

REKLAMA

Nuo įkyrių musių apsaugos eukalipto, citrinžolės, pušų, kedrų eterinis aliejus.

Kvapnūs kokteiliai: sumaišykite po penkis lašus gvazdikėlių, geranijų, levandų ir kadagių eterinio aliejaus. Kitas receptas: septyni lašai gvazdikėlių, po penkis lašus geranijų ir rozmarinų eterinių aliejų. Šiuos kokteilius naudokite aromatinėms lempoms, patepkite jais užuolaidų kraštus. Tai apsaugos nuo įkyriųjų vabzdžių namuose. Jei ruošiatės eiti į lauką, tokius mišinius galite per pusę atskiesti su paprastu aliejumi ir patepti jais odą.

Laura Mureikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų